Голосування за збільшення повноважень міського голови під час повітряної тривоги, таємне голосування за відставку Володимира Бондаренка, готовність блокувати трибуну та ухвалення проєкту боротьби з “туалетними схемами” — таким було пленарне засідання Київради, на якому вперше за довгий час головуючим був міський голова Віталій Кличко.
Крім того, це було перше засідання в 2025 році, яке просунулося далі затвердження порядку денного та не завершилося блокуванням трибуни, про яке раніше писав Рух ЧЕСНО. Водночас прогалини у знанні міським головою тонкощів регламенту спричинили деякі складнощі.
Детальніше про перебіг засідання та суть ухвалених проєктів рішень розповідає ЧЕСНО.
Нові звільнення, статус Бондаренка та зібрані підписи
На початку пленарного засідання Віталій Кличко оголосив посадовців КМДА, що були звільнені внаслідок операції “Чисте місто”. Щоправда, цього разу перелік розширився, і міський голова ще оголосив про звільнення:
директора комунального підприємства “Київський інститут земельних відносин” Ігоря Долинського;
директора КП “Спецжитлофонд” Володимира Шарія;
заступниці директора Департаменту містобудування та архітектури Валентини Святиної;
директора комунального підприємства “Фінансова компанія “Житлоінвест” Віктора Погребного, який наразі перебуває на лікарняному.
“Щодо інших посадовців, імена яких лунали в журналістському розслідуванні, у них визначений процесуальний статус у кримінальному провадженні. У Володимира Бондаренка статус свідка. Його як секретаря Київради обирали депутати. Тільки вони можуть його звільнити — відповідно до регламенту та процедур”, — наголосив Кличко.
Власне, сказано — зроблено. Незабаром після того, як міський голова озвучив статус Володимира Бондаренка та можливість депутатів його звільнити, фракція “Слуги народу” на чолі з Андрієм Вітренком заявила про готовність виступити з відповідною заявою. Спершу депутати наполягали на виступі ще в ході незавершеного засідання від 30 січня, хоч відбулося голосування про перенесення усіх питань. Після сварки в сесійній залі Віталій Кличко запропонував виконати державний гімн — це зробили ще двічі, щоб процедурно закрити засідання 30 січня і відкрити засідання 3 квітня.
У заяві Андрій Вітренко озвучив, що було зібрано понад 40 підписів під вимогою до міського голови поставити на голосування на наступному найближчому засіданні дострокове припинення повноважень чинного секретаря Київради Володимира Бондаренка “як такого, що спаплюжив честь та демократичні основи цієї ради”. Вітренко також озвучив, що фракція “Слуги народу” залишає за собою право блокувати трибуну.
Далі продовжилися суперечки між депутатами щодо подальшого проведення засідання й регламенту. Зазначимо, що на пленарному засіданні Київради 3 квітня роль головуючого виконував сам Віталій Кличко, адже Володимир Бондаренко раніше написав заяву на відсторонення від проведення засідань, і ця роль перейшла міському голові.
Складність полягала в тому, що мер не досконало знається на регламенті, тож подекуди Віталій Кличко звертався до помічників, що сиділи поруч у президії, в інших випадках — до голови регламентної комісії Леоніда Ємця. “Регламент — це наша конституція, яку ми не повинні порушувати”, — неодноразово повторював міський голова, намагаючись припинити дискусії. Зрештою оголосили перерву для засідання погоджувальної ради. У підсумку депутати дійшли згоди, що таємне голосування стосовно відставки Володимира Бондаренка проведуть у вівторок, а більш точні деталі повідомлять згодом.
Спроба проводити позачергове засідання у вівторок у депутатів вже була — такого рішення дійшли, коли хотіли продовжити розгляд порядку денного від 30 січня. Проте тоді кворум не назбирався, тож засідання так і не відбулося. Чи вдасться депутатам зібратися цього разу, щоб проголосувати за відставку Бондаренка — невідомо. Нагадаємо, нещодавно секретар Київради завітав на засідання комісії з питань регламенту, де висловив свою позицію стосовно земельного скандалу, фігурантом якого він також є.
КМВА vs КМДА: рішення про розширення повноважень Кличка
Одним із найпроблемніших рішень пленарного засідання став проєкт № 222, суб’єктом подання якого виступив сам міський голова. Ініціатива з’явилася на сайті Київради 11 березня — в період, коли громадськості були оприлюднені так звані “плівки Комарницького”, основними фігурантами яких є працівники КМДА або члени земельної комісії Київради.
Проєкт рішення Кличка пропонує, щоб виконавчий орган Київської міської ради (КМДА) здійснював свої повноваження видаючи розпорядження, які має підписувати Київський міський голова. Фактично зменшуються повноваження КМВА та її очільника Тимура Ткаченка, адже раніше орган міг видавати власні розпорядження без підпису Віталія Кличка. За аналогічним принципом мають працювати і РДА — за дорученнями міського голови та виконавчого органу.
Водночас важливо підкреслити і те, як відбувалася сама процедура голосування. На пленарному засіданні вперше з початку повномасштабного вторгнення виступила депутатка “Голосу” та керівниця медичної служби “Ульф” батальйону “Вовки Да Вінчі” Аліна Михайлова з вимогою до Віталія Кличка звільнити фігурантів розслідування “Чисте місто”. Натомість Кличко назвав заяву “оціночним судженням”.
У ході діалогу розпочалася повітряна тривога у столиці. Згідно з регламентом, головуючий на засіданні, тобто в цьому випадку Віталій Кличко, мав оголосити перерву та відправити усіх в укриття. Крім цього, деякі депутати зазначали, що також мають намір висловитися з приводу цього проєкту рішення. В цей час міський голова поставив проєкт на голосування — одразу “за основу” та “в цілому”, отримавши 62 голоси “за”.
Деякі депутати вже після голосування скаржилися, що міський голова не сформулював чітко, за що конкретно відбувалося голосування. У будь-якому разі розвиток подій щодо цього питання має відбутися вже у вівторок, коли продовжать розглядати порядок денний.
Протидія земельній корупції: ухвалили “за основу”
Раніше ЧЕСНО писав про те, що депутати реєстрували проєкти рішень, що спрямовані на протидію земельній корупції. Вочевидь, це питання загострилося додатково після оприлюднення деталей операції “Чисте місто”. Нагадаємо, що авторами першої ініціативи були Вікторія Пташник та Дмитро Білоцерковець.
Запропонована депутатами ініціатива передбачає, зокрема, врегулювати черговість розгляду проєктів рішень, процедуру розгляду земельних питань на сесії, дотримання вимог закону передачі земель в оренду без земельних торгів, співвідношення площі землі до розміру об’єкта, що на ній розташований, та дії посадових осіб, щоб забезпечити дотримання земельного законодавства.
У ході представлення проєкту Ксенія Семенова зазначила, що до регламенту Київради внесли зміни, які передбачали включення до порядку денного тільки тих земельних питань, в яких містяться графічні матеріали. Семенова також вказала на те, що депутати не мають доступу до земельного кадастру Києва. Стосовно обох аспектів вона звернулася до міського голови з проханням надати відповідні протокольні доручення.
Нагадаємо, що йдеться про зміни до регламенту від 20 червня 2023 року. Тоді депутати ухвалили, що земельні проєкти рішень мають містити в назві адресу ділянки та район, а у положенні — фото поточного стану та місце розташування. Це було кроком протидії хаотичному процесу голосування, коли кожна земельна ділянка називалася лише за номером договору оренди — без жодного уточнення про те, де саме вона розташована.
Читайте також: “Дорогими для мене стали схили Дніпра”: як Київрада розподіляє землю столиці
Альтернативний проєкт рішення щодо протидії земельній корупції подали депутати фракції “Слуга народу”, як зазначив Михайло Конопелько у своєму виступі. За його словами, для механізму боротьби з “туалетними схемами” необхідний також виконавчий орган, чию діяльність треба регулювати. Депутати зареєстрували вказаний проєкт рішення 18 лютого — тобто за день до запланованих засідань профільних комісій.
Як зазначили депутати під час обговорення проєкту, за день до пленарного засідання працювала і робоча група, в ході якої подали правки до ініціативи. Деякі з них, які неможливо доєднати до поточного проєкту рішення, ймовірно, стануть основою для нової ініціативи. Зрештою рішення ухвалили “за основу”, і суб’єкти подання надалі допрацюють проєкт.
“Правову оцінку повинні надати правоохоронні органи”
Відповідаючи на запитання про звільнення інших фігурантів “плівок Комарницького” та додаткові заходи, Віталій Кличко був лаконічним: “Правову оцінку повинні надати правоохоронні органи”. Це міський голова зазначив, зокрема, депутаткам фракцїі “Слуга народу” Євгенії Кулебі та Ксенії Семеновій. Виступаючи, останні згадали директорку Департаменту земельних ресурсів КМДА Валентину Пелих, очільника Департаменту містобудування КМДА Олександра Свистунова та голову виконавчого комітету партії УДАР Артура Палатного як осіб, якіфігурують у справі земельної корупції.
Що стосується інших фракцій, то на розгляді в порядку денному була ініціатива про неприпустимість переслідування опозиції. Нагадаємо, раніше через невдалі голосування за включення цього проєкту до порядку денного фракція “Європейська Солідарність” блокувала трибуну. Загалом на засіданні були присутні 95 депутатів — чи не найбільша кількість присутніх за останній час, тож “за” проголосували 69 депутатів.
Читайте також: Столичний клінч: наслідки земельних скандалів і блокування трибуни в Київраді
Голова “Європейської Солідарності” Володимир Прокопів, представляючи проєкт рішення, виключив із нього вимогу з пункту 4. У ній йшлося про скасування дозволу парламенту купувати обладнання для Хмельницької АЕС у Болгарії. Таким чином, серед вимог залишилися: зняти санкцій проти Петра Порошенка, збільшити фінансування армії шляхом передачі ПДФО бригадам напряму та припинити переслідування органів місцевого самоврядування.
Важливим аспектом цього пленарного засідання є те, що Київрада зрушила з “мертвої точки”. Хоча на початку була можливість блокування трибуни, депутати все ж дійшли згоди на погоджувальній раді та перейшли до розгляду порядку денного. Водночас проблемним стало ухвалення рішення, що розширює повноваження Віталія Кличка та, натомість, обмежує КМВА як тимчасовий державний орган на період воєнного стану. Крім цього, засідання перервала повітряна тривога, тож продовжити розгляд питань збираються вже у вівторок.
Рух ЧЕСНО 10 років розказує, що робиться в політиці. Хочете, щоб ми продовжували?
Підтримати