ЧЕСНОМЕТР – новітній онлайн-інструмент, що дозволяє оцінювати доброчесність політиків.
Під час кампанії «Фільтруй Раду!» і зараз – протягом кампанії «Фільтруй Владу!» - учасники руху ЧЕСНО перевіряли на відповідність громадським критеріям доброчесності кандидатів у депутати та парламентарів чинної Верховної Ради.
Результати перевірки публікуються у персональних профілях політиків у ЧЕСНОМЕТРІ.
Критерії доброчесності депутатів:
Критерій 1. Прозорість діяльності та підзвітність
Порушенням критерію вважається: неоприлюднення декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за попередній рік; ненадання автобіографії або відомостей з неї на звернення Руху; ненадання інформації про комерційні інтереси депутата на звернення Руху ЧЕСНО, зокрема, інформації про наявність належних йому підприємств або корпоративних прав та про передачу цих прав в управління, що були зобов’язані зробити народні обранці після виборів.
Непрозорістю також вважається ненадання на звернення Руху ЧЕСНО повного списку помічників-консультантів депутата або ненадання інформації про використання коштів, які виділяються депутату з державного бюджету на виконання його повноважень.
Аналізуючи підзвітність народних обранців, Рух також враховуватиме отримання або неотримання від них відповіді на своє звернення про роботу депутатів із виборцями, а саме про наявність громадської приймальні депутата та її роботу, а також наявність звіту про депутатську діяльність в цілому.
Критерій 2. Особисте голосування
У якості порушення зараховується неособисте голосування, тобто голосування картки депутата під час пленарного засідання Верховної Ради, на якому згідно з даними особистої письмової реєстрації народний депутат був відсутній. Також порушенням є голосування за іншого депутата, якщо зафіксовано принаймні один випадок голосування карткою іншого депутата. Для встановлення порушення використовуються трансляції пленарних засідань (на телеканалі «Рада»), фотоматеріали, відеозаписи парламентських засідань, програми теленовин, повідомлення у ЗМІ та зізнання окремих депутатів у неособистому голосуванні.
Критерій 3. Незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців
Порушенням вважається невходження народного депутата, обраного за виборчим списком політичної партії або висунутого політичною партією в одномандатному окрузі, до складу фракції цієї політичної партії, а також вихід або виключення із фракції тієї партії, від якої народний обранець йшов на виборах. Для народних депутатів-самовисуванців порушенням вважається неодноразовий перехід по фракціях чи групах, а саме другий перехід до нової фракції.
Крім того, невідповідністю цьому критерію є “синхронне” голосування з іншими фракціями у більш ніж 50% випадків протягом однієї сесії.
Критерій 4. Належне відвідування засідань парламенту і комітетів
Рух ЧЕСНО встановлює кількість пленарних засідань Верховної Ради, які депутат пропустив без поважних причин. Це визначається за даними письмової реєстрації депутата на початку пленарних засідань.
Також аналізується відвідування засідань комітету, членом якого є народний депутат. Інформацію про присутність депутатів на засіданнях комітетів Рух ЧЕСНО отримує шляхом направлення інформаційних запитів до відповідних комітетів Верховної Ради України.
Критерій 5. Непричетність до порушення прав і свобод людини
Порушником вважається народний обранець, щодо якого у відкритих джерелах знайдено достовірну інформацію про порушення прав і свобод людини (наприклад, посягання на життя і здоров’я людини, порушення екологічних прав, права власності, рейдерство, обмеження свободи слова або права на інформацію, дискримінація чи «мова ненависті») або про зловживання депутатом своїм правом (наприклад, подання позову до журналіста або ЗМІ з вимогою надмірної грошової компенсації моральної шкоди тощо).
Причетність депутата до порушення прав і свобод людини може полягати як у безпосередньому вчиненні відповідних дій або бездіяльності, так і у спонуканні до цього інших осіб, прийнятті рішення, що призвело до порушення, приховуванні порушення тощо.
Враховуються випадки грубого порушення прав або неодноразові випадки незначних порушень. Невідповідністю також вважається ініціювання та голосування в парламенті за законопроект, прийняття якого може призвести до порушення прав і свобод людини згідно з висновками правозахисних організацій.
Критерій 6. Непричетність до корупції та інших зловживань
У своїй оцінці Рух виходить із раніше оприлюдненої, обґрунтованої інформації, яка дає вагомі підстави припустити можливу причетність депутата до корупції у широкому розумінні – від хабарництва, сприяння призначенню на посаду близьких осіб, зловживання із земельними ресурсами або під час державних закупівель, участі депутата у привласненні державного чи комунального майна, – до порушення вимог щодо несумісності, прийняття рішень за наявності конфлікту інтересів або підтримки законопроектів, що сприяють корупції.
Також враховуються випадки зловживання статусом народного депутата, зокрема: отримання депутатом нагород, відзнак, особливих пільг з використанням свого статусу (автомобільних номерів Верховної Ради, пропусків, державної квартири), а також перевищення норм транспортних чи інших бюджетних витрат на одного народного депутата.
Критерій 7. Відповідність стилю життя задекларованому майновому стану
Порушення має місце, коли витрати народного депутата неспівмірні з його задекларованим майновим станом (майновим станом його сім`ї), тобто коли витрати явно перевищують декларовані доходи за відповідний період часу. Зокрема, враховується користування дорогими аксесуарами, транспортними засобами; значні витрати (дорогий ремонт помешкання, екзотичний відпочинок тощо); витрачання значних коштів на благодійність; або набуття у власність дорогої нерухомості, цінних паперів тощо.