Нещодавно СБУ оголосила низці проросійських політекспертів підозри в злочинах проти національної безпеки. Також накладено санкції на пропагандистів та російські медіапроєкти.
До цього списку увійшов політолог, який фігурував на каналах екснардепа від партії “ОПЗЖ” Віктора Медведчука. Кирило Молчанов, зокрема, займався піаром проросійських політиків. У 2022 році він виїхав до Росії та був залучений до підсанкційного медійного проєкту Медведчука “Другая Украина”.
За запитом правоохоронців Молчанова затримали в Польщі та передали в Україну. Це перший подібний випадок з початку повномасштабного вторгнення. Проросійському політологу оголосили підозру щодо виправдання збройної агресії Росії проти України. Крім того, його просять обміняти на українського журналіста Дмитра Хилюка.
Рух ЧЕСНО веде ПолітХаб та Реєстр зрадників, щоб зберегти політичну пам’ять серед громадян.
Пропагандист на замовлення
За даними YouControl, Кирило Молчанов був заступником голови громадської організації “Український інститут політики”. Також він був експертом Українського інституту аналізу та менеджменту політики. Ці організації займалися здебільшого піаром українських політиків.
У 2019 році "Детектор медіа" вніс Молчанова до списку так званої групи підтримки лідера нині забороненої "ОПЗЖ" Віктора Медведчука. Він фігурував на каналах кума Путіна як “політексперт”. Також Молчанов увійшов до бази псевдосоціологів і прихованих піарників.
Так, пропагандист піарив лідера забороненої партії Шарія, використовуючи меседжі, вигідні політсилі, та практикуючи позитивні згадки в ефірах. За даними журналістів, Молчанову вдалося прорекламувати партію блогера під час ефіру про ситуацію з COVID-19 та Новими Санжарами. За це він, імовірно, отримував 1000 доларів на місяць.
Молчанов прокоментував це тим, що вчився разом із дружиною Анатолія Шарія та членкинею партії Ольгою Шарій в університеті.
Крім того, пропагандиста помітили в піарі екснардепа та власника телеканалу “Наш” Євгенія Мураєва, колишнього народного депутата Вадима Рабіновича й “ОПЗЖ”. Також у 2016 році він оприлюднював дані із завищеними рейтингами тодішнього кандидата до Верховної Ради Загіда Краснова.
Під час виборів Молчанов вигадав теорію змови про те, що “Народний фронт” та БПП (нині — партія “Європейська Солідарність”) буцімто намагаються дискредитувати вибори через Центральну виборчу комісію.
Читайте також: Олексій Арестович: від позаштатного радника ОП до проросійського пропагандиста?
Арешт і підозра
Кирила Молчанова заарештували в Польщі та передали в Україну. Це перший випадок з початку повномасштабного вторгнення, коли за запитом СБУ в Україну передали російського агента, який працював в інформаційній сфері.
Пропагандист отримав листа з Німеччини, куди його запросили нібито для вручення “гранту”. Згодом правоохоронці затримали Молчанова та оголосили підозру щодо виправдання збройної агресії Росії проти України. Під час обшуку в нього знайшли паспорт РФ. Наразі Молчанов перебуває в СІЗО.
Фото: СБУ
У 2022 році Молчанов виїхав до Росії та став одним із ключових ідеологів підсанкційного медійного проєкту “Другая Украина” Віктора Медведчука та “Голос Європи” (Voice of Europe). Крім того, поплічники проєкту Медведчука потрапили до санкційного списку, серед них: політтехнолог Денис Жарких та ексгенеральний продюсер телеканалу “112 Україна” Артем Марчевський.
Служба безпеки України зазначила, що Кирило Молчанов був одним із частих гостей токшоу Володимира Соловйова. Протягом 2023 року він 35 разів брав участь у прямих ефірах пропагандиста. Він виправдовував збройну агресію Росії та поширював фейки, організовував на території Євросоюзу вуличні акції, де закликав припинити надавати міжнародну підтримку Україні.
Крім того, в 2023 році український медійник Віталій Дикий брав інтерв'ю у Кирила Молчанова.
Нагадаємо, нещодавно фігурантам угруповання, яке реалізовувало проєкт Росії про "зовнішнє управління" Україною, оголосили підозри за дії, вчинені з метою повалити конституційний лад. Серед них також були й “політексперти”.
Скажімо, голова забороненої партії “Держава” Дмитро Василець був лідером цього угруповання. Він залучив до нього адвоката Анатолія Шарія, Валентина Рибіна, "політексперта" з телеканалів Медведчука Олександра Скубченка, заступника голови забороненої партії "Держава" Олександра Семченка. До цього списку увійшли також ще кілька пропагандистів, зокрема з Криму.
Заклик до обміну
Спільнота українських журналістів Медіарух закликала обміняти Кирила Молчанова на Дмитра Хилюка, який перебуває в російському полоні понад три роки. Росіяни викрали українського журналіста під час окупації Київської області.
Нагадаємо, що у 2022 році ексдепутата від партії “ОПЗЖ” Віктора Медведчука вдалося обміняти на 215 українських військових, зокрема пʼятьох командирів полку “Азов”.
Читайте також: Портрет нардепа: парламентські будні Віктора Медведчука.
Нагадаємо, що 11 народних депутатів поточного скликання отримали підозри в злочинах проти нацбезпеки.
“Правозахисник” і блогер
У низці пропагандистських ЗМІ діяльність Молчанова висвітлювали як “правозахисницьку”. Він інформував європейських політиків про нібито порушення прав людини в Україні.
Голова забороненої партії “Держава” Дмитро Василець, якого визнали винним за підтримку збройної агресії Російської Федерації, доволі часто згадував про Молчанова та його “незаконне” затримання СБУ.
Також Василець спростовував причетність пропагандиста до підсанкційного російського проєкту “Другая Украина” та фінансування діяльності Молчанова з Росії. За словами лідера забороненої партії, Молчанов також інформував про порушення прав людини “режимом Зеленського”.
Скриншот: Телеграм-канал Дмитра Васильця
У відео з російським журналістом і політологом Кирилом Задовим Молчанова титрують як директора Інституту вивчення наслідків війни в Україні. У розмові вони обмірковують, “кому вигідно продовжувати війну в Україні”.
В інших відео Молчанов критикував події Майдану та зазначав, що “безвіз до 2020 року зникне”.
Раніше Рух ЧЕСНО писав, чим запам'ятався Артем Дмитрук та Євген Шевченко у Верховній Раді, а також склав портрети Олексія Арестовича, Максима Бужанського, Юрія Бойка та Нестора Шуфрича.