Другий модуль Програми ветеранського лідерства, яку Рух ЧЕСНО організовує у партнерстві зі Школою публічного управління Українського католицького університету, тривав з 10 по 12 січня у Львові і був присвячений юриспруденції та головному політичному законодавству України.
Нинішній етап програми був особливий тим, що лекторами і спікерами навчання стали п’ять народних депутатів із трьох різних політичних сил. Нардепи зійшлися в одній програмі заради того, аби передати свої знання 25 ветеранам та ветеранкам і щиро поділитися власним практичним досвідом в українській політиці.
Учасники навчання, які представляють різні куточки України, активно ділилися власним досвідом роботи у громадах, здобутками та викликами у взаємодії між ветеранами та місцевою владою. Тож другий модуль вийшов дуже інтерактивним, адже учасникам недостатньо бути просто слухачами — до кожного лектора і спікера у них було чимало гострих запитань.
“Другий модуль програми ветеранського лідерства став для мене унікальним досвідом, наповненим новими знаннями, роздумами, надихаючими зустрічами, та дійсно важливим діалогом у колі однодумців, — ділиться враженнями ветеран із Полтавщини Михайло Тітік. — Упродовж трьох інтенсивних навчальних днів ми мали можливість обговорювати ключові виклики та можливості для ветеранів у суспільно-політичному житті, аналізувати реальні кейси та розвивати свої лідерські якості”.
Другий модуль відкрив директор Національного демократичного інституту Марчін Валецький, який виступив перед ветеранами і ветеранками з надихаючою промовою. Перші лекції, присвячені теорії держави та права, правам людини, прочитав учасникам Іван Городиський, відомий адвокат та керівник правничих проєктів УКУ.
З великою цікавістю учасники програми очікували лекції народного депутата та військовослужбовця Романа Лозинського, який розповів, як на практиці працює законодавчий процес в Україні. Нардеп надихнув ветеранів, сказавши, що їхній життєвий шлях може стати рушійною силою в українській політиці.
“Цей життєвий досвід дає можливість не зупинятися, рухати і змінювати. Тому що тобі не байдуже. Це все про життєвий досвід, який є безцінним у державному будівництві. Я дуже сподіваюся, що такі програми на базі Школи публічного управління УКУ та Програми ветеранського лідерства зможуть підсилити ветеранів знаннями, навичками, можливо, контактами, горизонтальними зв’язками і дати можливість реалізуватися людям, у яких є бажання, готовність і мотивація. Це буде потужний мікс, який дасть результат і можливість справжніх змін”, — зазначив Лозинський.
Жваве обговорення серед ветеранів викликала лекція народної депутатки Аліни Загоруйко про те, як працюють партійні системи та виборче законодавство України. Ця тема стала дискусійною, адже саме вона є ключовою для розуміння механізмів входження у владу. Також разом з учасниками депутатка провела оксфордські дебати.
“Дивлячись на Програму ветеранського лідерства, я розумію, що сама хотіла б бути її слухачкою. Ми всі одна спільнота, і я переконана, що під час занять я також навчаюся в учасників, так само як вони, можливо, вчаться в мене”, — зазначила Загоруйко.
Про антикорупційне законодавство України з ветеранами та ветеранками говорив нардеп Ярослав Юрчишин. За його словами, найбільше питань від учасників стосувалися того, як після завершення війни побудувати країну, ціна нападу на яку була би надто високою для агресора. А також як мінімізувати негативні фактори — несправедливість, корупційні ризики, відсутність невідворотності покарання та чесного доступу до правосуддя.
“Дуже позитивно, що це питання стосувалося не лише національного, а й місцевого рівня. І це демонструє, що ветеранське середовище самостійно починає інтегруватися. Як сказала одна з учасниць, тут дуже важливо, щоб і громади були готові до того, щоб інтегрувати ветеранів. Але це наша сила і можливість мати людей з таким підвищеним відчуттям справедливості, розумінням служіння в державних процесах”, — переконаний Юрчишин.
Родзинкою кожного модуля Програми ветеранського лідерства є поява таємних гостей — ключових українських політиків, які в закритому форматі “не під запис” діляться з ветеранами та ветеранками власним політичним досвідом та відверто відповідають на їхні питання. У другому модулі таємним гостем програми онлайн став перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко. На його думку, таких заходів має бути більше, аби відповідати на конкретні запитання, розуміти, що цікавить ветеранів сьогодні. Адже програма покликана допомогти учасникам стати лідерами змін на державному рівні.
Наступного дня перед ветеранами та ветеранками виступив колишній голова ВРУ, народний депутат Дмитро Разумков. Дискусії з політиками були дуже цінними для учасників програми, вони допомогли їм скласти об’єктивне враження про чинне скликання парламенту.
“Якщо говорити саме про цей модуль, про те, що вдалося пройти нашим учасникам у співпраці з діючими політиками, було супер насичено та натхненно, оскільки було максимально велику кількість уваги приділено саме прямому спілкуванню, дебатам, комунікаціям, — наголошує керівниця Програми ветеранського лідерства Вікторія Олійник. — Ми уже маємо певні позитивні результати від програми. Наші учасники повернулися у свої громади та на свої робочі місця натхненними та впевненими в своїх силах і вже почали застосовувати знання на практиці. І це вони пройшли лише половину навчання, далі буде ще цікавіше!”
В останній день другого модуля учасники завітали до Львівської міської ради, де у сесійній залі на них чекав із лекцією міський голова Андрій Садовий. Він розповів, як Львів працює із ветеранським напрямком, як розвиває реабілітаційні програми для наших захисників і захисниць. Учасники Програми ветеранського лідерства підготували чимало питань до мера Львова. Це був дуже відкритий і прямий діалог, корисний для всіх присутніх.
Окрім лекції, Андрій Садовий почастував ветеранів та ветеранок кавою, шоколадом та пампухами у своєму кабінеті. Окремою зіркою заходу став кіт Левчик, який насолоджувався ветеранською компанією і залюбки давався гостям на руки.
З великим нетерпінням учасники та організатори програми чекають на третій модуль у лютому, який буде присвячений комунікаціям та роботі з медіа.
Програма ветеранського лідерства реалізується за підтримки MATRA Programme Посольства Нідерландів в Україні.
Поділитись