Двоє — без мандатів, троє — кандидати на відкликання: робота Черкаської міськради в 2024-му

Фото: Двоє — без мандатів, троє — кандидати на відкликання: робота Черкаської міськради в 2024-му

У Черкаській міській раді торік провели 22 засідання сесій і 90 постійних комісій. Водночас 15 депутатів пропустили понад чверть цих зібрань. Ще троє були відсутні на більше ніж половині зібрань. Відтак прогульники міськради становлять 46%.

Депутатський корпус у Черкасах доволі строкатий. У міськраді представлені фракції шести політсил: “За майбутнє”, “Слуга народу”, “Європейська Солідарність”, “Голос”, ВО “Черкащани”, ВО “Батьківщина” і позафракційні. 

Тож станом на кінець 2024-го депкорпус міськради складався з 39 обранців. 

Двоє депутатів, обраних на місцевих виборах від ОПЗЖ, Олег Кашко та Ярослав Левицький, склали свої повноваження на початку повномасштабного вторгнення, до офіційної заборони партії. Ще одного експредставника цієї політсили, Олександра Замирайла, позбавили мандата 23 липня 2024-го через рішення суду. 

Ці три місця залишатимуться порожніми до наступних виборів, адже замінювати депутатів від заборонених партій не можна. 

Крім того, у 2024-му фракція партії “За майбутнє” позбавила повноважень Любов Майбороду. Замість неї до депутатського складу увійшов Юрій Єфремов

Найвища присутність у 2024-му була в представників ВО “Черкащани” та “За майбутнє”. Натомість найгірша ситуація з відвідуваністю — серед позафракційних. 

Рух ЧЕСНО продовжує серію публікацій про роботу органів місцевого самоврядування обласних центрів України. В цьому матеріалі ми проаналізували, як працювала Черкаська міська рада в 2024-му році. В основу дослідження покладена відповідь на запит до міськради. 

Політична палітра

У Черкаській міській раді немає політичної сили, яка б кількісно переважала над іншими. За словами голови фракції “За майбутнє” Геннадія Шевченка, представником якої є мер Черкас Анатолій Бондаренко, рада працює злагоджено: 

“У нас немає меншості. Єдине — це фракція “Голос”, але й вона розвалилася. Там два чи три депутати, і вони деструктують — піаряться з будь-якого питання. А так у нас найпатріотичніша й найбільш згуртована міська рада. Ми майже увесь бюджет розвитку спрямовуємо на Збройні сили вже третій рік”. 

Натомість депутат від “Голосу” Володимир Друмашко в коментарі ЧЕСНО зазначив, що зараз в ЧМР немає ніякого “класичного поділу” на коаліцію та опозицію. 

“Ковід, а потім початок повномасштабної російсько-української війни все переплутали. Серйозний тиск фактора війни не дає відповідальним громадянам ставити політичну боротьбу попереду питань, які справді необхідно зараз вирішувати. Звісно, що міська влада це відчуває і відповідно зловживає. Хто знаходиться “у стійкій коаліції” з міським головою — можна побачити, подивившись на голосування по резонансних земельних та бюджетних питаннях”. 

Офіційно ж мандати в Черкаській міській раді поділені між шістьома фракціями: “За майбутнє” (8 депутатів), “Слуга народу” (8), “Європейська солідарність” (6), “Голос” (6), ВО “Черкащани” (5), ВО “Батьківщина” (4). Ще двоє обранців позафракційні: Руслан Батир, який залишив фракцію “ЄС”, та Юлія Погостінська, обрана від забороненої нині ОПЗЖ. 

Найвища присутність на засіданнях у 2024-му була в представників ВО “Черкащани” — 20% прогульників, “За майбутнє” — 25% й у “Слуги народу” — 38. А трійку антилідерів очолила фракція ВО “Батьківщина” — 75% прогульників. Дещо кращі справи в “Голосу” — 67% і в “ЄС” — 50. 

Найгірше з відвідуваністю були справи у двох позафракційних депутатів: Юлії Погостінської — ексОПЗЖ (детальніше про неї розкажемо далі) та Руслана Батиря. Він вийшов із фракції “Європейської Солідарності” ще у вересні 2023-го. Як писали медіа, через конфлікт із колегами, звинувативши їх у корупції, пристосуванстві та спробах уникнути мобілізації. 

Сам Батир ще до повномасштабної війни став заступником командира бригади територіальної оборони Черкаської області. Пізніше був заступником командира 118 бригади ТрО. За станом здоров’я залишив військо у вересні минулого року. А від першого листопада пішов у радники начальника Черкаської ОВА Ігоря Табурця. Зважаючи на залученість до Сил оборони, не дивно, що депутат не завжди міг бути присутнім на засіданнях. 

Натомість голова фракції ВО "Батьківщина" Роман Діскант, схоже, здивувався такій статистиці.

“Не можу сказати, що наша фракція недисциплінована або мало знаходиться на сесіях. Можливо, були запізнення на сесію, які відзначені як пропуски. А так “Батьківщина” присутня на всіх сесіях, на яких вирішуються важливі питання. Не було ніяких зауважень від голови чи когось іншого. Я вважаю, що це гарний результат, зважаючи на таку зайнятість. Притому що люди хворіють, відпустки є, відрядження тощо. Нас же ніхто не питає, коли проводити сесію: коли ти хворієш чи коли ти не хворієш. Напевно, є депутати, які працюють у міськраді, тож можуть ходити, як на роботу. У нас таких немає — тож треба ходити ще й на роботу”. 

Куди зникло троє депутатів?

На початку каденції політична ситуація в раді дещо відрізнялася — була фракція ОПЗЖ, що складалася з чотирьох депутатів: Олега Кашка, Ярослава Левицького, Олександра Замирайла та Юлії Погостінської

Після повномасштабного вторгнення перші двоє зі згаданих обранців спершу вийшли з партії, а в травні 2022-го склали повноваження. ЗМІ писали, що 1 березня 2022 року депутати, які були обрані від Черкаської ОПЗЖ до сільських, селищних, місцевих та обласної ради, офіційно заявили про вихід з партії. 

Видання “18000” повідомляло, що станом на 12 березня двоє депутатів Черкаської міськради від ОПЗЖ відмовилися виходити з партії. Того ж дня Юлія Погостінська змінила свою позицію, про що заявила на своїй Facebook-сторінці. Але мандат не склала. Формально депутаткою вона залишається й нині, адже засідань не відвідує. Рух ЧЕСНО намагався сконтактувати з обраницею в соцмережах, щоб дізнатися про причини відсутності на засіданнях, проте на зв’язок вона не вийшла.

Олександра Замирайла, керівника фракції забороненої ОПЗЖ, повноважень таки позбавили. Щоправда, лише минулого року. В міськраді у відповіді на запит ЧЕСНО повідомили:

“Було достроково припинено повноваження депутата Замирайла О. А., обраного депутатом від ЧРО ПП “ОПЗЖ”, у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до позбавлення волі. Черкаська міська територіальна виборча комісія не реєструвала депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати в територіальному виборчому списку кандидатів від організації політично партії у зв’язку із забороною діяльності даної політичної партії”. 

Згідно зі статтею 5 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким обранця засуджено до позбавлення волі, є підставою для дострокового припинення повноважень без рішення відповідної ради. Так 23 липня 2024-го року Черкаський апеляційний суд підтримав рішення першої інстанції, яким Замирайла визнали винним у виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії РФ проти України. Йому призначили покарання — п’ять років за ґратами. Це рішення набуло законної сили, проте чоловік оскаржує його в касації. Розгляд справи запланований на 22 травня 2025-го. 

Олександр Замирайло — фігурант Реєстру зрадників Руху ЧЕСНО. За інформацією СБУ, він прагнув стати російським гауляйтером у разі окупації Черкащини. Крім того, безпеківці оприлюднили запис розмови депутата з дружиною, в якій він пив за перемогу армії РФ та здоров’я Путіна. Пізніше чоловік хотів утекти в США, але 3 серпня 2022-го його затримали. Весь час до оголошення вироку він залишався обранцем Черкаської міськради. 

Торік втратила свій мандат ще одна депутатка міської ради — Любов Майборода. Її, щоправда, позбавили повноважень за народною ініціативою колеги. Керівник фракції “За майбутнє” Геннадій Шевченко в коментарі ЧЕСНО пояснив це так:

“Після повномасштабного вторгнення через тиждень ми зібралися спрямувати перші 100 мільйонів гривень на ЗСУ, а Майборода залишила Україну, нічого нікому не сказавши. Написала смс, що вона за кордоном. А пізніше 80% питань щодо підтримки ЗСУ вона не підтримувала в залі, хоча була одноголосна підтримка. Навіть опозиціонери підтримували деякі рішення виділення коштів Збройним силам, а людина з фракції міського голови, який виносить на голосування цю допомогу, на комісії підтримує, а на сесії — не голосує. 

Подвійні стандарти: щось їй подобається — вона голосує, щось не подобається — не голосує. Тобто нефаховий підхід. До багатьох питань: до бюджету, до закупівель... Бюджетом ніхто ніколи не задоволений, але його треба приймати, бо місту треба існувати. Є рішення фракції, а вона от каже: “Не хочу”.

Замість Любові Майбороди до ради за списком партії потрапив Юрій Єфремов. 

“Він — директор комунального підприємства “Екологія”. Він себе зарекомендував як ефективний організатор і працівник, зокрема в роботі на лінії розмежування: ми виділяємо людей, техніку”, — розповів про колегу очільник фракції. 

Різні причини

Згідно із законом, відсутність депутата протягом року більше ніж під час половини засідань сесій або постійної комісії, до якої він належить, є підставою для того, щоб виборці його відкликали (ч. 5 ст. 49 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ч. 2 ст. 37 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”). Після того, як був ухвалений Виборчий кодекс, партії мають можливість застосовувати імперативний мандат, щоб відкликати тих депутатів, які пропускають засідання або ж неякісно виконують представницьку функцію протягом року. При цьому закон не передбачає поважних і неповажних причин для пропусків засідань сесій або комісій. 

Із вісімнадцяти прогульників таких у Черкасах в 2024-му було троє: позафракційна Юлія Погостінська (ексОПЗЖ), Володимир Друмашко від “Голосу” та Геннадій Шевченко від “За майбутнє”. 

Олександра Замирайла, який теж пропустив усі засідання 2024-го, доки не втратив мандат, у цьому списку немає. Зробити висновки й поліпшити свою ситуацію з відвідуваністю йому вже не вдасться.

Так само на жодному з торішніх засідань не було Юлії Погостінської. Згідно з даними міськради, не з’являється позафракційна депутатка на зібрання щонайменше два роки поспіль. Та й узагалі схоже на те, що жінка відійшла від політики. Її Facebook-сторінка й досі активна, проте транслює лише події, пов’язані з баскетболом, зокрема клубом “Черкаські мавпи”. Вона була його генеральною директоркою протягом двох років: з 2021-го по серпень 2023-го. А от про політику чи про війну востаннє в соцмережі Погостінська висловлювалася на початку повномасштабного вторгнення.

У Володимира Друмашка зовсім інша ситуація. Наприкінці 2023-го він мобілізувався. Служить і досі, з чим і пов’язана його відсутність на частині зібрань.

“Коли в Черкасах, то намагаюсь бути присутнім на сесіях, коли розглядаються важливі питання. Також деякі сесії проводяться онлайн, що дає можливість взяти участь дистанційно. Але депутатська робота складається не тільки з присутності на сесіях та комісіях. Є ще переписка з ОМС у форматі депутатських звернень щодо тих чи інших питань, з якими звертаються мешканці Черкас”, — розповів ЧЕСНО Володимир Друмашко. 

Складати мандат він не збирається, бо переконаний, що “присутність серед депутатського корпусу військових — тільки на користь. Адже хто як не військовослужбовці знають краще про військові потреби і можуть більш якісно акцентувати на цьому увагу суспільства та колег-депутатів”.

Третій у списку — Геннадій Шевченко. Голова фракції “За майбутнє” не пропустив жодної сесії, проте був відсутній на 58% засідань своєї комісії. Називає низку причин, зокрема хворобу, керування КП “Дирекція парків” й організацію роботи комісій:

“Я про це на сесіях багато разів висловлювався: комісія розглядає питання, витрачає по 2–3 години, його виносять на сесію, і все одно на засіданні ми їх дискутуємо. Зовсім не проблема піти на комісію в робочий час, коли мені нараховують заробітну плату, але все одно потім на сесії ми ці питання обговорюємо і не завжди голосуємо їх так, як вирішила комісія.

Наприклад, земельна комісія у нас давала штангу увесь час і постійно накопичувалися земельні питання. Тепер зібрався потужний склад із головою Романом Моторним. Розглядають триста питань, виносять у залу, виходять опозиціонери і просто всі питання знімають з голосування, аби кожне розглядати окремо. І це триває 5–6 годин. Тому мені кидати роботу та їхати на засідання, які, як правило, призначають на 14–15 годину чи на 12, не вдається, бо якраз багато роботи”. 

Пропускали, але не зловживали 

22 засідання сесій і 90 — постійних комісій провели торік у Черкаській міській раді. За методологією Руху ЧЕСНО, прогульником є депутат, який пропустив понад 25% засідань сесій або комісії. 

П’ятнадцятеро черкаських депутатів були відсутні на понад чверті цих зібрань у 2024-му: Карина Абрамова, Павло Карась, Інна Бандура, Роман Діскант, Сергій Шмиголь, Віталій Красюк, Руслан Батир, Нарек Казарян, Оксана Мелікова, Василь Мойсієнко, Валерія Шинкарьова, Валерій Міняйло, Віктор Євпак, Олексій Мельник і Сергій Кудактін

Із чотирьох представників фракції “Батьківщини” лише один не мав прогулів. Це секретар міськради Юрій Тренкін. Проте, схоже, у нього виникли інші проблеми. Петиція, в якій у депутатів вимагали позбавити Тренкіна керівних повноважень, на початку цього року набрала необхідну для розгляду кількість підписів. Проте в залі ради забракло голосів, щоб її розглянути, повідомляли ЗМІ

Ще двоє депутатів цієї політсили, Олексій Мельник і Валерій Міняйло, сесії відвідували справно, а от комісії — не завжди. 

“Перша причина — це наша зайнятість. Міняйло — підприємець, я — теж підприємець, Мельник більше займався допомогою і працевлаштуванням. Зараз велике навантаження на підприємців і на людей, які допомагають. Не скажу, що ми великі волонтери, але допомога армії в нас достатньо значна. 

Депутатської діяльності у нас теж дуже багато — більше за одну сесію в місяць, а в деякі місяці й по дві. Тому вони часом не збігалися з нашим графіком. Іноді її оголошували запізно: подзвонили ввечері, що буде вранці сесія. Я не думаю, що через фракцію “Батьківщини” були якісь збої в голосуванні”, — розповів ЧЕСНО голова фракції Роман Діскант.

Так само трьох прогульників має фракція “Голосу”. Віктор Євпак, керівник політсили в Черкаській міськраді, пояснив ЧЕСНО пропуски так: 

“Про себе можу сказати, що ті рази, коли мене не було, я був у відрядженнях, пов’язаних із моєю основною роботою — директора компанії військово-промислового комплексу і забезпечення Сил оборони засобами боротьби. По Шмиголю — та сама ситуація. По Шинкарьовій — нічого не можу сказати щодо її відсутності. Цей депутат “тушканувся” від “Голосу” й перейшов під “вплив” партії «За майбутнє»”. 

У “Європейської Солідарності” половина депутатів мали проблеми з відвідуваністю: Віталій Красюк, Інна Бандура та голова фракції Сергій Кудактін. 

“Красюк є бійцем мобільних вогневих груп, збиває шахеди. І ці сесії припадали на дні його бойового чергування. Я дві сесії пропустив по хворобі, три — у зв'язку з відрядженням, одна сесія була в онлайні і я не зміг підключитися — вибивав зум. Крім того, я, як і Віталій, є членом ДФТГ. Інна Бандура опрацьовує проєкти рішень самостійно, коли не має можливості відвідати засідання комісії через інтенсивність робочого процесу та відряджень”, — розповів ЧЕСНО Сергій Кудактін. 

Так само троє прогульників у “Слуг народу” й по одному в “За майбутнє” та ВО “Черкащани”. 

Раніше Рух ЧЕСНО також повідомляв, що депутати Житомирської міськради також не надто відповідально ставляться до виконання своїх обов’язків — відвідування засідань сесій і комісій. Згідно з даними міськради, які отримав на запит ЧЕСНО, торік 24 обранці потрапили в категорію прогульників — пропустили понад чверть зібрань. Із них понад половина — 13 — стали кандидатами на відкликання.

 


Підтримати ЧЕСНО

Рух ЧЕСНО 10 років розказує, що робиться в політиці. Хочете, щоб ми продовжували?

Підтримати