Також є питання пільг, коли держава їх встановлює, а виплачувати мають за рахунок бюджетів місцевого самоврядування, а їх 17 видів. От безкоштовний проїзд хто встановлює? Держава, а відшкодовувати мають з місцевих. Потрібно або віддати це право встановлювати пільги громадам, або компенсувати перевізникам із держбюджету.
Вважаю, що було б правильно, коли б громада визначала, кого возити безкоштовно. Десь атошників дуже багато, а десь школа далеко і школярі добираються з іншого кінця міста, а хтось вирішить безкоштовно перевозити пенсіонерів та багатодітних. Це все індивідуально. Коли б громада брала за це на себе відповідальність, то тоді б і платили справно, і люди знали б, хто точно може їхати безоплатно.
— Добре, а як же вирішити це питання? Це ж потрібно до парламенту звертатися, говорити і переконувати законотворців. Так, ми з колегами із Асоціації ОТГ працюємо над цими питаннями. Сьогодні на форумі мали можливість обговорювати низку питаннь із головою партії "Слуга народу"
Олександром Корнієнком, із
Дмитром Гуріним та
В'ячеславом Негодою (заступник Міністра розвитку громад та територій України). І ми напрацьовуємо і подаємо законопроєкти.
По-іншому ніяк. Держава в силу децентралізації віддає малим громадам деякі повноваження, а кошти лишає у держбюджеті.
От, наприклад, раніше місто відповідало за дошкільну, райадміністрації — за школи, ПТУ утримували обласні адміністрації. Що тоді відбувалося? Держава мала виділяти кошти на все: на утримання, опалення, зарплату, обладнання, меблі. Школи занепадали, було недофінансування і так далі. Вирішили передати місцевому самоврядуванню. Утворили громади і всі школи передали нам. Тепер держава покриває лиш зарплату педколективу. Бібліотекар, охорона, технічний персонал, кухарі, кочегари — це вже ваші місцеві проблеми.
— А надбавки для вчителів із місцевого бюджету у вас передбачено? А як же. І всі вони знають, що і тринадцяту зарплату кожного року отримають.
Тому я знову повторюся і наголошу, що зараз ми маємо мати стовідсоткову забезпеченість виконання тих послуг, які нам передала держава. Це на кожному кроці. Соцзахист також передали юридично на папері, а приміщення, автомобілі, техніку, меблі не передають. І таких тисяча прикладів по Україні.
— Який все ж вихід? Як виживати громадам і як боротися? Має бути субвенція на розвиток інфраструктури ОТГ обов'язково, плата за надра, щоб усе це добро утримувати.
Не розподіляє область акциз на паливо на ті дороги між селами, які також треба ремонтувати. Про них знаємо тільки ми.
Інший шлях — це, звичайно, залучення інвесторів. Але у нас проблема логістики і доріг, які у жахливому стані, а інвесторам це важливо.
— Маєте на увазі залучення донорських коштів чи відкриття виробництва і створення робочих місць? Не всі громади можуть брати участь у конкурсах. Не всі вміють оформляти заявки, та навіть якщо всі і подадуть, виграють лише п'ять–десять максимум.
Але функція держави, а не донорів — забезпечити населення якісними рівними послугами. Зараз, щоб отримати трохи більше, треба мати підтримку політичних партій. Добробут людей має бути забезпечений незалежно від того, яка партія при владі.
— В невеликих ОТГ для виборців партійна приналежність важлива? Та ні. Як у нас обирають — той дядько зоотехнік, я його знаю, за нього і проголосую. Але хороший зоотехнік — це не менеджер, який може розвивати території. Тут ніякі партійні квитки не спрацьовують. Нам треба гостро ставити питання про кадри, про потенціал і про обов'язкове навчання.
От обирають таких "хороших хлопців", а вони потім не знають, що таке стратегія розвитку чи як стимулювати розвиток економіки. Ми повинні мати підготовлені кадри, а не партійних представників.
У маленьких громадах голосують за людей, а не за партії.
— Як вважаєте, чи спрацювала нова виборча система і те, що балотування за партійними списками спустили до рівня більше десяти тисяч населення? Я завжди наголошував, що не робіть політику в малих громадах і містах. Партійні списки варто залишити на рівні облрад.
Округи укрупнили, і в мене лише одне село має свого депутата. Бо в селах виборців набагато менше, а вибір кандидатів ого який. Відповідно, кожен проголосував за свого, розпорошивши голоси, і лишилися ні з чим. Тому у нас і вийшло, що всі депутати, що обрані, усі з міста, 14 сіл без депутата. У них раніше ціла рада була, а тепер навіть депутата в селі нема, як це людям пояснити? Хто представлятиме їхні інтереси? І хто тепер з депутатів хоче до людей їхати за 20–30 кілометрів?
Тепер сидять у мене 25 депутатів, обраних з міста — куди вони будуть намагатися бюджет розподілити? На села? На сільську школу чи на свою? Та на свою ж, звісно, бо тут його дитина і тут проблеми видніші, ніж десь там далеко. От тепер мені доведеться збалансовувати всі ці питання.
Були плюси у мажоритарці на низовому рівні, бо тоді кожне село мало свого депутата. Тому це питання для мене однозначне.
— А як виборчі комісії справлялися? О, єдині, хто дійсно постраждав від цієї системи, це члени ДВК і ТВК, особливо їх голови. Вони просто не знали, як то все порахувати. Вони перераховували і уточнювали ті протоколи по кілька раз. Це важко, тим паче у сільській місцевості.
— Явка була висока?