ДЕПУТАТСЬКІ ДЕКЛАРАЦІЇ:
страх як ліки від амнезії

Народні депутати масово замінюють старі декларації. Ігор Котвіцький "згадав" про 900 млн грн на рахунках, Євген Бакулін – про будинок площею майже 700 кв.м, а Ігор Кононенко – про 41 млн грн в цінних паперах та в статутному капіталі. Відповідальності за першу, некоректну версію декларації, законодавці для себе не передбачили.

Щодня публікується щонайменше десяток нових депутатських декларацій. Станом на ранок 12 квітня їх було 237. Утім, визначити найзаможніших депутатів за даними декларацій за 2015 рік можна буде лише в кінці місяця, коли всі декларації будуть опубліковані.

Національне агентство з запобігання корупції (НАЗК), яка має перевіряти достовірність депутатських декларацій, ще не повноцінно розпочала свою роботу.

Рік тому ми зробили висновок, що депутати ставляться до декларацій недостатньо серйозно. Але цього року спостерігаємо деякі явища, які свідчать про принаймні часткову зміну цього ставлення і більш серйозний підхід до декларування майна та доходів.
Небачений поспіх
Фото: Богдан Бортаков, facebook.com/bogdanbortakov
Одним з виявів цього значно серйознішого ставлення — є завчасне подання депутатських декларацій.

15 березня фотокореспондент Богдан Бортаков опублікував фото депутатки фракції "Батьківщина" Альони Шкрум. Вона закликала свого чоловіка швидше надати необхідні дані про його майно, оскільки у разі затримки, мовляв, мусила би надавати декларацію в новій формі, що включає інформацію про його батьків.

Альона Шкрум помилилася або злукавила перед чоловіком двічі: по-перше, нову декларації за затвердженою НАЗК формою їй в будь-якому разі доведеться подавати. По-друге, закон не вимагає вказувати у декларації членів сім'ї, якщо вони не пов'язані із декларантом спільним побутом.

Тим не менше, якщо подивитися на поспіх, з яким частина депутатів подавали декларації цього року, складається враження, що боялася не одна Альона Шкрум.

Зазвичай депутатам не менше, ніж студентам властиво відкладати важливі завдання до останнього. Хоча декларацію за минулий рік можна подати хоч відразу після новорічних свят, більшість подає її в останні дні березня. Лише 8 депутатів подали декларацію за 2014 рік взимку минулого року.

Цього року ситуація інша: в січні та лютому декларації подали 29 депутатів. Серед них, зокрема, Юрій Воропаєв, якого медіа давно називають "юристом Ахметова", і який у 2013 році відмовив Руху ЧЕСНО на прохання надати свою декларацію; Сергій Льовочкін, який обіцяв відобразити купівлю 20% телеканалу "Інтер" (загальна вартість телеканалу складала 2,5 мільярдів доларів) в своїй декларації за 2013 рік, проте не зробив цього; Юлія Тимошенко, яка свого часу звинувачувала "Українську Правду" в публікації фото не її елітного будинку.

Оскільки в таке масове "ціннісне переродження" депутатів повірити важко, можна припустити, що вони не втрачали надію проскочити повз нову форму декларацій до останнього.
Масовий вихід з "амнезії"
Але ще більш яскраве явище – несподівана турбота депутатів про виправлення старих декларацій.

З осені 2015 року більше 60-ти народних депутатів подали оновлені декларації за 2014 рік. Декларації 42 з них містили суттєві розходження з першими версіями.

Таку активність ми теж спостерігаємо вперше. Для порівняння – лише 7 декларацій за 2013 рік були змінені більш ніж через місяць після першої їх подачі.
В уточнених деклараціях 42 депутатів з'явилось:
19 000
кв. м земельних ділянок та нежитлової нерухомості
2792
кв. м квартир та будинків
900
мільйонів гривень на рахунках
70
мільйонів гривень цінних паперів та внесків до статутного капіталу
На разі слідкувати за правдивістю депутатських декларацій має Державна фіскальна служба. Відповідний порядок перевірки був затверджений ще в березні минулого року. Наш запит про кількість депутатських декларацій, в яких цей орган знайшов невідповідності, дотепер лишається без відповіді.

Тим не менше, історія з двома незадекларованими квартирами самого голови ДФС змушує скептично дивитися на мотивацію цього органу забезпечувати фінансову прозорість.

Загалом, з допомогою ДФС чи без, депутати "пригадали" чималу суму фінансових активів, і значну площу нерухомого майна.

В уточнених деклараціях цих 42 депутатів з'явилися додаткові доходи майже на 50 млн грн, більше 19 тис. кв. м земельних ділянок та нежитлової нерухомості, 2792 кв. м квартир та будинків, 70 млн цінних паперів та внесків до статутного капіталу, а також більше 900 млн грн на рахунках. Подивімось детальніше, що змусило депутатів повернутися назад у часі.

Ігор Котвіцький — перший депутат, який виправив декларацію за 2014 рік. У серпні 2015 року він "згадав" про понад 900 млн грн на рахунках. Йому досі належить рекорд з обсягу коштів на рахунках у банках, та, відповідно, місце в "топі" за обсягом отриманих дивідендів. Проте він не єдиний, хто пригадав про отриманий дохід.
Ми навмисно обмежилися лише тими депутатами, чий дохід у деклараціях більший за 100 мінімальних заробітних плат (станом на 1 січня 2015 року – 121 800 грн). Якщо б депутати цього року умисно приховали такі суми доходів у затвердженій НАЗК формі декларації, вони б наразилися як мінімум на адміністративну відповідальність. Депутатів, які уточнювали дохід на менші суми, значно більше, ніж на цій інфографіці.

Окрім Котвіцького, мільйонна різниця в доходах між першою та другою декларацією — у депутата Юрія Берези (в другій декларації в доходах він вказав вартість подарованого джипа та вдвічі збільшив зарплатню), а також у депутатки Олени Сотник (в її уточненій декларації з'явилися 1,4 млн грн від відчуження корпоративних прав членів сім'ї).

Григорій Шверк також указав в уточненій декларації дохід від відчуження цінних паперів на півмільйона гривень. Окрім того, в новій декларації на 20 тис. грн зросла його зарплатня.

Розходження в депутатів Владислава Голуба та Андрія Лопушанського — це винятково різниця в сумі їхніх заробітних плат.
Рухлива нерухомість:
колишній голова "Нафтогазу", син екс-губернатора Київщини,
автор скандальної поправки та інші


Уточнення декларацій щодо нерухомого майна часто полягала не в додаванні нового майна, а в зміні категорії старого. Наприклад, дві квартири Юрія Тимошенка зникли в уточненій декларації, натомість з'явилися два житлові будинки такої самісінької площі. А в депутата Ігоря Молотка аналогічна історія трапилася із об'єктом категорії "інше нерухоме майно", який в уточненій декларації став земельною ділянкою.

Але були і красномовніші випадки. Наприклад, народний депутат Вадим Денисенко, який з голосу подав поправку, що відтерміновувала на рік кримінальну відповідальність за неправдиві декларації, вихолощувала електронне декларування та викликала критику посла ЄС в Україні, не про все розповів у своїй першій декларації.

У декларації, поданій у 2015 році, в депутата бракувало земельних ділянок площею 603 та 2600 кв. м. Тільки 29 лютого 2016 року депутат подав уточнену декларацію і за 2014-й, і за 2013 рік. Перша і друга замінені декларації досі доступні у кеші Google.

В членів сім'ї Валерія Дубіля в старій декларації була одна земельна ділянка розміром 11 584 кв. м. В новій декларації замість неї з'явилося цілих п'ять – з них чотири площею 2500 та одна – 4084 кв. м. Сам депутат додатково задекларував земельну ділянку площею 1900 га, на оренду якої в 2014 році витратив смішну суму в 234 грн. Окрім того, один з об'єктів членів сім'ї з категорії "інше нерухоме майно" в новій декларації перетворився на квартиру, а сумарна площа інших таких об'єктів збільшилася на 21 кв. м.
Син колишнього губернатора Київської області Анатолія Присяжнюка Олександр не показав у першій своїй декларації за 2014 рік земельну ділянку площею 3467 кв. м, на оренду чи інше право користування якої він витратив аж 307 грн.

Проте частина депутатів додавали нерухомість, не вказуючи витрат на її придбання чи оренду, хоча в декларації за 2013 рік такої нерухомості не було. Так, "нізвідки" з'явилася земельна ділянка в екс-голови "Нафтогазу" та фігуранта кримінальної справи Євгена Бакуліна (в декларації за 2013-й рік її досі немає), земельна ділянка Валерія Лунченка у 525 кв. м, два об'єкти іншого нерухомого майна Геннадія Ткачука (площею 121 і 231 кв. м) та чотири об'єкти Тетяни Донець (загальною площею 358 кв.м), нерухоме майно площею 303,3 кв. м екс-міністра соціальної політики Людмили Денисової, відносно скромний об'єкт площею 35,6 кв. м в Сергія Драюка та гараж Олександра Ксенжука площею 20,5 кв. м.

В інших депутатів зміни відбувалися лише у нерухомому майні членів сім'ї, а цей розділ чинної форми декларації не передбачає внесення відомостей про витрати на купівлю чи оренду.

Не знаючи, де розташовані земельні ділянки та об'єкти нежитлового нерухомого майна, неможливо навіть приблизно оцінити їхню ринкову вартість.
Скріншот з відео розслідування журналістів Радіо Свобода "Схеми" й "ЕспресоТВ"
Публікація населеного пункту, де розташоване нерухоме майно, в деклараціях — одне з прогресивних нововведень, котрі мають бути передбачені в новій електронній формі.

Земельна ділянка — не все, про що "згадав" Євген Бакулін. У новій декларації в нього на додачу до житлового з'явився садовий будинок.

Можливо, саме ці два будинки знайшли журналісти "Схем" поряд із маєтком сім'ї "нафтовиків" Кацуб.
Проте екс-голова "Нафтогазу" — не єдиний, у кого покращилася пам'ять про житлову нерухомість.

В уточненій декларації Івана Кириленка в розділі про нерухомість членів сім'ї з'явилися два садові будинки площею 400 та 240 кв. м.

У Геннадія Чекіти (знову ж таки, "нізвідки") — квартира чималої площі у 317,7 кв. м. У членів сім'ї Юрія Дерев'янка — житловий будинок площею 182,5 кв. м.
Інколи уточнення в деклараціях виникали через нетипові і юридично неочевидні випадки. Ймовірно, саме тому частина депутатів зазначила лише в уточнених деклараціях житло, яке перебуває в користуванні.

Так, Андрій Тетерук зазначив, що користується квартирами 33 і 66,6 кв. м (і ще одну квартиру такої ж площі в сім'ї), Ольга Червакова — що користується квартирою 68,4 кв. м, Юрій Луценко — квартиру, в якій він прописаний (загалом, площа квартир Луценків змінилася на 267,14 кв. м, але, можливо, вони двічі зазначили ту саму квартиру площею 181 кв. м). Ірина Суслова додала до декларації квартиру, в якій їй належить лише чверть.
Мільярди, сховані за тисячами
Суттєві зміни депутати внесли і в пункти, присвячені фінансовим активам. Великою мірою це заслуга журналістів сайту "Наші Гроші", які в грудні 2015 року знайшли незадекларований бізнес у 54 народних обранців.

Владислав Севрюков, Анатолій Дирів, Андрій Вадатурський, Володимир Мельниченко, Костянтин Яриніч, Ярослав Москаленко та Валерій Дубіль подали нові декларації із зазначеним бізнесом вже після матеріалу "Наших Грошей".
Якщо за обсягами коштів на рахунках вже згаданий вище Ігор Котвіцький лишив усіх конкурентів далеко позаду, за "пригаданою" вартістю бізнесу попереду усіх давній бізнес-партнер Президента Ігор Кононенко.

Якщо 31 березня 2015 року, за даними декларації, номінальна вартіcть його цінних паперів складала лише 338 тис. грн, то за декларацією, поданою 20 листопада, цінні папери коштують уже 26 млн грн, до того ж, додався внесок у статутний капітал в 15,6 млн грн.

Кумедно, що лише місяць перед тим пан Кононенко, спростовуючи свою причетність до офшору Intraco management Ltd, хвалився своїм великим досвідом декларування.

Ігор Кононенко
депутат
Верховної Ради від Блоку Петра Порошенка

"Я особисто декларую свої кошти з 1999 року... Можна подивитися рух мого майна і активів з 1999 року... Я готовий до будь-якого спілкування у будь-яких форматах щодо моєї власності", - казав він перед тим, як додати 41,5 млн грн в останню свою декларацію.
Хоча вартість бізнесу може подекуди здаватися замалою, аби взагалі звертати на нього увагу, реальна вартість цінних паперів та підприємств може в рази перевищувати їхню номінальну вартість та статутний капітал.

Наприклад, аграрний холдинг "Нібулон" контролюється Олексієм та Андрієм Вадатурськими та за перше півріччя 2014 року отримав 1,1 млрд грн прибутку. Проте в статутному капіталі підприємства в Андрія Вадатурського та членів його сім'ї лише 3,7 тис. грн, і здогадатися з самої декларації, що депутат — один з найбільших гравців українського агарного бізнесу, ніяк неможливо.

Для чого вони це робили?
Навіщо депутатам було потрібно замінювати старі декларації?

Юристка Руху ЧЕСНО та Інституту Медіа Права Галина Чижик переконана, що юридичних причин для цього не було.

Галина Чижик
юристка
Руху ЧЕСНО та Інституту Медіа Права
"Кримінальна відповідальність за подання неправдивих декларацій діяла з 26 квітня 2015 року. Депутатам, які подали неправдиві декларації за 2014 рік, нічого не загрожувало, оскільки обов'язок декларування мав би бути виконаний до 1 квітня. Тому подавати уточнені декларації за 2014 рік не було особливої потреби. Інша справа — що страхи депутатів могли змушувати їх уточнювати декларації "про всяк випадок". До того ж, у НАЗК виникатиме менше питань, якщо цифри в деклараціях за 2015 та 2014 рік відрізнятимуться менше".
Таким чином, навіть самої перспективи перевірки декларацій виявилося достатньо, аби депутати почали ставитися до процедури декларування серйозніше, а депутатські декларації стали більш достовірним джерелом про рівень їхнього життя.

Проте невідомість часто лякає більше, ніж реальний об'єкт. Сподіваємося, ефект від справжнього НАЗК буде більшим, ніж від самого його "привида". І що серйозно ставитися до декларацій будуть не тільки найбільш забобонні депутати.

Автор: Павло Миронов, провідний аналітик Громадського руху ЧЕСНО