Наприклад, або на адекватне зниження єдиного податку для підприємців, які сьогодні змушені бути закритими, або зменшення орендних платежів, якщо це оренда комунального майна або земельних ділянок. Це має бути зроблено і відкрито обговорено з громадою, і запропоноване таке рішення депутатів. Це мінімум.
Максимум — це якісь компенсаційні виплати, хоча це більше завдання держави. І тут в нас не буде таких ресурсів. А наша головна допомога — це підтримка медицини, щоб вона функціонувала, мала якийсь запас ліжкомісць для прийому хворих і забезпечення медикаментами, елементарні захисні речі — це лягає на плечі місцевого самоврядування.
— Як ви бачите, чи буде діалог між новими районною і міською владою?
— Шлях до діалогу я бачу, оскільки вже встиг познайомитися з цим новим головою. В новій раді "Самопоміч" також має фракцію. Хоч і невеличку, але там є наші депутати, які будуть ставати на захист інтересів Скадовська. Там, якщо подивитися на склад депутатський, то відсотків 40–50 — це саме депутати від колишнього Скадовського району (Скадовський район – це тепер і колишні Каланчакський та Голопристанський райони — С. Н.).
Сподіваюсь, що той системний конфлікт, який був закладений у відносинах місто — район — районна адміністрація, він зараз зникає у зв'язку з тим, що повноваження не перетинаються. Зараз повноважень районної ради немає, але очікую, що не буде закладеного системного конфлікту.
— Питання з імперативним мандатом і впливом партії. Як ви вважаєте, буде партійне рабство і постійна загроза для депутата бути відкликаним важливіша за інтереси виборців?
— Це залежить від конкретного депутата. За перший рік імунітету він точно може ні на що не зважати. І, в принципі, я не думаю, що у якоїсь партії будуть такі вимоги, які не зможе виконати депутат. Ніхто не зможе декларувати відкрито якісь реактивні речі. Тому все-таки в першу чергу депутат має відповідати перед своїми виборцями і своїм сумлінням, а боятись імперативного мандата — це другорядна штука. Ще спробує хай хоч раз застосувати цей мандат.
— А місцеві керівники партосередків? Не буде так, що п'ять–шість людей з Херсона будуть керувати міською радою?
— Я думаю, що, навіть якщо і буде якийсь вплив, він не буде настільки значний, щоб депутати мусили відмовлятись від своїх переконань і роботи так, як каже партійне керівництво, а не так, як того вимагає ситуація у громаді. Це така моя загальна думка. Звісно, якісь там окремі перекоси можуть бути.
Просто теоретично складно уявити собі ситуацію: наприклад, депутат голосує за виділення земельної ділянки. І це голосування є абсолютно відкритим, законним і продиктованим інтересами громади. А партійне керівництво вважає, що цю земельну ділянку не треба виділяти. Я не думаю, що це буде причиною для відкликання. Тому що такий депутат себе захистить. До того ж, наскільки мені відомо, всі рішення по депутатству будуть закінчуватись рішенням ТВК. І це також буде нівелювати той негативний вплив партійної осі на депутатів місцевих рад.
— А оця новела, яку зараз пропонує Мінрегіон, що якщо міського голову відправляють у відставку, то і вся міська рада йде у відставку — це справедливо чи ні?
— Вважаю, справедливо. Якщо саме депутати відправляють міського голову у відставку, значить, вони беруть відповідальність, говорячи, що міський голова не справляється, то нам потрібно перезавантаження, а відповідно, ми перезавантажуємось і самі. Ця позиція унеможливить спекуляції, адже, як відомо, з політичних мотивів збирались 2/3 депутатів і відправляли міського голову у відставку, а самі продовжували працювати. Часто такі рішення потім нівелювались судами і міські голови повертались. Тобто знайти об'єктивні причини, по яким зробити висновок, що міський голова не справляється, то це дуже складно.
— Ще питання щодо району. Так сталось дуже дивно, що Скадовськ став центром району. При тому, що є та ж Гола Пристань, яка претендувала. На вашу думку, за яким принципом відбувався поділ на райони нашої області — з 18 районів на п'ять? І чи мали тут якийсь вплив групи впливу? Той самий Булюк, інші люди в регіоні?
— Я думаю, що якісь групи точно мали вплив. Бо це питання про райони тягнулося пару років. І було і три райони, і чотири, і було п'ять районів, які ми сьогодні маємо. Це стало несподіванкою точно для Скадовська, бо останнім часом стало точно відомо, що Скадовськ, Гола Пристань і Каланчак — вони відходять до Херсонського району. Це нас трохи лякало, оскільки хоч і не зрозумілі повноваження цієї районної влади, але було зрозуміло, що ми стаємо якоюсь дальньою-дальньою периферією.
Чи логічно, що центром оцієї території став саме Скадовськ — то географічно так. Бо якщо подивитись на наш район, то Скадовськ знаходиться ближче до центру. До того ж, відстань від Голої Пристані до обласного центру є близькою, думаю, що по якихось параметрах і в цьому плані географічно Скадовськ виграв.