"Стояти на кордоні в черзі – дурне проведення часу"
Інтерв'ю з мером Ужгорода
Рух ЧЕСНО публікує серію інтерв'ю з міськими головами та членами їхніх команд у межах національної кампанії #ЧЕСНОзвіт.

Розмовляємо з Богданом Андріївим, мером Ужгорода від партії "Відродження".

Розмову постійно переривають телефонні дзвінки, мер оперативно відповідає і тримає кожне питання на контролі. Постає питання навіщо ж меру команда.

Децентралізація по-ужгородськи – це дороги. Мер сподівається після себе залишити місто з відремонтованими дорогами. Про жодні проекти, які б у майбутньому приносили дивіденди міський голова не говорить.

Через безвіз на кордонах збільшились черги, а це перепона і для українських, і для європейських туристів.

Громадський рух ЧЕСНО маркує дедлайни мерів та стежитиме за їхнім дотриманням.
БЮДЖЕТ
— Зараз ухвалюють бюджети на наступний рік. Які пріоритети закладаєте до ужгородського бюджету?
— Перше, що нам потрібно зробити, – завершити ті роботи, які ми розпочали цього року та які не були профінансовані в повному обсязі, оскільки в нас не вистачає грошей. На це необхідно 80 мільйонів гривень. Цьогоріч чимало коштів ми витратили на закупівлю комунального транспорту. Тому змушені були домовлятися з тими компаніями, які виконують різні будівельні роботи, аби для їхнього фінансування вони скористалися частково власними можливостями, а наступного року ми їм компенсуємо.

Будемо далі купувати комунальний транспорт, але вже домовлятимемося з банками про кредити, щоб не платити живі гроші. З-поміж таких глобальних проектів (у нас на багато проектів бракує коштів) – часткова заміна системи очищення води. Ужгород має два види водопостачання: перше – з підземних джерел, а правобережна частина міста отримує воду з каналу, фактично з річки, яка, звісно, очищується. Проте в нас застосовується застаріла система хлорування. Можна ж частково перейти на новітні системи, інші способи очищення.
— Яка ситуація з "Громадським бюджетом" Ужгорода? Як відбувається реалізація проектів? Питаю, бо ужгородці скаржаться, що їх не втілюють у життя.
— Цього року "Громадський бюджет" у нас затверджували двічі. Бо ми отримали заяви від тих мешканців або громад, які програли, про те, що було зловживання з боку певної групи людей, які хотіли, аби їхній проект виграв, і через Інтернет надсилали з одного місця до 500 чи 1000 голосів. Ми звернулися до поліції, щоб провели розслідування, чи масово відбувалося голосування. Тому подали "Громадський бюджет" на повторний розгляд.
— У вас за минулий рік десь 30% проектів не виконано. Можете пояснити, з яких причин і чи будуть їх упроваджувати?
— Знов-таки через те, що оголошували якісь закупівлі й не було учасників або виконавців. Тому ми пересунули ці проекти на наступний рік.
ТРАНСПОРТ
— В Ужгороді вартість проїзду в громадському транспорті – 5,00 грн. Чи плануєте підвищувати тариф? Яка ваша стратегія з цього питання?
— Цього року ми створили комунальне підприємство, придбали перші 10 автобусів. Досі в нас був лише приватний транспорт, і постійно тривали дискусії, що він неякісно возив у години пік. До того ж він не має великої пасажиромісткості. Сьогоднішня вартість проїзду відповідає тим витратам, які мають чи то приватні, чи то комунальні структури. Та форма відшкодування, що в нас діє зараз, є неефективною, оскільки державні гарантії щодо безкоштовного проїзду пільговиків переклали на місцеві ради. А ті вже десь компенсують, а десь ні. Основний складник вартості перевезень – це пальне. Якщо ціна на нього зросте ще на 10%, ми зобов'язані переглянути тариф. Це тривала процедура, доцільність підвищення тарифу вивчає АМКУ тощо.
— Скажіть, то яка ваша стратегія: дотуватимете транспорт з міського бюджету чи збільшите вартість проїзду?
— Люди, які користуються громадським транспортом, повинні платити за проїзд у повному обсязі. Аби ті фірми, що здійснюють перевезення, мали рентабельність.
— У Києві, коли значно зріс тариф, владу дуже критикували за відсутність техніко-економічного обґрунтування та обліку реального пасажиропотоку. Наскільки я знаю, у вас теж їх немає. Чим керуєтеся під час ухвалення рішень – тільки вартістю пального?
— Ми провели тендер на визначення компанії, яка ставитиме у транспорті валідатори. У першу чергу виготовлятимемо картки для пільгових категорій громадян, щоб вони могли з допомогою картки зайти до автобуса через PayPass. Умовно кажучи, пройшла Алла Петрівна, і якщо вона має право на пільговий проїзд, то ми потім компенсуємо ці кошти з бюджету міста. Робитимемо таку систему.
— Ви не боїтеся такого спротиву громади, який був у Тернополі?
— Не боюся. Чого мені боятися? Я що, у когось щось забираю? Я дію відповідно до чинного законодавства. Є рішення, обґрунтували, затвердили. Чого боятися? От вам продають солярку на заправці за 20 грн? Не продають. А чому перевізники мають у збиток працювати?
Ціни "на ручнику": Чому в Хмельницькому проїзд по 3,50
— У Відні, приміром, проїзд коштує 2 з чимось євро, тобто близько 70 грн, за вартості пального, як у нас. От така різниця. А в нас усі хочуть їхати безоплатно. А як за таких умов ми можемо вимагати в перевізника, щоб він придбав сучасний автобус? Якщо автобус, який він зараз купить, коштує 5 млн грн, а за кредитом потрібно платити щонайменше 17%, то з таким тарифом йому не вистачить ані на сплату тіла кредиту, ані на виплату відсотків, ані на ремонт. Тому це утопія. Має бути ринкова вартість проїзду. А ми все регулюємо. І, як казав Леонід Кравчук, "маємо те, що маємо".
— У вас частина родини теж здійснює транспортні перевезення. Чи не вбачаєте в цьому конфлікту інтересів?
— Моя родина на сьогодні не має жодного стосунку до перевезення мешканців нашого міста. Усе продали. Якби це був високорентабельний бізнес, то в наших містах – і в Києві, й у Вінниці, і в Хмельницькому – їздили "Мерседеси" та "МАНи", а не ті розвалюхи, що зараз їздять. Тому нині в містах купують комунальний транспорт, бо приватний себе не виправдав.
ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ:
ЧОМУ КОШТИ
ЗАКАТУЮТЬ В АСФАЛЬТ
— Ужгородці кажуть, що Андріїв витрачає багато коштів на дороги.
— Так, витрачає. Наприклад, є в нас вулиця Шумна. Її капітальний ремонт, який ми почали цьогоріч, коштує 20 млн. Є також вулиця Можайського, це фактично в'їзд до міста з боку Чопа, – на неї зараз потрібно теж близько 20 млн. І велика сума необхідна ще на площу Петефі, де у другій її частині слід замінити всі інженерні мережі: каналізацію, водопостачання, газопостачання, електропостачання.
— У групах у Facebook мешканці скаржаться на тривалий ремонт площі Петефі. Нарікають на те, що є вулиці, які ремонтують по 2 роки. Чому так відбувається? Адже у вас досить великий бюджет розвитку – понад 200 млн.
— Торік у вересні ми перекрили частину площі Петефі й розпочали там капітальний ремонт. Те, що пишуть у Facebook, то дурниці, це мої опоненти пишуть. Ми замінили там геть усі мережі, які ще за Австро-Угорщини робилися, у 20-х роках минулого століття. Навіть у вас, у Києві, немає такої площі, як наша площа Петефі. Але це не приватний сектор, де можна з кимось укласти угоду, знайти гарного виконавця робіт, домовитися з ним про певну суму оплати, і він виконує. Це процедура: проект, його експертиза, тендер і його переможець. Трапляється, що учасник тендера, який опинився на другому місці, оскаржує рішення, і тендер переноситься, проводиться заново.
— Нещодавно розмовляли із заступником Кличка про готовність Києва до зими. Як Ужгород готується до зимового періоду? Чи є якісь нові системні рішення? У нас, наприклад, купують снігоплавильну машину.
— Цього року ми відійшли від посипання проїжджої частини мучкою, бо, по-перше, місто мало брудний вигляд, до того ж забруднювалася зливова каналізація. Цьогоріч ми перейшли виключно на білий пісок і сіль. Залишилося тільки кілька місць, зокрема біля міської лікарні та ще на одній вулиці – Кошицькій, де досі застосовуємо мучку, бо там бруківка й крутий підйом, а в інших місцях ми заборонили її використовувати.
— Як із готовністю снігоприбиральної техніки?
— У нас із нею все гаразд: техніка зібрана, готова до роботи. Змінили технологію поводження з ожеледицею, замінили мучку на сіль і пісок.
— Як ви плануєте розв'язувати проблему сміттєпереробки?
— У нас закінчується місце і на полігоні, і на цвинтарі. Тому працюємо з навколишніми селами, щоб виділили нам земельні ділянки.
— То яка перспектива щодо сміття: ви шукатимете нову ділянку для нового полігону чи будуватимете сміттєпереробний завод?
— Знаєте, яка в нас глобальна проблема в Україні? Лобісти не ухвалюють закон щодо поводження з побутовими відходами в частині їх спалювання, немає рішення про "зелений" тариф, щоб компанії, які збиратимуть сміття та спалюватимуть його, могли отримати за це гроші, бо на сьогодні утилізація твердих побутових відходів є збитковим видом діяльності. Що ж стосується сортування, яке існує в прогресивних європейських країнах, то я навіть не знаю, яким чином пояснити людям, що їм потрібно сортувати сміття, тому що це довга історія – уся ця переробка, простіше його спалити, частину перетворити на теплову енергію й опалювати будинки, а ще з частини виробити електроенергію та продати споживачам.
Чому Тернопіль бере гроші за освіту немісцевих дітей? Інтерв'ю з мером Надалом
— Правильно розумію, що ви віддаєте перевагу сміттєспалювальному заводу, а не сміттєпереробному? І коли таке підприємство може бути збудоване?
— Ми працюємо в обох напрямках. Поки що про сміттєспалювальний завод не йдеться, бо це невигідно. Найперше – питання земельної ділянки. Коли його владнаємо, тоді зможемо вести мову про те, яку саме форму господарства на цій ділянці робитимемо.
ЗАБУДОВА ТА БЛАГОУСТРІЙ
— Відвідую багато різних міст, й Ужгород у мене асоціюється з найбільш безладною зовнішньою рекламою. Чи робите ви щось для візуального впорядкування вуличної реклами?
— Ми вже 1200 незаконних рекламоносіїв зняли. Мало не щодня ухвалюємо рішення про демонтаж незаконно розміщених конструкцій. А власники звертаються до суду. У нас 2019 року закінчується п'ятирічний термін наданих дозволів. І ми на сесії міськради вже ухвалили рішення про заборону розміщення зовнішньої реклами в історичній частині міста. Тому наступного року зобов'яжемо ті компанії, які працюють у цій галузі, привести її у відповідність до вимог: зробити належних розмірів, облаштувати лише в передбачених для цього місцях.
— Набережну Незалежності можуть внести до списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. Ремонтні роботи, які наразі там тривають, ставлять під загрозу цей намір.
— Я дав розпорядження про створення робочої групи, яка опікуватиметься питанням зарахування історичної частини міста до спадщини ЮНЕСКО. На набережній Незалежності з 1980-х років є бетонна бруківка, яку ми зараз демонтуємо, а натомість вкладаємо гранітну. До нас приїжджали фахівців, і наші спеціалісти їздили спілкуватися до тих міст, де вже внесли до спадщини ЮНЕСКО певні об'єкти (це триває від 10 до 15 років). І жодним чином така реконструкція на це не вплинула.
— Скажіть, будь ласка, що буде на місці міської друкарні, яку зараз зносите?
— На місці друкарні буде друкарня. Тому що демонтується корпус позаду неї, який не використовується. Це допоміжні споруди: гаражі, бокси. Сама друкарня працює й далі працюватиме. А ту ділянку взяли в оренду приватні компанії й щось там робитимуть.
— А аукціон щодо цієї ділянки проводили?
— Була оренда з покращенням. Згідно із законодавством, не має значення, чи здавати в оренду через аукціон, чи через покращення. Там викуплятимуть, і так само експерт визначатиме. Ще не відомо, що саме вони вирішать там зробити.
— Щодо комунального майна: на сайті міськради я не знайшла розділу, де б зазначалося, яке саме майно місто здає в оренду, яке продає, на яких умовах. Як це у вас відбувається?
— Цей розділ розробляють. Ще мають погодити. Лишилися технічні питання: шрифт, розміщення тощо. Уже буквально цього тижня вся інформація має з'явитися на сайті.
ІНВЕСТИЦІЇ ТА ТУРИЗМ
— Львів, приміром, позиціонує себе як туристичне місто. Хмельницький зараз намагається позиціонувати себе як місто для проведення подій. А Ужгород?
— Ужгород – це насамперед історичне місто. Цього року Ужгороду минуло 1125 років. У нас є замок, є історична спадщина. Для чого сюди люди приїздять? Є різні фестивалі: "Сакура Фест", "Ужгородська палачінта", свято молодого вина "Божоле", свято меду, гастрономічні заходи. Це фестивальний, тематичний та історичний туризм. Є в нас частина транзитних туристів, які їдуть до Європи власним транспортом і на день-два зупиняються в нашому місті.

У нас проблема міста – це відсутність нормального транспортного сполучення. Учора дивився інтерв'ю з Омеляном, то Президент поставив завдання до кінця року відновити авіаційне сполучення Ужгород-Київ. Те, що його немає, дуже відштовхує від нас туристів. Бо Ужгород – красиве місто. Є також проблема із залізничним сполученням. Тепер буде літак… У нас, на Закарпатті, існують санаторії, бази відпочинку, термальні води.
— Як Ужгород використовує близькість кордону для залучення інвестицій?
— Скажу таке: як в Україні загалом, так і на Закарпатті, і в інших містах лише гарно розповідають про інвестиційну привабливість. Але наразі в нас бракує робочих рук: медиків, середнього персоналу, водіїв, слюсарів тощо. Ми закупили транспортні засоби, заклали зарплату 10 тис. грн і не можемо набрати водіїв. У нас виїжджають п'ять автобусів, і на сьогодні там по 2 водії. Нема кому працювати. У сфері ЖКГ теж немає людей. У нас є 2 заводи, що виготовляють електрообладнання для автомобілів – джгути. То вони звозять працівників у радіусі 100 км від Ужгорода.

Тому близькість кордону потрібно використовувати передовсім з погляду туризму. До нас багато людей приїжджають зі Словаччини, Угорщини. Найбільша проблема в нас зараз – у кордонах. Ми і з дипломатами спілкуємося, але вони, на жаль, у чергах на кордонах не стоять. Більш дурного проведення часу, як стояти в черзі на кордоні, немає. Але на те ніхто не звертає уваги. Іноземцям кажу, щоб дали нам гроші побудувати пункти пропуску, однак проблема не в пунктах, а в людях, які там працюють. Тому нам із транскордонним співробітництвом складно. Є і партнери, і багато колег, але існує й проблема вільного пересування людей.
ПІДОЗРИ ТА СУДИ
— Нещодавно вам оголосили підозру. Як просувається справа?
— На сьогодні ці кримінальні справи передано до суду. Їх порушили за зловживання службовим становищем щодо нецільового використання коштів з міського бюджету та за Програмою транскордонної співпраці. Інкримінують мені розкрадання в особливо великих розмірах. Ці кошти використано на реконструкцію пам'ятки архітектури "Совине гніздо". Наразі там на 100% завершено роботи. Навіть в обвинувальному акті зазначено, що під час розслідування компанією було виконано всі роботи. І до моєї компетенції не входить перевірка актів виконаних робіт. Адже для цього є виконавець – директор компанії, а також представник технагляду, який візує ці акти до того, як вони надходять до нас, а наша функція – їх підписати, погодити для подальшого фінансування. До моїх функцій не належить перевіряння кількості вікон, дверей, паркету тощо. Тому я не визнаю цього обвинувачення.
— Вас губернатор Москаль узяв на поруки?
— Ніхто на поруки мене не брав. Я вніс заставу 440 тис. грн як запобіжний захід. На судовому засіданні було визначено, що немає підстав для усунення мене з посади міського голови на період судового розслідування. Бо я спілкуюся з усіма, не ухиляюсь і про справу, що її розслідують, знав уже три роки.
ПЛАНИ НА МАЙБУТНЄ
— Які у вас пріоритети з розвитку міста?
— У нас за останні кілька десятиліть не збудовано жодної школи й дитячого садочка. Хоча потреба є – у групах і в школах, і в дитсадках налічується понад 30 дітей. Є колишня територія компанії "Зеленгосп" площею близько 4 га, де плануємо побудувати школу та садочок. Зараз розробляється проект. Це серйозні капіталовкладення. До бюджету 2019 року можемо закласти хіба що проектні роботи.

Будемо змінювати систему очищення води. Наступна проблема – система "Безпечне місто". У нас на сьогодні розміщено 50 камер, а їх має бути 300 в нашому місті.
— Будете балотуватися до парламенту?
— Я не балотуватимусь. Мені комфортніше працювати в місті Ужгород, ніж у Верховній Раді.
— На наступні місцеві вибори підете?
— Я ще не вирішив.
— Ви цього року звітували на "Суспільному". Можете поділитися досвідом, як вам було, як формат – виправдовує себе чи ні?
— Він себе виправдовує, тому що це живе спілкування у прямому ефірі, без підготовлених заздалегідь запитань. І якщо міський голова обізнаний зі станом справ у місті, то він у змозі відповісти на всі питання, зручні чи незручні – це непринципово.
— 2019 року звітуватимете в такому форматі?
— Так, теж звітуватиму на "Суспільному". І вважаю це прогресом.
ДЕДЛАЙНИ АНДРІЇВА
1 грудня 2018 року
оприлюднення переліку комунального майна на сайті Ужгородської міської ради (виконано)
21 грудня 2018 року
річний звіт мера на "Суспільному"
2019 рік
підготовка проектно-кошторисної документації для побудови нової школи та дитсадка
2019 рік
завершення ремонту площі Петефі
2020 рік
заміна системи очищення води
Матеріал підготували:
Віта Думанська
координаторка Громадського руху ЧЕСНО
Ганна Грабарська
фотографиня ГО ЦентрUA
Made on
Tilda