Рада не змогла виключити Бойка з комітету: чиїх голосів не вистачило

Фото: Рада не змогла виключити Бойка з комітету: чиїх голосів не вистачило

Верховна Рада на засіданні 18 грудня провалила голосування за відкликання нардепа від забороненої проросійської партії ОПЗЖ Юрія Бойка з посади члена Комітету ВР з питань прав людини, деокупації та реінтеграції ТОТ і нацменшин. Депутатам не вистачило усього дев’ять голосів, щоб виключити Бойка з комітету.

“За” проголосували 217 нардепів. Передбачувано, що жодного голосу “за” не дали депутати з груп ПЗЖМ та “Відновлення України”, утворених колишніми членами ОПЗЖ після заборони цієї проросійської партії. Єдині три голоси проти також дали депутати ПЗЖМ — Юлій Іоффе, Олександр Колтунович та Юрій Павленко.  

Водночас 52 нардепи не натисли на жодну кнопку під час цього голосування, а ще 84 вийняли свої картки, щоб вдати, що були відсутні. Найбільше тих, хто “випарувався” серед депутатів “Слуги народу” — 54 людини (23% від складу фракції), але у відсотковому співвідношенні найбільше проігнорували голосування щодо Бойка представники груп “Відновлення України” (77%), “Довіра” (68%) та ПЗЖМ (67%). Та загалом нардепи, які “випарувались” під час цього голосування, були в усіх фракціях та групах. 

Постанову №12327 про відкликання Бойка з комітету у Раді зареєстрували 16 грудня після того, як нардеп виклав відео у TikTok із проросійськими тезами, у якому розповідав про "радикалів" і "заборону говорити рідною мовою". Ініціаторами стали 28 нардепів із різних фракцій та груп. 18 грудня цю постанову винесли на голосування. 

ЧЕСНО проаналізував, чиїх голосів не вистачило, щоб вигнати Бойка з комітету. 

Під час голосування про відкликання Бойка з комітету 52 народні депутати не натиснули жодну кнопку, хоча були присутні у залі — вони відображаються у системі як такі, що “не голосували”. Найбільше серед них представників “Слуги народу” — 21 людина. Але також не голосували шестеро нардепів “За майбутнє”, шестеро позафракційних, четверо із “Батьківщини”, троє із “Голосу” та двоє представників “Європейської солідарності”. А також, очікувано, семеро нардепів з ПЗЖМ та троє із “Відновлення України”. 

Рух ЧЕСНО зауважує, що в обов'язки депутата входить голосувати “за”, “проти” або “утримуватися”. Такої участі у голосуванні, як “не голосував” регламентом ВРУ не передбачено.

Водночас нардепка від “Голосу” Таміла Ташева згодом повідомила, що голосувала “за”, проте система не зарахувала її голос. 

“Зі здивуванням побачила що голос не зарахований. Я була весь час у залі для засідань на робочому місці, і точно голосувала «ЗА». Напишу заяву до апарату щодо врахування мого голосу”, — написала нардепка у Facebook. 

ЧЕСНО раніше писав, що заява нардепа про відкликання/зарахування голосу є радше політичною, адже вона фактично не змінює результатів голосування.

Ще частина депутатів були “відсутніми” під час голосування за постанову по Бойку, хоча були присутні у залі та голосували за інші питання порядку денного. Це означає, що саме під час цього голосування нардепи витягли персональні картки для голосування, аби не приймати рішення та не нести відповідальність за нього. Або ж ці нардепи були на початку засідання, а далі покинули сесійну залу.

Найбільше серед них також “слуг” — 33 нардепи, але також вдавали відсутність 13 представників “Довіри”, 11 — “Відновлення України”, восьмеро нардепів з “Батьківщини”, семеро з ПЗЖМ, по троє — з “Голосу” та “ЄС”, двоє із “За майбутнє” та ще четверо позафракційних. 

Сам Бойко, згідно з даними на сайті ВР, був відсутній протягом усього сьогоднішнього засідання. 

Читайте також: Депутати Московського патріархату. Хто у Верховній Раді досі відстоює російські інтереси 

Уже після провалу голосування голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія написав, що постанову про виключення Бойка з Комітету ще раз “остаточно” поставлять на голосування.

“Ми у фракції вирішили якнайшвидше винести її для розгляду в сесійному залі й сьогодні вона була розглянута Верховною Радою. Для позитивного рішення не вистачило дев’ять голосів… Ми до цього питання обов’язково повернемося і вирішимо його остаточно. Проведемо ще раз засідання комітету і повторно винесемо на голосування”, — написав Арахамія.

Нагадаємо, 14 грудня Юрій Бойко виклав відео у TikTok, у якому розповідав про "радикалів", які "почали зносити пам'ятники по країні, перейменовувати міста” і "заборону говорити рідною мовою" в Україні. Також він зазначив, що дедалі більше людей підтримують протидію "такому насильству в Україні". 

У відповідь на заяву Бойка голова Офісу президента Андрій Єрмак написав, що "деякі політики забувають, що саме захист України та перемога над Росією, а не поширення російських наративів, є ключовою метою зараз". А голова Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив, що не можна говорити про будь-яке насильство над людьми, не згадуючи російського диктатора Владіміра Путіна, який єдиний винен у розв’язаній РФ війні проти України.

17 грудня ЗМІ повідомляли, що Бойко ходив на допит до СБУ і публікували фото нардепа на тлі центральної будівлі СБУ у Києві. 

Після візиту до СБУ Бойко записав нове відео у TikTok, у якому назвав путіна воєнним злочинцем, а росію — агресоркою. Нардеп також сказав, що просить вибачення у тих, кого могли образити його попередні ролики.

Крім того, 17 грудня нардепи викликали до Ради першого заступника Генпрокурора Олексія Хоменка і главу СБУ Василя Малюка з доповіддю по діяльності проросійських партій і задля оцінки висловлювань депутата Юрія Бойка.

Також 26 лютого 2022 року на початку повномасштабного вторгнення Бойко "засвітився" в ефірі Володимира Соловйова. Нардеп разом з кремлівським пропагандистом іронізував над трагічною ситуацією в країні та поданням інформації українськими ЗМІ.

ЧЕСНО неодноразово звертав увагу, що Бойко також досі має звання Героя України, яке йому у 2004 році вручив президент Леонід Кучма за "повне урегулювання заборгованості України за газ перед РФ". Бойко тоді був очільником НАК “Нафтогаз України”. 

Зазначимо, що 13 нардепів від забороненої проросійської ОПЗЖ досі обіймають керівні посади у парламентських комітетах.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]