У Кременчуці зареєструвалася рекордна кількість кандидатів – Полтавщина

Фото: У Кременчуці зареєструвалася рекордна кількість кандидатів – Полтавщина

Найпопулярнішим на Полтавщині є 146-й мажоритарний округ із центром у Кременчуці. Там зареєструвався 31 кандидат. Це четвертий в Україні округ за кількістю охочих стати нардепом. Серед них є четверо кандидатів – клонів партії "Слуга народу" й один – "Голосу", а ще дві пари тезок. Тож у 146-му окрузі на цих виборах буде щонайменше 6 техкандидатів.

Дев'ять кандидатів – висуванці партій. Вони представляють "Батьківщину", "Голос", "Опозиційну платформу – За життя", Радикальну партію, "Опозиційний блок", "Європейську солідарність", "Силу і честь", "Слугу народу" та "Правий сектор". 

Урін та клоновані "слуги" 

На президентських виборах 2019 року в цьому окрузі найбільшу кількість голосів здобув лідер партії "Слуга народу" Володимир Зеленський.

Від політсили Президента балотується адвокат Фелікс Урін. Він був довіреною особою кандидата Зеленського у Кременчуці. У 2017 році Урін надавав юридичну підтримку керівникові Рижівського гранітного кар'єру Сергію Корявченкову, який, до речі, є двоюрідним братом актора студії "Квартал 95" Юрія Корявченкова, більш відомого як Юзік. Тоді Сергій Корявченков заявляв про спроби рейдерського захоплення підприємства одним зі співвласників. 

У передвиборчій програмі Уріна є ідентичний для всіх кандидатів від "Слуги народу" фрагмент про те, що він планує робити у складі фракції в Раді. Що стосується обіцянок саме для Кременчука, то після перемоги в окрузі Урін хоче сформувати команду, яка переможе на місцевих виборах і разом з якою він має намір усунути від влади корупціонерів, створити кадровий резерв міста й обрати компетентних керівників комунальних підприємств.

Вочевидь, інші реальні претенденти на округ вважають, що Урін може отримати потужну підтримку на окрузі, тому намагаються розмити його рейтинг. На початку червня у Кременчуці з'явилися одразу чотири нові фірми, у назвах яких варіюється написання словосполучення "слуга народу".

За тиждень після відкриття цих компаній їхні директори зареєструвалися як самовисуванці в народні депутати в 146-му окрузі. Це Віталій Дедюрін, Тетяна Алексієнко, Кирило Кузьмін та Ірина Дроздова. Місцеві ЗМІ висловлюють припущення, що ці кандидати є технічними та йдуть на вибори для того, аби забрати частину голосів у висуванця партії "Слуга народу" Фелікса Уріна

Ба більше, журналістам Руху ЧЕСНО вдалося з'ясувати, що передвиборчі програми Тетяни Алексієнко та Кирила Кузьміна створено на одному комп'ютері. 

Автором обох файлів є Мирошніченко Валерій Вікторович. Його повний тезко – голова Полтавського обласного осередку партії "Поруч", членом якої є Малецький. Як так сталося, жоден із них журналістам Руху ЧЕСНО не прокоментував.

Кузьмін на особистій сторінці у Facebook постить власні фото, оформлені у стилі "Слуги народу".


Пост на сторінці К. Кузьміна 

Користується цим прийомом і ще один клон – Віталій Дедюрін. Щоправда, на офіційній сторінці з його іменем, фото та стилістикою "Слуги народу" є лише два записи – від 15 та 16 червня.


Офіційна Facebook-сторінка під іменем В. Дедюріна

Дедюрін – екс-директор комунального підприємства "Міський сад". Його звільнення майже збіглося в часі з реєстрацією фірми "Слуга народу". У його передвиборчій програмі немає жодної обіцянки, лише перелічено 20 напрямків, у яких він планує працювати в Раді. 

Про ще одну підприємницю Ірину Дроздову достеменно нічого не відомо. Тільки те, що їй 58 років, вона безпартійна, проживає у Кременчуці та має професійно-технічну освіту.

Спостерігачі мережі "ОПОРА" зафіксували розповсюдження газет "Зе! Депутат. Слуга Народа" з агітацією за псевдокандидатів. Газету надруковано російською мовою на чотирьох аркушах. В інформаційному бюлетені зазначено, що у Кременчуці начебто відбудуться праймеріз для обрання одного кандидата від партії. Представлено шість кандидатур: четверо згаданих клонів, котрі очолюють підприємства, назви яких співзвучні з назвою партії Президента, та двоє реальних кандидатів від "Слуги народу" Фелікс Урін та Олексій Мовчан. Щоправда, останній балотується у 150-му окрузі.

Газета має всі належні вихідні дані, згідно з якими замовником є кандидат у народні депутати Кузьмін К.В.

Місцеві ЗМІ висловлюють припущення, що сприяти створенню в місті цих чотирьох фірм і реєстрації клонів могли мер Кременчука Віталій Малецький та чинний нардеп від округу Юрій Шаповалов. Політики часто з'являються разом на різноманітних заходах: фарбують лавки, беруть участь у забігах як одна команда, куштують коровай на фестивалях. 


В. Малецький та Ю.Шаповалов (за кермом) (джерело – видання "Телеграф")

Видання "Телеграф" припускало, що Шаповалов ітиме на вибори від Зе!команди, але згодом і нардеп, і партія це спростували. З огляду на те, що зараз "Слуга народу" має високий рейтинг та великий кредит довіри, Урін для Шаповалова, ймовірно, є серйозним конкурентом. А створення однойменних фірм – чудовий хід, аби розмити рейтинг опонента. Виборці можуть зреагувати на слова "Слуга народу" в бюлетені, а не на прізвища кандидатів, і через неуважність віддати голос не за того. 

Цьогоріч Шаповалов прагне стати нардепом уже втретє. Дві попередні каденції він балотувався теж як самовисуванець. У 2014-2016 роках був членом депутатської групи "Воля народу", у 2016-2017 роках – позафракційним, а з 2017-го є членом групи "Відродження". До 2014 року належав до фракції Партії регіонів, у лютому 2014-го вступив до депутатської групи "Суверенна європейська Україна".

До того, як стати нардепом, Шаповалов був депутатом Кременчуцької міської ради від "Фронту змін".

Він є фігурантом антикорупційних розслідувань. Також, за результатами моніторингу Руху ЧЕСНО, він кнопкодав і прогульник засідань комітету Верховної Ради 8-го скликання. 

Протягом своєї каденції голосував за спірні законопроекти, зокрема про запровадження декларування для антикорупційних громадських активістів, необов'язковість юридичної освіти для генпрокурора та звернення до Конституційного Суду України про скасування відповідальності за незаконне збагачення.

Імітація "Голосу"

Від іншої молодої політсили – партії "Голос" Святослава Вакарчука – в окрузі балотується екс-радник міністра охорони здоров'я Ростислав Зауральський. Нині він працює лікарем у Кременчуцькому пологовому відділенні. У 2018 році брав участь у телевізійному проекті "Нові лідери", де презентував власний проект щодо зберігання аутоплазми. У 2014-му започаткував проект "Кров, що рятує життя", у межах якого постачає кров до зони бойових дій на мобільній станції переливання крові. У 2017 році Зауральський номінував Володимира Климова, котрий працював на території так званої "ЛНР", на посаду головного лікаря пологового будинку. Це спричинило неабиякий резонанс. Проти його призначення виступила міністерка охорони здоров'я Уляна Супрун.

Зауральський тоді наголосив, що розглядав кандидатуру Климова виключно з погляду професійності та що лікарі рятують життя всюди й усім, для них немає різниці, кого лікувати. І він готовий дати свідчення СБУ. 

Скористатися рейтингом "Голосу" вирішив і його опонент – самовисуванець Олег Савченко. Про це вже повідомляв Рух ЧЕСНО. У червні він заснував ПП "ГОЛОС!". Раніше невдало балотувався до ВРУ у 2012-му та 2014 роках від ВО "Свобода" та як самовисуванець, а ще на посаду Кременчуцького міського голови 2015 року. Також Савченко був депутатом Автозаводської районної в місті Кременчуці ради, очільником місцевого осередку ВО "Свобода" та членом руху Валентина Наливайченка "Справедливість"

У соцмережах є реклама з характерною символікою "Голосу" та іменем і зображенням Савченка. Хоча місцеві ЗМІ він запевняє, що не має до цього жодного стосунку. 

Ростислав Зауральський викликав псевдокандидата на дебати. Відповідне звернення розмістив на своїй сторінці у Facebook.

Також у місті розповсюджували інформаційний бюлетень з назвою "Голос Кременчука". Газету оформлено у стилістиці партії "Голос". На другій шпальті надруковано офіційну програму партії. Далі йде програма Олега Савченка як кандидата від "Голосу".

Відтак голоси Зауральського теж розпорошуються.

Хто йде від колишніх регіоналів?

Від партії Бойка, Рабіновича та Медведчука "Опозиційна платформа – За життя" до ВРУ балотується Геннадій Іванян, депутат Кременчуцької міської ради, екс-регіонал та "опоблоківець". Він є засновником ГО "Полтавська обласна федерація велоспорту", співзасновником і консультантом з економічних питань ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Укркомцентр".

Ще одним кандидатом у народні депутати України у 146-му окрузі є член партії "Опозиційна платформа – За життя", самовисуванець Сергій Гамза. Він є депутатом Полтавської обласної ради 7-го скликання, а в червні 2019 року створив приватне підприємство "Опозиційний блок". 

У 2017 році Гамза відвідав лише одне із шести засідань комісії з питань ЖКГ, хоча є заступником її голови. 2017 року його оштрафували на 1700 грн за несвоєчасне декларування придбаної автівки Mercedes-Benz G 500, вартість якої перевищувала 50 прожиткових мінімумів. При цьому доходи депутата не давали йому змоги придбати авто, що коштувало 650 тис. грн, бо дохід родини Гамзи за 2016 рік був трохи більш ніж 420 тис. грн. Заощаджень у депутата теж не було. Готівкові кошти мала його донька, однак у декларації за 2017 рік Гамза її вже не зазначає.

Партію "Опозиційний блок" в окрузі представляє безпартійний Олег Медведенко, директор Кременчуцького міського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх". 

У Геннадія Музики, який позиціонує себе як новий політик і досвідчений лідер, також є "двійник" в окрузі. 

Геннадій Миколайович Музика – екс-заступник міського голови Кременчука. Також він є заступником генерального директора ПрАТ "АвтоКрАЗ", віце-президентом ФК "Ворскла" та очільником ГО "Єдиний Кременчук".

Інший Геннадій Музика, однак уже Михайлович, теж безпартійний, проживає в селі Гайворон Кіровоградської області та працює оператором-верстатником у приватному підприємстві "Майстерня". 

Колишні партійці

48-річна екс-"радикалка" Тетяна Сідерка у травні 2019 року залишила партію Ляшка та балотується як самовисуванка, чим здивувала однопартійців. У місцевих ЗМІ її називають "головним ревізором міста", оскільки депутатка відома перевірками навчальних закладів Кременчука. 

Екс-"свободівець" Костянтин Красовський також спробує пройти до ВРУ від 146-го округу. Тривалий час він мешкав і працював на Тернопільщині, у місті Почаїв, де вів громадську діяльність у сфері захисту прав громадян. 

Із 2009 року – член ВО "Свобода", був довіреною особою кандидата у Президенти України Олега Тягнибока на президентських виборах 2010 року. Відтоді працював у Кременчуцькій районній організації ВО "Свобода", а 2015 року став її керівником. Проте за три роки вийшов із партії. 

Красовський – учасник Революції Гідності. Відомий тим, що бореться з незаконною забудовою міста, переймається екологічними проблемами, виявляв осередки діяльності російських установ.

 


К. Красовський (фото з особистої сторінки у Facebook)

На всіх фронтах

Серед кандидатів у нардепи є й АТОвці. Від партії "Правий сектор" у 146-му окрузі в нардепи йде військовослужбовець, учасник бойових дій, очільник Полтавського обласного осередку партії Ігор Чадюк


І.Чадюк (джерело – сторінка полтавського осередку "Правий сектор" у Facebook)

У 2014 році Чадюк був добровольцем на Сході України, де командував під час захоплення мерії Кременчука. Згодом був активним ініціатором знесення пам'ятників Володимиру Леніну. 

Олег Говорушко – самовисуванець, екс-депутат Кременчуцької міськради від партії "Сила людей". Нині є приватним підприємцем, а також директором Благодійного фонду "Здоров'я, захист та підтримка". У 2015 році був єдиним з депутатів Кременчуцької міської ради, хто пішов добровольцем у зону АТО, та служив там протягом 10 місяців. 

Самовисуванець Леонід Харченко – активіст, директор громадської організації "АТО-Майдан-Кременчук". У січні 2018 року на нього склали адмінпротокол за опір співробітникові поліції – він намагався пройти на сесію Кременчуцької міської ради, де розглядали питання викупу земельної ділянки місцевою підприємницею для побудови ресторану. Адже ще в жовтні 2017 року Харченко був серед тих активістів, котрі вимагали зняти це питання. У 2014 році він мав конфлікт із депутатом міської ради.


Л. Харченко (тримає прапор зліва) з побратимами (джерело – видання "Телеграф")

Ветеран-афганець Юрій Хмарук теж спробує пройти до Верховної Ради у 146-му окрузі. Він пенсіонер, безпартійний, керівник підрозділу ГО "Всеукраїнський союз учасників бойових дій в АТО "Побратими України".

Наталія Фоміна, відповідно до інформації на сайті ЦВК, працює медичною сестрою у Кременчуцькій військовій частині А1546, проживає у Кременчуці, безпартійна, раніше в політиці не була. 

Балотуються в окрузі й висуванці таких партій, як ВО "Батьківщина", Радикальна партія Олега Ляшка, "Сила і честь", "Самопоміч" та "Європейська солідарність".

Представником ВО "Батьківщина" в окрузі є депутат Кременчуцької міської ради 7-го скликання Олександр Головач. Він обирався депутатом міськради тричі, був головою фракції ВО "Батьківщина". Також був керівником апарату міського голови, але 2015 року цю посаду прибрали зі структури міськради. 

У 2016 році між Головачем і місцевим активістом, а нині ще одним кандидатом у нардепи від округу, Леонідом Харченком стався конфлікт. Проти Головача порушили кримінальну справу за статтею 125 ККУ "Умисне легке тілесне ушкодження". Проте депутат уникнув покарання, відшкодувавши потерпілому матеріальні та моральні збитки в розмірі 50 тис. грн, а також публічно перепросив. 

Балотується до ВРУ й колишня "батьківщинівка" Оксана Миколаївна Піддубна. Вона самовисуванка, проживає у Кременчуці, працює в ТОВ "Інтерсейл", була депутаткою Автозаводської районної в місті Кременчуці ради. У 2010-2014 роках була членкинею ВО "Батьківщина", але вийшла з партії у зв'язку з розбіжністю поглядів. 

У неї в бюлетені буде клон – 34-річна самовисуванка Оксана Олександрівна Піддубна, котра мешкає в Києві й веде підприємницьку діяльність.

Від партії Ляшка у 146-му окрузі до ВРУ спробує пройти Дмитро Кавунник. Він із 2016 року очолює партійну організацію РПЛ у Полтавській області, є депутатом Кременчуцької міської ради, директором ТОВ "Оскар-Авто", ТОВ "Автодженезіс" і бенефіціаром ТОВ "Наш піксель". 

Представником партії Петра Порошенка "Європейська солідарність" в окрузі є перший заступник Кременчуцького міського голови Володимир Пелипенко. Відомий у місті тим, що його родичі неодноразово отримували землі в оренду під будівництво стаціонарних споруд. Це стосується ТОВ "ПІК-18", співзасновником якого є брат дружини Пелипенка Андрій Дон. Пов'язують із заступником мера й ТОВ "Кременергобуд", котре без тендерів протягом 2017-2018 років одержало п'ять замовлень на понад мільйон гривень і було залучене до реалізації одного з проектів громадського бюджету Кременчука – реконструкції освітлення у школі №26. А ТОВ "Алькорцентр", співвласником якого є теж родич Пелипенка, отримало дозвіл на розміщення реклами на 5 років, хоча іншим рекламним фірмам такий дозвіл дають лише на рік. 

Від партії Ігоря Смешка "Сила і честь" кандидатом є Сергій Перепелятник, який очолює комунальне підприємство "Кременчуцька міська телерадіокомпанія". Одразу після висунення партією його кандидатури в Перепелятника стався конфлікт із головою Кременчуцької партійної організації, активісткою Ніною Дашко, котра вважає, що його затвердили помилково та що він є технічним кандидатом і прибічником нардепа Шаповалова. Сам Перепелятник запевняє місцеві ЗМІ, що він є самостійним кандидатом і симпатизує політичним поглядам лідера партії Ігоря Смешка. 

У березні 2015 року Перепелятника усунули від роботи директором КП "Кременчуцька міська телерадіокомпанія" через невиконання ним службових обов'язків, недотримання умов контракту та принципів поширення інформації. Утім, уже в грудні 2015-го його поновили на посаді

Балотується до ВРУ в окрузі й депутатка Кременчуцької міської ради від "Самопомочі" Валентина Гордєєва. Вона активно виявляє свою опозиційність у раді, виступає проти команди мера Малецького, часто звертається з позовами до судів, організовує мітинги на окрузі.

Зокрема, 2017 року місцеві ЗМІ повідомляли, що Гордєєва виграла 11 судових справ проти чиновників міськвиконкому. Мала вона й конфлікт із депутатом Кременчуцької міської ради, прибічником мера Малецького Віталієм Таценюком, що виник навколо найдорожчого в місті довгобуду з вливанням мільйонних коштів з бюджету міста – ЗОШ №15. Попри багатомільйонне фінансування, у будівлі школи тече дах, а обіцяний басейн не працює. 

Кандидати-самовисуванці

Серед кандидатів-самовисуванців до парламенту в окрузі йде Олександр Ткаченко – підприємець, голова правління асоціації "ОСББ Кременчук", активіст із питань будинкових об'єднань. У 2017 році він став переможцем міського проекту "Громадський бюджет", у межах якого вдалося облаштувати сучасний дитячий майданчик в одному з районів міста. На особистій сторінці у Facebook він публікує відео з хештегом #чупачупс, де обговорює кандидатів до ВРУ, часто з уживанням ненормативної лексики.


О. Ткаченко (джерело – видання "Телеграф")

Юлія Цибульська – засновниця ГО "Інша жінка", що має на меті об'єднання жінок, які прагнуть розвитку та самореалізації. Цибульська – учасниця телевізійної програми "Нові лідери" з проектом "Жіноча коаліція України", стала переможницею міського етапу конкурсу "Успішна жінка Полтавщини-2018". Також кандидатка є засновницею освітнього центру "Інша школа". 


Ю. Цибульська (фото з особистої сторінки у Facebook)

Серед кандидатів у нардепи є й підприємець Сергій Мазур – власник ТОВ "Айсберг кремінь", що спеціалізується на спортивній діяльності та оренді інвентарю, та співвласник підприємств із різним спектром діяльності, як-от: продаж деревини та будматеріалів, оренда нерухомості, готельні послуги, охоронні служби та виробництво хліба. 

Олег Філіпас веде підприємницьку діяльність, є керівником ГО "Чиста хвиля". Під час президентських виборів 2019 року входив до команди кандидата Юрія Дерев'янка, а у 2017-му став членом партії Міхеіла Саакашвілі "Рух нових сил". Відомий тим, що організовував у Кременчуці марші за імпічмент Президента, після чого у травні його побили. Поліція кваліфікувала цю справу як хуліганство, однак версія не підтвердилася. Сам Філіпас вважає, що побиття сталося з політичних мотивів. 

Також Рух ЧЕСНО опублікував аналіз кандидатів у 174-му виборчому окрузі (Холодногірський та Новобаварський райони м. Харкова). Незабаром підготуємо аналітичні матеріали стосовно кандидатів в інших округах області.

Нагадаємо, 21 липня 2019 року відбудуться позачергові вибори до Верховної Ради України. Громадський рух ЧЕСНО збирає інформацію про політичні партії та кандидатів у нардепи у спецпроекті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата чи кандидатки, а й перевірити його/її на доброчесність.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]