Рух ЧЕСНО на запрошення Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) долучився до воркшопу для представників українського громадського суспільства, що проходив 27-29 січня 2025 року у штаб-квартирі банку в Люксембурзі.
Представники ЧЕСНО разом з колегами з Центру протидії корупції (ЦПК), Transparency International Ukraine, Антикорупційного центру “Межа” та Open Data organization ознайомилися із підходами ЄІБ із протидії шахрайству та корупції, а також обговорили з представниками банку можливості взаємодії для підвищення прозорості та підзвітності й впровадження ефективних антикорупційних механізмів у процесі відбудови України.
Під час заходу представники ЧЕСНО мали змогу поспілкуватися із головою регіонального центру у справах Східної Європи ЄІБ Крістіною Мікуловою, головною інспекторкою ЄІБ Монік Конінг, директором з питань розширення ЄС та країн-сусідів ЄІБ Ліонелем Рапаєм, керівником відділу сталого розвитку ЄІБ Гаканом Луціусом, а також співробітниками ключових підрозділів банку, зокрема відділу розслідувань і проєктного відділу.
Учасникам воркшопу розповіли про загальні принципи функціонування Європейського інвестиційного банку, його діяльність в Україні та правила фінансування інфраструктурних та інших державних українських проєктів, зокрема тих, що пов’язані з відбудовою. Окремо йшлося також про антикорупційну політику ЄІБ та механізми запобігання шахрайству.
Представники ЧЕСНО долучилися до дискусій щодо взаємодії громадянського суспільства з фінансовими інституціями та обговорили можливості подальшої співпраці з ЄІБ у сфері громадського контролю за інвестиційними проєктами та забезпечення прозорості у використанні міжнародної фінансової допомоги.
Крім того, у межах воркшопу ЧЕСНО презентував свою діяльність для співробітників ЄІБ, ознайомивши учасників зі своїми ключовими проєктами та інструментами.
“Залучення та робота зі стейкхолдерами — один зі стандартів роботи Європейського інвестиційного банку. Зараз Україна отримає мільярди євро підтримки від Європейського Союзу. Викликом є забезпечення ефективності та прозорості використання цих коштів. Українські антикорупційні організації можуть поділитися експертизою у виявленні можливих звʼязків підрядників з Росією, моніторингу закупівель та навігації в системі відкритих даних”, — зазначила лідерка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.
Завдяки участі у заході ЧЕСНО отримав цінні знання та важливі інсайти про роботу банку, які будуть інтегровані в подальші ініціативи зі зміцнення ролі громадянського суспільства, вдосконалення антикорупційного законодавства та підвищення підзвітності державних інституцій.
Читайте також: Рух ЧЕСНО обговорив з депутатами Європарламенту перспективи відбудови та євроінтеграції України
Організація продовжує активно працювати над тим, щоб процес відбудови України відбувався відкрито, підконтрольно громадськості та відповідно до найкращих світових практик.