На засіданні Комітету Верховної Ради з питань здоровʼя нації обговорили необхідність перегляду підходів до вакцинації проти вірусу папіломи людини (ВПЛ), який спричиняє 99% випадків раку шийки матки.
В Україні буде запроваджена вакцинація лише для дівчаток 12-13 років, однак пацієнтські організації наполягають: уразливі групи, зокрема жінки, які живуть з ВІЛ, мають бути включені до переліку осіб, які підлягають обов’язковому щепленню.
Про це заявила Валерія Рачинська, представниця благодійної організації "100% Життя", під час засідання комітету, трансляцію якого вів Рух ЧЕСНО у форматі #ЧЕСНОкомітети.
“Ефект від вакцинації дівчаток буде відчутним лише через 10–20 років. А жінки, які живуть з ВІЛ, уже сьогодні мають високі ризики інфікування онкогенними типами ВПЛ, втрати репродуктивних функцій і навіть смерті. За рекомендаціями ВООЗ вони належать до пріоритетної групи для вакцинації”, — наголосила Рачинська.
Голова підкомітету з питань профілактики та боротьби з онкологічними захворюваннями Валерій Зуб пояснив, що новий календар щеплень, який набуде чинності з 1 січня 2026 року, справді передбачає вакцинацію дівчаток 12–13 років. Він зазначив, що в Україні щороку фіксують близько 3000 випадків раку шийки матки. Це понад 20 випадків на 100 тисяч населення, тоді як у країнах з активною вакцинацією — лише 4.
“Наразі наказ МОЗ передбачає лише одне щеплення, хоча має бути два. Це питання треба доопрацювати”, — додав Зуб.
Міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко пояснив, що цей календар щеплень розрахований на “рутинні щеплення” за рахунок державного бюджету, а вакцинацію уразливих груп за епідемічними показниками можна провести за кошти місцевих бюджетів. Це викликало критику з боку народної депутатки Ольга Стефанішина:
“Відправляти громадські організації на місцеві бюджети — це фактично сказати їм “до побачення”. Потрібно чітко пояснити пацієнтським організаціям, як саме ці групи можуть отримати доступ до вакцинації”, — заявила вона.
Міністр також звернув увагу, що чинний закон про захист населення від інфекційних хвороб не дозволяє закупівлю вакцин за епідпоказами коштом держбюджету, і закликав депутатів підтримати законопроєкт про самоврядування лікарських професій. За його словами, це дозволить посилити професійну етику в медичному середовищі та протидіяти антивакцинальним наративам, які іноді поширюють навіть медики.
Крім того, на засіданні комітету розглянули низку законопроєктів:
Законопроєкт №13087 щодо імплементації положення Болар, який дозволить українським виробникам генериків (непатентованих копій ліків) виводити свої препарати на ринок одразу після завершення патентного захисту. Це має здешевити ліки для пацієнтів.
Законопроєкт №13131 про оновлення системи медичних оглядів водіїв. Документ пропонує перейти до електронних медичних висновків і забезпечити прозорість процесу, щоб запобігти торгівлі “липовими” довідками.
Законопроєкт №13135 щодо розширення доступу до інноваційних препаратів через механізм договорів керованого доступу (ДКД). Законопроєкт дозволяє залучення до закупівель не лише коштів держбюджету, а й місцевих бюджетів та коштів закладів охорони здоровʼя.