Принаймні судячи з першого читання Державного бюджету. Якщо туди нічого не внесуть, то 2021 рік буде найважчим за останні п'ять років децентралізації.
— Якщо коротко, то про розвиток не йдеться — аби вижити та підтримати життя громади, і на те може не вистачити.
— Так і є. Наприклад, минулого року на медицину додавали 3,5 млн гривень — частково закривали зарплату лікарів. Тому що в таких невеличких районних центрах, як у нас, грошей від НСЗУ не вистачає. Реформа медицини, в принципі, правильна: гроші ходять за пацієнтом. Хірург, наприклад, зробив якусь послугу, вправив ногу, йому там заплатили. Але які послуги робить наш хірург і які послуги робить, скажімо, хірург у Києві? Наш хірург робить менше, звичайно, операцій, якщо він взагалі робить, і грошей не вистачає. І щоб не закривалася лікарня, нам доводиться дотувати з місцевого бюджету ці кошти. І це дуже серйозне навантаження.
— Проєкт бюджету на наступний рік вже є чи ще в розробці?
— Є. Але все залежить від того, який приймуть державний бюджет. Виходить патова ситуація. Ми повинні за місяць опублікувати проєкт бюджету, виставити його на обговорення. З урахуванням тих податків, які зараз ідуть. Але якщо, наприклад, акциз нам відмінять, то нам прийдеться вносити корективи і десь обрізати 1,5 млн гривень знову.
— А чи залучаєте ви громаду до обговорення проєкту бюджету?
— Ми виставили на сайті проєкт бюджету. Чекаємо пропозиції. В нас працює бюджет участі. Більше громада, скажімо так, впливає через проєкти, які вони пишуть, подають.
Перший раз ми вибрали чотири переможці по 50 тис. гривень кожний: дитячий майданчик, міні-сцена та інші. Наступного року збільшиться сума, виділена на бюджет участі.
— Який розмір бюджету громади на 2021 рік?
— На 2021-й десь трохи більше 80 млн гривень. У нас був 65 млн гривень, але це разом із освітньою субвенцією.
— Чи заплановані дотації з обласного бюджету?
— Ми постійно пишемо, щоб нас включали. Нам, до речі, дотацій з області взагалі ніяких не іде. Окрім того, що ми беремо участь у якихось розвиткових проєктах, виграємо. Чи якісь екологічні проєкти подаємо. Ми реверсна громада. В нас реверс наступного року буде 4,9 млн грн. У нас іде вилучення з бюджету. А є громади, які дотаційні.
— Так а щось ви плануєте отримати в наступному році з обласного бюджету?
— Ми виграли цього року розвитковий проєкт на заміну даху в дитячому садочку. По співфінансуванню вони нам повинні виділити 750 тис. гривень — і ми свої додамо 1,3 млн гривень і замінимо в садочку дах.
— Скільки відсотків бюджету наступного року піде у вас на освіту і медицину?
— На освіту з бюджету близько 40%. З приводу медицини мені важко сказати, тому що ми тільки створили свій центр первинної медико-санітарної допомоги. Думаю, до 10%.
— Які три обіцянки з програми ви готові почати втілювати?
— Ми, в принципі, і не зупинялися втілювати. В нас півтора роки тому були перші вибори, то ми виконали все, що обіцяли. Навіть перевиконали.
У цю кампанію ми не давали глобальних обіцянок. Казали, якщо хочете, щоб продовжували так, як ми зараз працюємо, то так і буде. Тому що за рік і вісім місяців ми зробили більше, ніж за останні 20 років. Все тому, що минулого року навіть була інфраструктурна субвенція. Нас так не навантажували, як зараз.
Серед іншого обіцяли і плануємо капітально відремонтувати дорогу, реконструювати центральний парк і побудувати туристичний об'єкт "Сторожова вежа".