Рух ЧЕСНО у рамках проєкту “Виявлення корупційних ризиків в екологічній сфері” за підтримки Європейського кліматичного фонду провів дослідження системних корупційних ризиків та інституційних викликів у трьох елементах системи охорони довкілля, зокрема у процедурі оцінки впливу на довкілля, системи дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, як складової дозвільної системи, а також у роботі Держекоінспекції. Усе це ЧЕСНО презентує у звіті “Корупційні ризики та інституційні виклики у сфері охорони довкілля: оцінка впливу на довкілля, дозвільна система на викиди в атмосферне повітря та екологічний контроль”.
Від стану довкілля безпосередньо залежить якість та тривалість життя людей. Проте екологічний стан в Україні вже тривалий час характеризують як критичний через недостатні заходи зі зменшення антропогенного навантаження, низьку пріоритетність довкіллєвих питань у суспільстві, перевагу економічних зисків над екологічними, корупційну складову та наслідки російської воєнної агресії.
Вирішення екологічних проблем є частиною євроінтеграційних зобовʼязань України та умовою членства у Євросоюзі, а також подальшого отримання міжнародного фінансування. Також Україна декларує повоєнну відбудову на принципах «краще ніж було». Все це пріорітезує потребу у дієвому та комплексному підході до захисту навколишнього середовища.
Однією із ключових перепон до формування сталої екологічної політики досі залишається корупція, яка в сфері довкілля особливо небезпечна, адже зиск для певної групи осіб може спричинити довготривалі масштабні наслідки — від деградації екосистем до підвищення захворюваності населення.
Дослідження спрямоване на виявлення основних ризиків та аналіз причин їхнього виникнення. Для їхньої ідентифікації було проведено 25 глибинних інтервʼю з заінтересованими сторонами – представниками державного сектору, громадськості, експертного середовища, бізнесу та парламенту, а також проаналізовано нормативно-правове поле у відповідних сферах та інституційну спроможність центральних органів виконавчої влади і підпорядкованих органів, матеріали з відкритих джерел – українські та міжнародні аналітичні матеріали, журналістські та активістські розслідування. На базі цього підготовлено рамковий документ, який містить 18 корупційних ризиків у процедурах ОВД та отримання дозволів, сфері екологічного контролю та роботі правоохоронних та судових органів, та окреслено можливі рекомендації щодо їхньої мінімізації.
“Немає питань до важливості довкіллєвої теми, адже в України і так доволі складний екологічний бекграунд, який ще погіршила повномасштабна війна. Тому ми вирішили сконцентруватися на інституційних та законодавчих прогалинах, щоб уможливити корупцію”, — лідерка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.
Повний звіт Руху ЧЕСНО доступний за посиланням.
Цей звіт був підтриманий Європейським кліматичним фондом. Відповідальність за інформацію та погляди, викладені в цьому звіті, несуть автори. Європейський кліматичний фонд не несе відповідальності за будь-яке використання інформації, що міститься або висловлюється в ньому.