Сім комітетів Верховної Ради потрапили до антирейтингу відкритості. Про це йдеться в аналізі відкритості комітетів Верховної Ради України за 2024 рік, який презентував Рух ЧЕСНО у понеділок, 17 лютого.
Спільною проблемою для цих комітетів є несистемне оновлення інформації про свої засідання на сайті, а також повна або ж часткова відсутність відео та аудіо матеріалів із засідань.
Найнижча оцінка в Комітету з питань нацбезпеки та розвідки. Він не викладає аудіо- та відеозаписи засідань, а також стенограми та протоколи, обмежуючись лише публікацією порядків денних — та й ті з’являються на сайті десь за місяць після проведення засідання. Водночас наприкінці жовтня комітет також завів Facebook-сторінку, де коротко розповідають про його рішення.
Приблизно така ж ситуація в Комітету з питань правоохоронної діяльності: він не публікує жодної документації із засідань, висвітлюючи лише інформацію про рішення на сайті та у Facebook. Щодо відео, то правоохоронний комітет від початку повномасштабного вторгнення опублікував запис лише одного засідання — за 29 листопада 2024 року, коли обирали членів Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (КДКП).
Друзі!
— Рух ЧЕСНО (@chesno_movement) November 29, 2024
Робимо текстову трансляцію засідання Комітету з питань правоохоронної діяльності ВРУ у спецформаті #ЧЕСНОкомітети.
Це перша трансляція засідання комітету від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, до цього відео не публікували з безпекових міркувань.
Частково закритість безпекового та правоохоронного комітетів протягом останніх трьох років виправдана на тлі воєнного стану. Втім, у січні 2024 року ЧЕСНО все ж звернувся до цих комітетів із вимогою відновити відкритість роботи в питаннях, що не містять безпекових ризиків та є суспільно значущими.
Наприклад, через надмірну закритість українці могли так і не дізнатися, що народний депутат Артем Дмитрук, який має підозру в кримінальній справі та оголошений у розшук, голосував на засіданні правоохоронного комітету онлайн уже після втечі за кордон. У жовтні минулого року про цей факт Руху ЧЕСНО повідомили в комітеті, але додатково перевірити це по відео наразі немає можливості.
Також в антирейтингу транспортний, податковий і аграрний комітети, комітет з питань зовнішньої політики та Комітет з питань правової політики. Спільною проблемою для них є те, що інформація про засідання на сайті оновлюється несистемно, що порушує вимоги закону, а відео- та аудіоматеріали із засідань найчастіше відсутні.
Примітно, що деякі комітети не постять відео навіть попри наявність спеціальної платформи. Ймовірно, це пов’язано не з відсутністю ресурсів, а з небажанням самих комітетів використовувати соцмережі для звітності. Так на YouTube-каналі Комітету правової політики відео засідання востаннє публікували ще в 2020 році. А податковий комітет, який, до слова, є найбільш завантаженим у Раді, публікував останнє відео пів року тому і не оновлює свій Facebook ще з 2019-го. За останній рік комітет Данила Гетманцева оприлюднив записи лише восьми з 32 засідань.
На сайті транспортного комітету за останній рік нарешті з’явилися порядки денні та протоколи засідань, які раніше не публікувались. Утім, комітет так і не завів YouTube-канал, хоча у своїх повідомленнях про роботу він публікує скриншоти із Zoom. Тобто засідання проходять у режимі відеоконференцій і їхні записи є, але їх чомусь ніде не публікують.
Раніше ЧЕСНО писав, що 13 нардепів від забороненої проросійської ОПЗЖ досі обіймають керівні посади в парламентських комітетах.