Субвенції Франківщини: тещине село, своя школа та помічник-підрядник

Фото: Субвенції Франківщини: тещине село, своя школа та помічник-підрядник

2018 року Франківщина посіла 6-те місце з-поміж областей України за розміром державних субвенцій, отримавши на соціально-економічний розвиток 219 млн грн.

Щодо географічного розподілу, то Городенківський район одержав 13,04 млн грн, Коломийський район – 4,90 млн грн, місто Коломия – 13,43 млн грн, об'єднана територіальна громада (ОТГ) села Матеївці – 1,50 млн грн, ОТГ села Печеніжин – 700 тис. грн, а Івано-Франківськ – 28,94 млн грн.

(Натисніть, щоб збільшити)

Лідером із залучення державних коштів на свій виборчий округ з-поміж прикарпатських нардепів уже другий рік поспіль стає Юрій Тимошенко, який до січня 2019 року був членом фракції "Народний фронт". Від початку президентської кампанії, зареєструвавшись як кандидат, Тимошенко став позафракційним. Рух ЧЕСНО виявив, що його довірені особи були пов'язані з "БПП" і він виконував функцію техкандидата для Петра Порошенка.

2017 року екс-"нарфронтівець" був першим з-поміж народних обранців за обсягом одержаних на округ субвенцій на соціально-економічний розвиток – близько 98 млн грн. Торік ця сума становила 33,56 млн грн.

Попри те, що 2018-го Тимошенко не потрапив навіть до ТОП-10 депутатів, які залучили на свої виборчі округи найбільше субвенцій, нардеп, схоже, усе ще вважає себе лідером, адже в інтерв'ю Руху ЧЕСНО він заявив, що посідає перше місце в Україні з-поміж 423 депутатів за кількістю "стягнутих" на округ коштів. А також повідомив, що більше не має бажання балотуватися до парламенту через невдячних виборців. Про це лідерство він пише й на своїй сторінці у Facebook.

Юрій Тимошенко представляє у ВРУ виборчий округ №88 (м. Коломия, частина Коломийського р-ну, Городенківський р-н).

Найбільшу суму субвенційних коштів на один об'єкт на окрузі Тимошенка минулого року виділили на будівництво басейну "Н2О-CLASSIC" у Коломиї – 10 млн грн. Місцевий сайт "Коломия сьогодні" писав, що це наймасштабніший український проект, спрямований на розвиток спорту, та що його втіленню посприяв нардеп від "Народного фронту", коломиянин Андрій Іванчук. Прізвище Тимошенка не згадувалося.

У своєму щорічному звіті Юрій Тимошенко зазначає, що залучив на округ лише 15 млн грн, і пояснює в коментарі Руху ЧЕСНО, що решту коштів за щедрою квотою міг залучити саме Іванчук.

Тендер на спорудження басейну виграла фірма екс-нардепа-регіонала, очільника передвиборчого штабу "Партії регіонів" у Києві на виборах 2012 року Валерія Борисова – про це інформував сайт "Наші гроші". Журналісти ресурсу з'ясували, що деякі матеріали для будівництва першої черги басейну було закуплено за завищеною ціною.

Будівництво басейну. Фото: травень 2018 року, "Коломия сьогодні"

Нардеп-списочник з Прикарпаття Іванчук на своїй Facebook-сторінці часто розповідає про власні досягнення на окрузі Тимошенка, звідки він родом.

У лютому 2018-го разом з Тимошенком він презентував ангіограф, придбаний для Коломийської центральної лікарні, і водночас піарився на відкритті в цьому медзакладі оновленого відділення екстреної медичної допомоги.

Фото з Facebook-сторінки Андрія Іванчука

Нардеп Іванчук також комп'ютеризує школи від свого благодійного фонду й не забуває ділитися цим у мережі, як і "миколаїнням" дітей на виборчому окрузі Юрія Тимошенка.

Читайте більше про те, як народні депутати піаряться на благодійних фондах: Зійшла "манна небесна": як нардепи засипають виборців подарунками

На ремонт першого поверху Коломийської лікарні 2018 року спрямували приблизно 2 млн грн субвенційних коштів. Підрядником визначили ПП "Альбатрос-2В", директором і співзасновником якого є депутат Матеївської ОТГ (Коломийський район) Володимир Бегаль. Тендер на ремонтні роботи в медзакладі виграло також мале підприємство "Оріон", що виконувало там роботи й попереднього року. Як повідомляло місцеве видання "Курс", засновником фірми "Оріон" є Олександра Шульга, дружина помічника нардепа Юрія Тимошенка на громадських засадах Віталія Шульги.

Із компанією "Оріон" торік уклали договір і на брукування території Коломийської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №1 на 1,4 млн грн.

Загалом як субвенцію з державного бюджету на капітальний ремонт цієї школи виділили 958 тис. грн і ще 960 тис. грн – на облаштування території освітнього закладу бруківкою.

Сам Юрій Тимошенко у Facebook пояснював, що навмисне надав підряднику посвідчення свого помічника, аби можновладці не просили в нього "відкатів":

"Одразу з початком робіт у 1-й школі на цю бригаду було спущено найвірніших шакалів з-поміж нікчемних папараці з поліцією й без поліції, що просто нагло зупинило роботи аж на три тижні, доки ми не відновили справедливість і не довели свою правду".

У коментарі Руху ЧЕСНО нардеп додав, що не дав змоги отримати кошти місцевій "мафії" при владі, а вибрав такого підрядника, порядність якого може гарантувати.

Фото з Facebook-сторінки Юрія Тимошенка

На окрузі Тимошенка понад 7 млн грн з держбюджету одержало село Тишківці, що на Городенківщині, зокрема на благоустрій населеного пункту, капітальний ремонт огорожі площ меморіальних комплексів тощо. Майже 1,5 млн грн виділили на організацію соціально-просвітницького заходу "Форум українських родин", що відбудеться в червні 2019 року, та капремонт садиби Шухевичів.

Тишківці – не лише рідний край славетного упівця, а й село, звідки родом дружина нардепа-списочника від "БПП", заступника голови фракції цієї партії в парламенті Анатолія Матвієнка, якого неофіційно називають куратором Прикарпаття від Петра Порошенка.

Майже всі субвенційні кошти на роботи в Тишківцях освоїв підприємець із Городенківського району Володимир Попадюк. У переліку товаровиробників Городенківщини сказано, що ФОП Попадюк спеціалізується на тротуарній плитці.

Народний депутат Анатолій Матвієнко з дружиною. Фото: "Вікна"

У коментарі Руху ЧЕСНО Юрій Тимошенко зізнався, що позитивне голосування за держбюджет дає певні привілеї у виділенні субвенцій, і поділився думкою, що, мовляв, є лідером у залученні бюджетних коштів на округ, бо в уряді знають, що він чесний:

"Вони теж там не дурні, якщо бачать, що я єдиний депутат, який не дає жодної копійки "відкату", то їм, мабуть, не шкода дати гроші в добрі руки".

Давній товариш

Нардеп від "БПП" Михайло Довбенко представляє в парламенті округ №84 (місто Бурштин, частина Івано-Франківська, Тисменицький, Тлумацький р-ни, частина Галицького р-ну).

Довбенко намагався потрапити до Верховної Ради з 2002 року. І лише 2014-го йому це вдалося після того, як він попрацював керівником передвиборчого штабу Петра Порошенка на Франківщині. Як повідомляло видання "МІСТО", упродовж тривалого часу Михайло Довбенко був членом партії "Собор" уже згаданого нардепа Анатолія Матвієнка, де обіймав посаду заступника голови секретаріату.

2018 року на округ Довбенка виділили 31,6 млн грн. Половину цієї суми спрямували на ремонт закладів освіти та придбання для них обладнання.

Серед найбільших проектів – будівництво дитячого садочка у приміському до Івано-Франківська селі Черніїв і капітальний ремонт дитсадка в Бурштині. Видання "Наші гроші" розповідало, що будівельну компанію "Трейдзахідбуд", котра стала переможницею тендера на спорудження дитсадка в Чернієві, слідчі підозрювали в підробленні документів і поданні неправдивих відомостей до ProZorro під час участі в іншому тендері.

Майже 800 тис. грн субвенції надали на капітальний ремонт їдальні та спортивної зали Галицької ЗОШ №1. Підрядник, з яким підписали договір щодо ремонту їдальні, – БК "Княжий Галич". Серед засновників цієї компанії – дружина ще одного нардепа-списочника з Прикарпаття від партії "Народний фронт" Володимира Шкварилюка. Як інформувало видання "Курс", Шкварилюк родом із Тлумацького району (розташований у межах 84-го виборчого округу), а фірма "Княжий Галич" освоювала кошти субвенцій і 2017 року.

Понад 6,5 млн грн на окрузі Довбенка витратили на будівництво спортмайданчиків та реконструкцію футбольного поля в селі Черніїв; 1,2 млн грн – на придбання дитячих майданчиків; більш ніж 4 млн грн – на ремонт і покращення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров'я; понад 2 млн грн – на ремонт народних домів. Один з таких видів робіт у селі Палагичі виконувала фірма Ярослава Бойцана – депутата Тлумацької районної ради, обраного від "БПП".

Довбенко полюбляє піаритися на залучених на округ державних коштах. Ось, приміром, він інспектує перебіг будівництва амбулаторії в селі Старі Кривотули.

Фото: Івано-Франківська обласна державна адміністрація

А тут закладає капсулу під побудову нової школи в селі Будзин на Тлумаччині.

На сайті обласної державної адміністрації наведено об'єкти, відремонтовані, збудовані чи придбані за сприяння нардепа Довбенка.

Фото: "Галицький часопис"

Піариться Довбенко навіть на фінансуванні, яке він не залучав. На сайті облдержадміністрації повідомляли про закупівлю нових приладів контролю для лабораторних досліджень якості повітря в районах поблизу Бурштинської ТЕС. Зокрема, йшлося про те, що їх придбали за екологічні кошти з Галицького районного бюджету, до наповнення й розподілу котрого депутат не має жодного стосунку. Однак передавання цього обладнання лаборантам чомусь відбувалося за участю нардепа.

Піар – для себе, заробіток – для помічника

Своїми здобутками полюбляє ділитися зі ЗМІ мажоритарник з "Народного фронту" Анатолій Дирів, обраний до парламенту від округу №86 (м.Болехів, Долинський, Рожнятівський, частина Богородчанського р-ну).

2018 року він залучив на свій округ понад 28 млн грн субвенцій, з яких більш ніж 7 млн грн витратили на ремонт дорожнього покриття.

Одним з найдорожчих проектів, реалізованих на окрузі за субвенційні кошти, стали ремонтні роботи в Рожнятівській центральній районній лікарні. На них виділили загалом 6,5 млн грн. Серед підрядників було й ПП "Таля". Як повідомляло місцеве видання "Курс", ця компанія освоїла найбільшу суму субвенцій на окрузі Диріва 2017 року. Керівником підприємства є Ярема Новицький, який на громадських засадах виконував функції помічника Анатолія Диріва. У коментарі Руху ЧЕСНО нардеп зазначив, що Новицький – більше не його помічник, і додав:

"Загалом, не має значення, був він моїм помічником чи ні. Зараз знайти підрядника складно. Для двох об'єктів шукаємо й не можемо знайти".

Кошти на ремонт пологового відділення у згаданому вище медзакладі освоїла фірма "Афон Плюс". Її засновник Віталій Тисяк є депутатом Рожнятівської районної ради.

Голова Івано-Франківської облдержадміністрації Олег Гончарук і нардеп Анатолій Дирів. Фото: "Версії"

Диріва часто згадують на сайті Брошнів-Осадської ОТГ як нардепа, котрий допомагає округу. Зокрема, у публікації про ремонт місцевого народного дому його описують як основного "здобувача" державних коштів для масштабних ремонтних робіт. Про це на своїй Facebook-сторінці пише й голова ОТГ Назарій Іванів. Загалом на оснащення та ремонт закладів культури на цьому окрузі з держбюджету 2018 року виділили кілька мільйонів гривень.

На ремонт освітніх і навчальних закладів та поліпшення їхньої матеріально-технічної бази Дирів залучив понад 6 млн грн.

На сторінці нардепа у Facebook є подяка від колективу однієї зі шкіл у межах його округу. Торік на її капітальний ремонт з держбюджету надали 300 тис. грн.

А от як виборці вдячні Анатолію Диріву за нові дитячі майданчики. На їх розміщення 2018 року народний депутат залучив 1,2 млн грн субвенцій.

Сам Дирів зазначає, що на субвенціях не піариться, однак додає:

"Нічого поганого не бачу в тому, що нардеп розповість, що за його сприяння були виділені кошти. Це теж нелегка праця – їх залучити".

Головне – дороги

Народний депутат Юрій Соловей, обраний до Верховної Ради в окрузі №89 (Верховинський, Косівський, Снятинський р-ни), минулого року залучив на свій округ понад 23 млн грн.

Майже половину цих коштів (10 млн грн) спрямували на капітальний ремонт вулиці Воєводи Костянтина у Снятині. Нардеп полюбляє піаритися на ремонті доріг. В інтерв'ю виданню "Версії" він розповів, що протягом трьох років його округ отримав на ремонт дорожнього покриття понад 200 млн грн.

Серед масштабних проектів, профінансованих із субвенційних коштів 2018 року, – будівництво школи в селі Космач (6 млн грн). Про те, що це заслуга нардепа, повідомляли ті ж "Версії". На капремонти інших освітніх закладів та придбання для них інвентарю з держбюджету виділили ще 3,7 млн грн.

Вихваляється Соловей не лише дорогами, а й збудованими дитсадками.

2018 року на ремонтні роботи в цьому садочку з держбюджету надали 300 тис. грн, ще 100 тис. грн – на інвентар.

На етапі будівництва нардеп згадував і про кошти, залучені на басейн у селі Рожнів. Минулого року як субвенцію на ці роботи уряд виділив мільйон гривень.

Як і більшість народних обранців, Соловей залучає кошти й на дрібні витрати, які не мали б фінансуватись із субвенцій, як-от: придбання меблів і комп'ютерів для освітніх закладів, крісел для народного дому тощо.

Аутсайдери

Позафракційний народний депутат Юрій Дерев'янко, який у Верховній Раді представляє округ №87 (м. Яремче, Надвірнянський р-н, частина Богородчанського та Коломийського р-нів), традиційно залучає на свій округ невеликі суми субвенцій.

Фото з Facebook-сторінки Юрія Дерев'янка

Так, 2018 року йому вдалося отримати на округ трохи більш ніж 4 млн грн. 90% цих коштів витратили на капремонти освітніх і медичних закладів, улаштування штучного покриття для спортивних майданчиків.

Решту субвенцій спрямували на дрібні потреби: закупівлю меблів і комп'ютерів для Богородчанської ЗОШ, музичної апаратури для с.Дзвиняч, розміщення ігрового майданчика в Космачі, придбання спортінвентарю.

Як і Соловей з Тимошенком, Дерев'янко теж намагався "вибити" гроші з держбюджету на будівництво басейну в Надвірній, спорудження якого, як інформувало видання "Фіртка", зупинилося на етапі зведення фундаменту спортивної зали. Однак прохання народного депутата залишилося незадоволеним.

Брати-нардепи Олександр та Віктор Шевченки, які пройшли до парламенту від округів №83 і №85 відповідно, торік залучили найменші суми субвенцій з-поміж прикарпатських народних обранців.

Фото з Facebook-сторінки Віктора Шевченка

2017 року Олександр Шевченко, за даними видання "МІСТО", залучив на свій округ №83 67 млн грн, а 2018-го – лише 2,8 млн. Проте виборчий округ, від якого він балотувався до парламенту (м.Івано-Франківськ), загалом отримав 28,94 млн грн.

Субвенції на окрузі Олександра Шевченка спрямували на ремонт і покращення матеріально-технічної бази переважно навчальних закладів Івано-Франківська. Завдяки значній частині цих коштів (майже 1 млн грн) поліпшилося становище ЗОШ №5, де навчаються діти нардепа, а також освітнього закладу й багатоквартирного будинку, розташованих у межах округів депутатів Івано-Франківської міської ради від "УКРОПу" з команди Шевченка.

Так, 450 тис. грн субвенції виділили ЗОШ №18 на придбання меблів у їдальню та ремонт приміщень. Директором цієї школи є місцевий депутат-"укропівець" Дмитро Чміль. Про нові меблі для їдальні за сприяння нардепа повідомляв сайт партії "УКРОП".

Фото: сайт політичної партії "УКРОП"

111 тис. грн витратили на капітальний ремонт систем опалення й каналізації в будинку на вулиці Вовчинецькій, 170, що розміщений у межах округу ще одного депутата Івано-Франківської міськради з команди Шевченка – Мстислава Тараса.

Віктор Шевченко залучив на свій округ 2,6 млн грн. Половину цих коштів спрямували на будівництво двох спортивних майданчиків у селах Крилос і Мединя. Договір про виконання робіт Галицька РДА підписала з уже згаданою вище БК "Княжий Галич".

Фото: "Фіртка"

Півмільйона гривень з державного бюджету виділили на капітальний ремонт приміщення льодової арени в Калуші. І хоча кошти надійшли не конкретно на округ Віктора Шевченка, а до обласного бюджету, лаври за реконструкцію відпочинкового комплексу дісталися нардепу. Принаймні так було подано інформацію в сюжеті місцевого телеканалу "402".

Нагадаємо, Рух ЧЕСНО проаналізував відвідуваність депутатів Івано-Франківської міської та обласної рад 2018 року та визначив рівень їхньої опозиційності.

Методологія:

Рух ЧЕСНО проаналізував три розпорядження Кабінету Міністрів, видані 2018 року, – за №423-р, №867, №934-р з усіма змінами. Під час підрахунку субвенцій за округами не враховувалися суми, виділені на область, наприклад на обласні лікарні тощо. (Округи нардепів проставлено частково машинним способом, частково – ручним).


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]