Золото партій:

«Народний фронт» приховав понад мільйон на джинсу
646 новин на 11 провідних сайтах міг проплатити «Народний фронт». Здебільшого партійні прес-релізи розміщувалися на платній основі й подавалися у деяких ЗМІ як новини. Інформація про це не фігурує в фінансовому звіті партії. Голова «Нарфронту» у Верховній Раді Максим Бурбак вважає, що це нікого не цікавить.

Партія «Народний фронт», яка має другу за розміром фракцію в парламенті, існує у напівзамороженому стані. Про це свідчить фінансовий звіт партії за три квартали цього року. Місцеві осередки не функціонують і офіційно не здійснюють жодних витрат. На центральному рівні витрати йдуть майже виключно на оренду офісу. Решта витрат у звіті несуттєві. Ні зарплат, ні витрат на агітацію там немає.
1,8 млн грн
отримала за приміщення на Кловському узвозі
сестра нардепа Антона Яценка (група «Відродження»)
- Дарія - отримала від «Народного фронту»
436,5 тис. грн
заплатив «Народний фронт» податковій, як ПДФО та військовий збір на користь тієї ж Дарії Яценко
Нагадаємо, із вересня «Народний фронт», як і інші парламентські партії, згідно з законом «Про політичні партії» отримує немалі гроші із бюджету. Але 25 млн грн від держави партія не встигла використати, бо гроші було перераховано за кілька днів до закінчення звітного кварталу.

Походження 5 млн грн, які були на рахунку партії станом на січень цього року (зараз залишилося близько 3 млн), визначити неможливо, оскільки партії їх перерахували до 2016 року і звітувати про їхнє походження не потрібно.

Розпоряджатися державними коштами буде обмежена кількість партійців у Києві, оскільки осередки НФ у регіонах хоч і існують (зокрема у Харкові та Чернівцях), однак юридичного статусу та банківських рахунків вони не мають.
Офіційно платні новини - поза звітом партії
Найімовірніше, як і у випадку з більшістю інших партій, дані фінансового зві «фронтовиків» найімовірніше просто не відповідають дійсності. Скажімо, якщо поглянути на партійний сайт «Народного фронту», то виявиться, що його постійно наповнюють.

Від 1 січня до 30 вересня 2016 року (тобто за перші три квартали) на сайті було опубліковано 1631 новину. Це мінімум 6 новин на день, в тому числі і у вихідні та святкові дні. Також системно ведеться сторінка "Народного фронту" у Facebook. Така праця навряд чи здійснюється на волонтерських засадах, однак довести щось у цьому випадку вкрай важко.
Інша справа — платні новини в інтернет-ЗМІ. Частина новинних сайтів певним чином позначає платні публікації.

До прикладу, на сайті ZAXID.NET від січня по вересень було опубліковано 98 матеріалів, які по факту є передруками новин з партійного сайту.

В абсолютній більшості випадків ці новини мали маркування «Прес-служба «Народного фронту» та виглядали ось так:
В окремих випадках ZAXID.NET розміщував на сайті не прес-релізи, а частини інтерв'ю чи коментарі партійців «Народного фронту» з посиланням на інші онлайн-ЗМІ, зокрема на Цензор.нет чи УНІАН.

Ці матеріали видання також маркувало «Прес-служба «Народного фронту».
Іще одне авторитетне видання, Ліга.net, з червня 2016 року опублікувало 50 новин «Народного фронту» у рубриці «прес-релізи».

Всі матеріали з таким маркуванням публікуються на правах реклами, про що можна дізнатися з матеріалу від редакції Ліги, де видання розповідає про джерела доходів.
4 000

коштує платна новина на сайті Ліга.net
2 800

вартість новини, якщо замовляти пакет із чотирьох новин
140-200 000

таку суму мала б заплатити за свої публікації партія «Народний фронт»
Не всі такі чесні — які ЗМІ не маркують
рекламні новини «Народного фронту»
Ми швидко помітили, що ті повідомлення, які на деяких сайтах публікуються у рекламному блоці, на інших розміщуються як звичайні новини.
Роман Кабачій
експерт моніторингових програм ІМІ
"Партійну джинсу і неналежно марковані матеріали від прес-служб досить легко побачити. Зазвичай вони дублюються на кількох сайтах відразу, практично без жодних змін, лише з різним маркуванням, як у випадку «Ліги». І коли такий матеріал з'являється на сусідньому сайті без жодного маркування, завдяки «Лізі» ми знаємо — це джинса. По-друге у партії приблизно ті самі спікери, які час від часу з'являються як карти із колоди з різними інформприводами. Так само у партії є свої підготовлені експерти-політологи, котрі коментують той чи інший крок чи пропозицію. І коли такий експерт світиться кілька разів поспіль, це теж свідчить про заангажованість матеріалу"
Співставивши платні новини на сайтах Ліга.net та ZAXID.NET, публікації про партію на деяких інших сайтах, де такі повідомлення з'являлися регулярно та новини самої партії, ми виявили серію зі 197 прес-релізів (більшість з них є і на самому сайті НФ), які поширювалися у провідних онлайн-медіа.

Як виявилося, регулярно (більше 20 разів за 9 місяців) публікували прес-релізи 11 ЗМІ. З дуже високою ймовірністю всі ці публікації є платними, бо для інших редакцій ці повідомлення ставали інформприводом у вкрай рідкісних випадках.
646

таку кількість повідомлень вдалося виявити
(не можемо стверджувати, що виявили всі матеріали)
1,3 млн грн

така сума витрат «Народного фронту» не потрапила до звітів,
якщо припустити, що кожна новина коштувала всього 2000 грн
І це, наголосимо, лише публікація новин у онлайн-ЗМІ, не враховуючи аналітичних публікацій чи можливої реклами у друкованих виданнях — ці питання слід розглядати окремо.
Новини з прес-релізів Народного фронту
Наведіть курсор на кружечки, побачите дату і заголовок новин
Цікаво, що частина сайтів, котрі передруковували прес-релізи, не лише не маркували ці матеріали, а й належним чином не посилалися на сайт «Народного фронту», або й не посилалися зовсім. Так, 1 червня 24 канал, Лівий берег, Цензор, УНІАН та ZAXID.NET опублікували ідентичний матеріал з посиланням на коментар нардепа Тараса Кременя. Лише ZAXID.NET та «Цензор» у своїх матеріалах послалися на партійну прес-службу.

Інколи джерелом новини є нібито Facebook когось із «фронтовиків», однак ідентичні формулювання, які обрамлюють цитати («резюмував лідер партії»,
«заявив політик» і т.д.
), та навіть однакові заголовки на різних сайтах видають походження матеріалу. Так є, наприклад, у випадку з матеріалом на основі допису Арсенія Яценюка у Facebook про вступ України до НАТО.

З посиланням на фейсбук Яценюка новину із ідентичним обрамленням і заголовками опублікували 24 канал, ZAXID.NET, Главком, Лівий берег, Цензор та iPress. Лише ZAXID.NET маркував цей матеріал як прес-реліз.

З візуалізації вище видно, коли і скільки платних повідомлень публікувалися різними ЗМІ. Найбільше таких повідомлень було на сайті 24 каналу.
119

таку кількість матеріалів на основі
прес-релізів «Народного фронту» ми виявили з січня по вересень на сайті
24 каналу, що перевищує загальну кількість маркованих матеріалів
на ZAXID.NET
Замовлення реклами на обох сайтах відбувається через Рекламне агентство «Люкс». Якщо поглянути на результати парламентських виборів 2014 року, то легко побачити, що «Народний фронт» переміг у всіх округах Львівщини, Тернопільщини, Івано-Франківщини, а також у кількох інших областях Заходу та Центру України. Тож не дивно, що піарники «фронтовиків» надають перевагу ЗМІ, популярним у цих регіонах.

Прикметно, що після двотижневої паузи після відставки уряду Яценюка кількість платних новин починає зростати у більшості медіа. Винятком є
«Цензор», де кількість публікацій «Народного фронту» залишалася стабільно високою починаючи з березня. Потребу стимулювати увагу до своєї партії у
«НФ» зрозуміли досить швидко — із травня репости прес-релізів публікуються приблизно зі сталою інтенсивністю, за винятком невеликої перерви у «мертвий сезон» на початку серпня.

Окрім загального медійного супроводу діяльності партії, трапляються і випадки, коли окремі ЗМІ особливо прискіпливо висвітлюють діяльність окремих нардепів.
136

щонайменше таку кількість матеріалів із січня по вересень 2016 року публікуєчернівецький BukNews про діяльність «Народного фронту»
> 100

з цих матеріалів побудовані на основі цитат лідера парламентської фракції «НФ» Максима Бурбака, який сам довго жив у Чернівцях та навчався в одній школі з Яценюком
Діяльність і висловлювання лідера парламентської фракції видання відслідковувало наскільки уважно, що звітувало навіть про похід Бурбака і «дружнього колективу Народного фронту» з Буковини у туристичний похід.

Ми намагалися взяти коментар у Максима Бурбака з приводу платних публікацій «Народного фронту», але він не відповів на запитання координатору руху ЧЕСНО, пославшись на втому, тим більше, що, за його словами, ці питання «не цікавлять людей».

У прес-службі нам порадили звертатися у центральний штаб.
Віктор Баранов
працівник прес-служби "Народного фронту"
"Це треба писати інформаційний запит і прес-служба його перенаправить у центральний штаб. Прес-служба не в курсі щодо умов розміщення прес-релізів, а про їхнє платне розміщення я взагалі вперше чую від вас"



У відповіді на письмовий запит прес-служба відповіла, що розміщує інформаційні матеріали у відкритому доступі й робить розсилку у ЗМІ електронною поштою.

«Кожне видання вирішує на власний розсуд, використовувати ці матеріали чи ні, і у якому вигляді їх розміщувати», - резюмує прес-служба політсили.
Про що пишуть у прес-релізах:
кілька абзаців невинної аналітики
Як ми вже писали вище, прес-релізи «Народного фронту» майже ніколи не стають інформприводами, адже переважно це розмиті заяви та оціночні коментарі головних спікерів.
22%
цитують голову фракції «НФ» у Верховній Раді
Максима Бурбака у платних новинах ЗМІ
15%
згадки про лідера «НФ» Арсенія Яценюка
у платних новинах ЗМІ
Часто поширюються заяви партії без конкретного спікера - це 50 випадків, або 7,74% від загальної кількості. Більше 5% згадок стосуються ще трьох нардепів - Леоніда Ємця, Андрія Тетерука та Вікторії Сюмар.

Примітно, що при пошуку платних новин ми не знайшли жодної публікації з цитатами Андрія Парубія, який, як спікер, є «природним» джерелом інформприводів для ЗМІ і вочевидь не потребує платного просування.

Змістовно інформаційні повідомлення стосуються невеликої кількості тем.
Перш за все «Народний фронт» залишається «партією війни».
156

кількість повідомлень, які стосуються теми війни, оборони та відносин з РФ. За загальною кількістю новин цієї тематики на різних сайтах опинилася лише на другому місці
> 100

кількість повідомлень, що стосуються критики опонентів, описують останніх як агентів Кремля, часто із закликами до силових структур «розібратися із ситуацією»
~ 40

кількість коментарів нардепів «НФ» щодо скандалу з колишньою журналісткою «Інтера» Столяровою та російським політтехнологом Шуваловим
Серед законодавчих ініціатив найактивніше просувалася тема закону про спецконфіскації, який, за словами «фронтовиків», передбачає механізм повернення коштів Януковича. 78 зі 125 платних новин зі згадками про законотворчість стосувалися саме цього законопроекту.
Епілог
Як бачимо, відслідкувати платні новини можливо, від будь-якої партії. Не все, звісно, — у багатьох випадках проплачені публікації надто схожі на справжні новини, аби їх можна було чітко ідентифікувати. Ми свідомі того, що суттєва частина «джинси» залишилася поза нашою увагою і зараз. До того ж, ми не брали до уваги друковані видання, радіо та телебачення. Навряд чи «Народний фронт» витрачав кошти лише на один тип медіа, коли лише аудиторія телебачення суттєво перевищує аудиторію онлайн-ЗМІ. Важливо, що партія не лише приховала витрати на рекламу, а й залишила в тіні джерела фінансування та основних донорів.

Слід визнати, що між основними гравцями (медіа, політики, партії, PR-агенції) існує своєрідний консенсус у підтримці наявного status quo. На перший погляд це дійсно вигідно — політичні партії обмінюють гроші сумнівного походження на доступ до аудиторії, який після чергових виборів знову конвертують у гроші. У свою чергу медіа отримує ресурс на існування, зате втрачає свій найцінніший ресурс — довіру. У підсумку програють і одні і інші — недовіра до політиків вже майже не компенсується довірою до ЗМІ.
Матеріал підготували:
Остап Кучма
аналітик ЧЕСНО
Надя Кельм
інформаційна дизайнерка ЧЕСНО
Ігор Фещенко
журналіст ЧЕСНО
comments powered by HyperComments