ОФІЦІЙНІ ЗВІТИ:
скільки Порошенко, Тимошенко та Зеленський
зібрали на кампанію
Більшість кандидатів у президенти вже подали проміжні фінансові звіти, й ЦВК оприлюднила їх на своєму сайті.

Ті, хто, згідно з результатами соцопитувань, очолює список фаворитів, стали лідерами за розмірами виборчих фондів. Щоправда, очолює список не Володимир Зеленський, а Петро Порошенко. Звіти Гриценка, Вілкула, Ляшка та ще кількох кандидатів у президенти поки що не доступні — отже, рейтинг може мінятися.

Фінансова прозорість кандидатів має бути одним із ключових факторів, на основі яких виборець приймає рішення. Інформація про те, хто і як фінансує кампанію кандидата, така ж важлива, як і програми.

Безумовним лідером за розміром виборчого фонду є чинний президент Петро Порошенко, який на 100% профінансував кампанію з власної кишені. З 8 лютого до 18 березня самовисуванець Порошенко перерахував у свій виборчий фонд 415 мільйонів гривень. Якщо Порошенко не послаблюватиме кампанії, то у підсумку вона лише офіційно обійдеться йому в понад 0,5 мільярда гривень. Якщо ж врахувати й минулорічні видатки Порошенка на телерекламу, то лише видима частина видатків Порошенка сягне 0,7 мільярда.
415 млн грн

перерахував самовисуванець
Петро Порошенко у свій виборчий фонд
з 8 лютого до 18 березня
Розмір виборчого фонду Юлії Тимошенко, згідно з її проміжним фінансовим звітом, становить 164 мільйони гривень. Це на 250 мільйонів менше, ніж у Петра Порошенка. Всі кошти на виборчий фонд Тимошенко надійшли з рахунків партії "Батьківщина". Це означає, що реально походження коштів на кампанію Тимошенко ми не дізнаємося аж до середини травня, коли "Батьківщина" подасть свій фінзвіт за І квартал 2019 року до НАЗК.
164 млн грн

становить розмір виборчого фонду
Юлії Тимошенко, згідно з її проміжним фінансовим звітом

Як і Порошенко, Юлія Тимошенко почала свою рекламну кампанію ще з минулого року. Загалом партія "Батьківщина" у 2018 році заплатила телеканалам майже 127 мільйонів гривень за телерекламу з Тимошенко. Ще кілька десятків мільйонів офіційно пішло на розміщення зовнішньої реклами. Тож реальна мінімальна вартість кампанії Тимошенко становить близько 320 мільйонів гривень. Нагадаємо, що згідно з розслідуваннями програми програм "Bihus.info" та "Схеми" принаймні частина донорів "Батьківщини" або не могли пояснити походження перерахованих "Батьківщині" коштів, або ж узагалі не знали про те, що фінансують партію.
"Батьківщина": хто ховається за "спонсорами" зі столичних околиць
Рух ЧЕСНО виявляв подібну схему з фінансування "Батьківщини" і раніше. Подібні випадки рух ЧЕСНО фіксував і в партії Блок Петра Порошенка — "Солідарність".
Вчителько моя, спонсор БПП: як партія президента збирає мільйони
Третє і четверте місця рейтингу займають Володимир Зеленський та Сергій Тарута. Виборчий фонд Володимира Зеленського наповнювався найбільш диверсифіковано, тобто з різних джерел. Найбільше — понад 68 мільйонів — на накопичувальний рахунок виборчого фонду перерахували фізичні особи. Ще майже 16 мільйонів Зеленському на кампанію перерахувала партія "Слуга народу". Походження цих коштів ми також зможемо з'ясувати вже після виборів, коли партія подасть до НАЗК свій фінзвіт. У 2018 році партія таких суттєвих внесків не отримувала. З власної кишені на вибори Зеленський виклад 11,5 мільйонів.
102,8 млн грн

становить розмір виборчого фонду
Володимира Зеленського, згідно з його проміжним фінансовим звітом

Щоправда, понад 7 мільйонів гривень Зеленському довелося повернути донорам. Причина повернення коштів чітко не зрозуміла. Найчастіше гроші повертають донорам через наявність у них податкового боргу або коли серед бенефіціарів підприємств, які перераховували кошти, виявляють іноземців (або ж саме підприємство зареєстроване за кордоном). Сума повернутих коштів фактично збігається із сумою, яку на рахунок виборчого фонду перерахували юридичні особи.

Додамо, що раніше Володимир Зеленський визнав, що"якщо правильно повернути ключик",то осіння реклама серіалу "Слуга народу" працює і на виборчу кампанію. Видатки на розміщення цієї реклами не фігурують у фінзвіті партії "Слуга народу".

Сергій Тарута зібрав на 4 мільйони гривень менше за Володимира Зеленського, але донорам був змушений повернути лише 1,3 мільйона, тому розмір його виборчого фонду навіть дещо вищий, ніж у Зеленського. Загалом, з моменту реєстрації і до 18 березня на накопичувальний рахунок виборчого фонду Тарути надійшло понад 98 мільйонів гривень. Левова частка коштів, 57 мільйонів, надійшла від фізичних осіб. Майже 33 мільйони Тарута вклав у кампанію з власної кишені. Ще 7 мільйонів кандидату перерахувала партія "Основа".
98,4 млн грн

становить розмір виборчого фонду
Сергія Тарути, згідно з його проміжним фінансовим звітом

Тарута закликає голосувати за Тимошенко. Цю рекламу почали розміщувати з 19 березня. Фото: Ігор Фещенко
Як і більшість інших кандидатів, свою рекламну кампанію Тарута розпочав задовго до офіційного старту кампанії.

На телевізійну та зовнішню рекламу у 2018 році Тарута і партія "Основа", згідно з розрахунками ЧЕСНО, мали б викласти до 150 мільйонів.

Однак у фінзвітності партії за цей період витрати на телерекламу фігурують лише частково.
Замикає п'ятірку найгрошовитіших кандидатів висуванець партії УКРОП Олександр Шевченко. На його виборчий рахунок надійшло 66 мільйонів. Власних коштів у кампанію Олександр Шевченко, як свідчить звіт, не вкладав. 38,5 мільйонів на його виборчий рахунок перерахувала партія УКРОП (звідки ці гроші — дізнаємося хіба із квітневих звітів за 1 квартал 2019 року).
66 млн грн

становить розмір виборчого фонду
Олександра Шевченка, згідно з його проміжним фінансовим звітом

27,6 мільйона Шевченку надійшло від фізичних та юридичних осіб. 5 мільйонів гривень розпорядник накопичувального рахунку повернув донорам. Ймовірна причина така ж, як і у Зеленського.
Рекламна публікація Олександра Шевченка до "свята весни"
Згідно з аналізом ЧЕСНО, Олександр Шевченко ще до старту кампанії мав би витратити на телерекламу орієнтовно 87 мільйонів гривень.

Сам Шевченко не розповів ЧЕСНО про походження цих коштів. Партія УКРОП за телерекламу в минулому році не платила.

Тут варто зазначити, що у Facebook на рекламу поста Шевченка про привітання до 8 березня витратили від 10 до 50 тисяч доларів.
У гривневому еквіваленті витрати Петра Порошенка на вибори є рекордними в історії президентських виборів в Україні. Однак у перерахунку на долари Порошенко поки що офіційно витратив лише 15,4 мільйона доларів, тоді як Віктор Янукович за два тури виборів 2010 року витратив понад 40 мільйонів доларів (322 мільйони гривень), а Юлія Тимошенко — 36 мільйонів доларів (290 мільйонів гривень).
15,4 млн $

наразі витратив Петро Порошенко
на виборчу кампанію 2019
> 40 млн $

витратив Віктор Янукович за два тури виборів 2010 року
36 млн $

витратила Юлія Тимошенко за два тури виборів 2010 року
Більшість коштів, які надходили кандидатам, вони вже витратили на ведення агітації, передовсім на рекламу в ЗМІ. Звіт про структуру видатків ЧЕСНО опублікує найближчим часом.

Зауважимо, що рейтинг за обсягами надходжень на виборчі рахунки може змінитися, адже проміжні фінансові звіти десяти кандидатів досі не оприлюднені. Серед них і звіти кандидатів, які активно ведуть свої кампанії й витрачають суттєві ресурси на телерекламу: Олега Ляшка, Олександра Вілкула й Анатолія Гриценка. Згідно з законом, кандидати мають подати до ЦВК проміжні фінансові звіти до кінця сьогоднішнього дня (понеділок, 25 березня). Можливо, частина звітів уже подані, однак ще не оприлюднені на сайті ЦВК.

Нагадаємо, що згідно з законом "Про вибори Президента України" кандидати повинні подати до ЦВК проміжні фінансові звіти за 5 днів до дня виборів. Тобто законотворці зробили так, щоб цю інформацію було вкрай важко оперативно до виборів проаналізувати й поширити громадянам, оскільки ґрунтовний аналіз і перевірка донорів потребує значно більше часу.

Фінансовий звіт повинен містити дані про надходження та витрати з виборчих рахунків з моменту відкриття рахунку і включати період до десяти днів до виборів. Тож подані дані про розміри надходжень на виборчі рахунки кандидатів не є остаточними. Фінальний фінансовий звіт про надходження та використання коштів з виборчих рахунків подається не пізніше ніж на 15-й день після дня виборів.

Нагадаємо, рух ЧЕСНО проаналізував витрати Порошенка на телерекламу. Останнім часом щодня на неї кандидат витрачає понад 5 млн грн. Тимошенко витрачає до 400 тис. грн за показ ролика на ТБ. Олександр Шевченко витратив орієнтовно 100 млн грн за 1% рейтингу. Також громадський рух ЧЕСНО досліджував, хто замовляє "чорнуху" та рекламу в Facebook для топ-кандидатів.

Громадський рух ЧЕСНО зібрав інформацію про кандидатів у Президенти у спецпроекті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата, а й перевірити його на доброчесність.
Матеріал підготували:
Ігор Фещенко
аналітик з партфінансів ЧЕСНО
Олексій Півторак
аналітик з партфінансів ЧЕСНО
Made on
Tilda