ВЕРХОВНІ ДАНІ:
як сайт Верховної Ради обходить сайти інших парламентів світу
Відвідуваність сайту Верховної Ради України виявилася найбільшою серед сайтів парламентів інших країн світу. Це помітив Рух ЧЕСНО під час роботи над комунікаційною стратегією українського парламенту. Зокрема, за даними SimilarWeb, у травні 2016 року сайт ВР отримав 6 млн 700 тис. відвідувань — це найвищий показник серед сайтів усіх країн-членів ООН.

Для аналітики сайтів найчастіше використовують сервіс Google Analytics, але це закрита система статистики, тобто переглянути її показники може лише той, хто має доступ (найчастіше, він є лише у власника сайту). Коли такого доступу немає, можна скористатися сервісами відкритої статистики. Зокрема це можна зробити за допомогою платформ SimilarWeb або Alexa, які дозволяють отримати, виміряти та проаналізувати трафік сайту.

З усіх країн-членів ООН ми відібрали топ-10 країн із найбільшими показниками за такими критеріями - відвідуваність, час перебування на сайті, глибина перегляду та відсоток відмов.
Відвідування


Відвідування або сеанс — це група взаємодій, які відбуваються на сайті протягом певного періоду часу. Наприклад, окремий сеанс може включати кілька переглядів (екранів чи сторінок), подій, соціальних взаємодій і трансакцій електронної комерції.

Є велика кількість факторів, які впливають на відвідуваність сайту законодавчого органу держави, але одні з визначальних — це поширення інтернету в країні та кількість населення, адже на сайти парламенту в першу чергу заходять саме громадяни цієї країни.
Сайт Верховної Ради за кількістю трафіку (обсяг інформації, що передається через комп'ютерну мережу за певний період часу) посідає 108 місце поміж усіх українських сайтів.

Слід розуміти, що сайт парламенту країни — це не популярний ЗМІ, і навіть не сайт інформагенства, але, наприклад, відвідуваність сайту ВРУ, за даними SimilarWeb, вдвічі більша за відвідуваність інформаційних агенцій УНІАНУ і втричі за "Укрінформ".
Картограма світу за кількістю сеансів на сайтах парламентів: чим більша площа країни і темніший колір, тим більше сеансів

Показники сайту Верховної Ради не є аномальними, як видно з графіку — така відвідуваність зберігається від березня 2016.

У січні цього року було падіння, яке швидше за все пов'язане з різдвяними вихідними.
Крім того, чітко відстежується періодичність відвідувань сайту в розрізі тижня — найбільша відвідуваність у перші три дні, вона спадає в четвер і п'ятницю, та досягає свого мінімуму на вихідних.
Час перебування на сайті




Ще один важливий показник відвідуваності сайтів — це час, який користувач проводить на ньому. Що більший показник, то краще. Середня тривалість перебування відвідувача на сайті ВР становить 5 хв — це найбільший показник серед топ-10 сайтів парламентів інших країн світу.
Глибина перегляду

Це кількість сторінок, яку в середньому переглядає один відвідувач. Користувач може зайти на головну сторінку сайту, не знайти те, що йому потрібно, і відразу ж закрити вкладку в браузері. Натомість, якщо сайт зацікавлює відвідувача, він перейде й на інші сторінки. За глибиною перегляду сайт ВРУ з показником 3,2 на другому місці, на першому — сайт німецького Бундестагу.
Згідно з даними сервісу Alexa, аудиторія сайту Верховної Ради переважно представлена чоловіками.

Також є група людей, яка постійно відвідує цей сайт, так, 82% усіх відвідувань генерують користувачі, які відвідують його неодноразово.
Показник відмов


Це параметр, що відображає відсоткове співвідношення кількості відвідувачів, які залишили сайт прямо зі сторінки входу або ж переглянули не більше однієї сторінки сайту. Що менший відсоток, то краще. За цим показником, сайт Верховної Ради серед топ-10 країн має найменший показник, який становить 48%.
Одним із найважливіших показників аналізу є джерела трафіку — дані про те, звідки на сайт приходять відвідувачі. Найпоширенішими джерелами є:
-
Direct — прямий трафік, коли користувачі потрапляють на сайт, попередньо набравши його адресу в адресному рядку браузера, або ж із закладок;
-
Referrals — переходи за лінками з інших сайтів;
-
Search — переходи з пошукових систем;
-
Social — переходи з соціальних мереж.
Пошуковий трафік — найбільший серед сайтів парламентів, які ми аналізували. У випадку сайту Верховної Ради він займає майже 60% трафіку.

Найбільше люди шукають і переходять на сайт Верховної Ради з Google.com.ua, де знаходиться біля 107 000 пошукових запитів, а також з Yandex.ua, де знаходиться біля 17 000 пошукових запитів.
Найбільш популярні запити в Google — це "верховна рада", "цивільний кодекс", "податковий кодекс", "кримінальний кодекс", "вру", "земельний кодекс", "цпк", "кодекс законів про працю", "кпк". Тобто існують теми, які постійно мають інтерес у населення і їх активно шукають щодня.
Нашою робочою гіпотезою було те, що велика відвідуваність сайту Верховної Ради залежить від того, що вся законодавча база держави міститься на сайті парламенту. По-перше, це було помітно з аналізу джерел трафіку, а, по-друге, з аналізу найпопулярніших запитів.

Щоб з'ясувати, чи не припустились помилки і чи правильно трактуємо отримані дані, ми звернулись за коментарем в SimilarWeb.
По-перше, важливо розуміти, що SimilarWeb — це інструмент для приблизної оцінки, це означає, що ми не надаємо остаточних цифр. Ми беремо дані зі своєї панелі, яка містить інформацію для користувачів інтернету і збирає дані про їхні кліки. Я не зміг знайти жодних аномалій в даних, які могли би вказати на розходження із реальністю.
Томер Дембінський, Global Customer Care SimilarWeb
Аби перевірити релевантність даних SimilarWeb ми надіслали запит керівнику Управління комп'ютеризованих систем Апарату ВРУ Олексію Сидоренку, який надав статистику сайту парламенту з Google Analytics. Похибка даних SimilarWeb від Google Analytics виявилася зовсім незначною. Також з отриманих даних стали відомі інші показники сайту:
2 млн 101 тис
кількість унікальних користувачів сайту ВРУ в місяць
21 млн 954 тис
кількість переглядів сторінок сайту в ВРУ в місяць
Digital-аналітик Петро Головатий позитивно оцінює роботу сайту Верховної Ради, хоча і має деякі зауваження.
Сайт Верховної Ради виконує своє призначення — слугує джерелом інформації для громадян.
Він адаптований для великої кількості відвідувань одночасно, що збільшує шанси його безперебійної роботи. Однак під питанням залишається його спроможність встояти перед підготовленою кібер-атакою. Однозначними плюсами є те, що сайт добре доступний із пошукових систем і люди можуть знайти потрібну інформацію, не витрачаючи при цьому багато часу на самому сайті. Також плюсом є те, що сайт має активні сторінки у соціальних мережах, що полегшує громадянам доступ до інформації. З мінусів я б виокремив технічні питання. Сайт потребує багатьох доопрацювань, таких як збільшення швидкості завантаження, адаптація усього сайту під мобільні пристрої, а також захист від кібер-атак.
Петро Головатий, Digital-аналітик
Щодо географії відвідувачів, на сайт законодавчого органу в першу чергу заходять громадяни цієї ж країни, а вже потім громадяни сусідніх країн, або ж громадяни англомовних країн. Наприклад, на сайт парламенту Канади найбільше заходять самі канадійці — 79,24%, на другому місці американці — 6,38%, а на третьому британці — 1,63%. Географія відвідувачів сайту Верховної Ради, за даними SimilarWeb, така: на першому місці українці — 96%, на другому росіяни — 1% росіян, на третьому поляки — 0.42% поляків.

Ще один критерій, який аналізується SimilarWeb, — це сайти-референти, з яких сайт отримує найбільше переходів. За цим показником на сайт Верховної Ради найчастіше переходять із таких сайтів: https://www.ukr.net/, https://uk.wikipedia.org/ і http://kyivenergo.ua/.


Наприклад, за даними SimilarWeb, на сайт російської Думи, чомусь, переходять із таких сумнівних сайтів, як:
http://pikabu.ru/ і http://2x2tv.ru/
Хоча соціальний трафік (3,07%) аж на четвертому місці у сайту Верховної Ради, але ці дані також є важливими і досить показовими. Найбільшу кількість переходів сайту ВРУ дає соцмережа Facebook (50,55%), ВКонтакте (33,23%), Одноклассники (6,36%) та Twitter (4,09%).

Досить цікавий блок вимірювання інтересів аудиторії, так, відвідувачі сайту ВР цікавлятьсяя такими темами, як: закон, уряд, фінанси, бухгалтерія, новини, медіа, комп'ютери та програмування.

У час швидкого інтернету і стрімкого збільшення кількості гаджетів дуже важливою є наявність у сайту мобільного додатку. За даними SimilarWeb, мобільних додатків з топ-10 країн немає лише в України, Мексики та Франції.

Незважаючи на застарілий дизайн, відсутність зручного пошуку і навігації, а також непоодинокі випадки недоступності сайту ВР, як не дивно, він демонструє високі показники відвідуваності. Складно однозначно сказати, чому цей показник є настільки високим. Безперечною перевагою сайту Ради поряд із аналогами у інших країнах є якісна база законодавчих актів. Закони оприлюднені безпосередньо на сторінках сайту, а не підвантажуються у вигляді окремих файлів, що спрощує онлайн-доступ до цих даних. Крім того, важливо й те, наскільки цікаво громадянам слідкувати за роботою свого парламенту — у країнах, де парламент є кишеньковим органом вищої виконавчої влади, показник відвідування сайту буде невисоким, як це видно, зокрема, із прикладів Росії та Китаю.
Матеріал підготували:
Олександр Саліженко
Digital-менеджер ЧЕСНО
Надя Кельм
Інформаційний дизайнер


Остап Кучма
аналітик ЧЕСНО
comments powered by HyperComments