Забезпечення консенсусу між державами-членами ЄС щодо відкриття для України кластера 1 "Основи".
Панове міністри закордонних справ держав-членів ЄС, висловлюючи глибоку пошану до Вашої систематичної роботи, спрямованої на сприяння здобуттю Україною членства в ЄС, ми хотіли би звернутися до Вас з проханням посилити зусилля задля досягнення консенсусу серед держав-членів ЄС щодо відкриття для України кластера 1 "Основи".
Ми твердо віримо, що інструменти євроінтеграції показали свою ефективність і трансформаційну силу для України. Підписання Угоди про асоціацію 2014 року посприяло втіленню істотних змін в українському законодавстві, наблизивши його до acquis ЄС. Одним із основних чинників, завдяки яким це стало можливим, є Угода про поглиблену та всеосяжну зону вільної торгівлі (ПВЗВТ), яка надає українським компаніям доступ до Єдиного ринку ЄС. Цей доступ виявився найпотужнішим трансформаційним інструментом у переорієнтації українського бізнесу з ринку Росії на ринок ЄС. А надання Україні статусу кандидата 2022 року стало поштовхом для втілення інших реформ, зокрема у сфері юстиції та медіа. Однак тепер інтеграція України в ЄС опинилася під загрозою через проблеми у двосторонніх відносинах, що можуть стати на заваді загальному процесу переговорів про вступ.
Реформи в рамках Кластера 1 "Основи" важливі для посилення демократичних перетворень в Україні. Що більше, вони вкрай потрібні нам як громадянам України. Тому ці реформи вимагають якнайшвидшого сприяння і пильної уваги з боку ЄС. Україні необхідно підтримувати цей рівень ентузіазму та швидкість щодо Кластера 1 «Основи», щоб мати достатньо часу для належного впровадження реформ. Як представники громадянського суспільства, ми зобов’язуємося контролювати впровадження цих реформ, забезпечуючи їх ефективність на практиці. Ми повністю поділяємо думку, що процес вступу має відбуватися за методологією, заснованою на заслугах. Задля цього ми готові співпрацювати з державами-членами ЄС, надаючи свої аналітичні висновки щодо процесу переговорів про вступ.
Здійснення конкретних кроків у процесі вступу і збереження надійної перспективи повноправного членства в ЄС є для українських політиків потужним мотиваційним чинником для ефективного впровадження реформ у повному обсязі. Уряд України розробив необхідні Дорожні карти для відкриття Кластера 1 "Основи" із залученням представників громадянського суспільства, які надали свої коментарі та пропозиції. На цьому етапі Україна виконала своє «передвступне домашнє завдання». Однак, для подальшого поступу їй потрібне схвалення і підтримка держав-членів ЄС, щоб офіційно відкрити Кластер 1 «Основи». Це рішення піде на користь і Україні як країні-кандидату, і ЄС загалом.
Список підписантів:
Коаліція Реанімаційний пакет реформ: