Втікачі та нардепи з СІЗО: хто з обранців не подав декларації за 2024 рік

Фото: Втікачі та нардепи з СІЗО: хто з обранців не подав декларації за 2024 рік

Пʼять народних депутатів не подали вчасно декларації за 2024 рік. З них четверо перебувають у СІЗО, а ще один має кримінальний вирок і переховується за кордоном. Водночас декларації восьми нардепів вилучені з публічного реєстру. 

Декларацію за 2024 рік потрібно було подати до 31 березня. НАЗК ж розпочне перевірку декларацій вже у травні, оскільки декларанти мають 30 днів для виправлення інформації.  

Як показує аналіз ЧЕСНО, річні декларації не подали пʼятеро нардепів. Серед них колишній “слуга”, а нині позафракційний Олександр Дубінський та обранці від забороненої проросійської партії ОПЗЖ Нестор Шуфрич та Олександр Пономарьов. Усі троє перебувають у СІЗО як фігуранти справ про державну зраду. 

Читайте також: Шуфрич намагався подати законопроєкт про захист прав нацменшин із СІЗО

Немає декларації за минулий рік і від позафракційного нардепа Віктора Бондаря, якому на початку року НАБУ та САП оголосили підозру у справі про заволодіння коштами Укрзалізниці. Правоохоронці називають нардепа "співкерівником організованої групи", викритої на заволодінні понад 140 млн грн.

14 лютого суд відправив Бондаря під варту із можливістю застави в 100 мільйонів гривень. Бондаря взяли під варту в залі суду. З 12 лютого він не відвідував засідань Верховної Ради, а до того його картка світилась у слоті, проте була неактивна. Востаннє депутат голосував в Раді ще 16 січня – якраз за день до вручення підозри. 

Крім того, декларацію не подав “слуга” Андрій Одарченко, який у вересні минулого року нелегально перетнув кордон та втік до Румунії і відтоді не зʼявлявся у Верховній Раді. У листопаді ВАКС визнав Одарченка винним у справі про підкуп ексголови Держвідновлення Мустафи Найєма. Нардепа засудили до восьми років позбавлення волі, він оголошений у розшук. 

Читайте також: Нардепи в розшуку: кого з обранців ВРУ-9 шукають правоохоронці? 

Приміто, що ще троє нардепів, які перебувають у розшуку і переховуються закордоном, попри це подали свіжі річні декларації. Це Артем Дмитрук, Ярослав Дубневич та Сергій Шахов. Видно, наявність підозр в одних злочинах не причина напрошуватися ще й на справу про умисне неподання декларації.

Артем Дмитрук, який у серпні втік до Лондона, навіть задекларував 470 тисяч гривень депутатської зарплати за минулий рік, отриманої, ймовірно, ще до виїзду за кордон.  

Серед інших нардепів-втікачів декларацію подав також Олександр Куницький, який у вересні не повернувся з закордонного відрядження, та навіть Федір Христенко, який третій рік поспіль прогулює засідання Верховної Ради.

Читайте також: ZPSanek aka Куницький: від скандального блогера до нардепа-втікача

Загалом на сайті НАЗК можна знайти свіжі декларації 387 з 400 народних депутатів. Декларації восьми нардепів не відображаються для публічного доступу. Нагадаємо, на час воєнного стану з реєстру декларацій приховують дані (в тому числі за попередні роки) про тих депутатів і держслужбовців, які служать у війську чи мають інші безпекові підстави для закриття їхньої інформації.

Серед таких нардепів: представник “За майбутнє” Сергій Рудик, від “Слуги народу” Святослав Юраш, Вячеслав Рубльов, Валентина Короленко-Усова, Лада Булах, нардепка від “ЄС” Софія Федина, позафракційна Людмила Буймістер, а також підозрюваний у держзраді Євгеній Шевченко, який на початку вторгнення, заявляв, що служить в ГУР, хоч там потім це спростовували

В НАЗК раніше ЧЕСНО пояснили, що на підставі подань вилучаються з відкритого доступу не тільки декларації, а й повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, подані за всі періоди. Всі документи, подані до Реєстру декларантами, стосовно яких на підставі подань вже застосовані заходи захисту, вилучаються з публічного доступу автоматично. Ініціатором вилучення декларацій, поданих суб’єктами декларування, які наразі мобілізовані до лав ЗСУ, є Генеральний Штаб ЗСУ. Такі зміни до правил декларування були запроваджені в жовтні 2023 року одночасно з рішенням про відкриття реєстру.

Торік Рух ЧЕСНО також повідомляв, хто з нардепів не подав декларації за 2023 рік і чиї вилучили з публічного реєстру.


Підтримати ЧЕСНО

Рух ЧЕСНО 10 років розказує, що робиться в політиці. Хочете, щоб ми продовжували?

Підтримати