БПП VS Батьківщина:
хто візьме під контроль Київську облраду?
За рік до президентських виборів БПП намагається зняти голову ради представницю "Батьківщини" Старикову. Контроль центрального регіону країни – іміджеве і стратегічне питання для обох партій.

8 депутатів "Солідарності" не відвідують сесії належним чином. Це одна з причин, чому БПП вкрай важко сформувати більшість. Найзатятіші прогульники – Парцхаладзе, Шандра і Скрипа – другий рік поспіль не складають мандати.

"Солідарність" заручилися підтримкою членів інших фракцій і створила у квітні міжфракційне об'єднання "Єднання", до якого увійшли "Радикальна партія", "Наш край", 6 депутатів "Самопомочі" і один "укропівець". Тепер в коаліції 44 з 84 голосів.

Але голосування за зняття голови облради таємне і голосів у нової коаліції може не вистачити.

Крихка коаліція "Батьківщини", в якій 2017 року голосування дотискали кнопкодавством, розвалилася. Так картка "батьківщинівця" Кудлая голосувала, коли він був у Туреччині. Партійці Тимошенко перед виборами обіцяють пенсіонерам за рік до виборів тисячу гривень з бюджету щомісячно та перешкоджають роботі Громадського руху ЧЕСНО.

Чому чергова спроба БПП зняти Старикову зазнала невдачі?
З 2015 року між БПП та "Батьківщиною" в облраді існує конфлікт через вплив на область. Головою облради спершу хотів стати депутат від БПП Олександр Горган, але йому для цього не вистачило одного голосу, і облраду очолила "батьківщинівка" Ганна Старикова. "Батьківщина" сформувала крихку коаліцію і голосів, якщо хтось з депутатів не прийшов, може не вистачати.

Натомість Горган отримав посаду голови Київської ОДА, на яку претендував "батьківщинівець" Костянтин Бондарєв.

У відповідь "Батьківщина" намагалася ініціювати звернення до Президента, щоб зняти голову ОДА і наголошувала, що Горган незаконно суміщає депутатство з головуванням в ОДА. Голова ОДА це спростовує і посилається на роз'яснення держслужби.

У свою чергу БПП наприкінці квітня 2018 року згуртував довкола себе широку коаліцію і має 44 голоси з 84. Про це заявив голова фракції БПП Георгій Цагареішвілі.
Чому мобілізували найзатятіших прогульників?
За законом, якщо депутат пропустив понад 50% засідань
сесій і/або постійних депутатських комісій протягом року, його можна позбавити мандату. У законі немає поважних причин для пропусків засідань.
ст. 37, ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад"
Лев Парцхаладзе – перший кандидат від БПП у виборчому списку був також кандидатом на відкликання і в 2016 році. Колишній голова фракції БПП не бере участь у голосуваннях і не складає мандат.

На сесійні засідання торік він майже не ходив. Знаково, що Парцхаладзе зазначений як присутній прийшов саме на ту сесію, коли мали спробувати зняти Старикову з посади голови облради, бо в БПП нарешті вистачало голосів.
Парцхаладзе до того, як пішов на посаду заступника замміністра ЖКГ, очолював фракцію БПП в облраді. Зараз же фракцію очолив його брат Георгій Цагареішвілі. Саме він відповідає за формування нової більшості і пояснює чому представникик БПП не відвідують сесійні засідання належним чином:

Георгій Цагареішвілі
голова фракції БПП у Київській облраді
"Минулого року робота самої ради була несистемною. Остання чергова сесія скликалася минулого травня. Всі інші - були позачерговими. Це інформація за добу, а то й взагалі за кілька годин. Очевидно, що оперативно змінити свій порядок денний не завжди вдається. Я бачу кілька кроків для вирішення проблеми. Це, в першу чергу, узгодження регламенту з КОР. Наступний крок, - це закріплення у кожному порядку денному пункту "Різне", в якому кожен депутат міг би підняти питання, яке хвилює громади, але з певних причин не може потрапити на розгляд пленарної сесії"
На сесію, коли мали зняти Старикову окрім Парцхаладзе, прийшов і інший затятий прогульник фракції – Володимир Шандра. Він - член "Аграрної партії". Його б могли виключити з лав БПП, але другий рік поспіль це не відбувається.

Володимир Шандра
депутат від БПП у Київоблраді

"Давайте я з помічниками перегляну свою статистику і поспілкуємося"
На другий день Шандра уточнив дані і надіслав їх Громадському руху ЧЕСНО. Згідно з цими даними, депутат нібито дійсно був на сесії 5 вересня 2017 року. Але поіменні голосування свідчать, що він саме в цей день узагалі не брав участі у жодному голосуванні.

IT-відділ облради підтверджує, що якщо в результатах поіменного голосування не фігурує прізвище депутата, це означає, що його картка не вставлена в систему для голосування.
Вячеслав Соболєв від БПП так пояснює свої прогули:

Вячеслав Соболєв
депутат від БПП у Київоблраді
"Раніше я професійно займався велоспортом, проте прийшов час, коли спортивні травми отримані багато років тому дали про себе знати. Тож мені довелось перенести складну операцію, за нею – реабілітаційний період. Спочатку я проходив лікування в Україні та, за порадою спеціалістів, мусив звернутись до закордонних реабілітологів"
При цьому в листі депутат плутає Київську обласну раду (КОР) з Київською обласною державною адміністрацією (КОДА), де апріорі немає депутатів й наголошує, що лікування не завадило йому працювати на окрузі:

Вячеслав Соболєв
депутат від БПП у Київоблраді
"Тож, казати про те, що моя відсутність на засіданнях критично погіршила загальний результат роботи як депутата КОДА, на мій погляд, не доречно. До того ж, я переконаний, що цьогоріч мені вдасться реалізувати ряд проектів, які остаточно компенсують мешканцям ввіреного мені району мою ситуативну торішню відсутність в залах КОДА"
Зауважимо, що в Законі не передбачені поважні причини для пропусків засідань й під час голосувань депутати виконують представницьку функцію.

Щодо Соболєва, то правоохоронці звинувачують депутата в тому, що він курував бізнес на окупованій території Донеччини і ЗМІ саме з цим пов'язували його відсутність. Як повідомляв Громадський рух ЧЕСНО, результати виборів на окрузі Соболєва, ймовірно були сфальшовані на користь депутата. БПП неодноразово робив заяви, що Соболєва можуть відкликати через ці обставини, але він досі залишається депутатом.

Олег Балагура від БПП потрапив до кандидатів на відкликання через пропуски екологічної комісії. Каже, що комісія йому подобається, але не подобаються деякі питання, які там розглядаються.

Балагура пригадує випадок із затриманням голови комісії "свободівця" Максима Запаскіна.

Олег Балагура
депутат від БПП у Київоблраді
"Це ні з яким політичним моментом не пов'язано… Не получалося. Для мене головне було обов'язково бути, коли працює фракція і на сесії… Але щодо комісії, то вона мені дуже подобається, тому що напрямок екології… Але комісія зараз зведена до питань надання дозволів, а надання дозволів мені було дуже неприємно, коли один дозвіл перейшов у взятку… Мене це не цікавить, мені це неприємно, я даже не міг подумать, що в цих питаннях фігурують гроші"
БПП, якому потрібні голоси для коаліції й прийняття рішень, цілком логічно мало б позбутися кандидатів на відкликання, щоб нові депутати ходили на сесії та голосували. Але, ймовірно, партія, якій треба сформувати більшість, не впевнена в тих, хто може замінити чинних депутатів ради за законом.
Тимофій Нич від "Самопомочі", який у 2016 році був найопозиційнішим депутатом облради, у 2017-му потрапив до кандидатів на відкликання через пропуски комісії.
"Батьківщинівець" Олег Кищук теж не відвідував комісії належним чином. На його думку, це могло трапитися, бо його не попередили про засідання. При цьому депутат не може пригадати, у скількох засіданнях комісії взяв участь.

Олег Кищук
депутат від "Батьківщини" у Київоблраді
"Ви знаєте, я навіть не знаю нащот такого колічества, тому що, якщо повідомляють, то я завжди являюсь. Просто повідомлення можуть не надходить… Вообще должны звонить, вы ж понимаете, что смс - это практически ничего, почту можно читать редко, а комиссии могут назначаться с сегодня на завтра..."
"Батьківщина", ймовірно, використала персональні дані Кищука й переказала на рахунок партії 30 тисяч гривень. Сам Кищук, який має мізерні доходи, твердить, що грошима свою партію не підтримував.

При тому, що в Кищука незначні доходи, на Броварщині, де він балотувався в нардепи, з 8 березня і висять білборди із його привітаннями. Фото реклами зроблене 9 квітня.
Борди Кищука в цьому регіоні з'являються регулярно, що може свідчити, що депутат-прогульник хоче балотуватися до парламенту по мажоритарному округу.
Чому депутати не беруть участь
у голосуваннях
Часто трапляється так. що депутати реєструються письмово на сесії, щоб фіксувалася їхня присутність, але у голосуванні участі не беруть. Ось ті, хто не вирішували нічого у понад
50 % питань.
Голова регламентної комісії "самопомічівець" Роман Титикало пояснює свій відсоток нерішучості тим, що його неголосування - це вияв опозиційності:

Роман Титикало
депутат від "Самопомочі" у Київоблраді
"Коли фракція вирішила не підтримувати конкретне питання, депутат може не голосувати, утриматись чи проголосувати проти"
Рух ЧЕСНО наголошує, що депутати повинні брати участь у голосуванні, оскільки мають представницьку функцію, яку делегували їм виборці.

На сайті облради є дані про 190 голосувань (6 із 8 сесій), які й були взяті до уваги під час моніторингу роботи та голосування депутатів.
"Батьківщина" використовує сайт ради як партійний і блокує роботу ЧЕСНО
Облрада продовжує залишатися закритою для громади. Представника Громадського руху ЧЕСНО навіть не допустили на звіт голови облради Старикової. На відміну від Київради, яка протягом години надає всю інформацію Громадському руху ЧЕСНО у систематизованих таблицях, отримати дані про відвідуваність та голосування депутатів облради значно важче.
Остання головна новина у квітні на сайті від 15 лютого
Якщо на сайті Київради можна легко знайти всю необхідну інформацію про проекти рішень, відголосовані рішення, протоколи засідань і поіменне голосування, то на оновленому сайті Київоблради неможливо знайти проекти рішень на розгляді комісій.
Зауважимо, що сайт використовувався "Батьківщиною", як партійний піар-майданчик під час обшуків в кабінеті голови Ганни Старикової, а також для поширення популістської новини про роздачу 1000 грн з бюджету.

Навіть колишні партнери по коаліції "Батьківщини" в облраді – "Самопоміч", публічно наголошують на тому, що такі виплати суперечать закону. Про це "Громаді Київщини" повідомила голова бюджетної комісії Ольга Бабій:

Ольга Бабій
голова бюджетної комісії Київоблради від "Самопомочі"
"Ідея підтримати пенсіонерів не погана. Якщо така програма буде прийнята, то вона буде суперечити основній ідеології соціально-економічного розвитку, бо в нас ще є освіта, медицина, інфраструктура, інваліди, учасники АТО... Ми не повинні перекладати обов'язок пенсійного забезпечення з держави на місцеві бюджети. В обласному бюджеті немає коштів на виплату по 1000 щомісяця протягом року кожному пенсіонеру області. Але не треба забувати, що якщо навіть людина отримає таку матеріальну допомогу, то вона має з неї сплатити подохідний податок і ця сума вважається доходом. Таким чином люди можуть втратити право на субсидії"
Подібні заяви використовуються політиками для підняття рейтингу перед виборами. Юлія Тимошенко за рік до президентських виборів у 2009 році пообіцяла вкладникам "Ощадбанку", що вони отримають по 1 000 грн (т. зв. "Юлина тисяча"). Суми, яку тоді забюджетував уряд для передвиборчої обіцянки, за повідомленнями ЗМІ, вистачало лише кожному 70-му вкладнику "Ощадбанку".
В облраді відсутня жорстка опозиція і йде бій за головування
Аналіз поіменного голосування свідчить, що жодна з фракцій не перебуває в жорсткій опозиції. Якщо в Київраді "Свобода" не підтримує 25% рішень, то в облраді, де БПП змагається з "Батьківщиною", "Солідарність" голосує опозиційно лише 4% рішень, а "Свобода" – 1,7%.
Така тенденція другий рік поспіль зберігається майже незмінно. Це свідчить про те, що депутати підтримують фактично одноголосно майже всі рішення, а спірним залишається іміджеве і стратегічне питання - хто очолить облраду.

Індекс опозиційності міг би бути вищим, якби депутати належним чином відвідували сесійні засідання і брали участь у голсоуваннях.

Роман Титикало
депутат від "Самопомочі" у Київоблраді
"Ми займаємо принципову позицію щодо спірних питань та рішень з високим корупційним ризиком – комунальне майно, дозволи на користування надрами, погодження мисливських господарств тощо"
Найопозиційнішим депутатом залишається "самопомічівці" Тимофій Нич, Ольга Бабій, Олексій Дорошенко та два представники БПП – Олег Іваненко та Галина Єрко. Вони голосують опозиційно майже за 10% питань.
Хто може замінити кандидатів на відкликання?
Перед місцевими виборами 2015 року депутати Верховної Ради України змінили процедуру відкликання депутатів. Зараз громада може ініціювати процес відкликання, але кінцеве рішення прийматиме партія.
Якщо виборці вирішать позбутися кандидатів на відкликання або вони самі складуть мандат, то замінити їх можуть перші непрохідні депутати у списку партій. Для цього не треба проводити перевибори.

Якби БПП наважилося замінити 8 депутатів, то ось хто зайшов би в раду.
Кандидата на відкликання Кищука у списку "Батьківщини" може замінити безробітна з Білої Церкви Маріанна Римаренко. Римаренко є керівником "Благодійного фонду Віктора Світовенка "За Київщину! За нашу Батьківщину!".

Кандидата на відкликання від "Самопомочі" Тимофія Нича може замінити президент Національної федерації академічного веслування Володимир Власенко.
Чому депутати прогулюють засідання?
Прогульниками, згідно з методологією Громадського руху ЧЕСНО, стали ті, хто пропустив від 25 до 50% засідань сесій і/або комісій.
Cвої прогули "опоблоківець" Валерій Ксьонзенко коментує так:

Валерій Ксьонзенко
депутат від "Опозиційного блоку" у Київоблраді
"Кто это вам такую информацию дал? На всех комиссиях я присутствовал. Давайте уточним у Ольги Андреевны (Ольга Бабій голова бюджетної комісії КОР - прим. ред.). Кто вам такое про меня сказал? Я даже на Новый год прихожу на комиссию"
Ольга Бабій підтвердила, що депутат Ксьонзенко один з найорганізованіших і, що є присутнім майже на всіх засіданнях.

Ольга Бабій
голова бюджетної комісії Київоблради від "Самопомочі"

"У Ксьонзенко рівень відвідування найвищий. Він постійно.. Це не правда, не правда. Неправда це! Я можу вам всі протоколи надати, у нього 100% відвідуваність"




Інформацію про присутність Ксьонзенка на комісіях лише 12 раз з 21 підтвердила Громадському руху ЧЕСНО помічниця голови комісії Ольги Бабій.


"Свободівець" Ігор Сабій говорить, що причина його прогулів засідань комісії така сама, як і минулого року:

Ігор Сабій
депутат від "Свободи" у Київоблраді
"Це через то, що заведено справу по подіям, які відбулися 30 серпня 2015 року ще біля Верховної ради України. Я постійно то в судах, то на допитах. Минулого тижня був у прокуратурі і знову щось пропустив"
Це може бути однією з причин, чому "Свобода" в облраді не буде в коаліції "Єднання" разом з БПП.

Найбільший індекс партійної безвідповідальності в облраді у БПП та у "Нашого краю".
Нагадаємо, Громадський рух ЧЕСНО проаналізував роботу депутатів та їхні декларації за 2016 рік. Найближчим часом ЧЕСНО проаналізує декларації депутатів, які вони подали цього року.
Матеріал підготували:
Сергій Огородник
журналіст ЧЕСНО
Ірина Латиш
журналістка "Громади Київщини" для ЧЕСНО
Читайте також
comments powered by HyperComments

© 2018 All Right Reserved. Civic movement CHESNO
Made on
Tilda