Круглі суми і зайві метри

Мажоритарники багатші за списочників. Багатії не голосують за антикорупційні законопроекти. Депутатська зарплатня має найбільше значення для «Народного Фронту». 15 депутатів брали компенсацію на житло, маючи київські квартири. Це результати аналізу «першої хвилі» електронних декларацій.

Нардепи подаватимуть декларації за минулий рік до 1 квітня. Наразі Громадський рух ЧЕСНО проаналізував декларації нардепів за 2015 рік.
Фракційне багатство
З депутатських фракцій та груп особливим багатством вирізняються «Воля Народу», «Відродження» та «Опозиційний блок», які складаються переважно з колишніх «регіоналів».
22 млн грн
медіана заощаджень «Опозиційного блоку»
6 млн грн
медіана заощаджень фракції «Радикальної партії»
Ми використовуємо саме показник медіани, а не середнього значення, оскільки вона менш чутлива для максимальних значень. Таким чином, найбагатші депутати фракції не мають такого впливу на загальні показники.

Наприклад, найбагатший депутат Верховної Ради Ігор Котвіцький, що має майже 2 млрд грн грошових активів, суттєво впливає на середні показники фракції «Народний Фронт» — проте мати такі значні заощадження зовсім не типово для більшості депутатів цієї фракції. На питання про джерела його статків ще в 2015 році нардеп відповів, що «це до бухгалтера питання».
1,9 млрд грн
грошових активів має найбагатший депутат
Верховної Ради Ігор Котвіцький
Нажите нечесно: багатії-нардепи не голосують за антикорупційні реформи
Електронне декларування — це перш за все антикорупційний механізм для чиновників. Детальний аналіз декларацій та біографічного шляху політиків дозволяє виявити серед них тих, хто не міг збагатитися інакше, окрім як корупційним шляхом.

Додатковим підтвердженням про ймовірно корупційне походження коштів є й помічена закономірність у голосуванні за антикорупційну реформу. Згідно з даними голосувань за антикорупційну політику з сайту rada4you.org, депутатів, які наважилися відкрито виступали проти антикорупційної реформи, не було. Проте ті депутати, які коливалися в своїй підтримці, значно заможніші за тих, хто послідовно підтримував антикорупційну політику на голосуваннях.
Депутати, які найпослідовніше підтримували антикорупційні законопроекти, зазвичай мають найменше
До невеликої групи депутатів, які ніколи не голосували за антикорупційну реформу, потрапили й депутати, які не бувають, або дуже рідко бувають у Верховній Раді, наприклад, Дмитро Ярош, Андрій Білецький чи Сергій Клюєв.

Якщо зробити аналогічні розрахунки для кількості задекларованих автомобілів та об'єктів житлової нерухомості, то тенденція буде такою ж: ті депутати, які найпослідовніше підтримували антикорупційні законопроекти, зазвичай мають найменше, а ті, які коливалися в своїй підтримці, задекларували найбільше житла та машин.
Для кого важлива зарплатня?
Вже після запуску електронного декларування розпочалася чергова хвиля дискусій щодо доречності збільшення депутатської зарплатні.
17 650

така наразі середня зарплата
народного депутата України
Прихильники малих зарплат для нардепів часто аргументували це тим, що для депутатів ці кошти все одно нічого не важать. Завдяки даним декларацій можна скласти уявлення про те, наскільки дохід із зарплатні суттєвий для більшості народних депутатів.
Найбільше депутатів, які живуть (майже) на одну зарплатню, — у фракції партії «Народний фронт»
Для 116 нардепів зарплата становить не більше ніж 1/10 від загального доходу. А для більшості дохід переважає суму заробітної платні щонайменше вдвічі.

Бачимо, що частка депутатів, для котрих зарплатня складала в 2015 році значну частину доходу, є досить вагомою. Найбільше депутатів, які живуть (майже) на одну зарплатню, — у фракції партії «Народний фронт».

Та сама фракція тримає першість за показниками відвідування за письмовою реєстрацією, як раніше повідомляв рух ЧЕСНО.
Можна, звичайно, припустити, що на цих депутатів краще діє система зарплатних штрафів за прогули, оскільки зарплатня загалом має для них більше значення. Але також можливо, що депутати «Народного фронту» більш залежні від неофіційних «винагород» за підтримку потрібних коаліції рішень.

У коментарі Громадському руху ЧЕСНО голова фракції «Народний фронт» Максим Бурбак каже, що не береться говорити за всіх депутатів, але його особисто розмір зарплатні влаштовує.

Максим Бурбак
голова фракції "Народний фронт"
«Я хотів би говорити за себе. Мене так виховували з дитинства, що я чужі гроші не рахую, але й своїх не віддаю… За себе можу відповідати. Зарплатні вистачає. Але я ж проживаю в готелі "Київ" — житло надається»
Водночас Максим Бурбак визнає, що на транспортні витрати йде чимало коштів.

Максим Бурбак
голова фракції "Народний фронт"
«Стосовно депутатських грошей на виконання обов'язків, то тут уже треба думати. Наприклад, у мене центр округу — 150 км від Чернівців. Це щоб туди поїхати, то бензин треба постійно. Друге — транспортні витрати на Київ — туди й назад. Раніше відшкодовувалися повністю всі перельоти і всі транспортні витрати — це в попередньому скликанні. Тепер нам відшкодовують на 2,5 тис. грн. Щоб ви зрозуміли, що квиток на поїзд вартує 800 грн. Туди й назад — 1,5 тисячі. А це у місяць — два-три рази. Це якщо поїздом. Літак — на порядок вище»
Але ситуація значно зміниться, якщо врахувати не тільки доходи за 2015 рік, але й заощадження сімей депутатів.
Депутати, для яких річна зарплатня складає бодай одну десяту заощаджень та доходів родини — радше винятки із загального правила
Бачимо, що і тут є різниця між фракціями. Але парламентські фракції діляться на ті, для яких найтиповіша частка зарплатні у сімейних доходах і заощадженнях депутатів складає до 1% і від 1 до 5%.

Видно, що і тут є різниця між фракціями. Але парламентські фракції діляться на ті, для яких найтиповіша частка зарплатні у сімейних доходах і заощадженнях депутатів складає до 1% і від 1 до 5%.
Коли відсутність прописки — це плюс
Дискусія про депутатську зарплату не має бути прив'язана до їхнього фінансового стану. Адже не всі майбутні депутати залишаться такими ж, як у цьому скликанні. Натомість питання про забезпечення депутатів житлом прямо стосується наявності або відсутності в них власного житла.

Право депутатів на отримання житла державним коштом у власність скасували у 2014 році. Єдине, що залишили — право на проживання у готелі «Київ» або винайму житла для депутатів не зі столиці. Утім, для визначення цього права береться до уваги лише місце реєстрації депутатів, а факт володіння ними столичною житловою нерухомістю ігнорується.
15
народних депутатів користувалися державною компенсацією житла, при цьому вони або їхні дружини володіли житлом у Києві
При цьому вони або їхні дружини володіли житлом у Києві. Принаймні один з них, Олександр Долженков, маючи квартиру на Печерську, брав державні гроші на житло — близько 14 тисяч гривень щомісяця — та орендував квартиру на Позняках, ймовірно, в своєї помічниці.
Антон Кіссе каже, що мешкає в готелі Київ, йому там зручно і він запрошує до себе в гості:

Антон Кіссе
депутат від "Партії Відродження"
«Я живу в гостиннице "Київ". Приходите ко мне в гости — посмотрите, где я живу. Никаких проблем. Дружина — да. Но я еще раз говорю — Антон Киссе живет в гостиннице "Київ". Я там живу и за это получаю компенсацию. А остальное то, что есть — это жены и детей. А правильно или неправильно — пусть избиратели судят»
Нардеп каже, що йому подобається близькість готелю до парламенту і транспортне сполучення.

Антон Кіссе
депутат від "Партії Відродження"
«Я привык. Вот говорят, что в соседнем отеле гораздо комфортнее, там уровень выше, условия. А я говорю, вы понимаете, что я в этом отеле, когда стал народным депутатом в 2004 году. Как меня поселили туда, так я и не меняю отель. Мне особых условий не надо. А там чистенько аккуратно, душ, все условия. Самое главное, что близко до Рады. Метро пользуюсь. Правда, редко очень. В последний раз ездил в конце ноября — в начале декабря. Сын пригласил к себе в гости — на левый берег, и на метро без пробок доехали значительно быстрее чем на автомобиле»
Володимир Кацуба розповів, що ні дня не ночував у готелі «Київ», але використовував приміщення, як свою приймальню, але коли у ЗМІ постало питання про моральність таких компенсацій, то депутат відмовився від приміщення.

Володимир Кацуба
депутат від "Партії Відродження"
«Я не жил там, я приходил туда, чтоб с кем-то встретиться, провести встречи… Иногда приезжали с округа люди там останавливались, а я ни дня там не ночевал. Я считаю, что это не аморально. СМИ везде начали раздувать, что это аморально, имея там доход и так далее… я не задумывался об этом, а сразу написал заявление и отказался. Я даже не задумывался над тем, что эти деньги я как-то использую: я полагал, что положено — да и положено. А когда начали поднимать вопрос — я сдал да и все. В итоге я снял офис, что вышло дороже»
За словами Володимира Кацуби, він має потребу в приймальні в Києві у зв'язку з тим, що є членом парламентського комітету з питань економічної політики. Нині для цих потреб знімає квартиру на вулиці Інститутській, яка, за його словами, обходиться втричі дорожче.

Володимир Кацуба
депутат від "Партії Відродження"

«
Я по прежнему убежден, что должно быть такое служебное помещение рядом с Верховной Радой. Может быть не для проживания, а для того, чтобы провести какие-то встречи»
При цьому, згідно із Законом «Про статус народного депутата України», депутати і так забезпечуються кабінетом у будівлі комітетів, які можуть використовувати для зустрічей.

Найбагатший депутат Ігор Котвіцький також володів київською квартирою і, за даними Верховної Ради, повернув отримані на житло кошти. Проте на питання про компенсацію за проживання в Києві депутат відповів, що не отримував її у 2015 році.

Ігор Котвіцький
депутат від "Народного фронту"
«Я не получал компенсацию за жильё в Киеве», - переконує депутат, хоча, згідно з офіційним сайтом Верховної Ради, отримував її з січня по квітень, а пізніше повернув.
Голова фракції «Народного фронту» Максим Бурбак каже, що негативно ставиться до такої практики, коли депутат, маючи житло в Києві, отримує компенсацію на проживання в готелі «Київ».

Максим Бурбак
голова фракції "Народний фронт"
«Негативно ставлюся до такої практики. Нас завжди критикують, коли я на округ виїжджаю, за те, що держава нам відшкодовує проживання в готелі "Київ". Але за законом вона відшкодовує лише тим депутатам, які в 30-кілометровій зоні не мають житла. Якщо ж депутат має житло — та ще й проживає в готелі, то це повна ганьба. Але так думаю, що в "Народному фронті" такого нема, принаймні, я таких випадків не чув. З огляду на логістику, в "Києві" дуже добре жити. Робота поряд. Деколи навіть не виїжджаю з цього трикутника — Кабмін — Верховна Рада — Банкова»
Мільйонери з регіонів отримують перевагу перед киянами, які досі зареєстровані в квартирах батьків
Утім, Андрій Левус з «Народного Фронту» все-таки проживав в готелі «Київ», хоча його дружина володіла двома київськими квартирами.

Очевидно, що державна компенсація за житло не має залежати від таких досить випадкових речей, як наявність київської реєстрації.

Систему компенсації за житло народним депутатам потрібно реформувати, беручи це до уваги.
Мажоритарники заможніші за списочників
З даних депутатських декларацій можна зробити висновки і про те, чи є різниця за заможністю між депутатами, які потрапили у парламент за партійними списками та за виборами в одномандатних округах. Частково ми вже можемо скласти про неї уявлення з даних про великі статки депутатів груп «Відродження» та «Воля Народу», які були майже повністю обрані в одномандатних округах.

Але і загальна статистика підтверджує гіпотезу про те, що зазвичай мажоритарники заможніші за списочників. Особливо це помітно на даних про фінансові активи.
1,4 рази
більші заощадження мажоритарника
за заощадження середнього списочника
1,6 разів
різняться медіани мажоритарника і списочника

Марія Левонова
полісі-аналітик з питань доступу до політики
«Вибори в мажоритарних округах в українських умовах приводять до влади більше багатіїв. По-перше, більшу роль, ніж для списочників, грає банальний підкуп виборців. По-друге, мажоритарник має витрачатися на роботу в окрузі та рекламу на місцях, тоді як для списочника все вирішує кампанія на всеукраїнському рівні, яку оплачує партія. Тому нічого несподіваного в тому, що мажоритарники зазвичай багатші за списочників, немає»
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО робив аналіз фінансових звітів кандидатів-мажоритарників на проміжних виборах до Верховної Ради. Середня ціна мандату мажоритарника тоді вийшла трохи меншою 1 млн грн — проте офіційні фінансові звіти, звісно, не містять даних про гроші на підкуп виборців та «чорну бухгалтерію» кандидатів.

Звичайно, необхідність виборчої реформи очевидна і без даних декларацій. Але відверте викривлення мажоритарної складової на користь багатших кандидатів є додатковим аргументом на користь реформи.
Матеріал підготували:
Павло Миронов
провідний аналітик ЧЕСНО
Надя Кельм
інформаційна дизайнерка ЧЕСНО
Сергій Огородник
журналіст ЧЕСНО
Читайте також
comments powered by HyperComments

© 2016 All Right Reserved. Civic movement CHESNO
Made on
Tilda