"Відсоток виявлених хворих під час тестувань зменшився в 6 разів"
інтерв'ю з Віталієм Федорівим,
очільником Івано-Франківської ОДА
Франківщина збільшила пропускну спроможність лабораторних тестувань на COVID-19 з 54 до 300 тестів на добу. Якщо на початку карантину позитивний результат був у 30 осіб на день, то наразі значно менше нових хворих. Обласний та місцеві бюджети виснажені, бо переорієнтувалися на медицину.

Очільник Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів квітень і травень називає складними бюджетними місяцями для Прикарпаття. За квітень до обласної скарбниці не надійшло більш як 140 млн грн. Крім того, задля створення урядового стабілізаційного фонду для боротьби з коронавірусом держава забрала субвенцію на купівлю нових "карет" швидкої допомоги та поки що не фінансуватиме інфраструктурні проєкти об'єднаних територіальних громад.

Обласна влада теж змушена заощаджувати на своїх програмах – скорочено фінансування спортивних і культурних заходів. Цьогоріч не відбудеться знаменитий місцевий фестиваль "Карпатський простір".

Якщо громадам Франківщини доведеться зачекати на державні кошти, то амбітний інфраструктурний об'єкт – будівництво біатлонного комплексу в "Буковелі", який у ЗМІ називають курортом Коломойського, усе ж залишився в переліку будівництв, котрим буде надано державне фінансування.

Лікарні Івано-Франківщини перебувають на передостанньому місці в Україні в рейтингу забезпеченості засобами для боротьби з коронавірусом, хоча область лідирує за кількістю виявлених хворих. Очільник ОДА сподівається, що нещодавно отриманий від уряду, який нині очолює колишній очільник Франківської ОДА, "медичний вантаж", що є вдвічі більшим, ніж в інших обласних центрах, покращить цю статистику. Від чинного прем'єр-міністра, Федорів очікує на підтримку і втілення запропонованих ним програм розвитку регіону. Чинний голова ОДА запевняє, що в разі браку лікарів до роботи залучатимуть інтернів з медичного університету.

Щодо громадського транспорту, то його, за словами керівника ОДА, в області планують запустити не раніше ніж у червні.

Про боротьбу з COVID-19 та наслідки карантину для місцевих бюджетів на Франківщині спілкуємося з очільником Івано-Франківської облдержадміністрації Віталієм Федорівим.

БЮДЖЕТНІ ВТРАТИ
Скільки коштів недоотримав бюджет області протягом останніх місяців?
– Якщо казати про недоотримання обласним бюджетом, то значне просідання відчуваємо у квітні – втрата понад 140 мільйонів гривень. Не кращого сценарію слід очікувати й у травні. А ось у червні, якщо захворюваність піде на спад, сподіваємося на початок стабілізації економічної ситуації.

Основне, що робить дірку в бюджеті області, – недоотримання податку на доходи фізичних осіб. За квітень це більш як мінус 70 мільйонів гривень. А також скасування плати за землю на період карантину.
Які видатки скоротила область і куди перерозподілила кошти?
– Для того, аби в області був резерв на придбання засобів індивідуального захисту та медикаментів для забезпечення потреб 12 резервних медзакладів, що приймають хворих на COVID-19, ми розробили зміни, скоротивши фінансування деяких обласних програм, зокрема в галузях культури, спорту. Плюс невеличкі резерви, які мали. Так змогли відшукати 10 мільйонів гривень. Наприклад, через це довелося скасувати щорічний фестиваль "Карпатський простір", який був своєрідною візитівкою нашого краю, навіть на міжнародній арені.
Скільки коштів уже витратили на боротьбу з пандемією?
– Майже 63 мільйони гривень. Це сукупне фінансування, що було спрямоване з міських, районних бюджетів, обласної скарбниці. Найбільшу суму виділила Івано-Франківська ОТГ – понад 25 мільйонів гривень. Меценати додали ще 20 мільйонів гривень.
А як розподіляли ці гроші, на що витрачали в першу чергу?
– До того, як стати заступником голови Івано-Франківської ОДА (у листопаді 2018 року, – прим. ЧЕСНО), я працював у Департаменті охорони здоров'я. Ця галузь для мене не є чужою. Я знаю її навантаження, наявність медобладнання, його функції.

Ще на початку пандемії, коли всі країни світу кинулися купувати ШВЛи й, відповідно, через підвищений попит зросла їхня вартість, я розумів, що першочергово все ж варто купувати засоби захисту для лікарів і ліки для пацієнтів. Тому обласна інфекційна лікарня, яка першою прийняла удар пандемії, була забезпечена саме цим. Щодо ШВЛ, то зараз в області є 120 апаратів. Але хочу зауважити: якщо людину за станом здоров'я підключають до такого медичного обладнання, то ймовірність летального випадку є дуже високою.
"Кожен четвертий хворий на COVID-19 в області – це лікар" – голова Харкіської ОДА
Уряд давно анонсував надбавки медикам у розмірі 300% окладу. Зараз їх виплачують з місцевих бюджетів. Лікарі калуської райлікарні повідомили, що не отримали надбавки та пригрозили припинити лікування хворих. Коли уряд планує повертати кошти місцевим бюджетам?
– Підвищені зарплати за березень медики одержать уже за кілька днів (у травні, – прим. ЧЕСНО). Як нарахування цих надбавок відбувається на практиці? Обласна державна адміністрація отримала від кожного головного лікаря медзакладу, де були підтверджені хворі з COVID-19, список тих медпрацівників, які були дотичні до боротьби з пандемією. Різні лікарні приймали таких пацієнтів у різні дати, тож нарахування здійснене від кількості тих днів, коли були зафіксовані хворі.

Поясню на прикладі: якщо перший пацієнт із COVID-19 прибув до лікарні 23 березня, то нарахування 300% надбавки буде здійснене з 23 березня. Тобто на три посадові оклади буде помножена тільки та кількість днів березня, у які зафіксовані COVID-позитивні пацієнти. Це визначали головні лікарі медзакладів, що приймали хворих. Вони дали нам свої накази. Наші службовці порахували ці виплати, і вже сьогодні (29 квітня - прим. авт.) кошти переказали на рахунки медзакладів.

Однак хочу наголосити, що вимога про 300% надбавку не означала спрямування коштів лише з державного бюджету. Завдання держави полягає в тому, аби відшукати гроші на цю надбавку з усіх джерел – державного, обласного, місцевих бюджетів.

Щодо надбавок у квітні, то з 1 квітня, відповідно до медичної реформи, заклади охорони здоров'я не фінансуються з обласного чи районних бюджетів, оскільки ці функції перебрала на себе НСЗУ. Тобто підвищену зарплату за квітень медикам фінансуватиме вже Національна служба здоров'я України.
А чи справедливо головні лікарі медзакладів розподілили ці надбавки за березень між своїми працівниками? Хтось це проконтролює?
– Якщо в медиків виникнуть питання стосовно несправедливості отриманих виплат, вони можуть звернутися до органів Держпраці. Будемо перевіряти. У кожному окремому випадку обіцяю особисто розібратися, якщо побачу зловживання.
"Обіцяних коштів на доплати медикам від Кабміну не надійшло" – мер Тернополя
На що Франківщині Кабмін урізав субвенції?
– Тепер у нас мінус 63 мільйони гривень на розвиток екстреної медицини. Ці кошти мали надати для закупівлі "карет" швидкої допомоги. Також ми втратили незначну частину субвенції соцекономрозвитку – її скоротили приблизно на 6 мільйонів гривень з передбачених 83 мільйонів.

Та найбільше, що мене непокоїть і що беру під особливий контроль, – субвенція на підтримку розвитку ОТГ (інфраструктурна субвенція). На початку року її заклали в розмірі 75 мільйонів гривень. Ці кошти мали спрямувати на розвиток 61 ОТГ Франківщини. Наразі їх перерозподілили до урядового стабілізаційного фонду.

Коли йдеться про цей фонд (а він становить 65 мільярдів гривень), слід розуміти, що його створив уряд, аби побороти наслідки від COVID-19. У разі стрімкого погіршення ситуації із захворюваністю ці кошти надсилатимуть у ті осередки спалаху хвороби, які виникатимуть.

Створюючи нові громади, люди хочуть одразу бачити позитивні зміни: краще вуличне освітлення, дороги, дитсадки, ЦНАПи тощо. Поки що ці кошти поповнили стабілізаційний фонд країни, але, за інформацією від прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, у тому разі, якщо не буде поширення COVID-19 і ситуація стабілізується, то їх першочергово повернуть до областей.

З позитивних моментів: в області все ж буде реалізовано проєкт "великого будівництва" – з побудови п'яти шкіл, дитсадків і спортивних комплексів. Також не припинять фінансування спорудження біатлонного комплексу в Карпатах на території "Буковеля". Щоправда, його теж скоротили – з передбачених 100 мільйонів гривень отримаємо 70 мільйонів.
СИТУАЦІЯ З ПОШИРЕННЯМ COVID-19
Уже кілька тижнів поспіль лікарні Франківщини перебувають на передостанньому місці в Україні в рейтингу забезпеченості засобами для боротьби з коронавірусом, а область посідає друге місце за кількістю офіційно виявлених хворих. У чому причина?
– З цього питання я б хотів звернутися до головних лікарів наших медзакладів, оскільки внесення до бази таких даних належить до їхніх повноважень і залежить від їхньої оперативності. Днями ми отримали одну з найбільших партій гуманітарної медичної допомоги від держави – 30 кубів засобів індивідуального захисту. Наразі триває розподілення їх зі складів, і коли воно закінчиться, думаю, це буде відображено в рейтингу позитивною шкалою. Франківщині цього разу дістався найбільший вантаж.
Станом на 30 квітня ви повідомляли, що COVID-19 підтверджено у 189 медичних працівників Прикарпаття. Через брак медперсоналу дві міські лікарні на деякий час призупинили госпіталізацію хворих, а пологовий будинок у Калуші й лікарня в місті Яремче взагалі закрилися на карантин. Очевидно, що високий рівень інфікування медпрацівників корелюється з поганим медзабезпеченням лікарень. Яка ваша думка?
– Це не так. Деяке незабезпечення, можливо, простежувалося в перші 3-4 дні після початку карантину, проте надалі про захист медиків ми подбали. Якщо взяти статистику, то Франківщина у трійці лідерів з інфікування COVID-19 в Україні. Звісно, це впливає й на кількість хворих медиків. Крім того, вони ж не ізольовані лише в лікарнях: живуть, їздять, спілкуються.
Чи є медики, які звільняються або пишуть заяви на відпустку власним коштом? Скільки таких у відсотковому співвідношенні?
– Значних утрат лікарів не маємо. Але хочу наголосити: коли ми входили до другого етапу медичної реформи, багато лікарів були попереджені про скорочення чи ротації на робочих місцях. Тому зараз складно порахувати, скільки медиків залишилося без роботи. Наприклад, в ОФПЦ (Обласному фтизіопульмологічному центрі, прим. ЧЕСНО) скоротили медпрацівників і невелику кількість лікарів, але вони одразу перейшли на роботу до лабораторного центру. Ключове, що хочу сказати, – лікар зараз надзвичайно затребуваний на ринку медичних послуг. Якщо він має кваліфікацію та готовий працювати, то матиме роботу.

Наразі область більше потребує середнього медичного персоналу – медичних сестер. Щонайменше є потреба в сотні таких спеціалістів. На випадок спалаху інфекції та браку лікарів і медпрацівників існує домовленість з медичним університетом про залучення до роботи інтернів.
Чи платять прикарпатці, які потрапляють до лікарень з підозрою або діагностованим COVID-19, за лікування?
– Держава відшкодовує вартість лікування не в усіх випадках. Наприклад, якщо пацієнту не підходить протокольне лікування чи є певні протипоказання до нього, то альтернативний варіант він повинен оплатити сам. Загалом вартість медикаментозного забезпечення одного пацієнта – від 5 до 50 тисяч гривень.
Попри те, що в області ПЛР-тести роблять уже у трьох лабораторіях, у черзі – кілька сотень аналізів. Чому досі не залучаєте на допомогу приватні лабораторії? Яка пропускна спроможність обласних лабораторій?
– Про чергу, яку ви кажете, – це не означає, що там усі нові пацієнти. Багато є тих, хто чекає на повторне підтвердження. Кожній людині з COVID-19 роблять не менш ніж три тести, тому така статистика. Наразі вийшли на рівень 300 тестувань на добу й бачимо непогану тенденцію: якщо на початку карантину з 54 тестів за день було 30 позитивних, то зараз цей показник знизився у 6 разів. Питома вага зменшується. Щодо співпраці з приватними лабораторіями, то вони допомогли нам фахівцями.
Наші читачі цікавляться, чому не тестують усіх, хто має пневмонію та високу температуру, у Галицькому районі?
– Ця інформація не відповідає дійсності. До Галицького району доставлено 650 швидких тестів, з яких використано лише 223.


Мери Львова, Тернополя та голова Харківської ОДА в розмові з кореспондентами Руху ЧЕСНО нарікали на якість експрес-тестів і зауважували, що точність їхнього результату сягає близько 10%.
Як долучився до боротьби з COVID-19 куратор Франківщини від уряду – олігарх Рінат Ахметов?
– Перша його допомога – це 10 тисяч швидких тестів покращеної якості приблизно на 4,5 мільйона гривень. І 8 тисяч захисних костюмів для медиків з довшим строком користування – ще десь на 5 мільйонів.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль до лютого цього року очолював Івано-Франківську ОДА та був вашим керівником. Чи відчуваєте в період пандемії його підтримку як колишнього голови ОДА?
– Так, навіть у тому, що днями ми отримали величезний вантаж медзабезпечення. Крім того, сподіваюся на підтримку прем'єр-міністра в поверненні інфраструктурної субвенції для ОТГ. Адже перспективний план розвитку громад на Прикарпатті вже затверджено, і 61 громада чекає на ці кошти, маючи свої розвиткові ідеї та плани. Маю надію, що буде збільшено субвенцію на місцеві дороги, бо ж саме з ініціативи Дениса Шмигаля 2020 рік на Прикарпатті оголошено роком доріг і мостів. Маємо багато розробленої проєктно-кошторисної документації, готових експертиз, потрібні лише кошти.
ВИХІД З КАРАНТИНУ
Уряд затвердив загальноукраїнський план виходу з карантину. Чи будете коригувати його по-своєму, зважаючи на те, що Франківщина повсякчас у лідерах з поширення коронавірусу?
– Будемо керуватися виключно рішеннями уряду та висновками головного санітарного лікаря України. Ми не можемо виявляти самостійність у цьому питанні.
Коли запрацює громадський транспорт?
– Зараз складно спрогнозувати, але, думаю, не раніше ніж у червні.
"Запускаємо ринки з мінімальними епідеміологічними загрозами", – очільник Хмельницької ОДА
А який прогнозований рівень безробіття за час карантину? Як долатимете цю проблему?
– Ця проблема справді існує. Тільки за офіційними даними, до області з-за кордону повернулася 21 тисяча людей. Але поки що про відсоток безробітних говорити точно не можу. Він вочевидь більший, ніж був. Прем'єр-міністр через центри зайнятості обіцяє підтримку, де буде залучено працівників для виконання завдань, пов'язаних зі сферою будівництва.
Матеріал підготувала
Юлія Канюс
Регіональна аналітикиня – Івано-Франківськ
Made on
Tilda