Десь ми враховували ті проблемні питання, які ми напрацювали з всеукраїнською ініціативою "Активна громада". Що люди хочуть і бачать нагальнішим, ми беремо до уваги при плануванні бюджету.
Звичайно, ми зараз оприлюднимо (проект бюджету
вже оприлюднено — прим. ЧЕСНО) на сайті та у фейсбуці проект бюджету. Буде ще якийсь тиждень для активних людей та депутатів, щоб щось змінити. Але от ще раз підкреслю, що цей рік такий… закінчення реформи, багато таких питань, що ми самі не знаємо, що нас чекає, до останнього.
— Ваша громада укрупнилась, оскільки додалась одна сільська рада. Як змінився бюджет у зв'язку з цим? — У нас у цьому році був бюджет з усіма дотаціями, трансферами та субвенціями 29 млн гривень, з яких власних 11 млн гривень — то на наступний рік це десь буде в межах 37 млн гривень. Так, доєдналися ще Чабанівська сільська рада, доходи збільшились. Але вони не настільки збільшились, як здається, оскільки доходів цієї громади не вистачить, щоб покрити й ті основні видатки, які потрібні, щоб підтримувати їх територію. Ця різниця буде перекриватись за рахунок бюджету громади. Але там є перспектива, там є з чим працювати, тому такий стан речей знайомий у сільських радах. Системна робота по податках та резервах не велася. Тому я думаю, що в перспективі за рік-два з їхньої території значно збільшаться надходження.
— У вас заплановані дотації з обласного бюджету? І якщо так, то скільки коштів прийде з області?
— Фактично з обласного бюджету як таких дотацій ми не отримуємо. Як і кожна громада, отримуємо базову дотацію, але з державного бюджету. Тобто у нас зараз прямі міжбюджетні відносини із загальнодержавним бюджетом, з Міністерством фінансів.
Оскільки за доходами на одного мешканця серед інших громад області ми знаходимося в кінці, тому маємо дотацію вирівнювання. Була додаткова дотація, яка давалась на область, яка ділила ці кошти між громадами. Це дотація на передані повноваження на сферу освіти. Тому що сьогодні держава нам дає освітню субвенцію, це кошти на заробітну плату педагогічним працівникам шкіл. А додатковою дотацією держава нам мала би перекривати видатки на технічний персонал, на підвіз учнів, на енергоносії, на заклади освіти та охорони здоров'я. Але якщо порівняти, в перший рік ми її отримали 2,5 млн гривень, у другий рік — 1,8 млн гривень, у минулому році — тільки 700 тис. гривень, а цей рік — ще менше. Тому ми плануємо щось отримати з цієї додаткової дотації, яка розподіляється з обласного бюджету.
Але це вже незначні суми, які дуже сильно не впливають на бюджет. Ми, звичайно, займаємо активну позицію, намагаємось брати участь в обласних програмах і отримувати кошти у бюджет громади. Наприклад, програма "Питна вода". Також є програми по енергоефективності. Наразі на наступний рік ми не можемо сказати, тому що є проблеми у всіх бюджетів. І обласний бюджет сьогодні говорить, що коштів на бюджет розвитку у них не буде. Тому не знаємо, чи зможемо скористатись участю у якихось програмах, чи ні.
— Скільки відсотків бюджету у вас передбачено на освіту і медицину? — Освіта — вона найоб'ємніша і займає більшу частину бюджету. І я думаю, що це не тільки у нас, скрізь так. Протягом останніх трьох років це було близько 55%, це ще не багато. Але на наступний рік цей відсоток збільшується і буде близько 67%. Це за рахунок того, що збільшується мінімальна заробітна плата. Відповідно, вона тягне за собою більше тарифної сітки. Зарплати у вчителів великі, їх багато, за рахунок цього збільшуються видатки на заробітну плату і, відповідно, загальний відсоток витрат на освіту у бюджеті.