КЛОН, КУРАТОРИ ТА ДОВІРЕНІ ОСОБИ:
техперсонал президентських виборів 2019 року
Президентські вибори 2019 року вже ввійшли в історію як наймасовіша кампанія. ЦВК зареєструвала рекордну кількість кандидатів – 44, з яких залишилося 39. До цього історичний максимум був 2004 року – тоді зареєструвалися 26 кандидатів.

Серед учасників президентських перегонів є лідери соціологічних рейтингів, але більшість кандидатів мають низьку підтримку виборців. Про існування деяких претендентів навіть журналісти дізналися завдяки сайту ЦВК. Водночас більшість чинних депутатів-мажоритарників, які йдуть у Президенти, під час парламентських виборів не змогли здобути на своїх округах навіть 50% голосів виборців. А тепер вони вирішили вийти на загальнонаціональний рівень.

Постає логічне запитання: навіщо десятки людей подали документи до ЦВК і сплатили 2,5 млн грн як заставу, якщо вони не мають жодного шансу на перемогу?

Рух ЧЕСНО зібрав низку фактів, сукупність яких може свідчити про те, хто з кандидатів у Президенти є лише технічним гравцем у цих перегонах. Так, щонайменше дев'ятеро кандидатів пов'язані з Юлією Тимошенко, шість – з Петром Порошенком, двоє – з орбіти Володимира Зеленського, а один має стосунок до Олега Ляшка.
Виборча масовка
Мотивів для балотування політиків на посаду Президента можна навести безліч, проте зазвичай переважають меркантильні інтереси. Першочергово політик прагне перемоги, але хтось реєструється виключно для того, щоб отримати в перспективі якусь високу посаду чи грошові ресурси. Інші – з розрахунку на парламентські вибори та задля додаткового піару своєї політсили. Однак значна частина зареєстрованих кандидатів у президентських перегонах має лише технічну функцію. Це можна побачити з того, як триває кампанія кандидатів: агітаційні тури, реєстрація в ЦВК довірених осіб, розподіл керівних посад в ОВК та ДВК, а також спостерігачів на виборах.
З іншого боку, технічні кандидати – чудовий інструмент для фаворитів перегонів, аби "мінусувати" конкурентів. Саме через "техніків" переважно відбувається поширення брудного піару та критика опонентів.

Або ж техкандидати знімають свою кандидатуру на користь іншого, створюючи уявлення, що всі підтримують "єдиного кандидата".
Самого лише бажання посісти найвищу посаду в державі замало. Для цього в кандидатів мають бути значні ресурси: організаційні, людські, фінансові тощо. На цьогорічних президентських виборах ЦВК зареєструвала 199 окружних виборчих комісій (до анексії Криму та окупації Донбасу їх було 225 – прим. ЧЕСНО), а також майже 30 тисяч дільничних виборчкомів. Кожен з кандидатів у Президенти може мати по одному представникові в кожній ОВК та ДВК, а це до 199 людей для кожного кандидата в ОВК і до 30 тисяч у ДВК.

Часто технічні кандидати наповнюють комісії "мертвими душами" з подальшою масовою заміною на реальних людей, які мають досвід роботи в комісіях. Загалом під час цих президентських перегонів 43 кандидати подали 7355 членів ОВК, з яких 2254 було замінено. А на Київщині, наприклад, секретарем ДВК від кандидата в Президенти Миколи Габера призначили людину, яка померла 1,5 року тому.

Через відсутність організаційної структури, кадрового резерву та фінансових ресурсів більшість теперішніх кандидатів не може покрити реальними людьми навіть окремі міста та регіони України.
Членство в ОВК та ДВК стає своєрідною валютою.
Тобто техкандидат може продати свої квоти в комісіях у різних областях і на різних рівнях одразу кільком іншим кандидатам.
Крім того, кандидати в Президенти мають пропорційну частку керівних посад у комісіях – голів, заступників і секретарів. Однак, як ми бачимо з графіки нижче, цей принцип не відображає реального розподілу керівних посад в ОВК. Наприклад, однакові показники має чинний Президент Петро Порошенко та самовисуванець Володимир Петров – обоє подали максимальну кількість осіб до комісій та отримали найбільший відсоток керівництва – 12,6%.

Самовисуванка Юлія Литвиненко за керівництвом в ОВК випереджає Юлію Тимошенко – 11,1% та 10,1% відповідно.

Кандидат від партії "Стабільність" Василь Журавльов 100% покрив ОВК, одержавши 9,5% керівних посад нарівні з Юрієм Бойком.
Найменший відсоток керівництва в ОВК має Геннадій Балашов – 0,5%.

Лише один кандидат Аркадій Корнацький не вніс жодної кандидатури до складу ОВК.

Під час написання матеріалу стало відомо, що подібного роз'яснення від ЦВК вимагав і кандидат Сергій Тарута.
З відповіді ЦВК кандидату Сергію Таруті
У ЦВК роз'яснили, що комісії дійсно були сформовані за пропорційним принципом, але з урахуванням того, що частина кандидатів зняла свої кандидатури, деякі представники в ОВК не виконували своїх функцій належним чином, відбулися заміни.

Виходить так, що під час замін принцип пропорційності вже не дотримується. Все одно залишається питання, чому саме в Петра Порошенка та в кандидатів, які можуть виконувати технічну функцію для чинного Президента, представництво в ОВК найбільше.
Довірені куратори
Довірені особи, згідно із законом, ведуть агітацію та сприяють кандидату на посаду Президента України у виборчому процесі, представляють його інтереси у відносинах з виборчими комісіями, іншими держорганами та органами місцевого самоврядування, ЗМІ, об'єднаннями громадян і виборцями.

Якщо проаналізувати довірених осіб кандидатів, то можна виявити чимало несподіванок і збігів. На інфографіці нижче бачимо, що лідери соціологічних опитувань зареєстрували максимальну кількість своїх довірених осіб на територіальних виборчих округах. Водночас самовисуванка Інна Богословська зареєструвала лише двох осіб, кандидат і депутат-мажоритарник від "БПП" Аркадій Корнацький – п'ятьох, а самовисуванець Віталій Купрій – сімох.
А от у загальнодержавному виборчому окрузі лише по одній довіреній особі мають кандидат від "УКРОПу" Олександр Шевченко та самовисуванець Руслан Ригованов. Двох довірених осіб зареєстрували самовисуванці Юлія Литвиненко й Віталій Купрій.
Як і хто викрив мережу "техніків" Тимошенко?
З протоколу ОВК, який опублікував нардеп БПП Максим Саврасов
У Чернівцях довіреною особою кандидатки на посаду Президента Юлії Тимошенко у виборчому окрузі №201 стала Наталія Коцур, яка курирує членів дільничних виборчих комісій аж від дев'яти кандидатів. Це стало відомо з протоколу засідання ОВК від 15 березня.

Зокрема, Коцур поінформувала членів ОВК про те, що в разі необхідності заміни членів ДВК від Юлії Тимошенко, а також від Олександра Соловйова, Миколи Габера, Андрія Новака, Сергія Носенка, Сергія Тарути, Юрія Кармазіна, Юрія Дерев'янка та Валентина Наливайченка слід "звертатися безпосередньо до неї".
Громадський рух ЧЕСНО перевірив довірених осіб цих кандидатів, аби дізнатися, за кого вони агітують і як ведуть передвиборчу кампанію.
Лубківський твердить, що курс не змінив
В Ірпені соратник Валентина Наливайченка за роботою в СБУ, радник його партії "Справедливість" Маркіян Лубківський справді агітує за Юлію Тимошенко, хоча ще кілька місяців тому запевняв, що вірить у перемогу свого колишнього шефа.

А на Київщині, приміром, єдина довірена особа іншого кандидата – Юрія Кармазіна – також агітує за Юлію Тимошенко.
Голова ОВК 97-го округу Віталій Костюк, котрий представляє Юрія Кармазіна, разом з депутатом облради від "Батьківщини" Олегом Кищуком є співзасновником однієї організації.
Кищук не виключає, що Кармазін може знятися на користь Тимошенко.

Повний тезко Віталія Костюка з Богуслава на своїй сторінці у Facebook агітує за Юлію Тимошенко.

Крім того, під час моніторингу Рухом ЧЕСНО агітаційних заходів кандидатів активності Юрія Кармазіна в регіонах помічено не було.
Щонайменше двоє довірених осіб ще одного кандидата, самовисуванця Миколи Габера, на Вінниччині агітують за Юлію Тимошенко. Це депутат від ВО "Батьківщина" Владислав Рой та працівниця партії Леся Григулець.

Ще одна довірена особа Габера Олена Розбіцька належить до керівництва місцевого осередку "Хвилі", пов'язаної з Анатолієм Гриценком. В усіх 8-ми виборчих округах Вінниччини кандидат Микола Габер призначив довірених осіб, половина з яких має безпосередній стосунок до "Батьківщини".
Так, Борис Шовкопляс, який є довіреною особою Габера, підтвердив Руху ЧЕСНО, що він залишається контактною особою "Батьківщини", але на цих виборах підтримує кандидата Габера: "Так-так, я контактна особа ("Батьківщини" – прим. ЧЕСНО) в Ямполі, якщо можна так сказати… Але, звичайно, я підтримую Габера – я ж його довірена особа".

Варто зазначити, що у виборчому фонді Габера - 0 гривень. Єдині 500 гривень, які потрапили на рахунок кандидата були повернуті донору.

Крім того, на Вінниччині помічник "батьківщинівця" Олексія Рябчина В'ячеслав Манько є довіреною особою кандидата у Президенти Сергія Носенка. В липні 2018 року довірена особа Носенка навіть пожертвувала 14946 гривень партії "Батьківщина". Про це раніше писав Рух ЧЕСНО.
Цікаво, що кандидат Ігор Шевченко сам виклав спільне фото з "конкуренткою", зроблене в Давосі
На Волині на трьох з п'яти виборчих округів довіреними особами Ігоря Шевченка є люди, пов'язані з "Батьківщиною".

У коментарі Руху ЧЕСНО одна з довірених осіб Надія Ясинська, яка є членкинею "Батьківщини", пояснила, що, мовляв, Ігор Шевченко особисто запропонував їй стати його довіреною особою. Крім того, вона не вбачає нічого поганого в тому, щоб співпрацювати з "Батьківщиною" Тимошенко й водночас бути довіреною особою іншого кандидата.

Надія Ясинська
довірена особа кандидата Ігоря Шевченка на Волині
"Я відповідаю за юридичну сторону під час виборів: щоб не було порушень і так далі. Ігор Шевченко особисто запропонував мені стати його довіреною особою, і я погодилась. Ми з Шевченком знайомі… Але це я не повинна пояснювати"
На запитання, чому вона не стала довіреною особою Юлії Тимошенко та чи працює паралельно й у її штабі, правниця відповіла:

Надія Ясинська
довірена особа кандидата Ігоря Шевченка на Волині
"Мені запропонували тут, і я погодилась. А щодо моїх колег-партійців з "Батьківщини", то вони мене зрозуміли й ніхто в цьому не бачить ніяких порушень. Бо я ж вам говорю: я стежитиму за всім з юридичної сторони"
Зауважимо, що Сергій Тарута, який вклав у свою виборчу кампанію мільйони, "знявся" на користь Тимошенко. Зробив він це після 7 березня – крайнього терміну, до якого можна було насправді зняти свою кандидатуру та зникнути з бюлетеня.
Така схема дає змогу підтримати кандидатку медійно, зберігши водночас квоти на представників у виборчих комісіях, які рахуватимуть голоси.
Отже, техкандидат виконує подвійну технічну функцію: підсилює образ "єдиного" кандидата та віддає свої квоти в ОВК і ДВК.

А от екс-кандидати Андрій Садовий від "Самопомочі", Дмитро Гнап від "Сили людей" та Дмитро Добродомов від "Народного контролю" зняли свої кандидатури на користь Анатолія Гриценка до 7 березня. Тепер їхніх прізвищ не буде в бюлетені, і вони не мають представників у виборчих комісіях.
Які кандидати пов'язані з Порошенком?
Серед кандидатів у Президенти є кілька нардепів з парламентської фракції "БПП". Тут простежується дивний феномен і навіть своєрідний рекорд: депутати з фракції чинного Президента Сергій Каплін, Аркадій Корнацький та Ольга Богомолець є його конкурентами у президентських перегонах. Однак, Корнацький, з слів соратників по фракції БПП, написав заяву про вихід, але її ще не розглянули. Окрім того, Корнацький не вніс жодної кандидатури до складу ОВК. Відтак, ЧЕСНО його не вносить на графіку технічних кандидатів.
Білборди кандидатів Юлії Тимошенко та Сергія Капліна з обіцянкою знизити ціни на газ
Сам Каплін визнав, що в нього виникають з "Батьківщиною" конфлікти через білборди, на яких він обіцяє знизити ціну на газ у 4 рази при тому, що Тимошенко – лише вдвічі.

Каплін заявив про погрози та звернувся до правоохоронців.

Окрім нардепів від "БПП", кандидату Порошенку найбільше став у пригоді член коаліції, екс-представник "Народного фронту" Юрій Тимошенко. Він у бюлетені буде поряд з конкуренткою від "Батьківщини".
Юрій Тимошенко не проводить зустрічей з виборцями. Каже, що для цього йому бракує коштів. На своєму окрузі на Івано-Франківщині він також не веде президентської кампанії, бо вважає, що не має на це "морального права". Якщо перевірити його голосування в сесійній залі, то з-поміж усіх кандидатів у Президенти – чинних нардепів він є найпрацьовитішим. А от Юлія Тимошенко не бере участі в голосуваннях ВРУ – під час агітаційного туру вона прогулює роботу в парламенті.
Тезко Тимошенко може відколоти від її рейтингу кілька відсотків, що може стати вирішальним для проходження в другий тур.

6 березня, за день до кінцевого терміну зняття з виборів, Генпрокурор Юрій Луценко повідомив, що кандидата Юрія Тимошенка намагалися підкупити, аби той таки зняв свою кандидатуру. "Батьківщина" назвала це звинувачення "гнилою провокацією".
Відсутність активної агітаційної кампанії в регіонах деякі з кандидатів пояснюють тим, що орієнтуються виключно на соцмережі.
Рекламний допис кандидатки Юлії Литвиненко у Facebook
Саме таку тактику обрала самовисуванка Юлія Литвиненко, яка не влаштовує зустрічей з виборцями в регіонах, а віддає перевагу онлайн-спілкуванню в соцмережах або через ЗМІ.

Вона веде свою кампанію не так популяризуючи себе, як критикуючи основних опонентів у соцмережах. Однак у проміжних фінзвітах Литвиненко немає видатків на соціальні мережі, хоча у Facebook і YouTube в неї були масштабні рекламні кампанії.
Нещодавно Юлія Литвиненко в ефірі одного з телеканалів зізналася, що не знає своїх довірених осіб. У столичній Дарниці її представляє помічник депутата Київради від "БПП", а на Київщині її довіреною особою є помічниця нардепа від "БПП" Павла Різаненка.

Довіреною особою маловідомого кандидата від партії "Стабільність" Василя Журавльова стала депутатка однієї з райрад Дніпра, яка представляє "БПП". У Кривому Розі Журавльов довірився Світлані Прохорович, котра 2015 року балотувалася до міськради також від "БПП". І це не єдині довірені особи, що пов'язують кандидата в Президенти Журавльова з іншим кандидатом – Петром Порошенком.

Кандидат Петров, який перебуває під домашнім арештом, спромігся охопити всі 199 ОВК й отримати найкраще представництво в керівному складі. ЗМІ пов'язують Петрова з представником "БПП" Сергієм Березенком. Група Петрова, як повідомляла "Українська правда", допомагала Березенку під час виборів на Чернігівщині (205-й округ).

Довірені особи Петрова на Київщині за нього не агітуть. Натомість постять у Facebook пости, пов'язані з Порошенком і БПП.

Примітно, що саме техкандидати Порошенка, як і сам чинний Президент, мають найпотужніше представництво в ОВК, що видно на графіку вище.
Де ж "Зе!техніки"?
Окрім Володимира Зеленського, ще один кандидат у Президенти пов'язаний з олігархом Ігорем Коломойським. Це Олександр Шевченко.
За словами лідера "УКРОПу", Коломойський – "свідомий член партії, керівник комісії партійного контролю".

Попри те, що Шевченко вже витратив понад 100 млн на свою кампанію, його рейтинг так і не перевищив 1%. Але кампанія Шевченка від початку не була розрахована на перемогу.

Він розміщував білборди, які "мінусували" одного з топ-кандидатів, з яким у Коломойського давній конфлікт, – Петра Порошенка.
А от у самовисуванця, депутата-мажоритарника з Дніпропетровщини Віталія Купрія із семи довірених осіб п'ятеро чомусь зареєстровані на Волині. Деякі з них пов'язані з "УКРОПом", а саме з фондом Ігоря Палиці "Тільки разом". Довірена особа Купрія агітує за іншого кандидата – Олександра Шевченка, який балотується від "УКРОПу". Сам Купрій ще восени наголосив, що виходить з "УКРОПу", щоб висуватися в Президенти. Але команди він так і не зібрав.
Хто підставив плече Ляшку?
Не було помічено агітаційної кампанії в регіонах України й самовисуванця Руслана Ригованова. У його кампанії є інша цікава деталь. Як з'ясував Рух ЧЕСНО, понад половина довірених осіб Ригованова на Івано-Франківщині з команди іншого кандидата – Олега Ляшка або є прихильниками "радикала".

Олександра Опар, яка на сайті "РПЛ" зазначена як представниця Тлумацького районного осередку партії, є довіреною особою Ригованова на Прикарпатті (виборчий округ №84).

У коментарі Руху ЧЕСНО вона визнала, що Ригованов – технічний кандидат, а пропозиція стати його довіреною особою надійшла від "радикалів":

Олександра Опар
довірена особа кандидата Руслана Ригованова на Прикарпатті

"Ще з грудня минулого року я зареєстрована як голова районного осередку партії Ляшка. Перед виборами мені запропонували бути довіреною особою Ригованова"
Щоправда, спершу вона сказала, що одержала пропозицію від команди Ригованова, але потім зізналася, що все ж від голови обласного осередку партії Ляшка на Прикарпатті. На запитання, чи вона досі є представницею "Радикальної партії", Олександра Опар ствердно не змогла відповісти, зазначивши, що допомагає партії. Тоді ми поцікавилися, чи Ригованов є техкандидатом Ляшка, на що Опар стисло відповіла: "Ну, так".

Рух ЧЕСНО також проаналізував фінансовий звіт "Радикальної партії". Як виявилося, гроші партії Ляшка дають довірені особи Ригованова.

Так, підприємниця Олеся Білецька з Горішніх Плавнів, яка є довіреною особою Ригованова, переказала "РПЛ" близько 100 тисяч гривень.

Олеся Білецька
довірена особа кандидата Руслана Ригованова

"Я прихильниця нашого, хотілося б вірити, майбутнього Президента (Ляшка – прим. ЧЕСНО). А до людей треба донести навіть ті самі календарики. На це теж треба гроші"
І це не єдина довірена особа Ригованова, котра жертвує гроші партії іншого кандидата – Ляшка. Часто суми, які перераховували донори "Радикальній партії", не збігалися з рівнем їхніх доходів.

Громадський рух ЧЕСНО аналізує далі діяльність довірених осіб кандидатів та їхні зв'язки, аби пояснити виборцям, чому 2019 року в Президенти подалася рекордна кількість кандидатів і хто має найбільше техкандидатів.
#Політхаб
Рух ЧЕСНО зібрав інформацію про кандидатів у Президенти у спецпроекті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата, а й перевірити його на доброчесність.
Матеріал підготували:
Олександр Саліженко
парламентський аналітик ЧЕСНО
Ірина Федорів
головна редакторка сайту ЧЕСНО
Іван Лампека
інфографіст ЧЕСНО
Made on
Tilda