Нардеп від “Слуги народу” Георгій Мазурашу ініціював рекордну кількість законопроєктів та інших актів у Верховній Раді. За п’ять років він став автором або співавтором загалом 887 ініціатив. Утім, ініціативи нардепа мають низький рівень прохідності — лише 19% з них були проголосовані. Про це йдеться у дослідженні ЧЕСНО за підсумками роботи ВР IX скликання.
Мазурашу зокрема був ініціатором низки одіозних пропозицій протягом останніх років. Наприклад, у 2023 році нардеп став співавтором законопроєкту про заборону критики в соцмережах, а у 2020-му Мазурашу зареєстрував скандальний законопроєкт, який пропонував відповідальність за “пропаганду гомосексуалізму та трансгендеризму”. До цього він разом із фігурантом Реєстру зрадників Максимом Бужанським пропонував скасувати штрафи за відмову обслуговувати клієнтів українською.
Загалом за п’ять років роботи ВРУ 9-го скликання нардепи ініціювали понад 12 тисяч законів та інших актів. Найактивнішими ініціаторами, очікувано, були представники фракції більшості “Слуги народу”, які очолюють ТОП-10 за кількістю поданих ініціатив (окремо чи у співавторстві).
На другому місці за активністю після Мазурашу ексголова Комітету з питань держвлади та місцевого самоврядування підозрюваний у незаконному збагаченні “слуга” Андрій Клочко. Серед понад 700 зареєстрованих нардепом ініціатив був зокрема законопроєкт, який громадський сектор розцінив, як спробу зірвати конкурс на призначення очільника НАБУ.
Читайте також: Як фракції і групи ВРУ голосували за закони протягом скликання — аналіз ЧЕСНО
Передбачувано, серед ТОП-ініціаторів голови парламентських комітетів, адже, як правило, саме керівники парламентських комітетів виступають першими в колективі співавторів законопроєктів та реєструють їх. Зауважимо, що в таких випадках йдеться переважно про напрацювання всього комітету, а не лише його голови, заступника чи окремого нардепа. Крім того, важливим фактором для потенційного ухвалення законопроєкту чи постанови є наявність керівної посади на рівні фракції або партії в авторах ініціативи.
Далі серед найактивніших ініціаторів йде голова Комітету з питань соцполітики Галина Третьякова, податкового комітету Данило Гетманцев, екокомітету Олег Бондаренко, керівництво комітету гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв та Євгенія Кравчук, а також голова комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха.
Читайте також: Три найвпливовіші нардепи у Раді
Серед представників інших фракцій та груп найактивніше беруть участь у законодавчому процесі Ярослав Юрчишин з “Голосу”, Сергій Мінько з “Довіри”, Ірина Геращенко від “ЄС”, Михайло Цимбалюк від “Батьківщини” та Ірина Констанкевич із “За майбутнє”. Вони подали найбільше ініціатив з-поміж своїх колег по фракціях та групах. Утім, переважно вони мають нижчий відсоток прохідності законопроєктів, ніж представники монобільшості.
Поділитись