За п’ять років роботи Верховної Ради 9-го скликання президент Володимир Зеленський користувався правом вето 46 разів. У 70% випадків пропозицій президента були підтримані Верховною Радою. Решта ж поки чекають на розгляд. Про це йдеться в дослідженні ЧЕСНО за підсумками п’яти років роботи Ради 9-го скликання.
Конституція дозволяє президенту накласти вето на закон, якщо документ має недоліки у своєму тексті. На це глава держави має 15 днів після надходження законопроєкту йому на підпис. Після цього документ повертається в парламент і депутати повинні проголосувати за запропоновані зміни від президента в тексті майбутнього закону.
Наприклад, Володимир Зеленський ветував ухвалений парламентом законопроєкт, що дозволяє звільнення працівників за приховування своїх контактів із людьми на тимчасово окупованих Росією територіях.
Також Зеленський ветував євроінтеграційний законопроєкт щодо декларування статків чиновниками, бо він залишав реєстр закритим під час повномасштабної війни, що, на думку президента, було неприйнятно на той момент.
Найчастіше Зеленський ветував законопроєкти, що вносили зміни в правову політику та галузевий розвиток, а найменше — законопроєкти, які пропонували зміни у сферах безпеки й оборони та державного будівництва.
Якщо нардепи бажають подолати вето президента, то вони мають зібрати 300+ голосів. Такий прецедент стався лише раз у цьому скликанні — у перші дні роботи Ради-9 під час ухвалення закону про тимчасові слідчі та спеціальні комісії ВРУ, який передбачав процедуру імпічменту президента.
Поділитись