З 2022 року Рух ЧЕСНО веде Реєстр зрадників, де фіксує нардепів, політиків, правоохоронців, правників та зірок, які шкодять нацбезпеці України.
Цьогоріч до Реєстру потрапили ексмажоритарники від “Слуги народу", а тепер члени групи “Відновлення України” — нардеп-утікач Артем Дмитрук за поширення проросійських наративів та любитель Лукашенка Євгеній Шевченко, який отримав підозру в держзраді.
Крім того, цьогоріч Верховна Рада ухвалила законопроєкти щодо заборони УПЦ (МП) та позбавлення зрадників та колаборантів держнагород.
Нардепи в Реєстрі зрадників
Всього у Реєстрі зрадників — 30 нардепів поточного скликання. 14 з них вже втратили депутатські мандати, водночас 11 нардепів отримали офіційні підозри у злочинах проти нацбезпеки від правоохоронних органів. Цьогоріч ексмажоритарник від “Слуги народу”, а нині нардеп з групи “Відновлення України” Євгеній Шевченко отримав підозру в держзраді. Йому обрали запобіжний захід — тримання під вартою без права внесення застави.
Слідство встановило, що нардеп протягом 2020-2023 років неодноразово відвідував Білорусь, де налагоджував "схеми" щодо закупівлі для підконтрольних йому компаній електроенергії та аміачних добрив по заниженій вартості.
Відзначився нардеп у розповсюджені фейків російської пропаганди про командування Сил оборони України. Також Шевченко у своєму дописі в Telegram закликав Президента України до переговорів з РФ.
Читайте також: Агент під прикриттям: як любитель Лукашенка і спецназу Шевченко працював у Раді
Крім того, колишній мажоритарник від “Слуги народу”, а тепер член групи “Відновлення України” Артем Дмитрук незаконно перетнув кордон України з Молдовою та полетів до Риму. Після виїзду правоохоронці повідомили йому про підозру в нападах на громадян і замаху на викрадення вогнепальної зброї. Також його оголосили у розшук. До того ж, після втечі Дмитрук брав участь у засіданнях Комітету з питань правоохоронної діяльності в онлайн-режимі. Згодом його виключили зі складу парламентського комітету. Також він активно поширює російську пропаганду та виправдовує УПЦ (МП).
Позбавити мандатів нардепів, які втекли за кордон доволі важко на практиці, адже такої підстави як “втеча” не передбачено. Конституцією України закріплені такі передумови: позбавлення громадянства або виїзд нардепа на постійне проживання за межі України, власна заява нардепа чи обвинувальний вирок суду, також смерть нардепа.
Читайте також: Портрет нардепа Дмитрука — іподиякон і пропагандист в парламенті
“Московські попи” та позбавлення держнагород
Цьогоріч нардепи ухвалили важливі законодавчі ініціативи щодо колаборантів та зрадників, зокрема законопроєкт про заборону московської “церкви” (№8371) у другому читанні. Очікувано, що вищезгадані нардепи Євгеній Шевченко та Артем Дмитрук голосували “проти”.
74 народних депутати (18%) “випарувались” і не підтримали цей законопроєкт. Рух ЧЕСНО зауважує, що в обов'язки депутата входить голосувати “за”, “проти” або “утримуватися”. Такої участі у голосуванні, як “не голосував” регламентом ВРУ не передбачено. У цих випадках система голосування “Рада” відображає на табло результат “не голосував”.
Читайте також: Хто з нардепів "випарувався” і не підтримав заборону російської церкви?
Рух ЧЕСНО неодноразово наголошував на необхідності позбавлення держнагород особам, які шкодять Україні. Цьогоріч парламент ухвалив Закон про позбавлення держнагород зрадникам та колаборантам (11410). Особа може бути позбавлена держнагороди за обвинувальним вироком суду або рішенням РНБО, яке вводить в дію указ Президента України.
Читайте також: 34 зрадники позбавлені держнагород. Список
За словами голови Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформполітики Микити Потураєва, в ухваленому законопроєкті звання прирівняли до держнагород. Це дозволяє позбавляти почесних звань, зокрема у сфері культури.
Проблематика
Попри позитивні зрушення законодавства щодо зрадників та колаборантів є низка проблемних питань, які потребують вирішення. Наприклад, до переліку осіб, яких позбавили держнагород не увійшли проросійські нардепи, зокрема Юрій Бойко, який досі має звання “Герой України”, Нестор Шуфрич та інші. Верховна Рада України підтримала запит нардепа Романа Лозинського до президента про позбавлення державних нагород кількох десятків регіоналів і їх поплічників, які проявили антиукраїнську позицію. Запит очікує на реакцію глави держави.
Водночас є проблема також неспівмірності покарань, коли реальні терміни ув’язнення отримують за лайки та репости у соцмережах, тоді як посадові особи або політики можуть обмежитись умовним терміном за подібні правопорушення. Потребує вдосконалення законодавство щодо колабораційної діяльності. А саме у чіткому визначенні понять та складу злочину цих правопорушень.
Читайте також: 50 нардепів ВРУ-9 отримали підозри у скоєнні кримінального злочину
Також варто розглянути механізм позбавлення мандатів нардепів-втікачів. Наразі Конституцією України передбачено підстава — припинення громадянства або виїзд нардепа на постійне проживання за межі України. Однак втеча за кордон на практиці не є підставою позбавлення мандату нардепа.
Важливо не допустити проросійських політиків та партії до політичної системи та зберегти політичну пам'ять. Для цього Рух ЧЕСНО веде Реєстр зрадників та Політхаб.
Поділитись