"Пік очікуємо на Страсний тиждень перед Великоднем"
інтерв'ю з мером Івано-Франківська Русланом Марцінківим
Збитки від карантину для Франківська прогнозують на рівні 60 млн грн. Через це, як і в Житомирі, тут планують урізати видатки на культуру, спорт та освіту. Будівництво великих інфраструктурних об'єктів заморожують.

Франківщина посідає 3-тє місце в країні за кількістю підтверджених випадків захворювання на коронавірус. Про це свідчить статистика МОЗ за 8 квітня.

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків каже, що швидше виявляти кількість інфікувань дала б змогу лабораторна діагностика, але дозвіл на це, за його словами, блокує головний санітарний лікар України. Тому поки що в місті COVID-19 визначають лише експрес-тестами, а не ПЛР-методом, який дає 100% результат.

Чимало медиків написали заяви про надання відпустки за власним бажанням. Наразі місто просить допомоги в лікарів первинної ланки, однак навіть за обіцяні премії охочих знайти нелегко. Апаратів ШВЛ теж бракує. Проте очільник Франківська переконаний: до стану, коли хворому потрібна ШВЛ, допускати не варто.

Статистику про кількість містян, які в період карантину повернулися з-за кордону, влада отримала від мобільного оператора, але ці дані не є точними.

Як Франківськ планує рятувати бізнес, завдяки чому наповнюватимуть міську скарбницю та чи зможе місто домовитися з єпископами, аби віряни масово не йшли до храмів освячувати паски й не порушували режим карантину – про це читайте в інтерв'ю Руху ЧЕСНО з міським головою Івано-Франківська.

ЕКОНОМІКА
– Скільки коштів недоотримає місто внаслідок карантину, зокрема через недоотримання податків?
– Близько 60 мільйонів гривень – це приблизний підрахунок за два місяці карантинного режиму.
– Чи є план виходу з економічної кризи, адже цьогорічний бюджет міста ви ще на початку року називали "бюджетом виживання"?
– Треба максимально запускати економіку, інфраструктурні проєкти. Щодо економії бюджету – плануємо урізати видатки. Скорочуватимемо ті програми, які не мають економічного ефекту, наприклад, кількість культурних і спортивних заходів, певні транспортні витрати. Заморозимо великі інфраструктурні об'єкти – заплановане будівництво кількох шкіл і дитсадків доведеться відкласти. Можливо, переглянемо видатки на освіту. Приміром, відмовимося від купівлі інтерактивних дощок. Паралельно робитимемо подальші спроби отримати кредит, який штучно блокується для нас центральною владою. Їхня логіка: що містам гірше, то їм краще. Думаю, на цьому фоні вони планують зайти до міських рад.

Також створюємо Штаб відновлення економіки. Для малого й середнього бізнесу буде передбачено пакет пільг щодо оподаткування, спрощено дозвільні та реєстраційні процедури. Плануємо провести сільськогосподарські ярмарки, де жителі сіл Івано-Франківської ОТГ зможуть продати свою продукцію за нижчими цінами, ніж у магазинах.
Як відбуватимуться вибори в умовах невизначеності – інтерв'ю з головою ЦВК
– Наболіле питання, яке часто ставлять вам у соцмережах: що ж буде далі з будівництвом нового моста на Пасічну?
– Ми шукаємо далі кошти. Є три варіанти, як їх отримати: кредит, кредит ЄБРР, допомога від китайців. Який варіант буде найкращим, поки що не скажу. Будуть гроші – буде добудова. Можливо, цьогоріч, зважаючи на кризу, значних робіт там не будемо виконувати, але наступного року сконцентруємо фінансові сили, щоб його завершити.
– Містяни занепокоєні продажем історичної кам'яниці на вул. Гординського. Справи міського бюджету наскільки погані, що вдаєтеся до непопулярних кроків і продажу за заниженою ціною?
– Ми бачили, що коштів не вистачає. Це не є прихована приватизація, а відкритий аукціон. Ми довго думали, що робити з цією будівлею: потрібно вкласти мільйони в її ремонт – там немає опалення, погана електрика, ремонту потребують внутрішні приміщення. Виручені кошти спершу планували використати на освітні проєкти. Зважаючи на ситуацію, яку маємо сьогодні, ще будемо радитися. Мали на меті виставити привабливий об'єкт і подивитися, скільки за нього можемо вторгувати.


Історична будівля, яку виставили на продаж. Фото: OLX
– Будете ще щось продавати?
– Ми підготували близько 20 об'єктів на продаж. На останньому засіданні виконкому додали 6 об'єктів у зв'язку з браком коштів у бюджеті. Ті об'єкти, які не можемо утримувати, продаватимемо.
Як щодо міських КП? Наскільки вони постраждають за час карантину?
– На сьогодні зазнаємо збитків. Хоча частково відправили людей за власний кошт. Це недобре, але це вихід. Ситуація ще не критична, проте за місяць-півтора може такою стати.
Ви та десятки чиновників виконавчого комітету міської ради написали заяви на неоплачувану відпустку у квітні. Усі працюватимуть, проте зарплати спрямують на забезпечення потреб міських лікарень. Що плануєте придбати за ці кошти?
– У чиновників невиплата зарплати відбудеться за квітень, решта працівників виконкому не отримають виплати за 2 тижні. За заощаджені кошти плануємо закупити кілька апаратів ШВЛ.
У Житомирській облраді депутати відмовилися від депутатського фонду, вирішивши переспрямувати ці кошти на потреби медзакладів. Франківська міська рада не хоче вчинити так само?
– Я ж не можу вплинути на депутатів, можу лише рекомендувати. У принципі на останній сесії вони повиділяли, хто що міг, на потреби лікарень. Але багато хто вже витратив свій депутатський фонд. Відмовившись від зарплат, ми дали приклад – нехай кожен думає.
ЕПІДЕМІОЛОГІЧНА СИТУАЦІЯ
Яка зараз ситуація із захворюваністю на COVID-19 у місті? Коли прогнозується пік пандемії?
– Пік очікуємо на Страсний тиждень перед Великоднем. Станом на 9 квітня є 65 підтверджені випадки з Франківської ОТГ, що мають зафіксований COVID-19. Проте ми розуміємо, що ця цифра є більшою, адже ПЛР-тестування робиться повільно. Наприклад, 6 квітня в міській клінічній лікарні померли 3 осіб з підозрою на COVID-19, 5 квітня у двох міських лікарнях зафіксовано 4 летальні випадки. Щоб розуміти, чи був у померлих коронавірус, очікуємо на результати з лабораторії. Наразі офіційно підтверджених смертельних випадки з коронавірусом є чотири. У наших медзакладах є 140 осіб, у яких експрес-тести на COVID-19 показали позитивний результат.
Чому досі не роблять ПЛР-діагностику на базі міських лабораторій?
– Ми можемо робити таке тестування, є 7 лабораторій для цього. Проте питання впирається в дозвіл головного санітарного лікаря України. У столиці бояться, що регіони неякісно проводитимуть таку діагностику. Але ж це можна організувати: укласти санітарному лікарю договір і робити це під наглядом. Ми звернулися до Києва з проханням надати нам дозвіл на таке тестування, проте досі відповіді немає.
Чому на Київщині заблоковано закупівлю апаратів ШВЛ та засобів захисту
– Але ж була інформація, що області передали таку ПЛР-систему?
– Вони то передали, але є проблема: нею потрібно вміти користуватися. Наскільки я знаю, в області був такий спеціаліст, однак він звільнився. Наразі якесь тестування проводиться, проте цього дуже мало. 60 тестів на день у Савчука (головний санітарний лікар області, – прим. ЧЕСНО) і 20 тестів на базі обласної інфекційної лікарні. Для потреб області це крапля в морі (для порівняння: Київщина може робити 72 ПЛР-тести на день, – прим. ЧЕСНО).

Зараз виходить, що місто відсилає матеріал на тестування в область, бо така процедура, а область до якогось моменту не робила – направляла в Київ. Тепер уже два дні ці тести роблять в області, проте знову ж виникла проблема: вони тести зробили, але деякі для достовірності однаково передають до Києва.
– Чого бракує міським лікарням і як місто покриває цей дефіцит?
– Місто виділило кошти медзакладам для закупівлі необхідних медикаментів. У міську клінічну лікарню – понад 1,5 млн грн. Окрім того, офіційних пожертв у цьому закладі майже на 1,5 млн. У міську клінічну лікарню на вул. Матейки місто виділило теж понад 1,5 млн. Плюс туди надійшло пожертв майже на 900 тис. грн. Додатково виділили в цю лікарню 280 тис. грн на кисень. Ще 300 тис. грн – на те, щоб зробити окремий заїзд для пацієнтів, яких доставляють з підозрою на COVID-19.

Окрім того, 3,5 млн грн направили на Управління охорони здоров'я. За ці кошти воно, зокрема, закупило експрес-тести, адже тих, що надійшли як допомога від держави, було дуже мало – 300 тестів на потреби міста. Та й якість їхня доволі сумнівна. Ми своїми силами закупили 1000 експрес-тестів і зараз докуповуємо ще 2000.

Міські лікарні постійно звітують про потреби, але здебільшого наші медзаклади забезпечені. Проблема навіть не у фінансуванні, а де придбати ті самі засоби захисту для медиків, які зараз у дефіциті.
– У соцмережах є інформація про те, що пацієнти лікуються власним коштом...
– До 5 квітня ще не було протоколу лікування, і те, що могли купити за кошти з міського бюджету, те давали. Зараз це переважно витрати на антибіотики, крапельниці – симптоматичне лікування. Я не можу, звісно, проконтролювати кожного лікаря, але те, що кошти на ліки вони мають у достатній кількості, – це факт.
– У 2 лікарнях, які приймають пацієнтів з підозрою на COVID-19, тільки 13 апаратів ШВЛ. На 6 квітня, з ваших слів, було задіяно 8. Місто виділило кошти й закупило лише 1 такий апарат. Що робитимете, якщо кількість хворих, яким необхідна така терапія, перевищить кількість апаратів?
– Сьогодні у співпраці з медичним університетом 1 апарат ШВЛ передаємо до лікарні на Матейки. Домовилися ще про 5 апаратів ШВЛ, але кошти не проплачуємо, доки не отримаємо гарантій їх постачання. Тому на Prozorro, звідки ви взяли дані про 1 апарат, цих п'яти апаратів не видно. Не хочемо зробити передоплату, а обладнання отримати в червні-липні. Ці 5 апаратів обіцяють доставити в місто до кінця тижня. Від меценатів очікуємо ще на 5-6 ШВЛів.

Цього мало, але в обласній інфекційній лікарні ситуація ще гірша. Там було лише 2 апарати ШВЛ, зараз є 6. Зараз людей з обласної лікарні везуть до міських, бо там у нас є більше апаратів.

Проблема навіть не в ШВЛ, а в кисневих апаратах, тому ми зробили кисневу розводку в апаратах Боброва. Сьогодні саме їх потребують найбільше. На ШВЛах, якщо людина вже заінтубована, на жаль, у переважній більшості це летальні випадки – така статистика в Україні. Важливо не допустити до стану ШВЛ.

Наразі пацієнтів з області направляють до міста. У центральній міській клінічній лікарні 30% пацієнтів – з регіону. Проте, коли буде пік, районним лікарням доведеться лікувати місцевих людей у себе.
– Місто відчуває дефіцит медичних кадрів і що з доплатами для медиків?
– Звільнення є. Хоча їх не так багато, як написаних заяв про відпустку за власним бажанням. Зараз просимо допомоги у працівників поліклінік, але люди здебільшого не хочуть іти, навіть за обіцяні премії. Наразі знайшли близько 40 лікарів і медсестер з первинної ланки, які погодилися працювати в міських лікарнях.

Щодо фінансового заохочення, то на премії медпрацівникам у березні місто виділило 6,5 млн грн. Якщо інтерпретувати на кожного, то це плюс посадовий оклад або більше – на розсуд керівника. У квітні медпрацівникам, задіяним у боротьбі з коронавірусом, плануємо виплатити по 10 тис. грн преміальних.
– Тести роблять лише особам з відповідною симптоматикою чи й, наприклад, лікарям?
– 650 осіб ми протестували експрес-тестами. Закупили по 320 грн за штуку. З медпрацівників – персонал міського пологового будинку. У чотирьох лікарів виявився позитивний експрес-тест, у двох ПЛР-аналіз підтвердив COVID-19.

Загалом, медикам, які в зоні ризику, робимо експрес-тестування. Це працівники терапевтичних відділень наших лікарень. Щодо первинної ланки, то тестували ті, хто потенційно міг контактувати з хворими. У 6-ти лікарів з "первинки" експрес-тест був позитивним.
– У межах міста комунальний транспорт задіяний у доставленні медиків до лікарень. Як розв'язується питання довезення тих медпрацівників, котрі мешкають поза межами Франківська?



– В області задіяно 6 маршрутів. У середньому ними користуються 180-200 медиків. Це на 100% не покриває потреби, але левову частку ми забезпечили.

– З огляду на те, що Франківщина має невтішний рекорд і посідає третє місце за захворюваністю на COVID-19, на яку допомогу очікуєте від центральної влади?
– Ми постійно пишемо центральній владі. Загалом, моя особиста думка – не всі регіони дають правдиву статистику захворюваності та смертності. Думаю, там, де є 0 чи 1 летальний випадок, є приховування інформації. Не вірю, що у Львівській області так мало випадків. Чим вона відрізняється від Франківської чи Тернопільської, наприклад, за кількістю тих, хто повернувся з-за кордону? Ми не приховуємо те, що є.
БІЗНЕС І БЕЗРОБІТТЯ
Ви запропонували розширити перелік бізнесів, яким дозволено працювати в період карантину: будівництво, ремонт техніки й одягу, діяльність виробничих підприємств. Коли та для кого ще буде послаблено карантинні вимоги?
– Можемо дозволити те, що не заборонено постановою Кабміну, тому знайшли галузі, які змогли запустити. В умовах карантину будемо змушені давати додаткові дозволи. Після Великодня запрацює ЦНАП, щоб люди змогли отримати життєво необхідні послуги: паспорт, свідоцтво про народження дитини тощо.
Містяни також обурюються, що "Епіцентр" працює й туди приїжджає чимало немісцевих жителів. Міська влада може на це впливати?
– Ми оперативно звернулися з цього питання до Києва, але прем'єр-міністр у відповіді дав пояснення, що їм дозволено працювати. Моє ставлення – негативне. Не можна дозволяти працювати великому бізнесу, а малому – ні. До мене буквально вчора телефонувала власниця невеликого магазину з продажу будівельних матеріалів і запитувала, чому вона не може торгувати, а "Епіцентр" торгує. Це неправильно.
Що зробив Ахметов, який "взявся допомагати" Прикарпаттю в боротьбі з пандемією?
– Від нього поки що лише обіцянки, реальної допомоги немає. Була зустріч з його представником, то обіцяли апарати ШВЛ, інше приладдя для наших міських лікарень – нібито до 15 квітня.
КОНТРОЛЬ КАРАНТИННОГО РЕЖИМУ
Чому ідея виставити блокпости на в'їзді до міста не спрацювала?
– Ідея спрацювала, але є проблема в патрульній поліції – бракує людей на міські пости. Вони звернулись і сказали, що перед ними поставили завдання розгорнути 8 цілодобових постів на в'їзді до області, тому на міські вже не вистачатиме людей. Замінити їхні повноваження Нацгвардією чи муніципальною інспекцією ми не можемо. Тобто в нас є люди, але на пості має бути хоча б один представник поліції.

На мою думку, пости були ефективними, адже багатьох ми фіксували з високою температурою. Такий контроль дисциплінує.
За яких умов можуть перекрити в'їзд до Житомирської області
Попри заборону, мешканці однаково гуляють вулицями. Можливо, у місті бракує патрулів, щоб виявляти порушників карантинного режиму?
– Ми заборонили розпалювання багать і розпивання алкогольних напоїв, щодо іншого були лише рекомендації. Зараз єдиним органом, який має право це контролювати, є поліція. Так визначено постановою. Правоохоронці звітують нам, що з 6 квітня в місті працюють 15 патрулів.
Чи відомо вам, скількох франківців оштрафували за порушення карантинного режиму?
– 6 квітня на нараді поліція оголошувала, що за час посилення карантинних заходів складено 20 з гаком протоколів. Загалом звітували, що складено понад 100 адмінпротоколів. Хоча ми націлювали й вони обіцяли, що в першу чергу робитимуть попередження, а вже злісних порушників штрафуватимуть.
Як реагує міська влада на підвищення цін на продукти, ліки тощо?
– Ми надіслали кілька звернень до Антимонопольного комітету України, але чомусь він цікавиться лише тим, як міська влада купує канцтовари чи інші речі. Та сама інспекція з цін – вони мають реагувати. Поки що відповідей на наші звернення немає.
"Дозволили відчинити магазинчики, аби збільшити конкуренцію й не дати підвищити ціни", – міський голова Житомира Сергій Сухомлин
Скільки в місті тих, хто повернувся з-за кордону, і чи здійснюється за ними контроль?
– Вам 100% статистики ніхто не дасть. У мене є дані від мобільного оператора "Київстар", що до міста заїхали 4,5 тисячі осіб. Маємо 535 заяв про самоізоляцію. Але цю цифру можна сміливо множити на 3.

Про контроль краще поцікавитись у поліції. Моя думка – контролю як такого немає. В Івано-Франківську область заїхали 150 тисяч людей. Як їх проконтролювати?
У катедральному соборі відбудеться обряд освячення великодніх кошиків, проте з певними обмеженнями. Міська рада не готова піти на непопулярний крок і заборонити відкриті богослужіння?
– З цього питання в нас сьогодні мала бути нарада, але її перенесли на четвер, адже спершу очікуємо на рішення патріархів. У четвер вирішимо, як відбуватимуться в місті Вербна неділя, Великдень. Ми рекомендували перейти на онлайн-богослужіння. Намагаємося достукатися до наших єпископів, що потрібно зробити обмежувальні кроки.

Додано:

Сьогодні, 9.04, відбувся круглий стіл з духовенством Івано-Франківська, на якому представник УГКЦ, до єпархії якого входить катедральний собор, оголосив, що святкова літургія на Великдень відбудеться онлайн. В ПЦУ вирішили провести освячення верби та пасок на подвір'ї храмів, з обмеженням по 10 осіб. В УАПЦ повідомили, що також проводитимуть освяту кошиків до 10 людей зможуть бути присутні у храмі, інші на подвір'ї (з дотриманням соціальної дистанції).

Куди звертатися самотнім пенсіонерам, щоб додому привозили продукти?
– Телефонувати "1580", залишати адресу. Зараз до Великодня розносимо безкоштовні продуктові набори. Зауважу, що їх закуплено не за кошти з міського бюджету, а за гроші меценатів – "Метро", "Сільпо", "АТБ"... У першу чергу розносимо тим, хто є у списках соцслужби. Також є список літніх упівців, політв'язнів – це переважно ті, кому за 90 років.
Карантин карантином, а депутатські пасочки – за розкладом
Ви обіцяли у прямому ефірі, що охочим роздаватимуть маски. Де саме їх можна отримати?
– Відсьогодні почали роздавати їх у мікрорайонах міста. Це запакована маска, яку вішають на дверну ручку. Маски придбано за спонсорські кошти.


Фото таких масок франківці поширюють у Facebook. У передвиборчий рік – символіка партії "Свобода" та світлина мера.
Піар чи допомога: спроба політиків побороти коронавірус "гречкою"
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО проаналізував, як працювали депутати Франківська та які плани мають на вибори-2020.
Матеріал підготувала
Юлія Канюс
Фото – Павло Пивовар, Руслан Веселий
Made on
Tilda