ЧИ СТАНУТЬ НАРДЕПИ
НА ЗАХИСТ КОНСТИТУЦІЇ?
Останні п'ять років Громадський рух "ЧЕСНО" працює над викоріненням кнопкодавства (неособистого голосування народних депутатів за своїх колег) в парламенті. Рух здійснює фото- та відеофіксацію, повідомляє в ЗМІ, проводить акції під Верховною Радою, створив Дошку ганьби кнопкодавів, публікує інфографіки з кнопкодавства та надсилає листи народним депутатам.
На "Українській правді" стартував спецпроект "Відповідальність за кнопкодавство: час настав".

Найбільше обурює те, що, кнопкодавлячи, наші законотворці без докорів сумління порушують Конституцію України (ст. 84) і роками не несуть за це жодної відповідальності.

Було багато спроб ввести зміни до регламенту Верховної Ради та запровадити санкції за кнопкодавство. Проте максимум, який зараз працює, — переголосування через зафіксований факт кнопкодавства (з 11.12. 2014).
І знову — жодного покарання кнопкодаву.

Експерти ЧЕСНО та Реанімаційного пакету реформ розробили законопроект №1895, який було підтримано в першому читанні 258 депутатами 17 червня 2015 року. Вже більше року громадськість вичікує, коли зможе побачити законопроект у порядку денному ВР на голосуванні у другому читанні. І поки — марно.

Щоб зрушити з місця проблему відсутності санкцій за кнопкодавство, активісти Руху ЧЕСНО вирішили заручитися підтримкою самих народних обранців і вже назбирали 165 підписів нардепів за законопроект №1895.

ЧЕСНО запитав, що народні обранці думають про санкції за кнопкодавство.*

* Ось коментарі тих народних депутатів, які прокоментували Руху ЧЕСНО законопроект №1895 і ганебне явище кнопкодавства
Санкції, передбачені законопроектом №1895 (за рішенням 150 депутатів):
1. Позбавлення участі у 10 пленарних засіданнях ВР
2. Позбавлення зарплатні за цей період
3. Заборона зайняття керівних посад у парламентських комітетах до кінця скликання (якщо депутат вже на керівній посаді, він відкликається за рішенням 226 депутатів)
4. Позбавлення права бути офіційним учасником парламентських делегацій до кінця скликання
5. Позбавлення права їздити у відрядження за рахунок бюджетних коштів до кінця скликання

БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА
Борислав Розенблат
Блок Петра Порошенка
"Я не підтримую кнопкодавів.
Я за санкції та позбавлення мандату депутата!"
Сергій Рудик
Блок Петра Порошенка
"Я давній прихильник вирішення питання кнопкодавства шляхом запровадження сенсорної кнопки. Всі інші варіанти - малоперспективні"
Володимир Ар'єв
Блок Петра Порошенка
"Підтримую, бо персональне голосування - конституційна норма"
Олександр Ревега, Блок Петра Порошенка:
"Кнопокодавство це не просто ганьба українського парламенту, це зневага до українського народу, до виборців, які делегували свого представника до парламенту. Кожен з депутатів брав на себе певні зобов'язання перед виборцями, перед людьми, які йому повірили і довірили втілення змін на краще. Тому кожен депутат повинен нести персональну відповідальність, насамперед, перед виборцями, за те як і за що він голосує.

Вважаю, що запропоновані законопроектом 1895 зміни доцільно підтримати. Але варто також надалі продумати механізми відповідальності не тільки для тих, хто кнопкодавить, але й для тих, чиї картки при цьому використовуються. Адже сумнівно, що це відбувається без їхнього відома. Так само необхідно продумати і більш жорсткі санкції у випадку систематичного кнопокодавства з боку депутатів аж до реальної можливості їх відкликання і заборони балотуватися у депутати в майбутньому. Хай це і жорстко, але буде справедливо".
Іван Мельничук
Блок Петра Порошенка
"Я підтримую! Сам не голосую за інших і нікому не раджу"
Михайло Кобцев
Блок Петра Порошенка
"Більшість санкцій я підтримую. Щодо прийняття рішення 150 депутатами, то не впевнений"
Роман Мацола
Блок Петра Порошенка
"У червні 2015 року я голосував "за". Я в парламенті вперше, завжди голосував особисто, вважаю, що так повинні робити всі депутати"
Костянтин Іщейкін, Блок Петра Порошенка:
категорично проти кнопкодавства! З кількох причин. По-перше, це не робота депутата, якщо він голосує неособисто. По-друге, потрібно нести відповідальність за свої рішення. По-третє, ніде у парламентах цивілізованого світу ні в США, ні в Європі таке навіть не допускається. Мало того, там депутати можуть попрощатися з мандатом навіть за натяк на подібні речі. Подивіться на досвід наших партнерів Польщі, Литви, Швеції.

Кнопкодавство це підвид корупції. Водночас, в українських реаліях є ще одна суттєва проблема. Ми, парламентарі, повинні перейти до якісної роботи над законопроектами. США супердержава з багатомільйонним населенням, складною економікою і зовнішніми викликами, приймається всього 10-12 законів на рік. А скільки приймає Верховна Рада у день? Буває що по кілька десятків. Це неякісна робота. Бо не вистачає часу навіть добре осмислити законопроект, якщо це не твоя специфіка. Ну і всі бачили, як вносились тексти бюджету. Особливо показово було при Кабміні Арсенія Петровича нам роздали фоліанти практично перед голосуванням. Тобто ситуація двостороння, потрібно долати кнопкодавство і переходити до якісної роботи, а не кількісної. І коли відбудеться цей перехід, кнопкодавство зникне навіть природним шляхом".
Дмитро Андрієвський, Блок Петра Порошенка:
"Я голосував "за" прийняття законопроекту №1895, коли парламент розглядав його у першому читанні і прийняв за основу. Також, неодноразово наголошував у парламенті на необхідності його розгляду і ухваленні в другому читанні. На погоджувальній раді 18 квітня особисто закликав парламентарів включити цей закон до порядку денного сесії і ухвалити у другому читанні.

Хочу підкреслити, що персональне голосування депутата є прямою вимогою Конституції. Тому законопроект №1895 – це тест для кожного народного обранця, який повинен поважати закон і своїх виборців. Вважаю законопроект надзвичайно важливим для того, щоб ми його найближчим часом побачили у порядку денному й ухвалили".
Роберт Горват
Блок Петра Порошенка
"Підтримую 1895!"
Олександр Співаковський
Блок Петра Порошенка
"Я буду голосувати за 1895"
Руслан Демчак
Блок Петра Порошенка
"1895 підтримую. З цього приводу я маю принципову позицію"
Іван Вінник, Блок Петра Порошенка:
"Кнопкодавство по своїй суті, хоча й не написано в нашому Кримінальному кодексі, але це є злочин, тому що воно спотворює волевиявлення. Це так само як друкувати фальшиві гроші, підробляти документи.

Депутат, який віддає свою картку комусь чи за когось голосує по своїй суті він не має такого конституційного права. А враховуючи те, що у нас парламентсько-президентська республіка і парламент це вищий законодавчий орган і де-факто парламент багато що може, майже все може, в тому числі затвердити нову Конституцію це надзвичайно небезпечно, коли такі явища трапляються в його стінах".
Олександр Сугоняко, Блок Петра Порошенка:
"Я однозначно підтримую законопроект 1895 і всі дії, направлені на контроль за депутатами. Законодавці, які приймають закони, в першу чергу мають їх дотримуватися, а не порушувати, а тому і стягнення, і санкції, і притягнення до відповідальності за будь-які порушення закону – все це має бути.

У той же час суспільству треба відповідальніше ставитися до вибору, адже люди самі вибирають і тих політиків, які приходять писати потрібні закони, і тих, хто кнопкодавить, виконуючи вказівки згори. Поки що ми обираємо когось, а лише потім починаємо з тими, кого самі ж обрали, – боротися.

Я за посилення відповідальності депутатів, але ж і хотілося б звернутися до громадськості з проханням свідомо обирати своїх представників у парламенті, не тільки керуючись гаслами, а й беручи до уваги світогляд конкретної людини, його життєву позицію".
ОЛЕГ ПЕТРЕНКО,
Блок петра порошенка
Леонід Козаченко, Блок Петра Порошенка:
"Я готовий голосувати за 1895… У мене така була проблема, коли я тиждень хворів, а мою картку вставили при голосуванні за скасування пільг аграріїв. Перед цим був страйк-мітинг аграріїв, 10 000 людей! Я виступав там і обіцяв, що ми не допустимо скасування пільг. А через тиждень, коли голосували за це питання і мене не було через грип, то взяли там одні мою картку і проголосували. Я потім і на з'їзди ходив до цих фермерів і слухав там від них і свист і тупіт…

Я написав заяву, щоб скасувати той голос, я вияснив, хто це зробив. Той депутат чуть не плакав, казав, що його примусили, а я йому кажу: "А ти розумієш, що ти зробив? Я стояв перед 10000 людей і перед ними виступав і вони мені вірять, бо знають мене десятки років, а потім я лежу хворий, а ти таке робиш, як ти мене підставляєш? І що потім мені людям цим пояснювать..."

Я як потерпілий від цього, то категорично за цей закон №1895".
Депутати про кнопкодавство
Владислав Голуб, Блок Петра Порошенка:
"Я повністю підтримую позицію, що з української політики треба просто викорінити таке явище як кнопкодавство. Для цього мають бути запроваджені якісь дисциплінарні санкції. Я знаю, що в деяких країнах Європи це тягне кримінальну відповідальність. Тому, те, що мають бути якісь дисциплінарні механізми щодо такого ганебного факту як кнопкодавство, це безумовно. І такі елементи дисциплінарних стягнень ми маємо обов'язково запроваджувати в українській політиці.

Я підтримую законопроект 1895. Ми його прийняли у першому читанні і я за нього голосував це стовідсотково. Я розумію, що в другому читанні законопроект буде відрізнятися, але якщо він буде дуже близький до редакції в першому читанні, я безумовно його підтримаю. Наскільки коректно це казати підтримаю обома руками, але без кнопкодавства".
Олександр Бригинець, Блок Петра Порошенка:
"Кнопкодавство ознака неполітичного парламенту, це ознака значної кількості представників великого бізнесу у ньому і пофігістів, яким важливий статус, а не робота.

Наша Верховна Рада рухається в напрямку перетворення в орган, де працюватимуть виключно політики, які точно не прогулюватимуть засідань, а значить у інших не буде шансів за них голосувати....

Тож, я не просто за те, щоб карали за кнопкодавство, я за те, щоб і в парламенті, і в країні зникли підстави для кнопкодавства чи будь-якого іншого халатного виконання своїх обов'язків".
Ігор Побер
Блок Петра Порошенка
"Підтримую двома руками, хоча не бачив санкцій.
У попередній каденції я провів місяць у парламенті, блокуючи трибуну проти кнопкодавства з партією УДАР. Потрібно бути послідовним,
хоча нещодавно згрішив"

Валерій Карпунцов
Блок Петра Порошенка
"Негативно ставлюсь до кнопкодавства. Санкції повинні бути наджорсткі, адже це підміна вибору людини.
Є народний представник, він делегований, він здійснює функції. Ви ж не можете побути якийсь час замість мене. Не хочу приводити аналогії. Це — підміна понять"
Світлана Заліщук, Блок Петра Порошенка:
"Проти кнопкодавства в Україні боряться вже не перше десятиліття і журналісти, і активісти, тому що більшість законів ухвалювалося в неконституційний спосіб.

Ми вимагаємо це припинити. Є судові розгляди Європейського суду з прав людини, де певні рішення були скасовані саме через неособисте голосування. Це закладає міну уповільненої дії.

Після Революції Гідності всі партії, всі політичні сили задекларували, що вони припинять цю ганебну практику, але вона й досі, на жаль, процвітає в парламенті
".
Сергій Лещенко, Блок Петра Порошенка:
"Неособисте голосування — це в першу чергу порушення Конституції.
Крім того, використання кнопкодавів — це спроба обманути виборців і створити ілюзію, наприклад, наявності коаліції, коли її насправді немає. Покарання за кнопкодавство — єдиний можливий спосіб зупинити це явище в парламенті.

Я особисто щосесійного тижня направляю на ім'я Юрія Луценка лист-звернення щоб включити законопроект #1895 в перелік, який подає фракція БПП на погоджувальну раду, але жодного разу цього зроблено не було. Юрій Луценко це ігнорує, Володимир Гройсман як спікер ігнорував кнопкодавство, а регламентний комітет закрив очі на це явище на жаль, відсутня політична воля приймати цей закон
".
"НАРОДНИЙ ФРОНТ"
Ігор Гузь
"Народний фронт"
"Сам не кнопкодавлю і
іншим не рекомендую"
Антон Геращенко
"Народний фронт"
"Я за 1895! Кнопкодавство заборонено Конституцією і законом"
Олена Масоріна
"Народний фронт"
"Я особисто підтримую санкції
за кнопкодавство!"
Микола Величкович, "Народний фронт":
"Я підтримую 1895. Це ганебне явище кнопкодавства, коли представник волі народу (яким є депутат) прогулює пленарне засідання і спонукає інших робити видимість його присутності.

Не можеш або не хочеш ходити і приймати рішення, голосувати за закони - звільни місце для іншого, достойнішого
".
Микола Княжицький
"Народний фронт"
"Оскільки я жодного разу не кнопкодавив, то заперечувати законопроект 1895 не бачу причин.
У нас, як у всіх європейських парламентах, потрібно рахувати голоси за неконституційні закони не від списочного складу, а від присутніх"
Юрій Тимошенко
"Народний фронт"
"В Польші одна депутатка проголосувала,
так її одразу лишили мандату.
Я підтримую санкції за кнопкодавство
"

Михайло гаврилюк,
"НАРОДНИЙ ФРОНТ"
Роман Романюк, "Народний фронт":
"Безперечно, я підтримую такі зміни та вважаю законопроект 1895 актуальним, оскільки всі народні депутати мають бути дисциплінованими та відповідальними перед своїми виборцями.

Питання особистого голосування було однією з ключових та принципових проблем, які порушувалися нашою фракцією та колегами ще у Верховній Раді попереднього скликання.

Вважаю, що ми рухаємося у правильному напрямку
".
Наталія Кацер-Бучковська,
"НАРОДНИЙ ФРОНТ"
Олександр Дроздик, "Народний фронт":
"Відповідно до ч. 3 ст. 84 Конституції України, голосування на засіданнях Верховної Ради України здійснюється народним депутатом України особисто, відповідний обов'язок закріплений і в Законах України "Про статус народного депутата України" та "Про Регламент Верховної Ради України".

Отже особисте голосування — це не право, а обов'язок народного депутата України. Невиконання цієї норми є грубим порушенням законодавства і за це я вважаю, депутат повинен нести відповідні санкції.

Також запровадження санкцій за кнопкодавство — це одна з обіцянок більшості народних депутатів перед виборами до Верховної Ради, і це наш обов'язок її виконати".
Ігор Васюник, "Народний фронт":
"Ще попередньої каденції я ініціював зміни до Конституції, щоб за пропуски в роботі Верховної Ради народного депутата позбавляли мандату. Звісно, така ініціатива назбирала лише 35 підписів зі 150-ти необхідних.

Цього скликання ВРУ кнопкодавство та прогулювання роботи — є такою ж ганебною практикою серед народних депутатів. Нас найняв на роботу виборець, ми отримує зарплату з коштів платників податків, а отже кожен повинен ходити на роботу та виконувати свої обов'язки. Дотримуючись Конституції та Законодавства України.

Тому я підтримую ухвалення законопроекту №1895, щоб ввести санкції за кнопкодавство. Більше того, керівництво Верховної Ради має вжити широких заходів, щоб забезпечити відвідуваність сесійних засідань та роботи комітетів народними депутатами. Тому ініціативу Андрія Парубія вираховувати із заробітної плати за прогули — також повністю підтримую".
"САМОПОМІЧ"
Наталія Веселова
Об'єднання "Самопоміч"
"У нас взагалі відсутня норма, як б запобігала неособистому голосуванню і якісь санкції за це.
Тому я буду підтримувати"
Лев Підлісецький
Об'єднання "Самопоміч"
"Якби було бажання в керівника парламенту, то давно б проблема відпала. Сенсорна кнопка встановлена, але не введена. Одне рішення голови ВРУ - і все.
На жаль, політичної волі немає"
Тетяна Острікова
Об'єднання "Самопоміч"
"Я підтримую санкції за кнопкодавство!"
"БАТЬКІВЩИНА"
Ігор Луценко
ВО "Батьківщина"
""Порушення Конституції на очах у всіх — що може бути гірше? Причому, це порушення здійснюють ті, хто творить закони"
Сергій Євтушок
ВО "Батьківщина"
"Підтримую дуже гостро!
Вважаю це грубим порушенням
Конституції"
Владислав Бухарєв, ВО "Батьківщина":
"Я вважаю, що те, що законопроект позбавляє брати участь у 10-ти пленарних засіданнях, отримувати зарплатню за цей період, і обіймати керівні посади в парламенті, я думаю, цього цілком достатньо…

Я підтримую ці три пункти, а ті два (щодо позбавлення права брати участь у делегаціях та їздити у відрядження за бюджетний кошт), то треба подумати…

Я, чесно кажучи, можу і під смертну кару підписатися, бо я така людина, що ні за кого не буду голосувати і буду старатися унеможливити те, щоб за мене хтось проголосував. Я би дуже розстроївся, якби за мене хтось проголосував, тому що я не люблю взагалі, коли за мене хтось щось робить без мого дозволу".
РАДИКАЛЬНА ПАРТІЯ ОЛЕГА ЛЯШКА
Артем Вітко
Радикальна партія Олега Ляшка
"Звичайно, я підтримую санкції за кнопкодавство!"
Андрій Артеменко
Радикальна партія Олега Ляшка
"Сам буду голосувати за 1895 і агітувати колег,
щоб його підтримали"

Олексій Ленський, Радикальна партія Олега Ляшка:
"20 травня на порядку денному парламенту стоїть законопроект №1895, який передбачає відповідальність народних депутатів за порушення вимог щодо особистого голосування. Як показала практика у вівторок, лише після того, як депутати від Радикальної партії Олега Ляшка взяли під пильне око голосування так званої кААліції, то більшість одразу розпалася і Парубій закрив засідання.

"Самопоміч" і фракція Радикальної партії Олега Ляшка жодного разу не голосувала за двох, як свідчать журналісти і громадськість, на відміну від регіоналів і провладних нардепів. Отже наша позиція однозначна - за кнопкодавство позбавляти мандата. Якщо звичайну людину можуть звільнити за прогул, то чим нардеп кращий?"
Юрій Шухевич,
радикальна Партія
Олега Ляшка
Дмитро Лінько, Радикальна партія Олега Ляшка:
"Зазвичай, у Верховну Раду не ходять ті депутати, які прийшли щоб отримати недоторканність та вирішити свої питання. І вони не працюють. І коли за них хтось кнопкодавить, таким чином нівелюється взагалі поняття депутата.

Депутат має працювати і сам натискати кнопку, а не просто отримувати цей мандат, не ходити в парламент та використовувати його якось по-інакшому для своїх завдань.

Кнопкодавів треба запам'ятати. Якщо вони вже пройшли, то вони мають працювати в залі, а не за них будуть кнопкодавити їхні товариші".
ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК
Олександр Долженков
Опозиційний блок
"Звичайно, я підтримую індивідуальне
голосування у Верховній Раді"
Микола Скорик, Опозиційний блок:
" Я проти кнопкодавства. Беручи до уваги, що у нас узагалі немає керівних посад і кнопкодавлять представники провладних фракцій, дуже цікаві пропозиції законопроекту 1895.

Коли нинішня влада була опозицією, це було кнопкодавство, а тепер це "відповідальна робота депутата в сесійній залі".
ПОЗАФРАКЦІЙНІ
Віктор Балога
позафракційний
"Якщо би була політична воля в керівництва держави, зробили би процес голосування цивілізованим за 10 хвилин. Санкції нардепам за кнопкодавство підтримую"
Вячеслав Константіновський
позафракційний
"Кнопкодавство — це ганьба!"
Юрій Дерев'янко, позафракційний:
"Законопроект 1895 є непоганим. Але у ньому ступінь покарання не відповідає ступеню скоєного злочину. Мої колеги запропонували не давати можливості народному депутату брати участь у певній кількості засідань, а електронна система не має в цей час враховувати голоси такого народного депутата.

Неособисте голосування, тобто голосування за іншу людину, це, фактично, підробка волевиявлення чи підпису іншої людини. У Кримінальному кодексі існує абсолютно чітка кримінальна відповідальність за це. У даному випадку це не тільки документи, це закони, які можуть суттєво змінювати правила і суспільний порядок.

Партія "ВОЛЯ" зареєструвала свій законопроект 2064, який передбачає кримінальну відповідальність за неособисте голосування з абсолютно чітким механізмом змін до Кримінального кодексу і зобов'язанням головуючого в разі фіксації такого факту негайно звернутися з поданням до Генпрокуратури з тим, щоб була порушена кримінальна справа. Генпрокуратура повинна дати подання в парламент, щоб такого депутата можна було притягнути до відповідальності і зняти з нього недоторканість. Це адекватне, на мій погляд, покарання такому виду злочину, за який сьогодні ніяк депутатів не карають.

Прийом кнопкодавства використовує більшість, якій завжди бракує голосів. І влада сама себе не захоче карати за це. При відсутності будь-якого покарання треба впроваджувати хоча б найлегше, яке може бути. Тому, якщо законопроект 1895 буде винесений в сесійну залу, я його підтримаю".
Валентин Дідич, позафракційний
Богдан Матківський, позафракційний:
"Особисто мені дуже неприємно, що і так зрозумілі принципи, щодо персонального голосування, приходиться врегульовувати законом.

Як може депутат брати на себе зобов'язання іншого депутата, навіть якщо він знає його позицію?

Буду підтримувати і агітувати колег за підтримку".
Андрій Іллєнко, ВО "Свобода", позафракційний:
"Потрібно нарешті ввести в дію сенсорну кнопку в залі Верховної Ради. Це на 100% унеможливлює кнопкодавство. Це означає політичну волю до того, щоб ці моменти нарешті припинити. Я іду одночасно всіма шляхами: треба змінювати регламент ВР і треба вимагати від голови парламенту ті кроки, які вже можна зробити навіть без закону.

Кнопкодавство — це фальсифікація результатів голосування. За фальсифікацію на виборах, коли люди голосують, передбачено кримінальну відповідальність. За фальсифікацію результатів голосування в парламенті, хоча це набагато більш вагомий, бо один голос в парламенті і один голос на виборах — це неспівмірно. Але за це не передбачено жодної відповідальності, це — ненормально".
Борислав Береза, позафракційний:
"Якщо чесно, я взагалі вважаю, що ідеальним варіантом за кнопкодавство була б кримінальна відповідальність і позбавлення мандату. Це був би ідеальний варіант.

Справа в тому, що про політичну відповідальність ми лише говоримо, а вона відсутня. А ось якби люди отримували б кримінальну відповідальність і їх виганяли б з парламенту, то це справді багатьох втримало від неособистого голосування".
Законопроект #1895
Більше про кнопкодавство, його історію, причини та наслідки для українського суспільства, а також виправдання депутатів за це ганебне явище читайте в нашому спецпроекті про кнопкодавство ↓
comments powered by HyperComments