Рік роботи Харківської міськради

6 депутатів можуть втратити мандати
Кожен третій — прогульник. Під час сесій депутати грають в ігри. Частина з них за кордоном. Політики з «Відродження», «Нашого краю» та «Самопомочі» можуть скласти повноваження. Кандидатом на відкликання став голова фракції «Відродження» Ігор Терехов. Найгірше відвідують засідання депутати від БПП та «Нашого краю». БПП голосує спільно з екс-регіоналами. «Самопоміч» перебуває в опозиції.
Якщо депутат пропускає 50% і більше засідань сесій або комісій за повний рік каденції, то він, згідно з чинним законодавством, може втратити мандат

Закон не передбачає поважних і неповажних причин для пропусків засідань сесій або комісій.

Харківські депутати значно гірше відвідують засідання комісій, аніж сесій.

Громадський рух ЧЕСНО виявив 14 прогульників сесійних засідань.

Ось ті, хто пропускав від 25% засідань:
Знаково, що депутат від БПП Станіслав Косінов, який був відсутній на 3 засіданнях (пропустив 38%) взагалі не голосував у 54% випадків. Це частково пояснюється тим, що саме на цих сесіях розглядалася доволі значна кількість питань. Але все одно залишається незрозумілим, чому депутат не брав участі у голосуваннях тоді, коли нібито був присутній.

Коли ми звернулися за коментарем, помічниця депутата Світлана Чайка, повідомила, що наразі її роботодавець перебуває закордоном. Вона ж повідомила про те, що працює Косінов, який прогулює сесії Харківської міськради, в Києві. Цікаво, що на сайті міської ради вказано, що у депутата Косінова цієї суботи прийом громадян, де зазначено, що приймає особисто депутат, а не помічники.
25%
засідань пропустили депутат від БПП Сергій Куценко (не голосував взагалі за 44% питань) та депутат Олександр Худенко з «Нашого краю»
(не брав участі у 40% голосувань)
Як правило, у схожих випадках депутати або залишають картку, щоб числитися присутніми, або регулярно запізнюються і таким чином не встигають голосувати за питання. На відміну від Київради, у Харківській міськраді інформацію про те, як часто запізнюються депутати отримати поки не вдалося.

Що ж відбувається на сесіях Харківської міськради ЧЕСНО вирішив з'ясувати у голови комісії, який відповідає за дотримання законності та регламенту.

Ігор Вировець
голова комісії з питань місцевого самоврядування, гласності та депутатської діяльності,
партія "Відродження"
"Пропуски сессий — это проблемы секретаря городского совета. Почему не голосуют , хотя присутствовали, потому что выходят из зала, хотя Геннадий Адольфович это пресекает, но они все равно некоторые выходят, игры смотрят на компьютере, газеты читают"
Це пояснює, чому буває так, що депутат не пропустив жодного засідання, але має доволі значний відсоток неголосувань.

Так, Тетяна Топчій з фракції «Відродження», яка не пропустила засідань, як виявилось, не брала участь у голосуванні у 13,2% випадків.

Тетяна Топчій
депутатка від "Відродження"
у Харківській раді
"Такого не может быть, потому, что я всегда голосовала, я всегда нажимала "За" или "Против" или "Воздеражалась". Это значит не срабатывала система (мається на увазі система голосування, - ред.), тем более в том количестве как вы говорите, 13,2% — это слишком много, такого не могло быть, точно система давала сбои или случайно не записала мой голос"
10%
голосувань не брав участі голова фракції «За Харків. За Відродження» Ігор Терехов, але він не пропустив, згідно з офіційними даними, жодного сесійного засідання
34%
питань пропустив депутат Олександр Василенко,
але він не був присутнім лише на одній сесії

Олександр Василенко
депутат від "За Харків, за Відродження"
у Харківській раді
"Получается, что это я был на заседании и дремал? Но это нехорошо, это не так. Это точно сбои в системе, я всегда нахожусь в зале и голосую, участвую. Столько процентов неголосований - это исключено. А по поводу одного пропуска — скорее всего я был в командировке"
Голову Департаменту з організаційної роботи Харківської міськради позиція депутатів про те, що голоси нібито не зараховуються відверто дивує:

Діана Борисенко
голова Департаменту з організаційної роботи
Харківської міськради
"Случайно не защиталось? Такого не бывает, это же электронная система — депутат или голосует или нет. Бывало, что депутаты случайно нажимали не то,что хотели, например "За" вместо "Против" и так далее, но жалоб на то,чтоб их голос не был учтен, ни разу не поступало, система работает без сбоев, все данные о поименном голосовании, полученные на сессиях, освещены на сайте и являются достоверными"
Не виключено, що депутати просто залишають картку і йдуть з частини засідання, не голосують за низку питань або приходять на засідання із запізненням.
«Самопоміч» — в опозиції,
а БПП голосує з екс-регіоналами
Всього Харківська міська рада за рік прийняла майже півтисячі рішень. Це в 4 рази менше, аніж, до прикладу, Київська міська рада, яка провела 31 сесію.
8

сесій за рік провела
Харківська міська рада
60

питань розглядають в середньому
на кожній сесії в Харкові
<6

хвилин депутати витрачають на розгляд одного питання, якщо сесія триває навіть 6 годин
Після виборів восени 2015 року в раду зайшло 57 з 84 депутатів партії
«Відродження»
. Саме ця політична сила, яку реінкарнували перед виборами 2015 року екс-регіонали, сформувала у раді не просто більшість, а понад ⅔.

Аналіз голосувань депутатів доводить, що «Самопоміч», яка має 13 депутатів, перебуває у найбільш жорсткій опозиції.
33%
голосувань депутатів «Самопомочі» «проти» або «утримався»

Тарас Сітенко
голова фракції "Самопоміч"
у Харківській раді
"Почти всегда голосуем против земельных вопросов, выделения земли , если это касается раздачи земли по кооперативным схемам, когда все это непрозрачно. По бюджетным вопросам всегда против, потому что считаем бюджет антисоциальным. Например по финансированию коммунальных предприятий: 1 млрд гривен выделяется на их финансирование. Так же и по поводу тарифов: они должны быть экономически обоснованными. А как они формируются нам тоже непонятно"
Найбільш опозиційним в «Самопомочі» є Ігор Черняк.
52%
голосувань Черняка «проти» або
«утримався»
для порівняння найнижчий показник
з-поміж членів «Самопомочі» не сягає навіть 20%

Ігор Черняк
депутат від "Самопоміч"
у Харківській раді
"Вопросы условно можно разделить на 4 большие категории: 1)бюджет и бюджетные программы; 2) земельные вопросы; 3) важные хозяйственные вопросы (создание КП, получение кредита от ЕБРР, заключение инвестиционных договоров и так далее); 4) раздача грамот, почётных званий и прочих "плюшек". Моя принципиальная позиция не голосовать за то, в чем я не уверен на 100% процентов и на 100% не поддерживаю. В целом ряде вопросов есть хорошие и не очень хорошие вещи. И в бюджетных программах, и в земельных вопросах, и даже в награждениях почётными грамотами. Но так устроена работа — что по сути всё голосуется в рамках 1 вопроса. И если там есть и правильные вещи, и, скажем так, не совсем — то логично именно воздерживаться. Против я голосую, когда есть в решении то, с чем я категорически никак не согласен. И когда ни один хороший пункт это плохое никак не перебьет"
Що стосується БПП у Харківській міській раді, то їхні голосування проти або позиція «утрималися» проявляється лише під час 1,5% голосувань.

У раді загалом є лише три депутати, які зі всіх жодного разу не голосували
«проти» - і всі вони представники з «Солідарності»: Олександр Давтян, Ірина Цвєткова та Станіслав Косінов. Зрідка ці політики під час голосування утримуються.

Громадський рух ЧЕСНО намагався отримати коментарі в депутатів з цього приводу. Давтян та Косінов виявилися за кордоном.

У «Нашого краю», до якого увійшли екс-регіонали, цей показник навіть нижчий, ніж в БПП. Він становить 1,3%. Голова фракції «Нашого краю» Андрій Колос відмовився коментувати ситуацію телефоном. Рух ЧЕСНО надіслав йому листа, але відповіді так і не отримав.

Нагадаємо, «Наш край» і БПП завели в раду по 7 депутатів.

Навіть більшість міського голови Кернеса — група «За Харків. За Відродження» має вищий показник непідтримки рішень ради, ніж БПП чи «Наш край». Він становить 1,6%.
Хто може скласти мандат через пропуски комісій?
На жодне засідання комісії протягом року не з'явився депутат «Відродження» Андрій Жорник. Варто зауважити, що саме його комісія — з питань місцевого самоврядування — засідала у 2016 році найменшу кількість разів.
Громадський рух ЧЕСНО вирушив у пошуках депутата Жорника, який, судячи з відвідування комісій, пропав. У громадській приймальні, де на політика чекали люди, його 18 січня не було.

У розкладі зазначений лише один прийом в місяць. Виборці, які стояли в черзі до депутата вже не перший раз, поділились тим, що ніколи не бачили депутата особисто, і навіть не уявляють який він на вигляд.

Жорника, який, як свідчить декларація, отримав у 2015 році надзвичайно низькі доходи, вдалося розшукати за кордоном. Політик твердить, пропускає, бо треба заробляти на хліб і мандат при цьому складати не планує:

Анрій Жорник
депутат від "Відродження"
у Харківській раді
"Пропуски сессий были связаны с моими командировками и профессиональной деятельностью. Я не вижу причин для своего отзыва, так как я справляюсь с работой, приемы обычно веду лично — 18 января — это исключение. Но все-таки депутатство — это общественная работа, а нужно еще и деньги зарабатывать. Поэтому у меня не было возможности присутствовать на всех сессиях. Да, я пропустил много заседаний комиссий (100% из всех), но комиссии — это , конечно важно, но гораздо важнее конкретные дела, работа с избирателями, работа на своем округе"
ЧЕСНО наголошує, що бути присутнім і брати участь у голосуванні — це обов'язок депутата
Законотворці саме тому встановили 50% як поріг для відкликання, оскільки громада делегує від свого імені прийняття рішень щодо найдорожчого майна громади — землі, бюджетних коштів, роботи комунальних підприємств тощо.

Голова регламентної комісії Ігор Вировець говорить про те, що прогули Жорника були предметом розгляду фракції:

Ігор Вировець
голова комісії з питань місцевого самоврядування, гласності та депутатської діяльності,
партія "Відродження"
"Относительно Жорника и его пропусков, мы знаем об этой проблеме, он часто в Австрии и у него действительно есть уважительные причины отсутствовать (закон не передбачає поважних причин, - прим. ред). Вопрос серьезно рассматривался внутри фракции, с ним проводились беседы насчет посещаемости. Но главной причиной того,почему этот депутат ценен, является то, что он имеет большой авторитет на округе. Его знают и он многое делает для избирателей. И тут к нему претензий нет. Поэтому по своей инициативе не хотелось бы делать отзыв такого депутата"
ЧЕСНО наголошує, що риторика «цінності депутата на окрузі» — це риторика купівлі голосів виборців гречкою, фарбуванням лавок і т. д. І регламентна комісія і виборці повинні публічно говорити про факт 100% прогулів та робити все, аби депутат, якому делегували громадяни свій голос і який у 100% випадків відсутній, склав мандат
Двоє однопартійців Жорника з «Відродження» — голова фракції Ігор Терехов та Сергій Новіков — теж у списку тих, хто може втратити мандат.

З «Нашого краю» мандати можуть втратити Андрій Колос та Олександр Худенко. Перший входить до комісії з питань промисловості, а другий — у комісію, яка стежить за дотриманням законності. Остання засідає в раді найчастіше — 13 разів за рік. Коментарів від «Нашого краю» Рух ЧЕСНО так і не отримав, хоча і телефонував, і надсилав питання поштою.

Єдиною представницею на відкликання від
«Самопомочі» стала депутатка Марія Мезенцева.

Зауважимо, що голова фракції «Самопоміч» Тарас Сітенко, який, згідно з моніторингом декларацій Громадського руху ЧЕСНО, виявився найбагатшим депутатом, очолює постійну комісію з питань міжнародного співробітництва, інвестицій, спортивних та іміджевих проектів. Засідання саме цієї комісії і пропускає депутат Мезенцева. Відповідно досить дивно, що голова як представник однієї політсили з Мезенцевою не зміг узгодити з нею час так, щоб бодай на 5 з 8 засідань, які відбулися в 2016 році, вона змогла бути присутня.

Тарас Сітенко дотримуватися закону не хоче і заміну Мезенцевої в раді не буде ініціювати:

Тарас Сітенко
голова фракції "Самопоміч"
у Харківській раді


"Все вопросы решаются на сессиях городского совета, главное туда ходить"
Хоча, згідно з законом, невідвідування сесій прирівнюється до невідвідування комісій. Більше того, такі ж вимоги ставить і регламент Харківської міськради.
Депутат, крім секретаря міської ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій міської ради.

Депутат зобов'язаний брати участь у роботі сесій міської ради, засідань постійної та інших комісій міської ради, а також у роботі робочих груп, до складу яких його обрано.

За неможливості бути присутнім на засіданні депутат міської ради повідомляє про це особу, що очолює відповідний орган
стаття 51 Регламенту Харківської міської ради

Галина Чижик
юристка Руху ЧЕСНО
"Закон про статус депутата місцевої ради чітко передбачає, що пропуск понад 50% засідань — будь-то засідання сесії, чи комісії — мають наслідком відкликання депутата. І мене відверто дивує позиція представника "Самопомочі", бо депутатство у місцевій раді не є натисканням на кнопки "За" і "Проти". Саме в комісіях депутати мають можливість обговорювати питання, аби запропонувати на розгляд ради найкраще для громади рішення"
Хто і чому прогулює комісії?
Сітенко визнає, що через прогули членів комісії йому важко зібрати кворум.
75%
засідань пропустила депутатка від
«Самопомочі» Марія Мезенцева

Марія Мезенцева
депутатка від "Самопомочі"
у Харківській раді
"Я пропускала заседания комиссий в связи со своей профессиональной деятельностью и в связи с посещением тренингов и конференций, связанных с депутатской деятельностью. Больше пропусков обещаю не делать, для меня очень важна моя деятельность и участие в решениях городского совета"
Якби депутат від БПП Ігор Романенко пропустив хоча б одне засідання — він став би кандидатом на відкликання. Аналогічно майже на межі опинилися його однопартієць Олександр Давтян та Володимир Наконечний з «Нашого краю».

Ось ті, хто пропустив від 25 до 50% засідань і таким чином потрапив до лав депутатів-прогульників:

Олександр Давтян
депутат від "Нашого краю"
у Харківській раді

"Я не могу дать комментарий, я за границей", — пояснює, чому не ходить на засідання депутат Олександр Давтян, який за рівнем доходів у 2015 році опинився на одному з останніх місць
Таким чином, більшість депутатів БПП — прогульники. Майже половина
«Нашого краю» теж поповнили ці лави.
Хто може замінити в раді кандидатів на відкликання
Якщо депутат пропустив понад 50% засідань протягом року, його можна позбавити мандату (ст. 37, ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад»)

Перед місцевими виборами 2015 року депутати Верховної Ради України ускладнили процедуру відкликання. Навіть якщо громада виконає всі умови — в кінцевому результаті рішення прийматиме партія.
Найбільше кандидатів на відкликання у фракції «Відродження». Навіть голова фракції «Відродження» Ігор Терехов став кандидатом на відкликання.
3

депутати «Відродження» стали кандидатами на відкликання (Андрій Жорник, Сергій Новіков, Ігор Терехов)
Мандат можуть отримати досі перші непрохідні у списку партії — Олена Гунбіна, Андрій Артеменко та Олександра Зуб.
Перший заступник голови партії «Відродження» Володимир Пилипенко вважає, що передумов для відкликання прогульників немає.

Володимир Пилипенко
перший заступник голови партії "Відродження"
"Наразі це питання не є актуальним і для відкликання депутатів немає передумов. Навпаки — сьогодні партія "Відродження" працює над залученням до лав нашої політичної сили нових членів та посиленням своєї присутності в органах місцевої влади"
Нагадаємо, що після оголошення результатів виборів з'ясувалося, що 12 депутатів з «Відродження» відмовилися від мандату. Ймовірно, це було зроблено для того, щоб до ради потрапив Олександр Новак, який мав значно нижчий рейтинг. Саме його міський голова Кернес після кадрової чистки в лавах депутатів подав як кандидатуру на секретаря ради.

Якщо «Наш край», до якого увійшли екс-регіонали, наважиться на заміну Андрія Колоса та Олександра Худенка, то депутатами Харківської міськради стануть Олег Горобець — директор ТОВ «Гуд ВІН ХХІ» та Катерина Кордік — директорка ТОВ «ТД «ЮКМ», яка проживає в смт Мала Данилівка (Дергачівський район).

«Наш край» ситуацію, яка склалась в раді, не коментує.

Партія «Самопоміч» може замінити кандидатку на відкликання Марію Мезенцеву, яка пропустила 75% засідань своєї комісії, на Ірину Гончарову, дільничного лікаря-психіатра КЗОЗ «Харківський міський психоневрологічний диспансер №3».

Попри те, що голова харківської «Самопомочі» не згоден з тим, що депутатів слід відкликати, на центральному рівні «Самопоміч» вже має свій чорний список.

Народний депутат Олег Лаврик заступник голови депутатської фракції «Самопоміч» у парламенті Громадському руху ЧЕСНО каже, що до своїх депутатів у місцевих радах партія таки має питання і буде їх відкликати.

Олег Лаврик
заступник голови депутатської фракції "Самопоміч" у парламенті
"Ми маємо список людей, до яких є певні застереження з точки зору не лише формальних причин невідвідування, а й з точки зору публічної діяльності деяких депутатів місцевих рад. Такий список налічує 39 осіб по всій країні. З них щодо 21 особи вже прийнято попереднє рішення про те, щоби звертатися до громад, аби шляхом народної ініціативи громади починали процедуру відкликання. По 5-х людях така ініціатива вже відбулася. У Херсонській міській раді 14 січня вже були збори ініціативної групи — там було більше 400 людей — і по 5-х людях громада Херсонщини підтримала. Протягом січня ми маємо наміри зробити такі звернення до громад по 21 депутатах і ще по інших далі доопрацьовуємо й дивимося, наскільки ті чи ніші колеги будуть відповідати"
За словами Олега Лаврика, деякі депутати й самі вже пишуть заяви про складання повноважень:

Олег Лаврик
заступник голови депутатської фракції "Самопоміч" у парламенті
"Багато з цих колег самі почали писати заяви про складання депутатських мандатів, зокрема зараз вже є двоє колег з Чернівецької міської ради, які написали заяви, один колега з Київської міської ради, який написав заяву, в Одеській міській раді один колега теж пише заяву. Це ми очищаємося, і я думаю, що на кінець січня ви будете мати доволі немалий список людей..."
Нардеп анонсує добровільне складання повноважень депутатами міськрад і додає, що після звітування міських та обласних організацій партії список депутатів-кандидатів на відкликання може переформатуватися і розширитися.

Стосовно Марії Мезенцевої Олег Лаврик каже, що має детальніше вивчити питання:

Олег Лаврик
заступник голови депутатської фракції "Самопоміч" у парламенті
"Там є перелік людей, які за доволі формальними причинами мають багато пропусків. Більшість з них — це пропуски, які не пов'язані… зокрема, троє в нас жінок в декретній відпустці народжували, відповідно, в них там 3 місяці випали повністю з роботи, у 2-х колег були зламані ноги в різних регіонах, і також ми з розумінням ставимося до таких випадків… Ми всі ці дані зібрали, якщо вам потрібна конкретна відповідь по Харкову, то ми можемо дати трошки більше інформації, але я маю детальніше вивчити питання, щоб дати конкретну відповідь по прізвищу"
Чому Харківська рада не надає інформацію на запити ЧЕСНО?
Той обсяг, який би активістам довелося обробляти вручну, аби повідомити харків'янам, хто з депутатів прогульник
Громадський рух ЧЕСНО перед виборами спробував отримати інформацію щодо прогульників та декларацій депутатів Харківської міськради.

Нагадаємо, що тоді Харківська міська рада погодилася надати таку інформацію лише після сплати майже 14,5 тисяч гривень. Це при тому, що більшість рад через сервіс «Доступ до правди» надає систематизовані відповіді на запити ЧЕСНО.

Перед виборами ЧЕСНО отримав таку інформацію завдяки запиту народного депутата і оприлюднив результати моніторингу роботи Харківської міськради за 5 років канденції.
Презентація прогульників Харківської міськради
2015 рік
Цього року ситуація повторюється.
>2000 грн

розмір рахунку, який виставила міськрада за друк документів, які просили надати в електронному вигляді

Ірина Федорів
координаторка регіональної мережі ЧЕСНО
"Нас дуже дивує системне нерозуміння керівництвом Харківської міськради необхідності моніторити й покращувати ефективність роботи депутатів. До прикладу, у Київраді нам надають інформацію без проблем в електронному вигляді упродовж кількох годин. Ці дані дуже легко отримати з електронної системи голосування, за яку заплатила громада міста. Відповідно харківські активісти не мають в еру технологій сидіти й годинами опрацьовувати протоколи, розміщенні онлайн, щоб зрозуміти, кого не було і хто як голосує"
Нагадаємо, ЧЕСНО проаналізував статки депутатів Харківської міськради. Що цікаво, до головних прогульників комісій увійшли чотири з п'яти найбідніших депутатів — Світлана Андрєєва, Олександр Давтян, Олександр Худенко, Андрій Жорник. Після оприлюднення депутатських декларацій за 2016 рік черговий аналіз буде підготовлений для громади Харкова рухом ЧЕСНО.

Фото на кавері: ИТАР-ТАСС
Матеріал підготували:
Олександра Щукіна
координаторка ЧЕСНО в Харкові
Надя Кельм
інформаційна дизайнерка ЧЕСНО
Читайте також
comments powered by HyperComments

© 2016 All Right Reserved. Civic movement CHESNO
Made on
Tilda