Приватне фінансування радикала Олега Ляшка та загальний фонд його політсили зростають, на відміну від рейтингів. На минулих президентських виборах Ляшко посів третє місце, а в першому турі цьогорічних виборів – сьоме, утративши близько півмільйона прихильників.
Понад 90 працівників Радикальної партії, одержуючи мінімальну зарплату, профінансували свого роботодавця на 9,3 мільйона гривень. Значна частина донорів Олега Ляшка не має жодного бізнесу, але переказує політику сотні тисяч гривень.
Підприємниця з Луганщини зізналася Руху ЧЕСНО, що надсилала Радикальній партії не власні гроші, а волонтерка з Кривого Рогу давала свої документи партійцям, аби ті зробили внесок від її імені.
Ясновидиця, яка в попередньому кварталі вже жертвувала радикалам кошти, цього разу знову не змогла передбачити, що частина з них повернеться через податковий борг.
Радикальна партія в першому кварталі 2019 року зібрала 109,5 мільйона внесків від фізичних та юридичних осіб.
Левову частку бюджету, а саме 104 мільйони, радикали перерахували до виборчого фонду свого лідера Олега Ляшка.
Ще понад 52 мільйони гривень партія отримала в листопаді-грудні 2018 року. Тоді ж усі ці кошти витратили на рекламування Ляшка.
Із даних фінансових звітів Радикальної партії стає очевидним, що гроші на її рахунки переказували централізовано. Внески надходили в один день ідентичними чи схожими платежами, досить великими за сумами.
Про централізованість процесу заведення коштів свідчать і номери розрахункових документів, які часто відрізняються за транзакціями лише на одну одиницю, а отже, гроші від різних людей перераховували з одного місця та в однаковий спосіб.
"Перерахувати гроші попросили"
Із деякими донорами Радикальної партії Олега Ляшка вдалося зв'язатися телефоном.
Підприємниця з міста Кремінна Луганської області Ольга Лопата, згідно зі звітом партії, "пожертвувала" радикалам 49 тисяч гривень. Вона є співзасновницею кафе "Казка". У коментарі Громадському руху ЧЕСНО жінка підтвердила, що переказувала гроші Радикальній партії, однак повідомила, що про це її попросили.
"Так, перераховувала. Яку суму, не пригадую. Не сто однозначно, а скільки – не скажу, треба підняти записи, це давно було. Мене попросили, я скинула, профінансувала. Попросили в партії, це не приватні гроші, їх дали", – зазналася Лопата.
Чиє це було прохання, вона не сказала й не підтвердила, що то були співробітники Радикальної партії.
Від імені Лопати на рахунок РПЛ надійшли шість платежів протягом одного дня – 21 січня.
Підприємець Юрій Гілюк із села Замостя Чернівецької області перерахував Радикальній партії Олега Ляшка 100 тисяч гривень. Хоча на своїй сторінці у Facebook він публікує дописи на підтримку Володимира Зеленського.
Людина на ім'я Володимир Гілюк з того ж таки Замостя, що є співзасновником аграрної компанії "Вілла-Фарм", у травні цього року шукала роботу на посаді директора із зарплатою 35 тисяч гривень, а Ляшкові переказала 249 тисяч.
Лариса Кучерова, жителька міста Полонне Хмельницької області, віддала партії Ляшка 295 тисяч. До 2018 року вона очолювала місцевий будинок культури, зареєстрованого бізнесу не має.
Жертовні працівники
З-поміж донорів РПЛ у IV кварталі 2018 року та I кварталі цього року можна виокремити групу з понад 90 працівників партії, які отримували від неї зарплату й водночас фінансували свого ж роботодавця. Деякі з них переказали на партійні рахунки значно більше, ніж одержали.
Так, від жовтня 2018 року радикали сплачують зарплату Віктору Головченку з Дніпра. Загалом протягом півроку РПЛ заплатила йому 26 тисяч гривень. А Головченко за той самий період перерахував партії майже 1,5 мільйона гривень.
Його земляк і колега Сергій Горобець від жовтня 2018 року "пожертвував" Радикальній партії 1,25 мільйона гривень. Він працює на партію ще з грудня 2016 року, до березня 2019-го отримав від партії 150 тисяч гривень зарплати.
Загалом 64 працівники Радикальної партії робили внески, що перевищують третину їхнього сукупного доходу від партії. З них 40 осіб перерахували РПЛ більше, ніж заробили. Рекордсменом є вже згаданий Віктор Головченко, котрий віддав партії у 56 разів більше грошей, ніж одержав від неї зарплати.
А колишній заступник голови Лівобережної районної адміністрації Маріупольської міської ради Сергій Коробських спробував перерахувати радикалам 294 тисячі гривень. Згодом 148 тисяч йому повернули. Як співробітник партії протягом трьох місяців він отримав 15 тисяч гривень зарплати.
Минулого року Коробських задекларував 160 тисяч зарплати, а також 240 тисяч гривень і 15 тисяч доларів заощаджень. Нині він має закритий ФОП та фермерське господарство "Огорідник-18", яке, згідно з даними аналітичної системи YouControl, не веде фінансової діяльності.
Дружина Коробських Вікторія також давала гроші Радикальній партії. Вона надіслала на її рахунок 49 тисяч гривень, тоді як задекларувала за 2018 рік лише 142 тисячі доходу.
У коментарі Громадському руху ЧЕСНО Сергій Коробських підтвердив, що гроші партії переказували і він, і його дружина, а також не заперечив, що отримував від радикалів зарплату. Свою мотивацію пояснив звичайним бажанням підтримати Радикальну партію.
Загалом у IV кварталі 2018 року та I кварталі 2019-го він профінансував РПЛ на 442 тисячі гривень, а з травня 2018-го одержав 67 тисяч гривень зарплати.
Заступник голови Приморської районної адміністрації Маріупольської міської ради Юрій Горох дав Олегу Ляшку ще 49 тисяч гривень. Від жовтня минулого року від РПЛ як зарплату він отримав 25 тисяч гривень.
Привіт з Маріуполя
Окрім Юрія Гороха та подружжя Коробських, були й інші внескодавці з Маріуполя.
Так, колишній перший заступник мера Маріуполя Олександр Голтвенко пожертвував політсилі Олега Ляшка 1,6 мільйона гривень.
У декларації, яку Голтвенко подав перед звільненням, зазначено, що джерелом його доходу була зарплата в міськраді, однак на банківських рахунках екс-чиновник мав понад 100 тисяч доларів. Це означає, що він віддав партії (опосередковано – на виборчу кампанію Ляшка) більш ніж половину своїх заощаджень (60 тисяч доларів).
Теперішній перший заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Маріуполя також виявився прихильником партії Олега Ляшка. Михайло Когут перерахував їй 1,3 мільйона гривень.
У його декларації за 2018 рік зазначено 441 тисячу гривень зарплати та 20 тисяч пенсії. Ще 200 тисяч – дохід від відчуження рухомого майна. На рахунках у банках він тримав 635 тисяч гривень. А отже, переказані Радикальній партії кошти – це фактично все, що мав Когут минулого року.
Дмитро Фіцайло, активіст молодіжного крила партії Олега Ляшка, колишній керівник проектів і програм ГО "Фонд розвитку Маріуполя", надіслав партії 149 тисяч гривень. Згідно з реєстрами, бізнесу Фіцайло не має.
Ще один маріупольський донор РПЛ виявився заслуженим майстром спорту України зі стронгмену та важкої атлетики. Шестиразовий володар титулу "Найсильніша людина України" Олександр Лашин, згідно з офіційним звітом, дав Радикальній партії 4400 гривень і підтримує її публічно в соцмережі Facebook.
Фото з офіційної сторінки Олександра Лашина у Facebook
У розмові з Громадським рухом ЧЕСНО Лашин не підтвердив, але й не спростував інформацію, що фінансово підтримує радикалів.
10 червня стало відомо, що Лашин – №24 у списку кандидатів до парламенту від Радикальної партії Олега Ляшка.
Донори в парламентському списку
Ще кілька людей зі списку Радикальної партії, що йтимуть на цьогорічних виборах до парламенту, фінансували партію. Згідно з останніми опитуваннями, політсила не проходить до Верховної Ради, набираючи близько 2% голосів.
Наприклад, №4 Інга Маковецька, голова Чернівецької організації РПЛ, перерахувала 63 тисячі.
№19 Тетяна Зеленко, яка очолює хмельницький осередок РПЛ, а водночас працює заступницею керівника апарату Хмельницької обласної ради, дала партії 85 тисяч. Її чоловік, підприємець Вадим Зеленко, пожертвував партії дружини 396 тисяч.
Сергій Гриценко, котрий іде під номером 21 у списку, обіймає посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Олександрійської міської ради. Його дружина Тетяна Гриценко дала партії 198 тисяч гривень. Минулого року вона заробила 49 тисяч гривень, а на банківських рахунках мала 420 тисяч гривень, тобто віддала РПЛ майже половину.
№29 Тетяна Головко, очільниця Сумської організації РПЛ та заступниця голови Сумської обласної ради, профінансувала партію на 69 тисяч. Згідно з її декларацією, торік вона заробила 545 тисяч гривень і виплатила 21 тисячу гривень за кредитом.
Особливо щедрі внески
Зареєстрований у Донецьку підприємець Антон Глівинський переказав партії Ляшка 1,6 мільйона гривень.
Він керував готелем "Донбас Палас" Ріната Ахметова, а нині є засновником і бенефіціаром ТОВ "Агенція комунікаційної політики". Керівниця та співвласниця цієї компанії – колишня прес-секретарка Віктора Януковича Дарія Чепак. Фірма працює у сфері маркетингових досліджень і стратегічних комунікацій.
Таку саму суму коштів радикалам дав Олексій Корнілов із Дніпропетровська. Його дружина Ольга Корнілова в декларації за 2018 рік зазначила, що її чоловік протягом минулого року від підприємницької діяльності мав 4,9 мільйона гривень доходу. Заощаджень на банківських рахунках у родини не було. 2015-го Корнілов балотувався до Дніпропетровської обласної ради від партії "УКРОП".
1,6 мільйона гривень знову спробувала переказати партії Наталія Еріставі, про яку ми писали минулого кварталу.
Скриншот сайту http://www.eristavi.com.ua/
Мешканка Вишневого Київської області Еріставі позиціонує себе як "ясновидиця з діда-прадіда, білий маг: грошова магія, любовна магія, зняття деструктивних програм". У IV кварталі 2018 року вона віддала партії Олега Ляшка 118 тисяч гривень.
Цього разу надіслала на партійний рахунок 1,6 мільйона, однак 1,3 мільйона їй повернули. Києво-Святошинський районний суд нині розглядає справу про притягнення ясновидиці до адміністративної відповідальності за статтею 112-15 "Порушення порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії..." Найімовірніше, в Еріставі був податковий борг, тому вона не мала права перераховувати гроші на користь політичної партії.
Підприємець, депутат Рівненської міської ради Роман Стасюк профінансував радикалів на 1,1 мільйона гривень, а його дружина Орислава – ще на 300 тисяч. Вона є співзасновницею ТОВ "ТВК Рамос", що продає запчастини для сільгосптехніки , а також будівельної компанії ''СУ-39''.
Півмільйона гривень дав РПЛ Олег Гуревич, радник Михайла Добкіна з питань паливно-енергетичного комплексу за часів його губернаторства.
Ще понад півмільйона надав Олександр Машир із Чернігова. Місцеві ЗМІ титрують його як "активіста чернігівського Євромайдану". Бізнесу в Машира немає.
2014 року він коментував те, що знайшов дачу Олександра Михайлика, тогочасного головного міліціонера Чернігівської області. Відео опублікував канал Олега Ляшка в YouTube. Там Машир сказав, що лише в Європі та в телевізорі бачив такі будинки. А вже за кілька років сам зміг дати Ляшку понад 500 тисяч гривень. Водночас протягом кварталу отримав від партії зарплату в розмірі 35 тисяч гривень.
Алік Чорік, зареєстрований у селі Ключарки Мукачівського району, перерахував РПЛ 298 тисяч. Бізнесу він не має, а ім'я донора згадується лише у звіті Радикальної партії.
Партійці та довірені особи
Радикальна партія дотримується традиції збирати внески з партійців, керівників осередків та довірених осіб кандидата в Президенти Олега Ляшка.
Депутат Олевської міської ради Віктор Шапорда дав партії 154 тисячі гривень. Він є засновником місцевої федерації футболу, керівником Олевської міської організації Радикальної партії Олега Ляшка. Зареєстрований як ФОП. Згідно з декларацією, 2018 року Шапорда підприємницькою діяльністю заробив 930 тисяч гривень, тобто віддав партії шосту частину свого прибутку.
Очільник Тарутинського осередку РПЛ в Одеській області Святослав Кисса дав партії 79 тисяч. Бізнесу, згідно з реєстрами, він не має. У І кварталі від Радикальної партії отримував зарплату – 14600 гривень.
Підприємець Андрій Артеменко, голова правління восьми ОСББ, керівник Центрально-Міської районної організації Радикальної партії Олега Ляшка в місті Кривий Ріг профінансував політсилу на 1,2 мільйона гривень.
Сергій Брик, помічник на громадських засадах нардепа Сергія Рибалка, пожертвував 1,2 мільйона гривень. У Брика закритий ФОП, іншого бізнесу немає. Очолює один з осередків Радикальної партії в Кривому Розі. Був довіреною особою Ляшка на президентських виборах.
Юлія Сухина з Козельщини Полтавської області дала партії 25 тисяч. Торік працювала в територіальній організації РПЛ і, згідно з декларацією, заробила в Козельщинській районній раді 60 тисяч, а в партії – 21,5 тисячі гривень, тобто всі гроші повернула назад.
Віталій Сторчаус, який під час президентських виборів був довіреною особою Руслана Ригованова, а раніше згадувався як керівник організаційного відділу Кіровоградської територіальної організації РПЛ, надіслав партії 24 тисячі гривень.
Як писав Рух ЧЕСНО, Ригованов на виборах Президента, імовірно, був технічним кандидатом Олега Ляшка.
Сторчаус працює завідувачем сектора з питань архівної справи районної ради Кропивницького. Згідно з його декларацією, минулого року він заробив у Радикальній партії 25 тисяч гривень, а отже, віддавши цьогоріч майже всю суму назад політсилі, фактично надавав їй послуги безкоштовно.
Скриншот із сайту https://school-internat.at.ua
Гроші радикалам давали також його батько Сергій Сторчаус (123 тисячі), директор кіровоградської школи-інтернату І-ІІІ ступенів, ліцею "Сокіл", і мати Тетяна Сторчаус (49 тисяч), яка працює вчителькою математики в тому самому навчально-виховному закладі.
У попередньому кварталі родина Сторчаусів уже фінансувала Радикальну партію Олега Ляшка, і Сергій Сторчаус підтверджував цю інформацію телефоном.
На відміну від минулоквартального звіту, де значні суми перераховували нардепи, у І кварталі їхні внески скромніші.
Лише народний депутат Віктор Галасюк переказав двічі по 7 тисяч гривень.
Феномен Кривого Рогу
Донорів із Кривого Рогу Дніпропетровської області особливо багато. Це не лише підприємці, а й часто люди, які працювали у складі комісій на виборчих дільницях.
Ірина Матохнюк, учителька початкових класів криворізької школи №291, профінансувала партію на 299 тисяч гривень. Згідно з даними аналітичної системи YouControl, у неї немає бізнесу.
Імовірно, її чоловік Віктор Матохнюк під час виборів був членом комісії: у першому турі – від Олега Ляшка, у другому – від Петра Порошенка. Він дав РПЛ ще 299 тисяч.
Ілона Плоткіна з Кривого Рогу перерахувала партії 598 тисяч. У лютому 2019 року вона шукала роботу виховательки або продавчині-консультантки.
У коментарі Руху ЧЕСНО Плоткіна повідомила, що була в Радикальній партії волонтеркою:
"Я там працювала волонтером, і мене просто попросили дати документи".
Наталія Таранченко з Кривого Рогу в березні надіслала партії 299 тисяч гривень. У першому турі президентських виборів вона була членкинею комісії від кандидата Руслана Ригованова, у другому – від Петра Порошенка. Імовірно, 10 квітня 2019 року жінка отримала від Криворізької міської ради 5 тисяч гривень матеріальної допомоги, яку надають сім'ям, де виховують дітей з інвалідністю. Бізнес на Таранченко не зареєстрований.
Олександр Гордієнко, чоловік Ірини Гордієнко, начальниці планово-економічного відділу комунального підприємства "Ритуал Сервіс Плюс" Криворізької міської ради, дав партії 498 тисяч. У Гордієнка закритий ФОП, він не є засновником бізнесу.
У коментарі Руху ЧЕСНО Гордієнко підтвердив, що гроші перерахував, однак не згадав, яку саме суму. Він повідомив, що справді не має бізнесу, однак, звідки взяв такі кошти, коментувати відмовився.
"Я фінансую саме цю політсилу, бо вірю в неї", – сказав Гордієнко.
У декларації дружини зазначено, що 2018 року він заробив у ПП "Стіл Сервіс" 208 тисяч гривень. Також там згадано про 101 гривню, накопичену з допомогою послуги "Скарбничка" у Приватбанку. Заощаджень у родини немає, тож Гордієнко віддав радикалам більше, ніж мав доходу.
Андрій Ровнов із Кривого Рогу, засновник Благодійного фонду "Стратегія допомоги", дав Радикальній партії 1,4 мільйона гривень. Бізнесу, згідно з реєстрами, він не має.
Керівник цієї ж організації Андрій Причиський перерахував РПЛ 897 тисяч. Під час президентських виборів він був довіреною особою Олега Ляшка. А 2014 року на виборах до парламенту був у складі комісії на одній з дільниць від ВО "Батьківщина".
Наталія Ярмоленко з Кривого Рогу надіслала Ляшкові 299 тисяч. 2017 року вона шукала роботу продавчині-консультантки із зарплатою 3 тисячі гривень. Бізнесу не має. У розмові з Рухом ЧЕСНО Ярмоленко сказала, що вона грошей не переказувала.
Імовірно, її родич Андрій Ярмоленко того самого дня, що й Наталя, перерахував теж 299 тисяч гривень.
Олена Фомінок, яка 2010-го закрила ФОП, а іншого бізнесу не має, віддала радикалам так само 299 тисяч.
Під час президентських виборів 2019 року в першому турі вона була довіреною особою кандидата Руслана Ригованова, а у другому турі – кандидата Володимира Зеленського.
На своїй сторінці у Facebook жінка публічно підтримує Зеленського.
Нагадаємо, політична партія "Самопоміч" у першому кварталі 2019 року зібрала від приватних осіб рекордні за останні кілька років 15 мільйонів гривень. Із них 9,8 мільйона – від фізичних осіб та 5,7 мільйона – від юридичних.
У першому кварталі 2019 року народний депутат України, член фракції "Блок Петра Порошенка" Гліб Загорій та його дружина Катерина, яка очолює "Фонд родини Загорій", профінансували партію Порошенка на 1,3 мільйона гривень.
Поділитись