Розмита реальність — як на виборах використовують ШІ та дезінформацію

Фото: Розмита реальність — як на виборах використовують ШІ та дезінформацію

Рух ЧЕСНО провів круглий стіл у рамках найбільшої правозахисної конференції світу RightsCon25, де близько сотні експертів спробували виділити головні уроки минулорічних виборів.

У країнах, де разом проживає майже половина світового населення, у 2024 році обирали владу. Результати цих виборів прямо впливають на міжнародний порядок денний та Україну. 

“Ми багато фокусуємось на інструментах, але, насправді, змагання відбувається на рівні наративів. Уже очевидне зростання авторитарних режимів та атак на демократичні інституції. Авторитарні країни намагаються впливати на політику в своїх регіонах. У вибори втручається не тільки Росія, як це було в Грузії. Молдові та Румунії. До прикладу, у Німеччині та Польщі уже борються з дезінформацією з Китаю. Досвід інших країн важливий для нас, бо ті ж технології будуть використані на повоєнних виборах в Україні”, — коментує Віта Думанська, лідерка Руху ЧЕСНО. 

Круглий стіл обʼєднав понад 50 учасників з різних регіонів світу та країн, серед яких Україна, Тайвань, Європейський Союз, Індонезія, Індія, Канада та інші.

“У 2024 році кожен третій виборець проживав у країні, в якій погіршилась якість виборів. А кожні пʼяті вибори у світі намагались скомпроментувати — про це свідчать результати нашого дослідження”, — зазначи провідний програмний фахівець International IDEA Себастіан Бекер. 

Експерти вбачали загрозу у поширенні дезінформації, створенні дипфейків та розповсюдженні контенту, створеного штучним інтелектом.

“Ми бачимо, як стратегії впливу на вибори еволюціонують з року в рік.  Фактчекінг сам по собі стає дедалі менш ефективним, оскільки маніпуляції вже не діють лише на рівні фактів або фейків, а на рівні сенсу, емоцій та наративів. А штучний інтелект та алгоритми не лише підсилюють ці наративи, а й дозволяють точніше таргетувати вразливі та сприйнятливі аудиторії”, — наголошує керівниця департаменту протидії дезінформації Open Minds Юлія Дукач.

Конференція об'єднала майже 1000 бізнес-лідерів, політиків, юристів, урядовців, науковців, журналістів та правозахисників з усього світу для подолання викликів на перетині прав людини та технологій. У 2025 році подія проходить в Тайбеї. Тайвань отримав світове визнання за свободу в  онлайн-просторі, комплексний підхід до захисту прав людини та активну громадянське суспільства серед країн Азії.


 


Читайте нас у Facebook

Щоб не пропустити головне

Підписатись