Досить часто ми чуємо, що незалежність далась українцям безкровно, задарма або ж навіть "упала з неба". Але історія останніх століть демонструє, що сотні і тисячі українців боролися проти поневолення, проти тоталітарної радянської системи. Українців, які не здавалися, не опускали рук навіть у найскладніші періоди свого життя в тюрмах і на засланні. Проти тоталітарного антилюдського режиму протестували представники різних верств, професій та статі – військові, поети, художники, артисти, науковці, правозахисники, інтелігенція, працівники і селяни. Вони мужньо проходили випробовування допитами і катуваннями, сиділи в камерах смертників, відбули десятиліття нелюдських умов у таборах, жертвували молодими роками життя і власним здоров'ям, але не свідчили проти друзів і свідомо йшли на боротьбу з несправедливістю.
Комусь, на жаль, не вдалось вийти живим із радянських тюрем. Хтось вийшов і продовжив боротьбу вже у вільній державі. А дехто дожив до незалежності України і побачив, як держава нагороджує їхніх колишніх суддів та прокурорів почесними званнями та нагородами.
Тут розповідаємо історії лише деяких із них – нескорених українців, знакових постатей, які надихали наш народ на боротьбу за свої права і продовжують робити це досі.
Рух ЧЕСНО до Дня пам'яті жертв політичних репресій підготував матеріали про Василя Стуса, В'ячеслава Чорновола, Левка Лук'яненка, Юрія Литвина та Юрія Шухевича.