За п'ять років роботи народні депутати понад 37 тисяч разів виступали з місця та трибуни. Загалом вони витратили майже 30 днів лише на обговорення. У 2021 році виступів було найбільше, а найменше в парламенті витрачали час на розмови в перший рік повномасштабного вторгнення, коли нардепи ухвалювали рішення без суттєвих обговорень. Про це йдеться у дослідженні ЧЕСНО за підсумками роботи ВР IX скликання.
Найдовший виступ належить нардепу від “Європейської солідарності” Олексію Гончаренку. Він взяв слово на 90 хвилин під час розгляду правок до законопроєкту про "військовий ПДФО". Головуючий на засіданні Олександр Корнієнко навіть обіцяв дати павербанк для зарядки телефону, з якого нардеп робив трансляцію засідання.
За словами головуючого, Гончаренко тоді побив попередній рекорд тривалості виступу. Зауважимо, що під час цього "рекордного виступу" в залі залишалася мінімальна кількість нардепів.
Гончаренко також лідирує у своїй фракції за кількістю витрачених годин на виступи. Депутати "Європейської солідарності" наговорили разом на 139 годин, з яких 25 належить Гончаренку.
Найчастіше в парламенті було чути голоси членів фракції "Слуга народу", які сумарно за п'ять років говорили майже 145 годин. Це не дивно, адже "слуги" займають більш ніж половину місць у Верховній Раді. У топі "говорунів" цієї фракції Данило Гетманцев (9,6 години).
Читайте також: Балакуни, мовчуни та модератори: хто і про що говорить у Верховній Раді
І це також має логічне пояснення – значна частина виступів Гетманцева стосується бюджетів та грошей, адже він очолює Комітет ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики. Найдовші виступи нардепа припадають на дні, коли він коментує репліки колег щодо законопроєктів, які проходили його комітет.
Найменше виступали парламентарі з депутатської групи "Відновлення України" – 16 годин. Ця група сформувалась з колишніх депутатів від забороненої ОПЗЖ. Найчастіше від цієї групи говорить Анатолій Бурміч (4 години). Крім того, він був частим гостем проросійських телеканалів і транслював російські наративи про "зовнішнє управління" та звинувачував США і ЄС у війні на Донбасі. В парламенті Бурміч нарікає на наглядові ради, які керують державними компаніями, та боїться, що "іноземні бізнеси знищать українських підприємців".
Представники іншого утворення з колишніх депутатів ОПЗЖ, "Платформа за життя та мир", сумарно говорили 87,5 години, з яких 20 годин – Нестор Шуфрич.
Після повномасштабного вторгнення у виступах Шуфрича можна помітити сарказм та іронію. Крім того, він брав на себе роль мотиватора чи головуючого на засіданні й майже під час кожного виступу закликав нардепів "демонструвати єдність", менше обговорювати та "негайно голосувати", "відстоювати державність", "підтримувати євроінтеграцію", "не допустити розбалансування у сесійній залі" тощо. Іноді важко зрозуміти: Шуфрич є представником монобільшості чи опозиції.
До повномасштабного вторгнення Росії в Україну Шуфрич часто просував у Верховній Раді російські наративи. Зараз нардепа не чути в парламенті, оскільки він перебуває в СІЗО, поки в суді слухають його справу щодо ймовірної державної зради.
ЧЕСНО детально досліджував, як проросійські нардепи від забороненої ОПЗЖ просували російські наративи, зокрема, про виконання Мінських угод.
Поділитись