У справі також є матеріали про Юрія Шухевича, що показують його характер, зокрема постанови про застосування до нього стягнень під час засудження, відповідно до яких його 8 (вісім) разів запроторювали до карцеру.
Слідство, яке закінчилося 15 листопада 1958 року, звинуватило Юрія в тому, що він:
"...будучи достроково звільненим з ув'язнення у 1956 році, поновив свою антирадянську діяльність та у вересні 1956-го надіслав Вентимілю Жозефу, котрий проживав у Франції, листа, у якому викладав злобні антирадянські думки щодо політики уряду та Комуністичної партії. У зв'язку з безпідставним достроковим звільненням знову взятий під варту, Юрій Шухевич продовжував свою антирадянську діяльність. У 1956-му та 1957 роках він написав і надіслав з в'язниці два листи, у яких у злостивій антирадянській формі зводив наклеп на органи радянської влади та хвалив свого батька – голову бандитського підпілля ОУН Шухевича Романа".
Відмова від адвоката: "Я знаю, що завше буду в тюрмі"
Справу передали до Львівського обласного суду, який 25 листопада 1958 року провів підготовче засідання, а 1 грудня вже розпочав судовий розгляд.
Головуючим у справі був суддя Назарук, прокурором – Коляснікова, адвокатом – Смірнова.
На початку процесу Юрій Шухевич заявляє про відмову від адвоката, пояснивши, що "участь адвоката в судовому засіданні в моїй справі є формальністю".
Суд відмовив у задоволенні клопотання, але вирішив "надати змогу підсудному Шухевичу очолити самозахист особисто".
У суді Шухевич промовив: "Мені зрозуміло, у чому саме мене звинувачують, винним себе визнаю частково, буду давати суду пояснення".
Він пояснив суду, що ніякого наклепу на радянську дійсність у листах до друга з Франції не зводив, серед в'язнів жодної антирадянської агітації не вів, а батьком цікавився тільки як син та інших намірів не мав.
Сила характеру Шухевича дає йому змогу казати щиро. Протокол судового засідання містить надто сміливі для радянських часів фрази:
"Поки мій батько був живим, то він мене виховував, а коли батько загинув, відтоді мене виховує в'язниця… Я українських націоналістів вважаю революціонерами, а не бандитами… Боротися за самостійну Україну я буду, коли це буде потрібно. За свого батька я завше постою, мстити за нього не збираюся, а мститиму за тих, хто невинно загинув у тюрмах і таборах… Під час відбування покарання мене неодноразово карали, відправляючи до карцеру за те, що я листувався з в'язнями, не раз улаштовував бійки, і вважаю, що робив правильно, бо я не цирковий собака, щоб усім підкорятися. Я знаю, що по голові мене не гладитимуть, і знаю, що завше буду в тюрмі".
Судовий розгляд завершився, прокурор виступив у дебатах і попросив 10 років із забороною повертатися для проживання до України впродовж п'яти років.
У найкращих радянських традиціях адвокатка Смірнова фактично визнала провину клієнта: "Я не заперечую, що висунуте підсудному обвинувачення доведене..."
Суд оголосив вирок: 10 років у виправно-трудових колоніях з перебуванням перших 5 років у в'язниці. Після відбуття основного покарання протягом 5 років заборонено мешкати в Україні.
Шухевич подав скаргу, проте Верховний Суд УРСР у складі Кухаря О.В., Пилипчука І.Є., Загороднюка В.М залишив вирок без змін, а скаргу – без задоволення.
Перший заступник Генерального прокурора УРСР подав до Верховного Суду УРСР протест, який задовольнили та вилучили з вироку покарання у вигляді тюремного ув'язнення.
Провальна спроба завербувати й помста системи
Шухевич твердить, що від нього чекали на каяття: