— Ідеологія фракції відрізняється від ідеології партії щодо мораторію на продаж землі? "Батьківщина" ж виступає проти цього...
— Це не так, що "Батьківщина" проти продажу землі. Ринкові механізми повинні бути задіяні, коли в країні будуть створені належні умови. От якби був нормальний земельний банк, умови для створення фермерських господарств. Ми колись аналізували, що таке фермерство та що таке децентралізація.
На нашій території було 4 децентралізації. Одна з них була пов'язана з формуванням широкої мережі фермерських господарств. Її запровадив Петро Аркадійович Столипін. Ленін вимушено запровадив НЕП (нову економічну політику – прим. ред.). Олександр І був децентралізатором, він звільнив селян від кріпацтва. І був четвертий децентралізатор – Микита Сергійович Хрущов, який розбудував сільську поселенську мережу. Можу це науково довести.
А сьогодні відбувається не децентралізація, а, навпаки, централізація зі знищенням приблизно третини поселенської мережі в Україні.
Зараз не створено умов для розвитку фермерських господарств, і ми маємо на світовому тлі нікчемний вигляд. Уявіть наше нинішнє сільське господарство, яке орієнтоване на монокультури на кшталт ріпаку, кукурудзи, соняшнику, сої; його рентабельність – близько 8-9%, щонайбільше 10%. У сусідній Польщі, де значно гірші землі, рентабельність сільського господарства сягає 34%. У них немає земельних монополістів, а є нормальні аграрні господарства. І в нас могли би бути.
Можете казати, що це політичне питання, але Юлія Володимирівна Тимошенко спроектувала приблизно 31 молокозавод в Україні. До них додано зони молокозбиральних пунктів. Але ці пункти повинні мати, до кого звертатися, тобто має бути розвинене тваринництво. На це дають гроші. На той час німці для створення такої мережі готові були дати близько 3 млрд доларів. А розраховуватися з ними – тільки сухим молоком і маслом.
Вони так працюють приблизно до 10 років, люди мають роботу, отримують зарплату, інвестор повертає свої інвестиції сухим молоком і маслом, а потім вони від цього відходять, і все це стає власністю створених колективів. Уявляєте, якби це працювало в Україні?
А з китайцями в нас була співпраця за 7-ми областями, де є торф. Якщо вибирати торф і створити дві торфові електростанції, то ті чеки, де виробляється торф, перетворюються на чудові риборозплідні господарства. Китайці готові були фінансувати. Розрахунок з ними – рибою з цих господарств… Так само і сміттєпереробні заводи могли би фінансуватися…