На сайті Київради з’явився проєкт рішення про ліквідацію постійної комісії Київради з питань архітектури, містопланування та земельних відносин. Суб’єктом подання ініціативи став депутат “Європейської солідарності” та голова регламентної комісії Леонід Ємець.
Крім ліквідації, проєкт передбачає врегулювання кількості заступників голів комісій та їхнє скорочення до одного першого заступника/заступниці та одного заступника/заступниці. Натомість зараз у складі земельної комісії три перших заступники голови та ще п’ять заступників голови комісії.
Зазначимо, що земельна комісія Київради є однією із найскандальніших, а деякі її члени — фігурантами нещодавньої операції НАБУ і САП із викриття земельної корупції “Чисте місто”.
Леонід Ємець повідомив про реєстрацію проєкту рішення у себе в соціальних мережах. Депутат пропонує ліквідувати комісію та, в подальшому, перерозподілити її повноваження між іншими комісіями. Крім цього, Ємець вказав, що у проєкті рішення йдеться і про “приведення у порядок ситуації із першими і іншими замами комісій”.
Нагадаємо, що головою земельної комісії є Михайло Терентьєв — фігурант “плівок Комарницького” та депутат УДАРу, якого фракція має відкликати. У публікаціях ЗМІ також йшлося, що за Терентьєва та ще двох посадовців КП внесли застави у справі про земельну корупцію. Зокрема, зазначають, що за Михайла Терентьєва було внесено 20 млн гривень, а після звільнення депутат має носити електронний браслет.
У тексті проєкту рішення йдеться, що крайнє засідання комісії з питань архітектури містопланування та земельних відносин відбулось 29 січня (ще до оприлюднення деталей операції “Чисте місто”).
“З того часу у зв’язку із небажанням (неможливістю) голови постійної комісії скликати засідання, засідання постійної комісії не скликаються, що призводить до порушення прав фізичних та юридичних осіб в сфері землекористування та землевідведення”, — зазначено в документі.
Головам депутатських фракцій також рекомендується подати свої пропозиції до постійної комісії з питань регламенту щодо процедури реалізації Київрадою повноважень у сфері земельних відносин, містобудування та архітектури. Очікується, що депутати це зроблять протягом тижня з моменту прийняття рішення.
Іншим нововведенням ініціативи є врегулювання ситуації із кількістю перших заступників та заступників у складі комісій. Нагадаємо, що наразі розподіл депутатів на цих посадах є нерівномірним. Так, до прикладу, постійна комісія з питань бюджету має п’ять перших заступників голови та одного заступника голови, а комісія із земельних питань має трьох перших заступників голови та шість заступників голови.
Таким чином, проєкт, серед іншого, пропонує внести зміни та доповнення до регламенту Київради (рішення №3135/3176), положення про постійні комісії Київради (рішення №7796/7837), переліку та персонального складу постійних комісй Київради (рішення №8/8). До прикладу, кількість перших заступників та заступників голови має скоротитися до одного. Відповідно, повністю викреслюється пункт про механізм перейняття функцій голови комісії у разі його відсутності, як зображено на порівняльній таблиці.
Також має бути виключена стаття 10 положення про постійні комісії Київради, де йшлося про спрямованість, функції земельної комісії та департаменти КМДА, за якими комісія здійснює контроль.
Нагадаємо, що земельна комісія наразі налічує 26 членів. Як свідчать оприлюднені “плівки Комарницького” та деталі операції “Чисте місто”, земельні питання були і є сферою зацікавленості багатьох депутатів різних скликань. Для порівняння, у комісії з питань місцевого самоврядування та зовнішніх зв’язків всього троє депутатів: голова комісії, перша заступниця голови та секретар.
Найближче засідання Київради заплановане на 3 квітня. У порядку денному проєкту рішення про ліквідацію земельної комісії ще немає та ще не відбулося засідання профільної комісії з питань регламенту по ньому. Реалізація ініціативи значним чином залежить від пропозицій, що надійдуть від голів депутатських фракцій у випадку ухвалення рішення.
Згідно чинних документів, за земельною комісією закріплена значна зона відповідальності, яка включає, зокрема: 1) питання підготовки та затвердження генерального плану міста, планів зонування територій; володіння, користування та розпорядження землями громади міста; 3) моніторингу проведення аукціонів з продажу земельних ділянок. Тож викликом також залишається і потенційний перерозподіл її обов’язків на інші комісії.