Станом на кінець 2024 року 37 законів перебували у “підвішеному” стані та чекають на підпис президента, деякі з них ще з 2019 року. Про це йдеться в дослідженні ЧЕСНО за підсумками п’яти років роботи Ради 9-го скликання.
Щоб закон набув чинності, рішення Верховної Ради недостатньо — потрібен підпис президента. З 1478 ініціатив, які ухвалив парламент, 1412 (95%) законопроєктів отримали підпис президента. Водночас є такі, що пройшли голосування, але не отримали підпису глави держави у визначений Конституцією 15-денний термін.
Наприклад, законопроєкт № 2260, який впроваджує електронні форми комунікації громадян із державою, ще з 2019 року направлено на підпис президенту. Однак, за словами авторів, наразі ця ініціатива вже не актуальна, адже пропоновані в тексті зміни вже були внесені в законодавство іншими актами. Також серед “підвішених” законів є ініціатива, яка має скасувати переведення годинників на літній час.
Інший приклад — так звана містобудівна “реформа” (№ 5655). Через суспільний резонанс і миттєвий збір голосів громадян під петицією щодо його ветування закон лишається без підпису в “підвішеному” стані вже два роки. Проти скандальної ініціативи виступили представники органів місцевого самоврядування, архітектори та громадські активісти. Попри тривалу відсутність рішення президента, автори та лобісти проєкту продовжують паралельно працювати над внесенням в українське законодавство норм, які мають значні корупційні ризики.
Читайте також: Як Зеленський "підвішує" закони. Чи дотримується президент Конституції?
Частина “підвішених” законів може так і не отримати свого підпису, а деякі мають шанс стати законами. Наприклад, так сталось із законом про зниження мобілізаційного віку, який майже рік чекав свого часу, або нещодавнім законом про підвищення податків, який президент Володимир Зеленський підписував понад місяць.
Поділитись