Рух ЧЕСНО — це громадський рух, який започаткували активісти та представники 12 громадських організацій 29 жовтня 2011 року.

Презентація Руху ЧЕСНО відбулася під час акції "Фільтруємо парламент за 24 години" — за рік до парламентських виборів 2012 року.

Рух залучає громадян до боротьби з політичною корупцією та до контролю влади, зберігає політичну пам'ять та допомагає зробити поінформований вибір. Символом руху обрали часник як засіб дезінфекції та боротьби з "нечистою силою" у політиці.
ЩО ВДАЛОСЬ ЗА 10 РОКІВ
Кнопкодавство
Побороли кнопкодавство і захистили Конституцію.
01
Відкриті списки
Домоглися відкритих списків на виборах, щоб виборці, а не партії, вирішували, хто пройде у ради.
02
Держфінансування партій
Адвокатували держфінансування партій, щоб унезалежнити політичні сили від олігархів
03
"Золото партій"
Запустили унікальний ресурс з даними про політичні фінанси — "Золото партій" — для моніторингу фінансової діяльності політсил.
04
Декларування політиків
Успішно адвокатували декларування політиків, щоб можна було моніторити незаконне збагачення.
05
ПолітХаб
Створили найбільшу інформаційну базу про політиків — ПолітХаб — для збереження політичної пам'яті й формування інституту репутації.
06
Музей агітації та виборчого трешу
Відкрили "Музей агітації та виборчого трешу" для зміни політичної культури.
07
Фото кандидатів на сайті ЦВК
Домоглися оприлюднення фото кандидатів на сайті ЦВК, щоб виборці знали своїх кандидатів і можна було вираховувати клонів.
08
Програми партій на сайті ЦВК
Успішно адвокатували подання й оприлюднення партійних програм на сайті ЦВК під час місцевих виборів, щоб фіксувати виборчі обіцянки.
09
Регіональна мережа
Регіональні координатори ЧЕСНО стали лідерами громадського сектору у своїх містах, щоб творити нову якість політики у регіонах.
10
ІСТОРІЯ
За два роки до Революції Гідності для України питання очищення влади постало доволі гостро. Тому Рух ЧЕСНО розробив критерії до кандидатів у народні депутати. Також провів просвітницьку кампанію, яка була націлена на те, щоб виборці робили поінформований вибір.

90% українців, згідно з даними опитування Фонду демократичних ініціатив, підтримали критерії доброчесності, які розробив Рух ЧЕСНО.

Критерії та кампанію підтримали очільник УГКЦ Любомир Гузар, ректор Києво-Могилянської академії В'ячеслав Брюховецький, соціологиня Ірина Бекешкіна, журналісти Павло Шеремет, Андрій Куликов, Наталія Соколенко, Сергій Андрушко та інші громадські діячі, наприклад, російський опозиційний політик Борис Нємцов, якого, зрештою, як і Павла Шеремета, вбили.
Після завершення інформаційної та моніторингової кампанії з аналізу кандидатів на парламентських виборах у 2021 році роботу руху головно підтримувала ГО "Центр UA" (нині "Центр спільних дій") та Інститут медіаправа (нині — CEDEM).

Першою координаторкою ЧЕСНО стала Світлана Заліщук. Далі громадський Рух координували Тетяна Пеклун, Інна Борзило, Андрій Круглашов, Микола Виговський та Віта Думанська, яка очолила "Рух ЧЕСНО" після його інституціоналізації як самостійної громадської організації у 2020 році.
На фото — координатори Руху ЧЕСНО за всі 10 років роботи. Зліва направо: Світлана Заліщук, Тата Пеклун, Інна Борзило, Андрій Круглашов, Микола Виговський, Віта Думанська.
Наразі метою Руху ЧЕСНО є трансформувати електоральну демократію у демократію участі — максимально залучати громадян не лише до того, щоб вони голосували і робили поінформований вибір, а й до контролю дій обраної влади.
КАМПАНІЇ
Фільтруй Раду
9 грудня 2011 року рух ініціював кампанію "Фільтруй раду". Учасники руху спільно з журналістами та активістами перевіряли депутатів на відповідність критеріям доброчесності.

Останні визначив сам рух: незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців, непричетність до корупції, прозорість доходів та майна, відповідність їхнього способу життя, відсутність фактів порушень прав і свобод людини, особисте голосування у парламенті, участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів.
До кампанії долучилися активісти дванадцяти громадських організацій, серед них: Світлана Заліщук, Олег Рибачук із ГО "Центр UA" (нині ГО "Центр спільних дій"), Ірина Бекешкіна із Фонду "Демократичні ініціативи".

Аналітична команда руху перевірила 450 народних депутатів та 2500 кандидатів у депутати. Виявили понад 900 фактів невідповідності критеріям. Паралельно учасники руху створили інструмент вимірювання доброчесності політиків — "чеснометр".
На фото: Презентація Руху ЧЕСНО у Львові, 2012 рік
Влітку у співпраці з рухом ЧЕСНО на телеканалі ZIK стартував спецпроєкт "Чесно. Фільтруй Раду!". У його межах кандидатів у депутати фактично тестували у прямому ефірі на доброчесність. На той момент телеканал не належав проросійському олігарху. Рух оприлюднив результати моніторингу, згідно з яким усім критеріям доброчесності відповідали тільки три депутати чинної на той момент Верховної Ради.

За результатами кампанії деякі кандидати не потрапили у партійні списки партії УДАР, а Об'єднана опозиція взяла на себе зобов'язання дотримуватися критеріїв ЧЕСНО у парламенті.
Кампанія "Фільтруй раду" триває і донині на кожних місцевих або парламентських виборах.

У 2019 році вперше в історії України проаналізували усіх кандидатів у народні депутати на мажоритарних округах Києва та Київщини. Огляд кандидатів цих округів від Руху ЧЕСНО перед виборами оприлюднила "Українська правда".

У 2020 році на місцевих виборах Рух ЧЕСНО запустив електронні інформаційні бюлетені для всіх міст обласного значення. На цих ресурсах можна було дізнатися про кандидатів у мери.
Боротьба з кнопкодавством
Учасники руху з 2012 року вимагали запобігти неособистим голосуванням у парламенті. Нагадаємо, Конституція вимагає особистого голосування.

Одним з рішень було запровадити сенсорну кнопку. Вона мала б унеможливити порушення статті Конституції, яка зобов'язує народних депутатів голосувати персонально.

Ловцями кнопкодавів стали: Ганна Грабарська, Павло Миронов, Олександр Саліженко, Дмитро Єршов та Дмитро Черетун.
Більшість кнопкодавів не хотіла потрапити у кадр, тому ховалася на віддалених місцях, придумувала пристрої для кнопкодавства, а дехто з депутатів відверто кнопкодавив та показував на камеру непристойні жести.

Рух ЧЕСНО створив унікальну базу кнопкодавів, у якій публікували зафіксовані правопорушення, та вів список депутатів, які порушили процедуру голосування. За роки моніторингу та три скликання парламенту ЧЕСНО зафіксував 2153 факти та впіймав 318 депутатів.
На фото: нардеп Михайло Чечетов, відомий як "диригент" групових голосувань ПР. На акції проти кнопкодавства Інна Борзило роздає листівки з порушниками Конституції
З огляду на те, що дуже часто провладній коаліції треба було дотискати голоси і депутати не ходили на роботу, знадобилося майже 10 років, щоб у Верховній Раді у березні 2021 року запрацювала сенсорна кнопка.

Наразі є дві кримінальні справи, які перебувають на розгляді у суді та прокуратурі. Коли криміналізація почала діяти, зафіксували факти порушення процедури голосування мажоритарників із групи "Довіра" — Владіслава Поляка, а згодом і Андрія Іванчука. Офіс генерального прокурора відкрив кримінальні провадження. По факту кнопкодавства Поляка вже триває судовий розгляд.

Після запровадження сенсорної кнопки рух зафіксував факти кнопкодавства на рівні комітетів парламенту. Там були факти неперсонального голосування у період карантину. Також рух фіксує непоодинокі випадки кнопкодавства у місцевих радах.
Марафони "День виборів"
З 2019 року рух організовує марафони "День виборів": висвітлює перебіг голосування та виявляє порушення у форматі постійної текстової трансляції з ексклюзивною інформацією від спостерігачів разом із коментарями членів комісій та кандидатів, а також офіційною інформацією, яку дають правоохоронці чи ЦВК.

Під час парламентської кампанії 2019 року, за зверненням руху, ЦВК вперше оприлюднила на офіційному сайті фото всіх кандидатів-мажоритарників у народні депутати. Це дозволило ідентифікувати клонів і таких кандидатів як Дарт Вейдер.
Кількатижневий медіамарафон із висвітлення підрахунку голосів вели регіональні координатори Руху ЧЕСНО на Франківщині — Михайло Світлик та Віталій Джогола. Вони, як і Сергій Нікітенко (координатор на Херсонщині), Олег Черненко (координатор Руху ЧЕСНО на Хмельниччині) працюють у регіонах з моменту заснування Руху на благо громадян.
Рух ЧЕСНО відстежує, скільки голосів забирають недоброчесні технології клонування та виявляє зв'язки клонів з реальними кандидатами.

Рух виявляє факти дочасної агітації, під час виборів моніторить процес агітації та зіставляє витрати на агітацію зі звітами кандидатів, відстежує використання технологій під час формування виборчих комісій.

Під час місцевих виборів торік рух отримав офіційний статус спостерігача. Висвітлення виборів на Франківщині (події на ОВК 87 округу), де змагалися кандидати Василь Вірастюк та Олександр Шевченко, стали найуспішнішими за рівнем охоплення у соцмережах.
Примітно, що першою координаторкою Руху ЧЕСНО на Херсонщині була активістка Катерина Гандзюк, яку вбили і замовники вбивства досі на свободі.
У 2012 координаторка Руху ЧЕСНО на Херсонщині Катерина Гандзюк роздає листівки
Сергій Нікітенко роздає листівки Руху ЧЕСНО у 2012 році
Виборча реформа
ГО "Центр UA" висунула вимогу запровадити на виборах відкриті списки. Це сприятиме боротьбі з політичною корупцією. Для посилення адвокації виборчої реформи започаткували спільний проєкт з "Українською правдою" — "Вибори вибори". Кампанію координував Микола Виговський.

У результаті торік прийняли Виборчий кодекс. Але з огляду на те, що парламент працював над законопроєктом поспіхом, та й місцеві вибори дали зрозуміти, що можна вдосконалити, то Рух ЧЕСНО продовжує адвокацію виборчої реформи та реформи органів місцевого самоврядування.
Виборчий кодекс. Що змінити
ЧЕСНО. Фільтруй суд
У 2016 році організація "Центр демократії та верховенства права", яка була однією зі співзасновниць Руху ЧЕСНО, розпочала кампанію ЧЕСНО.Фільтруй суд.
На фото: Тарас Шепель, Галина Чижик, Андрій Круглашов та Ірина Мокрицька
Це кампанія громадського контролю, спрямована на активізацію суспільства задля очищення суддівських лав від недоброчесних суддів та утвердження справедливого суду в Україні.

Її започаткували майже одночасно з ухваленням змін до Конституції у частині правосуддя та нового закону про судоустрій та статус суддів.

Під час кампанії учасники Руху ЧЕСНО розробили методологію з п'ятьма критеріями доброчесності та проаналізували роботу суддів.
Чесна весна — відповідальна осінь
У 2015 році, під час місцевих виборів, Рух ЧЕСНО провів кампанію моніторингу роботи депутатів місцевих рад.

Аналітики Руху досліджували відвідуваність депутатів обласних та міських рад в обласних центрах України і виявляли кандидатів на відкликання. Учасники руху інформували політичні партії, які готували списки кандидатів на вибори восени, про роботу недоброчесних політиків місцевих рад і вимагали не висувати їх знову.
Також провели інформаційну кампанію для виборців щодо процедури відкликання депутатів, які неякісно виконують представницьку функцію.

Після місцевих виборів кампанія моніторингу відвідуваності депутатів місцевих рад та інформування громадян про особливості процедури відкликання продовжилася.

Кампанію вела координаторка регіональної мережі Руху ЧЕСНО Ірина Федорів.
"Стеж за грошима"
У 2015 році Рух ЧЕСНО у партнерстві з "Активною Громадою" проводив кампанію "Стеж за грошима". Вона спрямована на привернення уваги громадськості до фінансування політичних партій та моніторинг декларацій депутатів місцевих рад.

Кампанію координувала Віта Думанська.
ПРОЄКТИ
У 2021 році відкрили онлайн "Музей агітації та політичного трешу", який має близько трьох тисяч експонатів. З квітня 2021 року працюють виставки: "90-ті: Як творилася державність", "Битва за булаву", "Великодня гречка", "Хроніки чорного піару", "Як Крим агітували: проросійська пропаганда, джинса та чорний піар". Виставки готують Оксана Галькевич та Андрій Дарковіч.
У 2021 році стали співрозробниками безкоштовного навчального курсу "Журналістські розслідування, адвокація і протидія корупції у сфері екології".
2019-2021 рр. — запуск і розвиток онлайн-платформи "ЧЕСНО.Громади" для 50 громад. На платформі зібрали інформацію про проблеми громад, склад ради, обіцянки депутатів, інтерв'ю з головами ОТГ, аналіз бюджетів громад, моніторинг відвідуваності депутатами сесій та комісій. У червні 2021 року у межах проєкту провели "Школу комунікацій" для голів громад.
У 2019 році рух відкрив перший "Музей виборчого трешу" в Києві у партнерстві з Національним музеєм історії України та проєктом УП "Вибори вибори". Це стало подією, яку висвітлювали міжнародні ЗМІ: Euronews, Associated Press. Проєкт націлений на зміну політичної культури та збереження зразків агітації. Торік, коли відбувалися місцеві вибори, такі музеї працювали у восьми регіонах України. Проєкт реалізовували у партнерстві з Суспільним мовником. Відкриття виставки координувала Ірина Вівчар.
У 2019 році "ЧЕСНО.Київ" став проєктом-флагманом для регіонів. Команда проєкту, яка складається з Ірини Латиш та Сергія Огородника, аналізує вплив Виборчого кодексу на формування нового складу органу місцевого самоврядування, роботу депутатів Київради, розробку нового проєкту генплану столиці, боротьбу із незаконними забудовами у Києві та розбудовує свою спільноту. Також команда проєкту відіграла одну з ключових ролей під час адвокації збереження Біличанського лісу й винесення його межі в натуру.
У 2018 році розробили безкоштовний навчальний онлайн-курс "Як обирати, аби не шкодувати". Загальна кількість користувачів на курсі наразі становить — 7 222 осіб, сертифікатів згенеровано — 1943 (26.9%).
"Звіти_наживо"
2017-2018 рр. — "Звіти_наживо" — всеукраїнський телепроєкт, який змінив застарілий формат звітування посадовців на інтерактивне інтерв'ю у прямому ефірі регіональних філій НСТУ. В межах проєкту провели 103 ефіри. Формат успішно використовують й після завершення проєкту.
У 2017 році відкрили ПолітХаб — базу даних про політиків України, які хоча би один раз були кандидатами на посади місцевих голів та депутатів місцевих рад. Він містить інформацію про понад 100 тис. політиків, понад 300 політичних партій, а для народних депутатів наявні функції щодо відвідування засідань ради чи комісії, "кнопкодавства", "гречкосійства". Запуск ПолітХабу курувала Олександра Кузіва (Криворучко). Наразі наповненням займаються Оксана Галькевич та Андрій Дарковіч.
У 2016 році створили онлайн базу даних "ЧЕСНО.Фільтруй суд". Вона містить інформацію про перевірку суддів на дотримання критеріїв доброчесності, аналіз їхніх декларації, родинних зв'язків, судових рішень, публікацій у ЗМІ. Базу веде ГО "CEDEM".
"Фільтруй Уряд"
Перед Євромайданом, який відбувся у 2013 році, стартувала кампанія "Фільтруй Уряд". Журналісти розслідували роботу членів уряду Азарова щодо корупційних зв'язків і зловживання владою. Це було чи не перше системне дослідження роботи урядовців часів Віктора Януковича. Проєкт зупинив свою роботу, коли уряд Азарова втік з країни.
СПЕЦПРОЄКТИ
Учасники Руху ЧЕСНО усвідомлюють свою роль у громадянському суспільстві і низку проєктів створюють як волонтери. Такими проєктами, наприклад, є матеріали до 30-ї річниці незалежності України, цикл публікацій про українських дисидентів та ін.
ІНСТРУМЕНТИ
Рух ЧЕСНО розробив низку інструментів, які можуть полегшити роботу журналістам, політикам, науковцям та допомогти виборцям зробити поінформований вибір й контролювати владу.
Інструмент, який дозволяє відстежувати фінансові операції політичних партій. Його запуск курували Ігор Фещенко та Остап Кучма.
Чат-бот, який допомагає відслідковувати законодавчу роботу в парламенті.
Поправки народних депутатів дев'ятого скликання — інструмент, який дозволяє виявити зв'язки між депутатами та їхніми групами.
Для кандидатів у мери міст обласних центрів на виборах 2020 року.
Кошик порівняння кандидатів у президенти 2019 року — інструмент, який створили для порівняння кандидатів у президенти.
"AdBasters"
Мобільний додаток для фіксації політичної реклами. Дозволяв співставити реальні витрати із тими, які подані у звітах.
Онлайн-платформа, де зібрані результати моніторингу рад, виконання обіцянок депутатами та вирішення проблем громад.
СУДОВІ СПРАВИ
За 10 років роботи політики тричі позивалися до Руху ЧЕСНО і тричі програвали у судах.
На фото: Остап Кучма, Павло Миронов, Галина Чижик, Ірина Федорів, Сергій Огородник та Олена Жежера
У 2015 році рух виграв суд у ексмера Ірпеня Володимира Карплюка. Він вимагав у судовому порядку спростувати статтю головної редакторки Ірини Федорів про партію "Нові обличчя" й доводив, що не був протеже покійного екснардепа Петра Мельника. Юридичний супровід забезпечувала Галина Чижик.

У 2021 році рух виграв суд у фірми "Донбас-Безпека". Вона позивалася через публікацію Надії Сухої "Who is Тарас Костанчук. Що відомо про нове обличчя з бігбордів". У тексті журналісти посилалися на публікації та коментарі інших осіб, які зазначали, що "Донбас-Безпека" нібито була учасником неправомірних дій. Автори статті вказували, що компанія подібні звинувачення спростовувала. Більше того — у публікації міститься посилання на позицію охоронної фірми. Юридичний супровід забезпечував Масі Наєм. У липні 2021 року апеляційна інстанція залишила в силі рішення суду першої інстанції.

13 квітня 2021 року апеляційний суд підтвердив висновок суду першої інстанції про безпідставність позову народної депутатки восьмого скликання Вікторії Пташник. Вона звинувачувала рух у поширенні недостовірної інформації щодо її фінансової звітності як кандидатки у народні депутати за 179 округом (Харківщина) та зазіханні на її честь та гідність.
НАГОРОДИ ТА ПЕРЕМОГИ
Оксана Ставнійчук
Парламентська аналітикиня
Як авторка статей "Диявол у деталях: як поправки до законів гуртують нардепів за інтересами" та "Групи інтересів. З ким нардепи подають закони", двічі поспіль, у 2020 та 2021 роках, перемогла у Всеукраїнському конкурсі журналістських історій на основі відкритих даних DataUp. Його організовували Міністерство цифрової трансформації України у партнерстві з проєктом USAID.
Іван Лампека
Інфографіст
Став одним із переможців у конкурсі "Твоя влада. Знай своє місце", який проводила ГО "Центр спільних дій" у 2020 році.
Олексій Півторак
Аналітик
Переміг у конкурсі "TAPAS Project/Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах" як автор статті "Аби тільки вибори, а гроші знайдуться. ЄС зібрала 45 млн за 20 днів" у 2019 році.
Олена Жежера
Журналістка "ЧЕСНО.Київ"
У 2019 році отримала премію імені Василя Сергієнка за найкраще розслідування — "Забудова урочища Протасів Яр: сліди Корбана і мовчання Зеленського".
Віта Думанська
Координаторка Руху ЧЕСНО
У 2016 році отримала спецвідзнаку конкурсу "Стоп Цензурі" за роботу "Корупція має ім'я".
Ірина Федорів
Головна редакторка Руху ЧЕСНО
Неодноразово отримувала премії за низку публікацій та розслідувань про дерибан Біличанського лісу. Програма FLEG, яку фінансував ЄС та реалізував "Світовий банк", визначала переможців конкурсу "Правозастосування та управління в лісовому секторі". Завдяки публічній адвокації теми ліс отримав найвищий природоохоронний статус національного парку. Зрештою, для виконання президентського указу в 2021 році межу лісу винесли в натуру на кадастровій карті.
Україна створила найбільший у Європі нацпарк у межах міста.
НАШІ МЕДІАПАРТНЕРИ
Ми вдячні за співпрацю громадським організаціям та медіа. Партнером найбільшої інформаційної кампанії ЧЕСНО став "Суспільний мовник".

Аналітика ЧЕСНО виходить на сторінках видань: "Українська правда", "Лівий берег", "Ліга.нет", Дзеркало тижня", "Главком", "Обозреватель", "Gazeta.ua", "Новое время", "Радіо Свобода" а про проєкти та роботу Руху розповідали більшість загальнонаціональних та місцевих ЗМІ у регіонах, де є наші представники.
НАШІ ЗВІТИ
Рух ЧЕСНО не лише вимагає підзвітності у політиків, а й звітує перед громадянами за свою роботу. Діяльність Руху є прозорою. Щоб уникнути звинувачень у заангажованості, діяльність ЧЕСНО підтримується за рахунок коштів міжнародних організацій та пожертв громадян.

Впродовж 10 років діяльність Руху ЧЕСНО фінансово підтримували Luminate Foundation, SIDA, PACT, Danida, IFES, NDI, MATRA Fund, Міжнародний фонд "Відродження", NED, ІСАР "Єднання".
Зі звітами за період до 2018 року можна ознайомитися на сайті ГО "Центр спільних дій" (до переіменування — "Центр UA").
Команда Руху ЧЕСНО та гості під час святкування