Можливо, це було б недоречно зараз обговорювати у громаді, бо поки що на розвиток ми там не плануємо жодної копійки. Ми скерували кошти на захищені статті, тобто зарплати, енергоносії, і скерували приблизно половину сум із потреб на наші цільові програми, тобто соціальний захист населення, матеріальну допомогу учасникам АТО, культуру, спорт, благоустрій ми забезпечили не до кінця.
— Як на бюджет вплинула пандемія? Які очікування від можливого локдауну? — Ми завжди планували бюджет не максимальної наповнюваності, щоб мати можливість при перевиконанні скеровувати ці гроші. Ми три–п'ять мільйонів завжди додатково отримували. У 2020 році ми спланували бюджет на 55 мільйонів, і ми за 11 місяців недоотримали, недовиконуємо на три мільйони саме завдяки ось цим заходам, що пов'язані з пандемією.
Ще центральна влада приймала рішення про звільнення від земельного податку підприємства, але компенсації ми недоотримали. Знову прийняли зараз рішення, що будуть компенсації, скасування на деякий період певних податків. Держава мала би компенсовувати органам місцевого самоврядування ці втрати. На наступний рік ми вже спланували бюджет, який на шість мільйонів є менший. При цьому в нас ще не вистачає п'яти мільйонів гривень на заходи, пов'язані з ліквідацією районів, перекладанням на нас функцій фінансування вторинного рівня медицини, культури у повному обсязі. Поки навіть не маємо уявлення, звідки їх взяти.
— Чи запланована у бюджеті соціальна допомога хворим, лікарям, бізнесу? — По бізнесу — ми навесні звільняли їх від сплати земельного податку. Те, що в наших повноваженнях. Також підприємці звільнялись від щомісячної сплати на розвиток інфраструктури міста. Інші податки ми не можемо звільнити, тому що це не наші повноваження. Зараз ось ці локдауни вихідного дня — це сильно по наших підприємцях вдарило. Це не зовсім правильний підхід. Ми маленьке містечко, у нас сім тисяч населення у місті. Зараз не є заповнені туристичні бази. Рух туристів зменшився, можливо, на 50%, а може, і на 70%. Тому тут треба підходити індивідуально до кожного населеного пункту. Тому що не можна порівнювати київський ресторан із рестораном у Перечині. Тим більше з якоюсь кав'ярнею у нашому селі. Там взагалі за день може бути десять відвідувачів.
— Скільки відсотків у бюджеті 2020 та 2021 року передбачено на соціальні видатки — освіту, до прикладу? — Якщо в минулому році на освіту було 63% від бюджету, то зараз більше 70%.
— Чи заплановані дотації з обласного бюджету? — З обласного бюджету ОТГ, на жаль, якщо слідкували за історією Закарпаття, то перші п'ять утворених ОТГ, тодішня позиція нашого голови ОДА пана Москаля (
Геннадія Москаля — прим. ЧЕСНО) була однозначна, що це незаконні утворення. Ми не отримували жодної підтримки фінансової від Закарпатської області. Зверніть увагу на критерії відбору проектів ДФРР, який практично в ручному режимі регулюється. Де подобається мер чи громада, то туди і виписують ці проекти. З початку створення ОТГ ми не отримали жодного проекту на ДФРР, тільки одного разу мільйон гривень на водопостачання.