“Якщо здається, то треба хреститися”: секретар Київради Бондаренко на засіданні регламентної комісії

Фото: “Якщо здається, то треба хреститися”: секретар Київради Бондаренко на засіданні регламентної комісії

Постійна комісія Київради з питань регламенту розглянула матеріали, оприлюднені НАБУ та BIHUS.Info, про що у поданому зверненні зазначала депутатка “Європейської Солідарності” Вікторія Пташник. На засідання запросили і секретаря Київради Володимира Бондаренка

Зокрема, йдеться про те, що на оприлюднених “плівках Комарницького” Бондаренко погоджував порядок денний із колишнім депутатом Київради та одним із ключових фігурантів справи “Чисте місто” Денисом Комарницьким. Тож комісія розглядала аспекти дотримання Бондаренком норм депутатської етики, відсутності конфлікту інтересів та порушень законодавства. 

Фактично, це перша публічна комунікація секретаря Київради стосовно нещодавнього земельного скандалу. Раніше Володимир Бондаренко написав заяву на відсторонення від підготовки та проведення пленарних засідань. Усі заяви у свій бік на засіданні Бондаренко відхиляв, називаючи це не погодженням, а обговоренням порядку денного.

Засідання комісії з питань регламенту було присвячене єдиному питанню — оприлюднених матеріалів НАБУ та BIHUS.Info по справі земельної корупції. Його розгляд мав відбутися ще на попередньому засіданні, проте тоді секретар Київради повідомив, що не може бути присутнім. Відповідно, депутати узгодили нову дату, адже розгляд питання важливий саме за присутності Володимира Бондаренка. 

Авторкою відповідного звернення є депутатка “ЄС” Вікторія Пташник, яка також є заступницею голови комісії з питань регламенту. У тексті звернення серед іншого йдеться про: 1) розгляд дотримання норм депутатської етики, відсутності конфлікту інтересів та будь-яких порушень законодавства Володимиром Бондаренком у 2023-2024 роках під час перебування на посаді секретаря Київради; 2) запрошення Бондаренка на засідання комісії із метою роз’яснення інформації, яку оприлюднили в рамках операції “Чисте місто”.

Уривок зі звернення Вікторії Пташник, джерело: сайт Київради

На засіданні комісії були присутні троє з п’яти членів комісії: голова комісії Леонід Ємець, заступниця голови Вікторія Пташник та секретар комісії Вячеслав Непоп. Не було серед присутніх Володимира Прокопіва та першого заступника голови комісії Віталія Нестора

Нагадаємо, що Прокопів водночас є фігурантом іншого журналістського розслідування стосовно заволодіння нерухомістю його родичами. Як зазначав депутат на одному з пленарних засідань, він “прийшов у НАБУ і власноруч написав заяву з проханням провести розслідування”. Тоді міський голова Віталій Кличко відсторонив Прокопіва від виконання обов’язків заступника голови КМДА на час перевірки НАБУ. Проте наразі депутат повернувся на свою посаду, адже відповідного розпорядження, що свідчило б про протилежне, на сайті КМДА так і немає.

У свою чергу, Віталія Нестора пов’язують зі скандальною справою забудови екопарку “Осокорки”. Згідно заяви активістів, дружина депутата має зв’язок із орендарем ділянок ТОВ “Контактбудсервіс”, а сам Віталій Нестор є старшим партнером АО “Аларіус”, чия адвокатка подала позов до суду про скасування статусу заказника "Осокорківські луки".

Фото: АО “Аларіус”

Засідання регламентної комісії розпочалося із доповіді Вікторії Пташник стосовно поданого проєкту. Депутатка зупинилася на уривках “плівок Комарницького”, де фігурував Володимир Бондаренко. Уривки стосувалися обміну голосуваннями із фракцією “Єдність”, узгодження із Денисом Комарницьким переліку питань, за які необхідно голосувати чи включати до порядку денного, а також контролю за клопотаннями громадян щодо землеустрою.

Фото: матеріал BIHUS.Info

Депутатка також згадала кейс із відомою “туалетною схемою” на вул. Академіка Шалімова 23-В (колишня вул. Героїв Севастополя). Нагадаємо, що згідно проєкту рішення, ТОВ “Смарт Пропертіз” отримало в оренду 1 гектар землі під будівництво ЖК із підземним паркінгом, проте на самій ділянці розташований об’єкт нерухомості, що в 138 разів менший за саму земельну ділянку. 

Читайте також: Боротьба у Київраді: кому вдасться закрити “туалетні схеми”

У відповідь на запитання Вікторії Пташник про перебування у бізнес-центрі IQ (де знаходиться кабінет Дениса Комарницького), погодження порядку денного із особами, які не мають жодного стосунку до столичних органів місцевого самоврядування та черговості розгляду земельних питань, Володимир Бондаренко послався на статтю 222 Кримінального процесуального кодексу, оскільки “не має права розголошувати таємницю досудового розслідування без дозволу слідчого або прокурора”.  

“Як секретар Київради, я дійсно вимушений спілкуватися з дуже багатьма людьми, які дотичні до різних політичних сил. Це перша теза. Друга теза: дійсно, я з такими людьми спілкуюся. Спілкуюся, ще раз скажу, з людьми,  дотичними до всіх політичних сил, які представлені в Київраді. Оскільки говорити про те, що Київрада — суто господарський орган, коли за господарські питання голосують представники політичних сил, мабуть, не дуже доцільно”, — додав Бондаренко. 

Засідання комісії з питань регламенту, 01.04.2025

Секретар зазначив, що земельні питання до порядку денного направляла профільна земельна комісія (голова якої, Михайло Терентьєв також фігурує в діалогах із Денисом Комарницьким та Володимиром Бондаренко). Також він зауважив, що “за стінами цієї будівлі протиправних дій стосовно погодження порядку денного не відбувалося”. Бондаренко не виключив те, що могло бути обговорення порядку денного, проте не назвав це “звітуванням” чи “погодженням”. А отже, “жодних протиправних дій не було”. 

Фото: матеріал BIHUS.Info

“Що стосується обміну голосами або голосування “взамін”. Я, мабуть, поки що цю тезу залишу для нащадків. Тому що всі, хто є в залі, чудово розуміють, що депутатські фракції між собою домовляються стосовно голосування або неголосування за певні проєкти рішень”, — продовжив секретар. 

Справді, історії про “домовляння” між фракціями про розподіл голосів між проєктами рішень давно відомі та повторювалися у багатьох скликаннях. Водночас, наразі йдеться про залучення у ці процеси третьої особи та системну роботу організації, яка голосувала земельні питання із метою збагачення. Нагадаємо, що внаслідок обшуків в ході операції “Чисте місто”, правоохоронці знайшли в банківських скриньках понад 6,4 млн доларів США, 630 тис. євро та 800 тис. гривень. 

“Пані Вікторіє, ще раз вам відповідаю спеціально для протоколу: жодних фактів про те, що проєкт рішення не ставився до порядку денного, тому що була дана обіцянка будь-якій третій особі, в моїй діяльності — немає”. 

Загалом, в усьому обговоренні чинний секретар Київради був обережний із висловами, адже акцентував на веденні протоколу та трансляції. А усі заяви Вікторії Пташник, де фігурували словосполучення “ймовірно, йдеться” або “здається”, намагався спростувати та відхилити. Зокрема, у своєму проханні до Леоніда Ємця стосовно “неетичності висловлювань” депутатки, Бондаренко також додав: 

“Мабуть, якщо здається, то треба хреститися. І свої оціночні судження визначати принаймні в ході особистих бесід, а не допускати їх тут”.

Після обговорення, Володимир Бондаренко залишив засідання комісії. Пізніше, члени комісії узгодили створення робочої групи стосовно визначення дотримання депутатської етики іншими фігурантами справи. Зокрема, й тих, які були згадані у “плівках Комарницького”, проте не отримали ще підозру. Очікується, що на наступному засіданні комісії буде представлений відповідний проєкт рішення на основі цих напрацювань. 

Нагадаємо, що раніше Володимир Бондаренко написав заяву на відсторонення від підготовки та проведення пленарних засідань. Тож попередньо, цим має займатися міський голова Віталій Кличко. Найближче пленарне засідання Київради заплановане вже на четвер, 3 квітня. Раніше Рух ЧЕСНО описав, що за три місяці 2025 року у Київраді не відбулося жодного повного пленарного засідання.  


Підтримати ЧЕСНО

Рух ЧЕСНО 10 років розказує, що робиться в політиці. Хочете, щоб ми продовжували?

Підтримати