ОСНОВНИЙ ІНСТИНКТ ТАРУТИ
або П'ятдесят відтінків компромісу
Ця партія відома багатьом українцям завдяки численним білбордам з портретом екс-бізнесмена та народного депутата Сергія Тарути. "Основа" позиціонує себе як партія "людей справи", які мають "бездоганну репутацію" і раніше "не хотіли займатися політикою".

Однак у керівництві політсили є екс-регіонали, а сама партія колись була співзасновницею "Опоблоку" (щоправда, під іншою назвою). Але це не така велика проблема для партії, як її рейтинги. Соцопитування показують мізерний рівень підтримки "Основи", а політтехнологи критикують її за рекламні гасла.

Ідейний та матеріальний натхненник

Восени 2017 року вулиці заполонили білборди з фото нардепа Сергія Тарути. Тоді ведуча телепрограми "Складна розмова" Інна Борзило поцікавилася у політика, хто фінансує нову партію. На запитання Тарута чітко відповісти не зміг. Його прес-секретарка Олена Морозова перервала запис програми, забігши до студії.

Рекламний білборд "Основи" в Києві, осінь 2017 року
Тоді ж Тарута заявив, що, всупереч поширеній думці, він не лідер політсили, а її "ідейний натхненник".

Однак уже з лютого 2018 року депутат почав з'являтися в ефірах лояльних до нього телеканалів саме як "лідер партії "Основа". Такий самий статус Тарути зазначений і на сайті політсили.





Тарута в ефірі телеканалу "Україна",
лютий 2018 року






Тарута в ефірі телеканалу NewsOne,
квітень 2018 року





Скриншот сторінки сайту партії "Основа"

Сергій Таран
політолог, який консультує БПП
"Ця партія — класична персоналістська, зациклена на одному прізвищі, зациклена на значних грошах, які вливаються в цю кампанію. Задача цієї кампанії — не стільки те, щоб Тарута виграв президентські вибори — бо це було би дуже наївно сприймати — скільки те, щоб підняти його політичну капіталізацію з тим, щоб зробити його учасником переговорних процесів"
Тарута "надихає" партію не лише ідеями, а й грошима: станом на 30 червня 2018-го "Основа" отримала від екс-мільярдера найбільше коштів — 2 760 000 грн. Через війну на Сході та судові позови російських банків співвласник корпорації "Індустріальний союз Донбасу" втратив багато активів і вибув із першої сотні українських багатіїв. Це не завадило Таруті заробити майже 3 млн грн у 2017 році та тримати понад 172 млн грн на рахунках і готівкою.
У Раді Тарута — позафракційний нардеп, член комітету з питань культури і духовності. Він не голосував за призначення Юрія Луценка генпрокурором та за бюджет-2018, був відсутній під час голосування за призначення уряду Володимира Гройсмана.
60%
голосів отримав Тарута на виборах до Верховної Ради 2014 року у мажоритарному окрузі № 58 (м. Маріуполь)

87%
голосувань пропустив Тарута у парламенті за майже чотири роки депутатства
Тарута є фігурантом антикорупційних розслідувань: ЗМІ стверджують, що він задекларував Lexus GX470, куплений учетверо дешевше ринкової вартості, й захопив 18 га землі у держсанаторії "Пуща-Озерна" під Києвом.
Керівництво "Основи":
посадовець часів Януковича,
друг Бойка та брат одіозного судді
Тарута у своїх інтерв'ю неодноразово зазначав, що "Основа" об'єднує людей з "бездоганною репутацією". При цьому депутат заперечує наявність у партії екс-регіоналів.

Сергій Тарута
лідер партії "Основа"

"
Я не знаю, звідки вапщє ця асоціація, тому що у нас нема нікого з Партії регіонів. Це знову оцей фейк, який іде від Банкової"
Однак колишній член ПР у політсилі Тарути все-таки є. Це голова партії "Основа", керівник Кіровоградської ОДА часів Віктора Януковича Андрій Ніколаєнко.

Свого часу Ніколаєнко працював помічником регіонала, а нині нардепа від "Опоблоку" Сергія Ларіна. За Януковича голова "Основи" був заступником Ларіна як очільника Кіровоградської ОДА, а коли того призначили заступником глави АП Сергія Льовочкіна — посів його місце.

Андрій Ніколаєнко та Віктор Янукович, жовтень 2013 року (фото — "Моя Александрия")
З Партії регіонів Ніколаєнко вийшов наприкінці лютого 2014 року, після масових убивств учасників Майдану та втечі Януковича з Києва. Тоді ж політик подав у відставку з посади голови ОДА, хоча спочатку відмовлявся це робити.
Ніколаєнко на Кіровоградському майдані
У березні-вересні 2014 року Ніколаєнко був першим заступником голови Донецької ОДА Тарути, а з 2016-го координує "Українську бізнес-ініціативу", створену за ініціативи екс-очільника Донеччини. Також керівник "Основи" є головою ради директорів компанії "Велта", яка розробляє родовища ільменіту на Кіровоградщині.
Громадському руху ЧЕСНО Ніколаєнко розповів, що познайомився з Тарутою близько 10 років тому, коли працював в уряді Юлії Тимошенко та був радником прем'єрки.

Андрій Ніколаєнко
голова партії "Основа"
"Після тривалого часу роботи на дипслужбі у Південній Кореї я перейшов на роботу до Секретаріату Кабміну. А Сергій Олексійович (Тарута — прим. ЧЕСНО) як промисловець якраз вивчав практичні аспекти досвіду Республіки Корея з розвитку індустрії"
Ще один спікер "Основи" з неоднозначним політичним бекграундом — нардеп 7-го скликання Володимир Полочанінов, який очолює політвиконком партії.

У 2010 році Полочанінов був першим заступником голови Київської ОДА Анатолія Присяжнюка, призначеного Януковичем, проте, за його власними словами, відмовився стати членом Партії регіонів.
У 2012-му Полочанінов був обраний до Верховної Ради за списком ВО "Батьківщина" (за квотою "Фронту змін"). Згодом він став одним з ініціаторів створення партії "Демократи" — на знак протесту проти ліквідації ФЗ.

За даними ЗМІ, у рідній Білій Церкві Полочанінов контролює осередок партії "Самопоміч" і є покровителем мера міста Геннадія Дикого. "Економічна правда" писала про спільні бізнес-інтереси екс-нардепа та співголови фракції "Опоблок" Юрія Бойка. Сам Полочанінов підтверджує знайомство з колишнім членом уряду Миколи Азарова, однак факт бізнесової співпраці заперечує.

Володимир Полочанінов
голова політвиконкому партії "Основа"

"
Знаком с Бойко много лет... В политике у нас, мягко говоря, разные взгляды... Бизнес-партнером Бойко или Фирташа я никогда не был"
Полочанінов — представник коаліції "Народна Конституція", що агітує за ухвалення нового Основного закону України. До лав "Основи" екс-депутат вступив у серпні 2017 року.

Володимир Полочанінов
голова політвиконкому партії "Основа"
"Запросили Тарута і Ніколаєнко. Ми мали певний досвід співпраці стосовно необхідності прийняття нової Конституції України. Тарута став одним із ініціаторів законопроекту 3781 стосовно процедури прийняття Конституції"
А от член політради "Основи" Ярослав Арсірій був заступником голови Кіровоградської ОДА Ніколаєнка, а до того - заступником міністра культури Михайла Кулиняка. Останній високо оцінював "літературну спадщину" Януковича та фігурував у кількох корупційних скандалах.

Зокрема, Кулиняк не задекларував маєток під Києвом та мало не став підозрюваним у хабарництві, а 23-річна племінниця посадовця була призначена головним редактором журналу Мінкультури.
Саме за Кулиняка Кабмін виключив столичний Гостинний двір зі списку пам'ятників архітектури, а сам міністр назвав реконструкцію будівлі "цілком законною".

Також Арсірій обіймав низку керівних посад у держструктурах (у 27 років очолив правління "Укрресурсів"). Зараз він працює помічником Тарути й надає адвокатські послуги.

Ярослав Арсірій (фото — Facebook "Основи")
У Ярослава є брат — суддя Окружного адмінсуду Києва Руслан Арсірій, який, зокрема, "прославився" постановами на користь люстрованих посадовців та рішенням у справі скандальної газовидобувної компанії "Голден Деррік". Фірма отримала скандальну популярність у 2011 році, протягом якого їй на позаконкурсній основі було видано понад два десятки спецдозволів на користування надрами. Такі успіхи пов'язували з лобіюванням бізнесу компанії екс-міністром енергетики Едуардом Ставицьким і екс-міністром аграрної політики Миколою Присяжнюком.
Стара нова партія
Про створення "Основи" Тарута повідомив у квітні 2017 року, зазначивши, що це "нова партія".
Насправді "Основа" була зареєстрована ще у жовтні 2004 року під назвою "Партія державного нейтралітету України" (ПДНУ). Її першим керівником був нардеп-регіонал трьох скликань, позаштатний радник Януковича Володимир Зубанов.

У вересні 2014 року ця партія та ще п'ять політсил утворили "Опоблок", а тодішній лідер ПДНУ Андрій Плакида взяв участь у передвиборчому форумі екс-регіоналів.
Зараз Плакида — заступник голови "Основи" та очільник київського осередку цієї партії.

Андрій Ніколаєнко
голова партії "Основа"
"У вересні 14-го року я не був знайомий з Андрієм (Плакидою) і не запитував у нього, де він брав участь. Вперше чую (про його участь у форумі "Опоблоку" - прим. ЧЕСНО), але я в цьому нічого страшного не бачу. "Основа" точно не є співзасновником "Опозиційного блоку" і не поділяє його позицій у більшості питань як внутрішньої, так і зовнішньої політики"
У 2015 році ПДНУ отримала нову назву — "Громадянин", а у лютому 2017-го партія стала "Основою". Тоді ж політсилу очолив Ніколаєнко.
Програма "Основи":
середній клас і компроміс
Як стверджує Ніколаєнко, "Основа" вважає своїм першим завданням "розвиток середнього класу".

Андрій Ніколаєнко
голова партії "Основа"
"Нaшa пaртия ориентирована нa средний класс и построена нa республикaнской экономической модели. Мы считаем, что именно средний класс — это основa украинской государственности, будущее нашей страны"
Політтехнолог Денис Богуш надії "Основи" на середній клас оцінює скептично.

Денис Богуш
політтехнолог, президент агенції Bohush Communications
"Они говорят, что это будет средний класс. Но средний класс же голосует за Порошенко и Тимошенко, за Садового. Средний класс уже определился. Как объяснить среднему классу, что вот есть еще такой классный Тарута?"
Ідеологія "Основи" базується на "принципах ліберального консерватизму, демократії, меритократії та секуляризму".
Серед обіцянок "партії людей справи" — зниження податків, зменшення цін на газ та електроенергію на 40%, відмова від кредитів МВФ, зняття торгово-економічної блокади окупованого Донбасу, ухвалення нової Конституції та суттєве обмеження повноважень президента.

Теза про нову Конституцію перегукується з тим, що на бордах обіцяє Тимошенко.

Друга хвиля зовнішньої реклами від Юлії Тимошенко

Андрій Ніколаєнко
голова партії "Основа"
"Тема нового суспільного договору, яка сьогодні багатьма політиками озвучується як важлива, нами була визначена як пріоритетна ще у 15-му році — до того, як партія "Основа" була на порядку денному. Партія "Батьківщина" взяла цю тезу, починаючи з червня цього року"
Нещодавно партія Тарути з рекламних бордів почала закликати до компромісу як "основи миру, єдності, розвитку" тощо.
"Мы все заслуживаем жить в успешной Украине. Ради этой цели стоит идти на любые разумные компромиссы — между Востоком и Западом Украины, между центром и регионами, между простым человеком и властью, между разными политическими силами, между Украиной и странами-соседями", — йдеться у заяві Тарути на сайті "Основи".

Нова політреклама "Основи" в Києві, вересень 2018 року
Політтехнологи критикують такий підхід.

Денис Богуш
політтехнолог, президент агенції Bohush Communications
"Слово "компромисс", я считаю, это совершенно глупое слово. Потому что компромисс каждый понимает по-своему. Например, я понимаю, что компромисс — это отдать Крым и Донбасс и так закончить войну. Другой считает, что компромисс — это сесть за стол переговоров. То есть слово "компромисс" для избирательной кампании полностью глупое, оно ни о чем. Ты за красных или за зеленых — людям это важно. А когда ты говоришь: "А я ни за кого", ты не получишь никаких результатов"
Конкуренти "Опоблоку" та
союзники Тимошенко?
Ідеологічні засади, рекламна кампанія та розбудова структур на місцях наштовхують на думку, що "Основа" своїми виборцями бачить жителів півдня та сходу України — базовий електорат "Опоблоку".

Тарута, в свою чергу, стверджує, що його партія не є альтернативою екс-регіоналам.

Сергій Тарута
лідер партії "Основа"
"Мы конструктивная оппозиция. Мы не "Оппозиционный блок"... Мы ожидаем, что все разочарованные в любых политических силах — "Оппозиционный блок", "Самопомощь", БПП, "Народный фронт" — все, кто обещали и ничего не сделали, а люди-то шли за ними, они и будут нашим потенциальным электоратом"
Разом з тим лідер партії симпатизує Юлії Тимошенко і навіть дає їй поради, як перемогти на президентських виборах.

Сергій Тарута
лідер партії "Основа"
"Якщо у другому турі будуть Порошенко і вона (Тимошенко — прим. ЧЕСНО) — вона перемагає. Я буду голосувати за неї. Якщо буде Юлія Тимошенко і хтось інший, то хтось інший набагато буде мати перевагу, тому що суспільство хоче нових політиків... Я їй багато разів казав: "Юля, ти проаналізуй, чому ти програєш. Треба зробити висновки, хто у тебе в команді погано працює"... На жаль, вона хоче перемогти старими інструментами старої команди. Я в це не вірю. Якщо вона хоче змінюватися, треба змінити команду"


Голова політвиконкому "Основи" Полочанінов був помічений у кулуарах форуму Тимошенко "Новий курс України" у червні цього року.

Свою присутність на цьому заході Полочанінов пояснив так:

Фото: "Главком"

Володимир Полочанінов
голова політвиконкому партії "Основа"
"Юлія Тимошенко, як і Сергій Тарута, взяла на себе публічні зобов'язання стосовно необхідності прийняття нової Конституції України. Більшість цих напрацювань є результатом роботи коаліції "Народна Конституція", одним з ініціаторів створення якої був я"
Як зазначає Ніколаєнко, наразі між "Основою" та "Батьківщиною" немає партнерських відносин, хоча є спільні погляди.

Андрій Ніколаєнко
голова партії "Основа"
"Якщо запитати, з ким нам простіше сісти за стіл і вести перемовини — "За життя" чи з "Батьківщиною", то я думаю, з "Батьківщиною" простіше. Але чи є ми якимось чином сьогодні союзниками чи партнерами — я так би не називав. Я з повагою відношуся до Юлії Тимошенко, радником якої я колись працював. При цьому, маючи можливість бути членами "Батьківщини", ми пішли іншим шляхом, створивши власну партію з власною позицією і власними програмними засадами"
Мільйони на рекламу
"Основа" отримує гроші під конкретні виплати, після здійснення яких на рахунку партії часто залишаються мізерні суми (станом на 30 червня 2018 року в касі політсили було аж 144 грн).
Рекордними для "Основи" стали травень і червень 2018 року.
>8,8 млн. грн

отримала партія за два місяці - це удвічі більше, ніж за попередні 16 місяців.
І витратила майже всю цю суму на рекламу: білборди, телебачення, радіо

Ігор Фещенко
аналітик із партійних фінансів Громадського руху ЧЕСНО
"Те, що гроші партії надходять якраз напередодні того, як ними мають розплатитися за замовлені партією послуги, переважно рекламні, свідчить про те, що процес фінансування партії є централізований і в ньому бере участь досить вузьке коло людей, які представляють або верхівку партії, або наближених до них людей"
Нещодавно Тарута розповів, хто "інвестує" в партію "Основа":

Сергій Тарута
лідер партії "Основа"
"Це бізнес, середній, крупний бізнес, який розуміє, що це він робить для себе, не для мене… Сьогодні ми — це я, Ніколаєнко, багато представників у нас, в принципі, це якраз ми очолюємо — сьогодні представники малого і середнього бізнесу, вони всі по 50 тисяч доларів, які можуть здати, вони сьогодні фінансують, і цього достатньо на цьому етапі"

Ігор Фещенко
аналітик із партійних фінансів Громадського руху ЧЕСНО
"Можна припустити, що Тарута давав би партії значно більше грошей (а можливо, і дає, але неофіційно), однак його у цьому обмежує закон. Він як фізособа впродовж одного календарного року може профінансувати партію лише на 400 мінімальних зарплат (минулого року — 1,28 млн, а цього року — 1,48 млн грн). Фактично, Тарута перерахував на партію максимальну суму, яку йому дозволяв закон. Це законодавче обмеження існує задля того, щоб обмежити олігархічний вплив на політичні партії"
Серед спонсорів "Основи" є бізнесмен Денис Шейбут — син Віктора Шейбута, який за президентства Януковича був у керівництві Податкової та Міграційної служб. У квітні 2017 року СБУ заявила, що викрила батька та сестру Шейбута на фінансуванні терористичної організації "ДНР".

Денис Шейбут є заступником голови партії "Народна сила" Ростислава Кондрика, який також спонсорує "Основу".
Хто закладає "Основу" на місцях
Серед керівників регіональних осередків "Основи" багато представників бізнесу. Деякі місцеві лідери раніше обіймали державні посади або намагалися потрапити до влади з іншими політсилами.

Наприклад, у Запорізькій області "Основу" очолив бізнесмен Олег Кузьменко, який уже двічі безуспішно балотувався до ВР — самовисуванцем та від Радикальної партії Олега Ляшка.

На Кіровоградщині головою осередку політсили став екс-регіонал Валерій Авксентьєв, який за губернаторства Ніколаєнка керував у регіоні Олександрівською РДА. У Миколаївській області "Основу" розбудовує підприємець Артем Ващиленко, який був членом "Трудової України" Сергія Тігіпка, Партії регіонів, Партії розвитку України (заснованої екс-регіоналами), балотувався від "Нової держави" — "реінкарнації" КПУ.
Також Тарута налагоджує контакти з міськими головами. Приклад — екс-мер Ірпеня Київської області, фігурант антикорупційних розслідувань Володимир Карплюк.
Коли Карплюк ще був міським головою, Тарута хвалив його як людину, котра робить для міста "правильні і хороші справи".

Пізніше сам Карплюк, якому прокурор Київської області вручив кілька підозр, дякував лідеру "Основи" за те, що той "підставив плече у скрутний час". У 2017 році Тарута в Ірпені за участі скандального мера презентував свою доктрину "Україна 2030".

Тарута і Карплюк (у центрі) в Ірпені, червень 2017-го (фото — imr.gov.ua)
"Ніяких шансів" vs "сотні
тисяч прихильників":
що чекає "Основу" на виборах
Як повідомив Полочанінов, "Основа" планує брати участь у президентських та парламентських виборах 2019 року.

Володимир Полочанінов
голова політвиконкому партії "Основа"
"Основа" буде мати свого кандидата в президенти. Стосовно кандидатури ми визначимось на з'їзді партії. Партія, безумовно, буде брати участь у виборах до парламенту"
За словами Ніколаєнка, зараз серед членів "Основи" проводиться опитування щодо кандидата у президенти, його результати буде оголошено на з'їзді.

Андрій Ніколаєнко
голова партії "Основа"
"Зараз проходять внутрішні праймеріз, у тому числі серед партійців. Вони обдзвонюються, їм ставиться запитання анонімно, проводиться опитування по кандидатах, кого готові підтримати. Він (член партії — прим. ЧЕСНО) може запропонувати будь-яку людину, яку вважає достойною, або йому пропонується певний вибір із тих, хто вже сьогодні є певним чином визначені як лідери"
ЧЕСНО хотів поцікавитися у Тарути, чи планує він балотуватися в президенти від "Основи". Депутат сам запропонував очне інтерв'ю і надав контакти прес-секретарки. Однак пані Морозова, яка раніше дозволяла собі переривати запис телепередачі, заявила, що Тарута дуже зайнятий та не має часу на інтерв'ю, і попросила надіслати запитання поштою. На час публікації матеріалу відповідей від політика ЧЕСНО не отримав, однак готовий опублікувати їх, якщо вони надійдуть.

Фото: Facebook Сергія Тарути
За даними соцопитувань "Рейтингу" та Фонду "Демократичні ініціативи", "Основу" на парламентських і Таруту на президентських виборах готові підтримати не більше 1% українців.

Ірина Бекешкіна
директорка Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва
"Шансів (у "Основи" на виборах — прим. ЧЕСНО) ніяких. Ну, принаймні зараз. Трошки може забрати у "Опозиційного блоку", у яких сім відсотків. Регіони — я думаю, це Маріуполь, це може бути Схід. Що говорити про електорат, якщо він мізерний"
Політтехнолог Богуш пояснює низькі рейтинги "Основи", зокрема, незрозумілістю меседжів кампанії та відсутністю в команді відомих людей.

Денис Богуш
політтехнолог, президент агенції Bohush Communications
"Последняя социология показывает, что у них в рамках ошибки рейтинг. Он очень медленно растет, потому что непонятно для людей. Вроде бы он и хороший проект такой, но сказать, чтоб там сильная команда была, известная — нельзя"
Тим часом голова "Основи" вважає, що у партії є шанси на перемогу на президентських виборах.

Андрій Ніколаєнко
голова партії "Основа"
"Наше завдання — не просто потрапити до другого туру, а в другому турі перемогти. Я вважаю, що якщо представник "Основи" потрапить до другого туру, то в нього є всі шанси перемогти будь-якого представника старих політичних партій... Останні соцопитування показують, що за наші ідеї вже готові проголосувати сотні тисяч українських громадян"
Ймовірно, про подальші стратегію й тактику "Основи" можна буде почути 22 вересня — саме на цей день запланований з'їзд партії.
Матеріал підготував:
Дмитро Черетун
парламентський журналіст ЧЕСНО
Made on
Tilda