— Які три найболючіші проблеми сьогодні в Острозькій громаді?— Наша громада небагата. У нас є Острозька академія — одне з найбільш наповнюючих джерел бюджету. Та, на жаль, у нас немає великих виробництв, серйозних надходжень від приватних організацій, приватного бізнесу. Я працював з 2007 по 2010 рік головою райдержадміністрації при
Ющенкові. І я знаю, що Острозький район на 96 % дотаційний. Тому перше, що б я хотів зробити, це привести сюди інвесторів, які могли б відкрити хороші виробництва, надати робочі місця і надходження до бюджету. Це складна проблема.
По-друге, в регіоні досі не вирішене питання з оптимізацією освітніх закладів.
У той час, коли інші райони оптимізовували навчальні заклади, закривали школи, у нас влада, вибачте, займалася популізмом. Острозький район п'ять років ігнорував вимоги законодавства. І це, звісно, непопулярне рішення, та як би складно нам не було, ми повинні вирішувати цю проблему і закривати школи.
— Про два найболючіші, на вашу думку, питання у громаді ви розповіли. А яка ще третя проблема? — Для мене особисто дуже болюче питання — дороги до сіл. У громаді є села, в яких можна було придбати хату, по суті, за безцінь — 10–20 тис. гривень, лише тому, що туди немає дороги. Наприклад, в одному селі за 18 км від Острога всі хати розкуплені. Я вважаю, що не буде дороги — не буде сіл, не буде життя. Всі, хто їде до Острога, знають про жахливі дороги. Якщо ви були, то в курсі…
— У вас вже є детальний план щодо кілометражу та виділених коштів на будівництво? — Я не можу сказати вам про кожну дорогу. І про те, з якої дороги розпочнемо та загальний кілометраж. Тим паче ми лише формуємо бюджет. Я зараз вивчаю питання. Але якщо, наприклад, брати ситуацію в Острозі, то в нас є проєктно-кошторисна документація на будівництво доріг, і це величезні кошти. Є така вулиця Татарська — дорога до нашої центральної районної лікарні, на будівництво якої заплановано 16 млн гривень. Ми розуміємо, що це для нас непідйомна сума. Треба спілкуватися і з керівництвом області, і з народними депутатами, і ми готові до співфінансування. Щодо сіл, то спочатку було б добре зробити ямковий ремонт, і далі будемо шукати ресурси.