"Син за батька не відповідає". Катувати за батька можна

за матеріалами кримінальних справ КДБ
1 грудня 1935 року Йосип Сталін під час наради комбайнерів промовив фразу, яка згодом стала крилатою: "Син за батька не відповідає".

Юрія Шухевича вперше затримали у віці 14 років. Він утік із сиротинця до батька. За це та спробу приєднатися до ОУН він отримав перші 10 років ув'язнення. Його допитували 14 разів, били, не давали спати кілька днів поспіль. Другий строк він одержав одразу, щойно вийшов із в'язниці. Загалом просидів 31 рік, але батька не зрікся та обіцяв помститися радянській системі й за інших політв'язнів.

Про це свідчать матеріали кримінальних справ КДБ.

Юрія Шухевича засуджували чотири рази. В українських архівах збереглися тільки дві справи – 1948-го та 1958 років. Перші дві судимості він дістав в УРСР, а після другого ув'язнення через заборону мешкати в Україні Шухевич у серпні 1968 року оселився в Нальчику Кабардино-Балкарської АРСР, де працював електромонтером. У березні 1972-го, коли посилився авторитарний режим в СРСР, у результаті доносу його арештували втретє та засудили до 9 років ув'язнення і 5 років заслання.

Уже перебуваючи в мордовському концтаборі, Шухевич пише листа до ООН, у якому розповідає про порушення прав людини в СРСР. За це 1973 року до його строку додають ще один рік.

У серпні 2006 року Президент України Віктор Ющенко надав Юрію Шухевичу звання Героя України.

Зустрітися з батьком і
врятувати сестру
Тоді як Роман Шухевич, батько Юрія, вів збройну боротьбу в підпіллі, радянська влада репресувала його родину. Дружину Наталію Березинську заслали до Казахстану, а їхніх дітей відправили до дитячого спецбудинку на Донбасі, у тодішньому місті Сталіно (нині – Донецьк).
У досьє Романа Шухевича, підготовленому чекістами в березні 1947 року, у розділі про сімейні зв'язки читаємо:

"Батько Шухевича – Шухевич Йосип Володимирович, 65 років. За професією адвокат, мешкає у Львові на вул. Косанерській, 18-а, паралізований, інвалід – лежить у ліжку. Мати – Шухевич Євгенія Іванівна, 1883 року народження, мешкала у Львові на вулиці Косанерській, 18-а, заарештована УМҐБ Львівської області 5 липня 1946 року, засуджена і етапована до місця відбуття вироку суду в місто Актюбінськ. Брат – Шухевич Юрій Йосипович, 1900 року народження, інженер, убитий у 1941 році при відході частин Червоної армії".

Батьки Романа Шухевича
Дружина Романа Шухевича просила чоловіка облишити підпілля, бо це становило загрозу і для неї, і для їхнього сина.

Він відповів їй, що ідею любить більше за сина та дружину.

Неповнолітній Юрій Шухевич, записаний на прізвище матері як Березинський, двічі намагається втекти з дитбудинку. Вдалою була спроба втечі 1947 року.

Із матеріалів кримінальної справи Юрія Шухевича
Юрій Шухевич
"Перед тим мене одна дівчина попередила, що про мої наміри здогадуються. Видно, у неї батько в органах працював. Вона підійшла й каже: "Юра, будь осторожен. За тобой следят, твои письма перехватывают". Я їй подякував, а вночі втік. Приїхав я у Львів, зайшов до діда. Дідо каже мені: "Слухай, Юро, якщо тебе арештують, то знаєш, що тобі буде?" Я кажу: "Знаю". Дідо питає: "А може би, ти вернувся? Скажеш, що втік по дурості. Ти ж розумієш, що заарештують?" Я не хотів діда бентежити й сказав: "Добре". Але не послухав його"
У липні Юрій отримав листа від батька через його зв'язкову Галину Іванченко. Батько цікавився, як його справи, як менша сестра Маруся. Юрій одразу написав йому відповідь.
Залишатися в діда було небезпечно, тому зв'язкова забрала Юрія на конспіративну квартиру в Кам'янці-Бузькій Львівської області.

У лісах Станіславської області, біля села Руда за річкою, у серпні того самого року Юрій зустрівся з батьком – до нього його привела Іванченко.

"Я звернувся до батька з проханням мені залишитися в УПА, щоб зі зброєю в руках вести боротьбу проти радянської влади. Моє прохання батько не задовольнив, сказав: "Тобі ще навчатися потрібно", – таку відповідь згодом запише слідчий до протоколу допиту неповнолітнього Юрія Шухевича.

У сучасних спогадах про батька Юрій Шухевич згадує:

Роман Шухевич з сином Юрієм
Юрій Шухевич
"Я оповідав йому про те, що сталося, про арешт моєї мами і його батьків. Його маму засудили, і вона померла на засланні в 56-му році, а діда вивезли, і він помер там, тільки приїхавши на заслання, бо був хворий. Тоді батько сказав: "Юрку, ти не думай, що ми боремося для того, щоби зараз помститися. Ми боремося в ім'я того, щоби така нелюдська система не могла існувати"
Після спілкування з батьком у лісі Юрій повернувся до Кам'янки-Бузької, де навчався у школі до березня 1948 року. Двічі на місяць його навідувала зв'язкова Іванченко, привозила гроші, а одного разу принесла підроблене свідоцтво про народження на ім'я Левчука Богдана Федоровича, під яким і жив Юрій.
Вочевидь, Романові Шухевичу хотілося зібрати разом свою родину, тож він у листі попросив сина поїхати зі зв'язковою до міста Сталіно й забрати сестру Марусю.

Тоді ж Юрій востаннє бачив батька живим.

Юрій Шухевич пригадує:

Юрій Шухевич, Марія Шухевич. Львів, 1942 р. Фото: cdvr.org.ua
Юрій Шухевич
"Ми зустрілись у Львові на конспіративній хаті, мали кілька годин. І розійшлися, щоб я з ним зустрівся тільки після смерті. Нам ніхто не заважав. Я мав їхати тоді в Донбас за сестрою. Він провів мені своєрідний інструктаж. То вже була більш ділова зустріч. Поговорити глибше вже не дуже було як"
Це була відповідальна місія. Марусі на той час минуло лише 8 років, тож зв'язкова не впоралася б із завданням без допомоги Юрія, якого сестра знала й пам'ятала, якому довіряла.
20 березня 1948 року Юрій разом з Галиною Іванченко поїхав до Донецька й на місці з'ясував, що сестра перебуває в дитячому садку на станції Трудовських.

Біля дитбудинку, де Юрій збирався забрати сестру, його затримали. Зв'язкова саме тоді відійшла та, не маючи змоги допомогти, лише звіддаля спостерігала за затриманням.

Наталія Шухевич із дітьми – Юрком та Марійкою, 1941 р.
Юнака допитували 14 разів, били й не давали спати
Відповідно до матеріалів кримінальної справи №149035 за обвинуваченням Березинського-Шухевича Юрія Романовича, її порушили 25 березня 1948 року, за три дні до 15-річчя Юрія.

Старший оперуповноважений 2-го відділу УМДБ Карнаушенко "знайшов", що Березинський-Левчук є сином керівника ОУН.

"Будучи ворожо налаштованим до радянської влади, втік зі спецдитячого будинку до свого батька, маючи намір вести озброєну боротьбу проти радянської влади. Проживав по підроблених документах на нелегальному становищі", – написав слідчий.

Згідно з протоколом обшуку від 29 березня 1948 року, у Юрія вилучили документи (метрику) на ім'я Богдана Левчука, лист із підписом "Твій Батько", 674 карбованці, кишеньковий годинник і 6 пістолетних набоїв.
Юрій Шухевич
"Мене попередили, щоб я зброї не брав. І я послухав, а потім покаявся, бо, коли мене затримували (а оперативники ж дурні в Донецьку, нелякані, не те що у Львові), якби мав пістолет, поклав би їх двох на місці. Утік – не втік, то вже інше питання, але попробував би. Я володів зброєю, мав навіть наган, але тут його оставив, у Львові"
26 березня 1948 року міністр державної безпеки УРСР розпорядився етапувати Шухевича-молодшого з міста Сталіно (Донецьк) до Києва в розпорядження МДБ.

Справа Юрія Шухевича містить 14 протоколів допиту обвинуваченого 15-річного хлопця, які свідчать про те, що його особливо старанно допитували слідчі, намагаючись якнайбільше дізнатися про Романа Шухевича, оскільки більшість запитань стосувалася саме його. На жаль, у справі не збереглися листи Романа Шухевича.
Юрій Шухевич
"У Сталіно, як мене арештували, я їм такі казки розказував. А вони все записували. А потім я там побув три дні, і мене відправили до Києва. А там слідчий Гузеєв бере ту папку й каже: "Юрку, тут є все, але ні слова правди нема. Ти знаєш, куди ти попав? То тобі не міліція, тут контррозвідка. А це я викину в смітник. Будемо далі писати". А за ті три дні я вже підготувався й почав інакше говорити. Але він не раз мене переривав і казав: "Юрку, зелена папка!" Тобто натякав, що я брешу, як у тій зеленій папці"
Допити вів здебільшого вже згаданий начальник відділу слідчої частини Міністерства державної безпеки УРСР капітан Гузеєв. Сьогодні ті допити Юрій Шухевич пригадує так:
Юрій Шухевич
"На 15-річного тиснули і морально, і фізично. Гузеєв був такий, що на голову вищий від мене. Як він сміявся, то аж шибки у вікнах дзвеніли. Він як мені один раз дав, то я разом із кріслом сальто зробив. Він так міг кулаком і на той світ відправити. Він іноді розпускав руки, але не так особливо, як інші. Не приведи Господи, як декому діставалося"
У протоколі допиту від 20 травня 1948 року слідчий Гузеєв пише:

"Я не желал воспитываться в советском духе. Несмотря на то, что мне сейчас 15 лет, я считаю себя вполне сформировавшимся Украинским националистом, и после бегства из детского дома я решил принять активное участие в работе оуновского подполья в борьбе за "Самостійну Україну". Не стану скрывать, что после своего бегства из детдома я решил мстить Советской власти за применённые репрессии к нашей семье. Моя ненависть к Советской власти ещё больше увеличилась, когда я связался с оуновским подпольем и после бесед со своим отцом – Шухевичем Романом".

Ще один різновид допитів, що застосовували до неповнолітнього Шухевича, – позбавлення сну.
Юрій Шухевич
"Допитували й так. Було в Києві, викликають звечора десь о 10-й годині, коли вже лягаєш спати. Або тільки влігся й голову до подушки прихилив, коли: "Тук-тук! Фамілія? Пішли". Цілу ніч сидиш у слідчого. Питає: "Будеш говорити?" Я відповідаю: "Не маю, що говорити, я вже все сказав". Він просить ще подумати, і так сидимо. Ще добре, коли дасть закурити папіросу: "Юрку, ти вже наглієш, бо спиш у кріслі. Добре, на, закури". Закурюю. І так було, що вже світає, а він хоч би що. Врешті одягає шинель, закурює папіросу, ще дасть мені закурити і дзвонить, щоб забирали мене з кабінету. Я приходжу, а мені на коридорі наглядач каже: "Не ложитесь спать. Через 10 минут подъем". А вже вдень поспати не дадуть аж ніяк. І так день, два… То все також вимучує"
Кабінет слідчого з тюрми на Лонцького у Львові
1 червня 1948 року за розпорядженням міністра державної безпеки УРСР Юрія Шухевича етапували з Києва до Львова в розпорядження місцевої оперативної групи МДБ. Там 19 червня справу до свого провадження взяв капітан Кліменко, а 10 січня наступного року – майор Федоренко.

У Львові так само порушували права затриманого.
Юрій Шухевич
"Коли мене тут тримали, то, згідно з Кримінально-процесуальним кодексом, вони не мали права тримати мене як неповнолітнього в одиночці. Але вони мене майже весь час тримали в одиночці. У Києві я був з людьми, щойно арештували, а коли привезли у Львів, то тільки наприкінці 1949 року з одним хлопчиськом посадили. Ми спробували втекти, і нас розлучили. Наприкінці 1950-го мене посадили ще з одним київським молодим студентом"
Слідство у справі Юрія Шухевича завершилося 25 січня 1949 року, наступного дня йому висунули обвинувачення.
Суть обвинувачення зводилася до того, що він є сином Романа Шухевича, який утік до батька з дитячого будинку, але, звісно ж, мав на меті вести антирадянську роботу й піти в підпілля. Дії Юрія Шухевича інкримінували за ст.ст. 20-54-І, 54-ІІ КК УРСР, а справу передали на розгляд "особого совещания при МГБ СССР", а простою мовою – "особливої трійки".
16 квітня 1949 року особлива нарада при МДБ ухвалила вирок
Юрій Шухевич
"Мені повідомили вирок тут, у Львові, – 10 років таборів. А в Києві перед етапом повідомили, що "особоє совєщаніє" замінило 10 років таборів на 10 років в'язниці. Знову ж таки це порушення КПК"
У Радянському Союзі до дітей не ставилися надто поблажливо. 7 квітня 1935-го ЦВК і РНК СРСР затвердили постанову про застосування всіх мір кримінального покарання до малолітніх, які скоїли тяжкі злочини, починаючи з 12 років, тобто покарання для дітей і дорослих особливо не відрізнялися.
Після смерті батька Юрія позбавили дострокового звільнення
5 березня 1950 року Головнокомандувача УПА Романа Шухевича викрили на конспіративній квартирі на Львівщині, і в результаті перестрілки він загинув.

Того самого дня Юрій Шухевич зміг побачити батька востаннє. На той час юнакові було 18 років, і він згадував про це так:
Юрій Шухевич
"Я був у камері, у Львові, у слідчій в'язниці МГБ. Мене трохи здивувало, що це було в неділю. Їх кілька зібралися на дежурці в тюрмі, посадили мене в авто, наклали наручники, правда, не назад, а руки вперед. Нехарактерно. Повезли в обласне управління недалеко від в'язниці. Бачу гараж, у нього заходять і виходять багато працівників. Завели в гараж. Я тільки побачив його, накритого плащ-наметом, побачив його босі ноги. І відразу по ногах його впізнав. У нього було характерне високе підбиття, так що чоботи йому шили на замовлення. Вони мене підвели, зняли плащ-намет, і я побачив тіло. Став на коліна, поцілував його в руку. Коли я нагнувся цілувати, вони мене хотіли підхопити, але я таки поцілував. Мене підняли і повели назад. А після того, як привели в камеру, через півгодини прийшов слідчий і написав протокол упізнання. І все"
Відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 24 квітня 1954 року "Про дострокове звільнення від покарання засуджених за злочини у віці до 18 років", ухвалою Володимирського обласного суду від 13 квітня 1956 року Березинського-Шухевича Юрія Романовича достроково звільнили від покарання.
Юрій Шухевич
"Нас перевели до Володимира. Приїжджаю у квітні туди, а мене відразу на суд і звільняють. Я одразу поїхав до мами, яка була в засланні в Новосибірській області. А з неї теж строк знімають, і ми маємо право повернутися. І ми повернулися. Приїхали до Львова. Вони мене тоді арештували тут, у Львові, і вернули через протест Генерального прокурора Руденка. На свободі я побув рівно 6 місяців. І мене назад відправили досиджувати 2 роки"
Генеральний прокурор СРСР подав до Верховного Суду РРФСР протест, який було задоволено 17 вересня 1956 року, і Шухевича відправили знову до в'язниці для подальшого відбування покарання, хоча в той час він уже повернувся до України, перебував у Львові, де його й арештували 12 жовтня 1956 року.

Цікавою є скарга Шухевича на протест прокурора, котра збереглась у справі. У ній він обґрунтовує, що єдиною претензією до нього є те, що він син свого батька.
Уривок зі скарги Юрія Шухевича
Юрій Шухевич
"КГБ мене тягнуло й не хотіло звільняти з 1954 року. Пізніше, у 1956-му, у таборах працювали вже комісії Президії ВР, які звільняли масово. Якби в КГБ ще трохи потягнули, то мене б комісія звільнила, і то точно! А вже, знаєте, назад вернути рішення комісії Президії ВР було би складніше. А так – вийшло дуже просто. Генеральний опротестував, Верховний Суд РФ відмінив рішення Володимирського обласного суду, і я поїхав досиджувати. Я не попав під звільнення комісією, бо, коли мене повернули в тюрму, то комісія Президії ВР уже завершувала свою роботу"
Міністерство державної безпеки УРСР існувало з 1946-го до 1953 року.

Одним із головних завдань органів МДБ УРСР, зокрема від січня 1947 року, було визначено протидію ОУН та УПА.

Координувати цю роботу мало засноване у структурі МДБ УРСР Управління 2-Н, яке очолювали заступники міністра МДБ УРСР. В усіх обласних управліннях МДБ західних областей України створили відділи 2-Н (19 березня 1947 р.).
Так, у м. Львові й області чисельний штат відділу 2-Н на 10 вересня 1949 року становив 126 осіб.

МДБ були підпорядковані внутрішні війська МВС та МДБ, прикордонні війська, винищувальні батальйони, органи міліції.

В Україні МДБ було передано понад 1600 оперативників, майже 18 тисяч агентів, 25 тисяч бійців ВВ МВС, 35 тисяч бійців винищувальних батальйонів.

Група офіцерів УМВД західних областей України після вручення нагород у Кремлі, 1948 р.
Система не випускає:
другий строк замість першого звільнення
Шухевича вдруге затримали 21 серпня 1958 року в місті Володимир та етапували до львівської в'язниці. Саме того дня він мав вийти на волю за першим вироком!

Як пригадує Юрій Шухевич, замість звільнення він отримав новий ордер на обшук.
Юрій Шухевич
"Другу справу мені натягнули, узяли зліпили. Порушують її у Володимирі. У день звільнення (після відбуття першого строку, – прим. ред.) я виходжу на вахту, а там уже представники КГБ, і вручають мені новий ордер. Починається обшук. Повезли у слідчий ізолятор, а не в саму тюрму. Викликають. Повезли ще на очну ставку з тими свідками. Потім зі Львова приїжджає слідчий, присутній кілька днів при тому, а тоді мене зранку забирають і везуть до Львова. Для чого? "Будемо продовжувати слідство у Львові". Але ж це явне порушення! Якби я щось і зробив, то це було би вчинено у Володимирі. А це означає підсудність володимирського КГБ, прокуратури й суду. Але мене привезли до Львова. І тут мене судить Львівський обласний суд і дає 10 років. Навіть вийти не дали"
Другу справу за №11134 почали 16 серпня 1958 року з ухвалення постанови про порушення кримінального провадження ст. лейтенантом Управління Комітету державної безпеки УСРС у Львівській області Гальським, якого відрядили до Володимирської області. Він мотивував свою постанову так:

"Під час перебування у Володимирській в'язниці Шухевич-Березанський свою антирадянську націоналістичну діяльність не завершив: в антирадянському дусі обробляє своїх співкамерників, веде злісну антирадянську агітацію, зводить наклеп на політику Комуністичної партії та Радянського уряду, у листуванні зі своїми зв'язками висловлює ворожі думки. Заявляє, що на волі далі вестиме антирадянську діяльність".

У постанові Гальський наводить фразу Шухевича в листі до матері про прокуратуру, яку зараз чимало сучасників радо вжили б щодо нинішньої прокуратури.
Фраза Шухевича в листі до матері про прокуратуру
Сьогодні Шухевич згадує, як одного разу обматюкав нового слідчого, який намагався читати йому мораль.
Юрій Шухевич
"Якось приїхав із Рівного майор-гебіст. Він мені почав якусь нотацію говорити, то я його післав подальше: "Я з тобою не буду говорити". У табірному ізоляторі кажу черговому в коридорі, щоб закривав мене назад у камеру. Але тоді "наш гебіст" прибігає і каже: "Юрій Романович, верніться. Я буду з вами говорити, тільки верніться. Хіба так можна себе поводити? Так негарно й невиховано". А я кажу: "А хто мене виховував? То ж ваше виховання! В тому числі й матюки". Я відматюкав його так, як має бути. Він заслужив"
З постанови зрозуміло, що показання на Шухевича дав і заявив про злочин інший засуджений – Фоменко. Це й стало формальною підставою для початку слідства.
Юрій Шухевич
"Свідки, які свідчили проти мене. Одному пообіцяли, що тюремне ув'язнення замінять на табірне, а другому – що також швидше відправлять у табір. І вони свідчили всяку дурницю. Наприклад, ніби я збираюся тікати за кордон, бо "ізучаю іностранниє язикі"
У протоколі допиту від 11 листопада 1958 року Юрій Шухевич фактично визнав свою провину: "У висунутому мені обвинуваченні за ст. 54-10 ч. 1 КК УРСР винним себе визнаю… Хоча я мав і маю після виходу на волю вести далі боротьбу проти радянської влади, про це нікому з ув'язнених нічого не говорив".

Цікавим є той факт, що науковці Львівського державного університету Імені Франка надали висновок, що вірші, знайдені в Шухевича, є антирадянськими.

Висновок науковців Львівського держуніверситету Імені Франка про антирадянські вірші, знайдені у Шухевича
У справі також є матеріали про Юрія Шухевича, що показують його характер, зокрема постанови про застосування до нього стягнень під час засудження, відповідно до яких його 8 (вісім) разів запроторювали до карцеру.

Слідство, яке закінчилося 15 листопада 1958 року, звинуватило Юрія в тому, що він:

"...будучи достроково звільненим з ув'язнення у 1956 році, поновив свою антирадянську діяльність та у вересні 1956-го надіслав Вентимілю Жозефу, котрий проживав у Франції, листа, у якому викладав злобні антирадянські думки щодо політики уряду та Комуністичної партії. У зв'язку з безпідставним достроковим звільненням знову взятий під варту, Юрій Шухевич продовжував свою антирадянську діяльність. У 1956-му та 1957 роках він написав і надіслав з в'язниці два листи, у яких у злостивій антирадянській формі зводив наклеп на органи радянської влади та хвалив свого батька – голову бандитського підпілля ОУН Шухевича Романа".

Відмова від адвоката: "Я знаю, що завше буду в тюрмі"

Справу передали до Львівського обласного суду, який 25 листопада 1958 року провів підготовче засідання, а 1 грудня вже розпочав судовий розгляд.

Головуючим у справі був суддя Назарук, прокурором – Коляснікова, адвокатом – Смірнова.

На початку процесу Юрій Шухевич заявляє про відмову від адвоката, пояснивши, що "участь адвоката в судовому засіданні в моїй справі є формальністю".

Суд відмовив у задоволенні клопотання, але вирішив "надати змогу підсудному Шухевичу очолити самозахист особисто".

У суді Шухевич промовив: "Мені зрозуміло, у чому саме мене звинувачують, винним себе визнаю частково, буду давати суду пояснення".

Він пояснив суду, що ніякого наклепу на радянську дійсність у листах до друга з Франції не зводив, серед в'язнів жодної антирадянської агітації не вів, а батьком цікавився тільки як син та інших намірів не мав.

Сила характеру Шухевича дає йому змогу казати щиро. Протокол судового засідання містить надто сміливі для радянських часів фрази:

"Поки мій батько був живим, то він мене виховував, а коли батько загинув, відтоді мене виховує в'язниця… Я українських націоналістів вважаю революціонерами, а не бандитами… Боротися за самостійну Україну я буду, коли це буде потрібно. За свого батька я завше постою, мстити за нього не збираюся, а мститиму за тих, хто невинно загинув у тюрмах і таборах… Під час відбування покарання мене неодноразово карали, відправляючи до карцеру за те, що я листувався з в'язнями, не раз улаштовував бійки, і вважаю, що робив правильно, бо я не цирковий собака, щоб усім підкорятися. Я знаю, що по голові мене не гладитимуть, і знаю, що завше буду в тюрмі".

Судовий розгляд завершився, прокурор виступив у дебатах і попросив 10 років із забороною повертатися для проживання до України впродовж п'яти років.

У найкращих радянських традиціях адвокатка Смірнова фактично визнала провину клієнта: "Я не заперечую, що висунуте підсудному обвинувачення доведене..."

Суд оголосив вирок: 10 років у виправно-трудових колоніях з перебуванням перших 5 років у в'язниці. Після відбуття основного покарання протягом 5 років заборонено мешкати в Україні.

Шухевич подав скаргу, проте Верховний Суд УРСР у складі Кухаря О.В., Пилипчука І.Є., Загороднюка В.М залишив вирок без змін, а скаргу – без задоволення.

Перший заступник Генерального прокурора УРСР подав до Верховного Суду УРСР протест, який задовольнили та вилучили з вироку покарання у вигляді тюремного ув'язнення.

Провальна спроба завербувати й помста системи

Шухевич твердить, що від нього чекали на каяття:
Юрій Шухевич
"Заступник прокурора республіки Чумак розмовляв про це зі мною. Підказував просити, щоб мені дозволили повернутися до України, мовляв, у мене старенька мама... Але мені одразу сказали, що повернутися на Західну Україну не дозволять. Я так подумав-подумав і написав таке прохання. Але коли повернувся в табір, то в розмові один гебіст мені сказав, що я робитиму те, що вони накажуть. Я глянув на нього й тут же написав листа, що я відмовляюся від свого звернення, беру його назад"
Після того по Шухевича приїхав спецконвой, аби забрати його до Києва. Юрій Шухевич оголосив голодування.
Юрій Шухевич
"Мене звільнили. Я не мав права проживати в Україні, але відвідувати я ж мав право. То я думав, що після звільнення приїду до Львова, побуду з місяць і тоді поїду в Нальчик (Кабардино-Балкарія). Так вони зняли мене з поїзда в Конотопі, дали конвой і відправили до Нальчика. Навіть не через Україну, не через Харків, а треба було вертатися аж на Вороніж. Звідти, з Нальчика, я вже сам їздив в Україну, але тоді вони це зробили мені на зло"
Слідчий Шухевича досі на службі в російської пропаганди

У пресі є посилання, що справу Юрія Шухевича вів майор Львівського управління КДБ Євстафій Гальський, більш знаний як автор (із псевдонімом Клим Дмитрук) ідеологічно-пропагандистських робіт, спрямованих проти українського визвольного руху та греко-католицької церкви.
І це посилання було підтверджено постановою про порушення кримінальної справи від 16 квітня 1958 року. Роботи цього діяча Львівського КДБ широко відомі та досі друкуються в Росії.

Шухевич пригадує, що мав зустріч із Гальським уже за часів незалежності України, у 1993 році.

За його словами, тоді він працював у податковій у Києві.

Книги майора Львівського управління КДБ Гальського досі друкуються в Росії
Юрій Шухевич
"Був один тут гебіст. Кілька років працював у податковій. Зустрічав його в Києві. Мені сказали, що тут Гальський працює. Я зателефонував йому й кажу: "Климе Євгеновичу, я хотів би з вами зустрітися". Він одразу впізнав мене за голосом, питає: "Юрку?" Ми з ним вийшли, а він за серце хапається. А я хоч не набагато молодший від нього, але здоровішим почуваюся. І я йому кажу: "Ви робили все, щоб України не було. Я знаю, що Україна не така, як має бути, за яку ми боролися. Але ж є Незалежна Україна! А що ви виробляли, аби тільки її не було? Хочете чи не хочете, а ми виграли!"
Нова Рада може породити великий хаос. Москві тільки того й треба
Цими днями добігають кінця повноваження Шухевича як народного депутата. Він вийшов з парламенту й кинув курити. Нині йому 86 років.

До Верховної Ради Шухевич потрапив після Революції Гідності 2014 року. Його зарахували до першої п'ятірки списку Радикальної партії Олега Ляшка.
Юрій Шухевич
"Подумав, що мені треба йти, бо закон про борців за волю України був написаний ще у 2009 році. Ющенко видав його як указ, Вітренко оскаржила той указ, а я його обстояв у всіх судах. Я провів його у 2015 року як закон. В ім'я цього й пішов до Ради. Там ще є і про добровольців, і про вояків УПА, і про реабілітацію. Це комплекс законів, яким я пишаюся. У фракції я голосував, як вважав за потрібне, і не раз вступав у суперечність із Ляшком. Щодо Ахметова, то кажуть, що там дуже тісні в них стосунки, я не буду твердити, не буду й заперечувати. Але прослідковувалося. Так як із блокадою Донбасу, було явно, що це узгоджено з Рінатом"
Депутати за викликом: як депутати Ляшка Ахметову допомагають
Політв'язень певен, що нові політики, може, і не продадуть країну, але через брак досвіду є загроза породити хаос.
Юрій Шухевич
"Ви знаєте, на що можна чекати від медведчуків, рабіновичів та інших? Вони ж ("Слуга народу", – прим. авт.") не мають досвіду. Дивлюся, як вони комітети поділили й переформатували, то вони не мають бачення, як функціонує цей механізм. Можуть породити великий хаос, а Москві тільки того й треба. Вони, може, Україну й не продадуть, але своїми необдуманими діями, невиправданим і дурним популізмом можуть довести до такої прірви, що не приведи, Господи. І можуть з часом спричинити опір у суспільстві, який також поглибить той хаос"
Шухевич виступає категорично проти повного скасування недоторканності, а вважає, що її частково потрібно залишити та зберегти депутатський імунітет. Він переконаний, що депутати будуть блазнями й голосуватимуть за все, що їм скажуть, якщо розумітимуть, що проти них можуть сфабрикувати справу.

Політв'язень каже, що боротьба за Україну триває й триватиме надалі:
Юрій Шухевич
"Коли ще був помаранчевий Майдан, був такий Бобрович, і він тоді сказав: "Знаєте, Україна була незалежною тільки до Збруча. А тепер, коли почався Майдан, то хвиля перелилася через Збруч, докотилася до Дніпра й далі до Сумщини". Я кажу: "То що, треба ще один Майдан, щоб воно докотилося до Донецька й до Одеси". Так воно і сталося. Ще 9-10 років було потрібно. Один із тих хлопців, хто сьогодні воює на Сході, сказав: "Наші діди воювали в Західній Україні за волю України, а я тепер воюю на Донеччині. Але вірю, що мої онуки воюватимуть за незалежну Україну на Кавказі"
Матеріал підготували:
Роман Титикало
адвокат, к.ю.н. член дисциплінарної палати Київської міської кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури
Сергій Огородник
журналіст руху ЧЕСНО
Made on
Tilda