І сталося диво: 13 аномальних округів для "Слуги народу"

З-поміж 69 програних представниками партії "Слуга народу" округів ми ідентифікували 13 аномальних. Це округи, де кандидати-мажоритарники від цієї політсили зазнали поразки, хоча сама партія здобула перемогу. Також у цих округах програли кандидати-нардепи. Рух ЧЕСНО розповідає про "свіжу кров" у парламенті.

Це 6 депутатів чотирьох різних облрад, одна секретарка міськради, двоє голів облрад та мер Мелітополя.

Серед "свіжої крові" також є прихований "батьківщинівець" із Чернігівщини (210-й округ), меценат з Рівного й очільник осередку Аграрної партії України на Тернопільщині. Двоє з новачків балотувалися раніше, але до Ради не потрапляли.

Щонайменше 12 з 13 аномальних кандидатів – гречкосії.

У 10-ти округах перемогли самовисуванці. Ще троє лідерів виборчих перегонів в округах – кандидати від таких партій, як ВО "Батьківщина" (Олег Мейдич), ВО "Свобода" (Оксана Савчук) і "Біла Церква разом" (Микола Бабенко).
Троє депутатів облради Вінниччини, які стали народними
Вінницька область була маркерним регіоном для БПП "Солідарність", а на цих виборах мала стати для "Української стратегії Гройсмана". Цьогоріч політсила Порошенка "Європейська солідарність" посіла тут у багатомандатному окрузі аж 4-те місце, а партія Гройсмана – друге. Водночас мажоритарникам від "ЄС" таки вдалося втримати деякі округи. Двоє самовисуванців, які перемогли в округах на Вінниччині, пов'язані з "Європейською солідарністю", ще один переможець висувався від ВО "Батьківщина".

Щодо двох кандидатів було зафіксовано випадки надання ними безкоштовних медичних послуг мешканцям округу. Усі кандидати також привозили артистів на свої округи. Згідно із ЗУ "Про вибори народних депутатів України", агітація передбачає організацію концертів тощо, але тут постає питання правдивого фінансування таких заходів і відображення цих видатків у фінансових звітах. Утім, роздавання подарунків або надання послуг від імені, скажімо, благодійних фондів з метою впливу на електоральні вподобання виборців навіть у довиборчий період Рух ЧЕСНО розцінює як гречкосійство.

У 18-му окрузі на Вінниччині перемогу здобув голова фракції ВО "Батьківщина" в облраді, очільник Калинівського осередку партії Олег Мейдич. 2018 року через прогули депутат став кандидатом на відкликання з облради. У ВРУ 6-го скликання він був оплачуваним помічником нардепа Петра Гасюка з "Батьківщини". У Вінницькій облраді Мейдич є членом комісії з питань регулювання комунальної власності та приватизації.

Мейдич випередив кандидата від "Слуги народу" Павла Довганя майже на 14% голосів. Чинний нардеп Руслан Демчак посів в окрузі третє місце, набравши на 700 голосів менше, ніж Довгань. Судячи зі сторінок Довганя в соцмережах, найбільше він конкурував саме з Демчаком, а не з Мейдичем.

Офіційно Мейдич разом із дружиною Тетяною володіє ПП "Продхолод", ТОВ "Калинівський виробник" (м. Хмельницький), ТОВ "Вінницький полк імені Івана Сірка" та ТОВ "Дистрибютцентр".

Найімовірніше, саме батько Мейдича Леонід Погорельський є засновником ТОВ "Калинівський маслозавод" (разом з Юлією Поліщук, дружиною депутата Вінницької облради Анатолія Ткача, а сам Ткач є директором) і ТОВ "ПОГОПОЛ-ЕЛЕКТРО" (виробництво електроенергії). Анатолій Ткач був довіреною особою Мейдича на цих виборах.

Раніше Погорельський був співзасновником ТОВ "Калинівський молокозавод ЛТД", яке Мейдич зазначав як місце своєї роботи в біографічній довідці на місцевих виборах 2015 року.




У соцмережах можна побачити обіцянки кандидата Мейдича щодо програм підтримки багатодітних родин, розвитку медицини, освіти, але тільки для мешканців округу.


Цей пункт є й у програмі Мейдича.

ГО "Соціальні ініціативи Мейдич Олега" (засновники – Катерина Ковальчук і Володимир Гурлов) було створено у грудні 2017 року. Утім, на її сторінці у Facebook не так і багато публікацій. Зокрема, у квітні ГО роздавала дітям подарунки.
Від Мейдича в червні роздавали продукти в межах округу. Станом на 19 червня він ще не був зареєстрований як кандидат у нардепи, тому це не можна розцінювати як порушення.

Читайте також: Два курячі стегенця на паспорт – треш виборів 2019

За два дні до виборів Мейдич привозив на округ співачку Анастасію Приходько, яка 18 липня виступала в сусідньому 14-му окрузі (у Літині) на підтримку кандидатки від ВО "Батьківщина" Людмили Щербаківської.


За два дні до виборів Мейдич привозив на округ співачку Анастасію Приходько, яка 18 липня виступала в сусідньому 14-му окрузі (у Літині) на підтримку кандидатки від ВО "Батьківщина" Людмили Щербаківської.
Судячи з фінального фінансового звіту, Мейдич сам профінансував свою кампанію на майже 425 тис. грн. Усі ці гроші кандидат витратив на друковану продукцію.

У сусідньому окрузі №15 перемогла депутатка Вінницької облради від БПП Лариса Білозір – дочка чинного нардепа-мажоритарника з фракції БПП, члена Української народної партії Миколи Кучера, якому теж вдалося виграти вибори в його рідному окрузі №17 (Вінниччина). Білозір випередила кандидата від "Слуги народу" Віталія Юрійовича Пращука на 3 787 голосів, або близько 5%. Вона здобула 26 143 голоси виборців (35,87%).

У Вінницькій облраді депутатка Білозір очолює комісію з питань місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою, євроінтеграції, міжнародного й міжрегіонального співробітництва. За даними Руху ЧЕСНО, вона прогулювала сесії облради у 2016 році. Також Білозір була помічницею на громадських засадах у нардепа Олександра Бакуменка з БПП.

Лариса Білозір одружена з Андрієм Білозіром, який балотувався до Київської міської ради від БПП і пробув депутатом протягом року, устигнувши за цей час стати прогульником. Білозір – син поки що чинної нардепки від БПП Оксани Білозір. Наразі він виконує обов'язки генерального директора НАК "Украгролізинг".

З огляду на те, що двоє депутатів Київради з фракції БПП "Солідарність" стали нардепами за списком "Опозиційної платформи – За життя", зараз Андрій Білозір, котрий був у списку БПП першим непрохідним, має всі шанси стати депутатом Київради знову.

Лариса Білозір працює виконавчою директоркою ГО "Життя та розвиток громад", засновниками якої, крім самої депутатки, є Мар'яна Нарожна, помічниця Миколи Кучера, та Валентина Сутика, помічниця Лариси Білозір. Ця організація, судячи із соцмереж, шукає альтернативне фінансування шляхом залучення грантових коштів. Зокрема, вона започаткувала ініціативу з безкоштовних обстежень "Лікар у село".
Попри те, що нова робота для Білозір має означати більший акцент на законодавчій активності, у своїй програмі вона обіцяє розвиток інфраструктури громади, зокрема облаштування дитячих і спортивних майданчиків, реконструкцію скверів, чим мали б опікуватися насамперед обласні та місцеві депутати. Також вона обіцяє зниження ціни на газ і тарифів на комунальні послуги. Депутатка підтримує запровадження страхової медицини, збільшення видатків на ліки та медичні послуги, розвиток сільської медицини.

Лариса Білозір у межах виборчої кампанії організовувала музичні фестивалі та обстеження в лікарів для мешканців округу.
На Вінниччині в окрузі №16 переміг так само депутат-прогульник Вінницької облради (фракція БПП) Геннадій Вацак із 7% відривом від кандидатки від "Слуги народу" Таїси Томляк. Він є директором департаменту маркетингу Кондитерського дому "Вацак", а також кінцевим бенефіціаром низки підприємств.
Цього разу Вацак балотувався як самовисуванець, а 2010 року йшов на мажоритарці до облради від "Батьківщини".

У межах округу кандидат теж улаштовував концерти й надавав безкоштовні медичні послуги. На своїй офіційній сторінці у Facebook він публікував грамоти та подяки від громадських організацій і громад, вручені особисто йому та КД "Вацак" за підтримку спорту тощо. Наприклад, від селян із Серебрії він отримав грамоту за допомогу в благоустрої села. За чотири дні до виборів, 17 липня, у Піщанському ліцеї поставили нову огорожу за сприяння Вацака як депутата облради.

Він також став одним зі спонсорів оновлення шкільного подвір'я в місті Яришів. Як і чимало інших кандидатів, Вацак привозив артиста Миколу Янченка виступати в населених пунктах у межах округу.

Крім того, за його підтримки відкривали дитячі майданчики. А футбольна команда "Дністер" тепер носить спортивну форму, брендовану словом "Вацак".
Як і Білозір, Вацак організовував безкоштовні медичні огляди, зокрема в офтальмологів.

За даними фінального фінзвіту, Вацак сам вніс до свого виборчого фонду близько 604 тис. грн. Кошти пішли на виготовлення друкованої агітпродукції на кшталт листівок і буклетів (152 тис. грн), агітацію в друкованих ЗМІ (154 тис. грн), зовнішню рекламу (152 тис. грн), а інші витрати, куди входять і концерти, становили найменше – 69 тис. грн.

Читайте також: Дивіться, хто йде: кандидати Волині
"Укропівець" Палиця замість "слуги народу"
В окрузі №22 на Волині переміг самовисуванець, голова обласної ради, "укропівець" Ігор Палиця. Він балотувався до парламенту вп'яте. Палиця вже був депутатом Верховної Ради VI та VII скликань. У травні 2014 року Петро Порошенко призначив його головою Одеської ОДА. На цій посаді він перебував протягом року, а восени 2015-го став депутатом Волиньради та був обраний її очільником, сформувавши в раді проукропівську більшість.

Після перемоги на виборах Палиця повідомив Рух ЧЕСНО, що ще не знає, чи піде в коаліцію до "Слуги народу", але політику Президента підтримує.

Журналісти Руху ЧЕСНО раніше писали, що Волинь є в цьому унікальною та існують підстави вважати, що область віддали на відкуп оточенню Палиці. Зокрема, сам Палиця казав, що підтримує Володимира Зеленського. А також згадував про підтримку чинного нардепа Ігоря Гузя, якому теж удалося перемогти.

Палиця використовує метод "засівання" округу через свій благодійний фонд "Тільки разом" (раніше мав назву "Новий Луцьк"), котрий активно працював і перед парламентськими виборами 2012 року, коли переміг Палиця, і 2014-го, коли від його команди в Луцьку балотувалась, але програла Ірина Констанкевич, і 2016 року, коли фактично завдяки фонду Констанкевич таки здобула перемогу у 23-му окрузі, який до того в парламенті представляв нині покійний Ігор Єремеєв.

Згідно з фінальним фінзвітом, Палиця вклав у свою кампанію 2,07 млн грн, з яких значну частку (близько 1,26 млн грн) спрямував на оплату ефірного часу.
73-й округ: Поляк переміг нардепа Брензовича
В окрузі №73 на Закарпатті з відривом 13% від чинного нардепа, самовисуванця Василя Брензовича переміг депутат облради від партії "Відродження" Владіслав Поляк. У 2010 році його обрали до Виноградівської міськради від Партії регіонів.
За Брензовича проголосували 26,21% виборців, або 16 644 особи. У нього були два клони з ідентичними ПІБ, проте вони набрали 666 голосів, тому їхня відсутність не врятувала б чинного народного депутата. При цьому кандидат від "Слуги народу", директор торговельного комплексу "Імідж" Іван Маргітич посів лише третє місце. У цьому окрузі балотувався також нардеп Павло Балога з партії "Єдиний центр", але він опинився на 4-му місці. До цього Балога представляв у ВРУ округ №71, однак вирішив змінити його на 73-й.

Основний дохід Поляк має від підприємницької діяльності (діяльність фітнес-центрів). Ідеться про фітнес-центр "Олімп", який відкрили 2015 року. Місцеві ЗМІ писали, що на його відкриття приїздив мер Виноградова.



На сторінці "Партія "Відродження". Закарпаття" у Facebook можна побачити дописи, де зазначено, приміром, що "за сприяння обласного депутата від партії "Відродження" Владіслава Поляка" придбали нові парти та стільці.

Про активності кандидата, зокрема й благодійні, постійно звітував місцевий ЗМІ vynohradiv.info на правах політичної реклами. Наприклад, Поляк дарував подарунки школярам і вихованцям дитсадків Виноградова на новорічні свята.
Поляк сам профінансував свій виборчий фонд на 450 тис. грн і витратив ці гроші переважно на агітаційні матеріали у друкованих ЗМІ.
Мер Мелітополя виграв у місті
Мелітопольський мер Сергій Мінько виграв в окрузі №80 (м. Мелітополь), випередивши чинного нардепа Євгена Балицького приблизно на 3 тисячі голосів. Саме Балицький був його основним конкурентом. Мінько, зокрема, кликав його на дебати. В окрузі висувався й клон міського голови з абсолютно ідентичними ПІБ, але йому вдалося відтягнути лише 2 770 голосів. Кандидат від "Слуги народу" Дмитро Гладкий посів третє місце.

Згідно з декларацією, Сергій Мінько та його дружина не володіють бізнесом, проте майбутній народний депутат є власником торгової марки "МЕЛИТОПОЛЬСКАЯ ЧЕРЕШНЯ" – так називається і місцевий футбольний клуб, і група компаній з виробництва фруктів, ягід тощо – ТОВ "ВКФ "Мелітопольська черешня" (Сергій Мінько раніше був її засновником).
"Родзинкою" виборчої кампанії Мінька є підтримка спортивних ініціатив. У соцмережах, скажімо, можна знайти публікації про спортивні події за сприяння мера, проемблемовані лого ТОВ "Мелітопольська черешня" (посилання 1, посилання 2). Часто на такі оголошення можна натрапити на сторінці Управління спорту міської ради у Facebook.

Комітет виборців України зауважував, що Сергій Мінько на виборах використовує адміністративний ресурс.

Мінько обіцяє не приєднуватись у парламенті до жодної політичної сили, але при цьому підтримувати "корисні для суспільства ініціативи".
Зауважимо, що для ухвалення будь-якого законопроекту потрібно 226 голосів, які зазвичай віддають депутати, котрі сформували коаліцію.

У фінальному фінзвіті Мінько зазначив внесення до свого виборчого фонду 356 тис. грн власних коштів, більшість із яких (близько 172 тис. грн) спрямував на оплату агітаційних матеріалів у друкованих виданнях.
143-й округ: брат передав округ брату
Нардеп-кнопкодав Олександр Урбанський із фракції БПП "передав" 143-й округ (м. Ізмаїл) братові – голові Одеської облради Анатолію Урбанському, хоча до останку запевняв, що сам балотуватиметься на цих виборах. Кандидат від "Слуги народу", підприємець Віктор Куртєв посів друге місце, але набрав майже вдвічі менше голосів – 16 550. В окрузі також був зареєстрований його клон – Куртєв Федір Васильович від "Опозиційного блоку", який одержав близько 3 тисяч голосів. Реальний кандидат Куртєв активно вів виборчу кампанію й запрошував Урбанського на дебати.

Ще задовго до початку кампанії в межах округу було задіяно благодійний фонд Урбанських" Придунав'є", який працює на піар й Олександра, й Анатолія. Уже після старту виборчого процесу цей фонд спонсорував святкування Дня флоту та Дня молоді в Ізмаїлі 30 червня, випускні вечори в місцевих школах. Окрім дрібних подарунків на кшталт солодощів для дітей, БФ опікувався й соціальними об'єктами. Наприклад, перед виборами він власним коштом (близько 600 тис. грн) облаштував в Ізмаїлі дитмайданчик, де, щоправда, фонду довелося змінити покриття на безпечне замість декоративного каменю.

Директором БФ Урбанських "Придунав'є" працює Євген Тарнавський, який на цих виборах був довіреною особою Анатолія Урбанського. На Facebook-сторінці Анатолія зазначено, що він є "почетным головою" БФ "Придунав'є". Наразі фонду Урбанського в його декларації немає.

У виборчий період за підтримки благодійного фонду Урбанських в Ізмаїлі відбувся фестиваль православної молоді. Окрім соціальної інфраструктури, фонд фінансує також будівництво храмів на окрузі.
Рух ЧЕСНО писав раніше, що 2 червня Анатолій Урбанський був присутній на з'їзді партії мера Одеси Геннадія Труханова "Довіряй ділам". Проте, зрештою, балотувався в нардепи як самовисуванець. У своїх агітаційних роликах він наголошував, що йде на вибори без партійної символіки.

Згідно з проміжним звітом, Урбанський отримав до виборчого фонду 541 тис. добровільних внесків, а ще 260 тис. грн вніс самотужки.
Перемога секретарки міськради від "Свободи"
ВО "Свобода" отримало на цих виборах єдиного нардепа: в окрузі №83 (частина Івано-Франківська) перемогла секретарка Івано-Франківської міськради, фігурантка антикорупційних розслідувань, прогульниця засідань міськради Оксана Савчук (35 439 голосів, або 46,7%).

Друге місце посів кандидат від "Слуги народу" – директор біатлонного спорткомплексу у прикарпатському селі Поляниця, адвокат Андрій Сторожук (18 007 голосів, або 23,7%). Чинний мажоритарник від 83-го округу, "укропівець" Олександр Шевченко теж спочатку подав свою кандидатуру, але згодом знявся з виборів на користь Сторожука, який є його помічником.

Читайте також: Дорогу слугам: Шевченко поступився округом на користь своєї довіреної особи

Як повідомляв Рух ЧЕСНО, білборди з рекламою Савчук з'явилися в Івано-Франківську ще до реєстрації її кандидаткою.
Фото з Facebook-сторінки Андрія Грималюка
Активність "свободівки" в місті почала зростати задовго до старту парламентської кампанії. З її ініціативи відбулися такі публічні заходи, як екорух "Місто квітів", "Місяць жіночого здоров'я".
У червні агітація за Савчук посилилася. В Івано-Франківську з'явилася реклама, на якій про підтримку її кандидатури заявляв мер-"свободівець" Руслан Марцінків. Деякі користувачі соцмереж кепкували з таких білбордів.

Також за кандидаткою помічено ймовірне використання адмінресурсу та гречкосійство.

У фінальному фінзвіті Савчук зазначила добровільні внески до її виборчого фонду на 1,03 млн грн.


Біла Церква проти "слуги народу"
Єдиним округом на Київщині, де не переміг кандидат від "Слуги народу", є 90-й округ, який охоплює Білу Церкву. Там перемогу здобув представник партії "Біла Церква разом", директор ТОВ "Центр залучення інвестицій "БЦ Інвест" Микола Бабенко (20 277 голосів, або 28,2%). Висуванець партії "Слуга народу", підприємець Юрій Нестерчук посів друге місце (11 452 голоси, або 15,9%). Найімовірніше, ця перемога стала можливою через те, що округ компактний – до нього входить сама лише Біла Церква. Тож тут значну роль відіграла назва партії, спрямована на мобілізацію електорату міста.

Скриншот із Facebook
З-поміж чинних нардепів у Білій Церкві балотувався "нарфронтівець"-списочник Хвича Мепарішвілі (кандидувався від "Європейської солідарності") – у нього п'яте місце (3902 голоси, або 5,4%). Чинний мажоритарник від 90-го округу, "свободівець" Олександр Марченко в цьогорічних виборах участі не брав.

Бабенко вже двічі намагався потрапити до ВРУ за мажоритаркою (2012-го – від партії УДАР у київському окрузі №211, 2014-го – від "Блоку Петра Порошенка" в уже згаданому окрузі №90), але зазнавав невдачі. 2015-го він балотувався від БПП до Київської обласної ради, проте теж не пройшов. Бабенко був депутатом Київської облради від УДАРу у 2010-2015 роках, у 2014-2015 очолював цю раду. Політик є фігурантом журналістського антикорупційного розслідування, а також працює помічником чинного нардепа від БПП Артура Палатного.

"Біла Церква разом" – це не лише партія, від якої балотувався Бабенко, а й громадська організація, яку він очолює. Примітно, що до травня 2018 року партія "Біла Церква разом" мала назву "Права воля України", а її головою досі є нардеп ВРУ 6-го скликання (2007-2012) Володимир Герасимчук (у 2007 році висувався від "Блоку Литвина").

Передвиборчу кампанію Бабенко будував на розв'язанні проблем білоцерківців, протиставляючи себе "системі" та "місцевим кланам", і водночас рекламував свою ГО. Він навіть заявив, що рішення взяти участь у виборах "ухвалила" саме громадська організація.
В агітації Бабенко використовував позитивні відгуки про себе відомих у Білій Церкві людей.
Ще однією своєю "фішкою" Бабенко зробив тему залучення інвестицій у розвиток міста. У цьому йому допомогла власна компанія "Центр залучення інвестицій "БЦ Інвест" – саме її зазначено в його біографічній довідці на сайті ЦВК.
До речі, на виборах з Бабенком конкурував його тезко-клон – безробітний білоцерківець, самовисуванець Микола Миколайович Бабенко. У підсумку за нього проголосували 1947 осіб (2,71%).

Офіційно виборча кампанія коштувала Бабенку 268 тис. грн. Це власні гроші кандидата, внесені ним на виборчий рахунок. Більшість коштів він витратив на розміщення агітації на сітілайтах, білбордах тощо.
155-й округ: рівненський меценат із Київщини
В окрузі №155 на Рівненщині (м. Вараш, Володимирецький, Дубровицький, Зарічненський та Рокитнівський райони) переміг "меценат року" Віктор М'ялик, набравши 26 866 голосів (32,83%). Цікаво, що при цьому кандидат проживає в селі Мотовилівка Фастівського району Київської області. Він уже намагався стати нардепом у 2014 році, але невдало – тоді посів третє місце, одержавши 15 201 голос (близько 15%).
У своїй біографії М'ялик написав, що він є фінансовим директором ТОВ "МДС-Буд" (будівництво житлових і нежитлових будівель), зареєстрованого в Софіївській Борщагівці. Раніше він був засновником цього підприємства разом із Михайлом Михайловичем Дубчаком. Зараз власником зазначений Роман Юрійович Янківський, прописаний у гуртожитку у Фастові. Роман Янківський був довіреною особою кандидата на цих виборах.

За даними YouControl, М'ялик є головою п'яти ОСББ у селі Софіївська Борщагівка біля Києва, але вони перебувають у стадії припинення. У його біографії, опублікованій місцевими ЗМІ, сказано, що він є замовником будівництва ЖК "Львівський маєток", розташованого в Софіївській Борщагівці.

Михайло Дубчак є також директором ТОВ "МІД-Сервіс", яке, за даними "Енциклопедії новобудов", будувало чи будує ЖК "Львівський маєток", ЖК "Київський квартал" (Софіївська Борщагівка), ЖК "Львівський" (Петропавлівська Борщагівка).

Раніше М'ялик був засновником ТОВ "МД ПЛЮС" (ЄДРПОУ 41201564, купівля та продаж власного нерухомого майна, Софіївська Борщагівка), але зараз власницею зазначено Дубчак Анастасію Михайлівну.

Соцмережі рясніють повідомленнями про благодійну діяльність переможця виборів в окрузі.
Рокитнівська селищна рада писала у травні у Facebook, що Віктор М'ялик як член її виконавчого комітету передав 120 тис. грн для надання допомоги потерпілим унаслідок повені 16-17 травня.

Програма М'ялика 2019 року майже ідентична до програми, яку він подавав 2014-го. Окрім класичних обіцянок кандидатів, вона містить ще й моральну складову.
Загалом на рахунок виборчого фонду М'ялика надійшло 467 тис. грн, зокрема 100 тис. грн добровільних внесків, решта – власні кошти кандидата.

У цьому окрузі балотувалися двоє чинних народних депутатів: мажоритарник від округу Василь Яніцький із фракції БПП, а також Вікторія Войціцька від партії "Голос", яка посіла четверте місце.
165-й округ: аграрій Чайківський
В окрузі №165 (м. Бережани Тернопільської області) з відривом 8% переміг самовисуванець Іван Адамович Чайківський, який є директором ТОВ "Корпорація "Агропродсервіс", а також членом Аграрної партії України й очільником її тернопільського осередку. Він уже намагався стати нардепом у цьому окрузі 2012 року, але не пройшов до ВРУ.

Іван Чайківський від імені підприємства "Агропродсервіс" спонсорував у межах округу різні заходи, зокрема спортивні. Його фірма також організувала освячення фігури Ісуса Христа в селі Залізці та в місті Зборів, а в Бережанах – статуї Св. Івана Хрестителя.

У межах округу Чайківський організував тур артистів. Він також має іменний благодійний фонд "Покрова", який, за інформацією "ОПОРИ", використовував 2012 року під час виборчої кампанії.

Понад десять аграрних підприємств зареєстровано на Тетяну Іванівну Чайківську.

Виборчий фонд Чайківського становив 679 тис. грн власних коштів.
184-й округ: депутат Ігор Колихаєв
Депутат Херсонської обласної ради (висувався 2015 року від БПП), самовисуванець Ігор Колихаєв переміг в окрузі №184 (м. Нова Каховка Херсонської області) і "слугу народу", і нардепа Івана Вінника. В облраді він входить до комісії з питань земельних відносин та екології. У своїй біографії Колихаєв зазначив, що є директором ТОВ "ЛАНАПОДОВЕ-1", ТОВ "Українська продовольча корпорація", ТОВ "Торговий дім "Продексім". Усі ці компанії мають агропромислове спрямування та, за даними YouControl, належать до групи компаній "Продексім", де ключовою особою є Колихаєв.

Згідно з декларацією майбутнього нардепа за 2018 рік, найбільший дохід депутату давала не робота директором згаданих вище компаній, а підприємницька діяльність, де джерелом прибутку зазначено державне підприємство "Дослідне господарство Інституту тваринництва степових районів імені М.Ф.Іванова "Асканія-Нова" (3,57 млн грн). Колихаєв був ФОПом (основний КВЕД – діяльність у сфері права), однак, як сказано на сайті Мін'юсту, з 5 серпня 2019 року припинив діяльність. Нагадаємо, що, відповідно до закону, народним депутатам не можна бути підприємцями.






Також існує Благодійний фонд Ігоря Колихаєва, але його засновником і директором є Дмитро Шишенко. На сторінці фонду у Facebook рекламували виборчу кампанію Колихаєва.
За інформацією зі сторінки благодійного фонду, майбутній нардеп спонсорував реконструкцію парку в Бериславі, а також запрошував музичні гурти на відкриття.
Крім того, благодійний фонд маркував адресні таблички для будинків.
За даними проміжного фінзвіту, Колихаєв вклав у свою виборчу кампанію 850 тис. грн.
210-й округ: прихований "батьківщинівець" Коровченко

В окрузі №210 (м. Прилуки на Чернігівщині) перемогу з відривом 153 голоси здобув самовисуванець, голова ГО "Громадський рух "Оновлення" Сергій Коровченко. На другому місці опинився Борис Приходько, а кандидат від "Слуги народу" Дмитро Пахомов – аж на третьому.

Чинним мажоритарником від 210-го округу є Олег Дмитренко з фракції БПП. Він теж балотувався, але посів 4-те місце (9,08% голосів).

Через незначний розрив між лідером і кандидатом на другому місці відбувся перерахунок голосів, на двох дільницях голосування визнали недійсним.

Читайте також: Кожен голос має значення: найдраматичніші різниці в мажоритарних округах
Коровченко народився 19 лютого 1979 року в смт Фащівка на Луганщині, проте кар'єру зробив як чиновник у Криму, де працював від 2011 року. Перед окупацією півострова обіймав посаду начальника Головного управління юстиції в Криму.

Формально Коровченко є самовисуванцем, але на його сторінках у соцмережах видно, що під час президентської кампанії він підтримував Юлію Тимошенко. Зокрема, у квітні він опублікував фотографію в її товаристві з підписом про підсумки виборчої кампанії.

На сайті ВО "Батьківщина" 2017 року Коровченко фігурував як "представник ВО "Батьківщина" по 210-му округу". Зокрема, він роздавав паски на Великдень разом із чинним нардепом-списочником Валерієм Дубілем.
Людина з ПІБ кандидата була помічником "батьківщинівця" Андрія Портнова у ВРУ 5-6 скликань (2007-2010 роки).

Окрім громадського руху, у Коровченка є однойменний благодійний фонд. Щодо бізнесу, то він зареєстрований як фізична особа – підприємець у сфері права, є засновником Адвокатського бюро "Сергія Коровченка", співвласником ТОВ "Арт-Сістем" (цю фірму згадано в його декларації за 2015 рік) разом з Яною Нестор (про неї більше далі), акціонерного товариства "ЗНВКІФ "Майлстоун". Коровченко є також кінцевим бенефіціаром ТОВ "Голден Але" (нерухомість, ЄДРПОУ 40260158), директором котрого є Віталій Нестор.
У 2015 році Коровченко подавався на посаду судді Касаційного адміністративного суду.

Адвокатське бюро "Сергія Коровченка" зареєстроване на вул. Лаврській, 14. За цією ж адресою мають реєстрацію офіси місцевої організації "Батьківщина. Київ" і ГО "Центр захисту киян".
Згадана вище Яна Нестор була довіреною особою Коровченка на цих виборах. Вона є директоркою благодійного фонду кандидата. У 2016 році вона працювала помічницею судді. Раніше Яна Нестор мала прізвище Коровченко – вона є сестрою Сергія Коровченка. За дівочим прізвищем її також можна знайти серед помічників Портнова.

Чоловіком Яни Нестор є політик Роман Нестор, голова київського осередку ВО "Батьківщина", а також очільник "Центру захисту киян", проекту партії.

На цих виборах Роман Нестор балотувався у 212-му окрузі в Києві, але програв.

Повертаючись до теми виборів, 19 липня Коровченко завершив свою кампанію в Прилуках автопробігом і мітингом. Під час агітаційної кампанії він запрошував усіх на концерт Олі Полякової у Прилуках. Також кандидат писав у соцмережах, що за його сприяння оновили собор у Прилуках.
За даними фінзвіту, виборча кампанія коштувала Коровченку 1,63 млн грн власних грошей.

Отож, як бачимо, цим майбутнім народним депутатам вдалося здолати висуванців партії "Слуга народу" та високу підтримку бренда президента Володимира Зеленського систематичною роботою на окрузі – гречкосійством. Значна частина з них має власні, часто іменні, благодійні фонди.

Деяким кандидатам їхнє місце роботи або посада давали змогу використовувати адмінресурс – як у випадку мера чи секретаря ради.

Окрім того, у деяких округах, вочевидь, зіграв чинник "свіжої крові" – як у випадку з Рівненщиною й частково Чернігівщиною, де перемога майбутнього нардепа виявилася хисткою.

Методологія: У багатомандатному виборчому окрузі партія "Слуга народу" програла лише у трьох областях – Львівській (найбільше набрала партія "Голос"), Донецькій і Луганській, де найвищу підтримку здобула "Опозиційна платформа – За життя".

Ми не враховували округів, у яких перемогли чинні народні депутати та розміщених в областях, де більшість голосів одержали інші партії. У результаті ми отримали 11 областей із 13 аномальними округами, де кандидати від "Слуги народу" програли.

Зауважимо, що нові народні депутати не подаватимуть декларацій до 2020 року, тому ми маємо змогу побачити декларації лише тих з них, хто зараз обіймає державні посади або був обраний депутатом раніше.

Матеріал підготували:
ОКСАНА СТАВНІЙЧУК
аналітикиня ЧЕСНО
ДМИТРО ЧЕРЕТУН
журналіст ЧЕСНО
Made on
Tilda