Як розвивати персональний бренд, як працюють комунікації та публічні виступи — ось лише невелика частина тем третього навчального модулю Програми ветеранського лідерства від Руху ЧЕСНО та Школи публічного управління УКУ, який відбувся у Львові з 21 по 23 лютого.
Сучасна політика неможлива без якісних та ефективних комунікацій. Щоб бути помітним, здійснювати вплив і отримувати запрошення на інтерв’ю та телеефіри, необхідно розуміти, як влаштовані інформаційні процеси.
Образ ветеранів ще формується в українському суспільстві, водночас їхні історії та досвід можуть стати своєрідною перепусткою для підкорення політичних вершин. Саме тому команда Програми ветеранського лідерства присвятила вивченню комунікацій окремий великий модуль з лекційною та практичною частинами — у справжній телестудії ветерани та ветеранки змагалися на ігрових дебатах.
“Взагалі весь модуль у цьому місяці був дуже цікавий у плані здобуття нових знань, — ділиться враженнями ветеранка Наталія Лещишина з Вінниці. — Наприклад, я людина не дуже медійна, і мені було цікаво зрозуміти, як я можу себе подавати, як розвивати себе навіть на своїй посаді фахівця із супроводу ветеранів. Це дуже цікавий досвід, чудові знання, котрі треба ще глибше вивчати і практикувати. Класно мати підтримку від організаторів, які можуть підказати, куди, що, як і для чого. Нереально класна команда, і кожен місяць, коли я приїжджаю на навчання, ці три дні проходять на одному диханні, бо ти у своїй спільноті — рівний рівному”.
Третій модуль Програми ветеранського лідерства розпочався з розмови із представницею фонду “Відродження” Ольгою Гальченко, яка працює з ветеранськими проєктами. Учасники дізналися, як можна виграти гранти на втілення власних ветеранських проєктів у громадах та як успішно взаємодіяти з донорами.
Лекційна частина програми проходила у Центрі Шептицького. Матеріали для 25 учасників та учасниць розробляли провідні комунікаційні менеджерки України, які успішно реалізують комунікаційні стратегії для представників держави та бізнесу.
Викладачка Бізнес-школи УКУ та CEO агенції Perfect PR Наталя Улинець розповіла ветеранам та ветеранкам, як влаштована PR-система та що таке стратегічні й тактичні комунікації. Крім того, Улинець поговорила з учасниками про основи управління репутацією і дала поради щодо того, як успішно впоратися із кризовими моментами в комунікації.
“Лідерство — це не про посади, а про дії. Люди, які були зі мною в аудиторії, знають ціну відповідальності та розуміють важливість дій. Сьогодні їхній досвід — це фундамент для захисту та відбудови країни. Їхні питання були глибокими й актуальними, а думки — сильними та небайдужими. Легка, відкрита й активна аудиторія, готова до дискусій та сміливих рішень. Сьогодні, у ці надзвичайно складні часи невідомості про завтрашній день, вони своїм бажанням та готовністю до навчання дають надію і віру у завтрашній день”, — наголошує Наталя Улинець.
У свою чергу засновниця агенції UK comms Уляна Колодій акцентувала свої лекції на основах та інструментах персонального бренду, а також на підготовці ветеранів до публічних виступів: що варто врахувати, як ефективно спілкуватися з медіа та поводитись на камеру. Учасники Програми ветеранського лідерства активно ділилися власним досвідом взаємодії з журналістами.
“Я надзвичайно приємно вражена активністю аудиторії. Зацікавлені, мотивовані, з надзвичайно широким кругозором та залученістю до суспільно-політичного життя. Видно, що ветеранам та ветеранкам цікаво все! І особливо мене як комунікаційницю не може не тішити, що для них важливий аспект комунікацій. Тому що, як правило, наші політики та державні службовці не дуже звертають увагу на комунікації. Але я бачу, що саме персональний бренд і публічна комунікація їх дуже зацікавили. Сподіваюся, що змогла дати корисну інформацію учасникам, і інструменти, якими я поділилася, будуть мати практичне застосування”, — розповіла Уляна Колодій.
Великий відгук мала 2,5-годинна лекція від CEO та креативної директорки онлайн-медіа й агенції соціальних проєктів Platfor.ma Юлії Саліженко. Свій важливий матеріал про створення успішного бренду у соціальних мережах, стратегію, креатив та візуалізацію Юлія побудувала на мемах, тож навчання відбувалося у дуже невимушеній атмосфері, з жартами та усмішками.
“Соцмережі — це суперсила для тих, хто планує стати політичним лідером, — вважає Юлія Саліженко. — Вони допомагають бути максимально близько до своєї аудиторії, доносити свої ідеї, будувати довіру й об’єднувати людей навколо важливих змін. Для ветеранів і ветеранок, які йдуть у політику, це особливо важливо: їхній голос має бути гучним, а меседжі — чіткими і зрозумілими. Соцмережі — це інструмент, і знаючи, як ним ефективно та етично користуватися, можна не просто “інформувати”, а реально впливати та створювати позитивні соціальні зміни. Я була дуже рада поділитися своїм досвідом та досвідом Platfor.ma. Учасники — дуже круті, вірю, що вони вже скоро формуватимуть українську політику і робитимуть країну сильнішою!”
Вже традиційно під час кожного модуля Програми ветеранського лідерства ветерани та ветеранки зустрічаються в режимі онлайн із “таємними гостями” — відомими та впливовими суспільно-політичними діячами України. Імена гостей учасники дізнаються безпосередньо перед початком розмови, тож для них це завжди сюрприз.
Під час третього, комунікаційного модулю організатори запросили поспілкуватися з ветеранами відомого українського журналіста, історика, діючого військовослужбовця Вахтанга Кіпіані, а також дипломата, ексміністра закордонних справ України Дмитра Кулебу. Попри ефект несподіванки, учасники не розгубилися і поставили спікерам чимало запитань. Діалоги відбулися у закритому форматі, не під запис, тож розмови були щирими та глибокими, ветерани отримали відповіді на чимало питань, які їх турбували.
Третій день навчання ветерани та ветеранки провели у студії телеканалу “Суспільне Львів”. Тут на них чекала екскурсія та воркшоп від провідних телеспеціалістів. Зокрема шеф-редактор західного хабу “Суспільного” Віталій Гамадин розповів про медіаспоживання в Україні, про те, які типи медіа мають найбільшу довіру та вплив в Україні і в чому секрети сторітелінгу.
У свою чергу продюсер із виробництва західного хабу Максим Волошин поділився практичними порадами щодо комунікації з медіа, обговорив із ветеранами виклики, які стоять перед ними в інформаційному полі України, та допоміг учасникам у створенні та презентації виборчих програм під час інтерактивної вправи.
Кульмінацією дня на “Суспільному” стала практика і запис у студії, де ветерани та ветеранки змогли реалізувати всі знання, отримані під час комунікаційного модулю. Учасники поділилися на чотири команди і влаштували ігрові політичні дебати, які модерував ведучий проєкту “Суспільне. Студія” Микита Чибар.
Під час цього практичного завдання ветерани працювали над майстерністю виступу перед камерами, вчилися формулювати аргументи та взаємодіяти з неприємними питаннями від аудиторії, а також критикувати позиції опонентів. Наприкінці запису представники “Суспільного Львів” обговорили публічні виступи ветеранів та дали їм персональні поради.
“Ми зараз перебуваємо у дуже цікавому процесі, коли формується нове покоління відповідальних людей, які отримали надзвичайно важливий, складний, десь часом трагічний досвід. І це люди з новими ціннісними підходами, які зможуть змінювати свої громади, країну на краще, — переконаний Максим Волошин, продюсер із виробництва західного хабу. — “Суспільному” важливо долучитися до формування громадських та політичних діячів, з якими ми вже завтра можемо співпрацювати. І коли ми говоримо про політичний процес, ми все-таки хочемо, щоб він у нас мав більше ціннісних орієнтирів, ніж це було до повномасштабної війни. Долучитися до формування цієї культури для нас дуже важливо, тому що ми всі разом несемо велику відповідальність перед суспільством та нашим майбутнім”.
Натхненні ветерани та ветеранки вже з нетерпінням чекають нової зустрічі у Львові та занять у межах Програми ветеранського лідерства від Руху ЧЕСНО та Школи публічного управління УКУ. Попереду — завершальний, четвертий модуль Програми, де учасники презентуватимуть свої дипломні роботи і стануть ще на крок ближче до того, щоб поширити своє представництво у політиці на регіональному та національному рівні.
“Програма ветеранського лідерства у співпраці зі Школою публічного управління УКУ триває вже три місяці, час пролетів дуже швидко і не віриться, що ми вже на фінішній прямій навчання, — каже керівниця Програми ветеранського лідерства від Руху ЧЕСНО Вікторія Олійник. — Концепція нашої сертифікованої програми передбачає не тільки лекційні та практичні заняття, але й дипломну роботу на політичну тему, яку учасники мають підготувати та публічно захистити. У цій роботі вони зможуть викласти власні знання, ціннісні орієнтири, а також вектор політичного розвитку. Переконані, що саме це стане новим натхненням для учасників підкорювати політичний олімп”.
Програма ветеранського лідерства реалізується за підтримки MATRA Programme Посольства Нідерландів в Україні.
Рух ЧЕСНО 10 років розказує, що робиться в політиці. Хочете, щоб ми продовжували?
Підтримати