Жоден із членів земельної комісії Київської міської ради не проголосував "проти" під час розгляду 15 земельних проєктів так званих "туалетних схем". Водночас 9 депутатів Київради підтримали усі 15 “туалетних схем” у ході голосувань. Про це йдеться в аналізі Рух ЧЕСНО про те, як голосували депутати під час розгляду “туалетних схем” протягом 2023-2024 років.
У цьому списку, зокрема, колишній секретар Київради Володимир Бондаренко, колишній адвокат зрадника Віктора Медведчука Ігор Кириленко та Юлія Уласик, Анатолій Шаповал, Віталій Нестор та Олена Марченко із фракції “Батьківщина”, а також Михайло Терентьєв, Олена Овраменко та Дмитро Калініченко від УДАРу.
Зазначимо, згідно “плівок Комарницького”, які оприлюднили внаслідок операції НАБУ і САП “Чисте місто”, ключовими фігурантами є Михайло Терентьєв та Олена Марченко. Депутати також отримували підозри у справі про земельну корупцію, проте пізніше вийшли під заставу в кілька мільйонів гривень.
З моменту оприлюднення деталей операції НАБУ і САП “Чисте місто”, питання так званих “туалетних схем” все гостріше постає у стінах Київради. Зокрема, депутати почали розгляд проєктів, що можуть дозволити визнати недійсними деякі подібні рішення.
Проте вже друге пленарне засідання поспіль депутатам не вистачає голосів для їхнього ухвалення. Ключова причина — непевність стосовно результативності таких голосувань та їхній можливий вплив на чинне кримінальне провадження.
На пленарному засіданні у грудні 2024 року депутатка УДАРу та заступниця голови земельної комісії Олена Овраменко зазначала, що профільна комісія жодні “схеми” не підтримує:
“Я хочу чітко зазначити, що депутати Київської міської ради, які працюють у земельній комісії, ніякі “туалетні схеми” не підтримують! Це перше. Ми розглядаємо ті проєкти рішень, які нам готують відповідні департаменти! І я так розумію, що якщо проєкт рішення виходить до депутатських комісій, то на цих земельних ділянках є оформлене майно”.
Проте сама депутатка проголосувала “за” усі проєкти, стосовно яких наразі зареєстровані проєкти про те, щоб визнати їх недійсними. Друге місце у рейтингу посідають депутати, що проголосували за 14 з 15 згаданих ініціатив. Такими є, до прикладу, співголови фракції “Батьківщина” у Київраді — Володимир Слончак та Денис Москаль. Зокрема, Володимир Слончак не взяв участі в голосуванні щодо передачі землі в оренду ТОВ “ГБР”, а Денис Москаль не натиснув жодну з кнопок, коли йшлося про ділянку на проспекті Петра Григоренка, 5-В у Дарницькому районі.
Володимир Слончак також фігурував у розмовах із Денисом Комарницьким, зокрема коли обговорювали розмір хабарів за оформлення земельних ділянок у Києві. Про це свідчать оприлюднені матеріали BIHUS.Info. Депутат заявляв, що “голосує завжди самостійно і з Комарницьким спілкувався виключно щодо особистих питань”.
Депутатами, що підтримали 13 проєктів рішень, є: Вадим Іванченко, Юрій Сулига та Ярослав Федоренко від фракції “Єдність”, Дмитро Білоцерковець, Михайло Іщенко та Олесь Маляревич від УДАРу, Ольга Чайка від “Європейської солідарності”, Юрій Федоренко та Михайло Присяжнюк із “Слуги народу”, Олександр Бродський та Катерина Глімбовська від “Батьківщини”, а також Володимир Кравець із депутатської групи ПЗЖМ.
Зазначимо, що Юрія Федоренка також згадує у розмові Олена Марченко у “плівках Комарницького”: “Я за цю інвентаризацію, ми єдину інвентаризацію проголосували на сесії, Юру попросила…Федоренка”.
Нагадаємо, що у березні на сайті Київської міської ради з’явилися проєкти рішень про визнання недійсними рішень, що стосуються земельних ділянок у столиці. Деякі ініціативи спершу передбачали оренду, зміну цільового призначення або затвердження технічної документації. Суб’єктом подання рішень виступав Володимир Бондаренко ще як заступник міського голови.
На пленарному засіданні Київради 15 квітня дані проєкти рішень розглядалися повторно, проте депутатам не вистачило голосів для ухвалення трьох ініціатив, інші проєкти з цієї категорії мають розглянути пізніше. Депутати змінили черговість розгляду запитань, проте у ході подальших обговорень був відсутній кворум у сесійній залі, тож була оголошена перерва у засіданні.