Агент під прикриттям: як любитель Лукашенка і спецназу Шевченко працював у Раді

Фото: Агент під прикриттям: як любитель Лукашенка і спецназу Шевченко працював у Раді

Нещодавно нардепу з групи “Відновлення України”, а в минулому мажоритарнику від “Слуги народу” Шевченку оголосили підозру в держзраді. За даними слідства, нардеп систематично займався інформаційно-підривною діяльністю в інтересах держави-агресора, розповсюджував фейки російської пропаганди про командування Сил оборони України та суспільні настрої. Також йому обрали запобіжний захід — тримання під вартою без права внесення застави.

Нардеп був гостем на російському ТБ спільно з ватажком “ДНР” Пушиліним, їздив до самопроголошеного президента Білорусі Лукашенка та в інтерв’ю називав себе “антисемітом”.

Рух ЧЕСНО у рамках спецпроєкту #ПортретНардепа на основі даних із персональних сторінок нардепів на сайті парламенту демонструє, яким законотворцем є депутат, які запити він надсилав, до яких законопроєктів подавав правки, які теми порушував найчастіше.

Поїздки до Лукашенка та підозра в держзраді

У 2019 році Євгенія Шевченка обрали нардепом від партії “Слуга народу” як мажоритарника за виборчим округом № 76 у Запоріжжі, до якого належать Вознесенівський та Хортицький райони міста. Крім того, він був довіреною особою кандидата на пост Президента України Володимира Зеленського на виборах.

Інфографіка: Рух ЧЕСНО

Увесь виборчий фонд Шевченка складався з його власних надходжень. Всього він витратив 311 8780 грн на виборчу кампанію. Найбільші видатки нардеп мав на зовнішню рекламу, замовивши зображення на білбордах, вивісках майже на 189 тисяч гривень. Рекламу у ЗМІ майже не розміщував: публікації у місцевих видання офіційно обійшлася кандидату лише у 19,5 тисячі гривень. 

Агітаційна листівка. Слуга Народу

До обрання нардепом Шевченко займався підприємницькою діяльністю. Він балотувався не вперше. У 2014 році Євгеній Шевченко спробував стати нардепом від політичної партії "Воля". Тоді йому не вдалося здобути достатню підтримку в окрузі №210 у Чернігівській області. А 2012-го він йшов як самовисуванець в окрузі №75 у Запоріжжі. Однак його теж не обрали. На момент цих балотувань обіймав посаду генерального директора ТОВ "Агросталь". 

Скриншот: сайт Верховної Ради України

У перший робочий день Євген Шевченко зробив фото з Конституцією України, зневажливо поставивши на неї лікоть. Згодом нардеп зазначив, що фото зроблене в динаміці, коли він поправляв краватку та подібного не робив

Фото: Андрій Смолій

Після кількох місяців початку роботи в парламенті Євгеній Шевченко вмикався до російського каналу. Він говорив з так званим главою “ДНР” Денисом Пушиліним у програмі “Велика гра”. У ефірі обговорювали застосування формули Штайнмаєра. Також нардеп згадував про мовне питання та ультранаціоналістів. До того ж Шевченко закликав до прощення обох сторін російсько-української війни.

“Та ситуація, що склалася у суспільстві відносно формули Штайнмаєра, вона була вкинута в суспільство радикально налаштованими націоналістами, у яких у цілому їх політика полягає у ворожнечі, у війні”, — зазначив нардеп.

Крім того, Шевченко зазначив, що усвідомлено погодився брати участь у записах ефіру на російському телебаченні, бо вважав, що потрібно ходити, говорити та доводити позицію щодо відновлення миру в Україні.

Скриншот відео: Четвертий канал

У 2020 році Шевченко привітав самопроголошеного президента Білорусі Лукашенка з перемогою на виборах. Нардеп зазначив, що вірить у поглиблення українсько-російської дружби. До того ж Шевченко розвісив у Верховній Раді України прапор Білорусі у відповідь на демонстрацію біло-червоного прапора учасників білоруських протестів проти режиму. 

Фото з відкритих джерел

Вже у 2021 році нардеп поїхав на зустріч із Лукашенком, де Шевченко зазначив, що 36% українців хотіли б бачити його своїм президентом в Україні. Крім того, Лукашенко говорив на зустрічі: “Хотів би аби Україна була нашою, щоб ми як слов’янські, три братні народи були разом”. Того ж року Шевченко виступав у Білорусі на "Слов'янському базарі".

Фото: president.gov.by/ Радіо Свобода

Того ж року його виключили з фракції “Слуга Народу” і він був у статусі позафракційного. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну і заборони проросійської партії ОПЗЖ та її фракції у Верховній Раді у 2022 році,  він приєднався до однієї із її частин — депутатської групи “Відновлення України”, до якої увійшли залишки забороненої “ОПЗЖ” та колишні “слуги”. Примітно, що нардеп досі є головою підкомітету з питань взаємодії з правоохоронними органами в економічних питаннях Комітету ВРУ з питань економічного розвитку.

Скриншот: сайт Верховної Ради України

Також після початку великої війни нардеп чомусь приходив до сесійної зали Верховної Ради в однострої ЗСУ, хоча він не є військовослужбовцем. Це викликало скандал та бурхливу реакцію серед інших нардепів, які наполегливо  попросили Шевченка піти перевдягнутись, однак він вийшов із зали та не повернувся на засідання.

Скриншот: відео Володимир В'ятрович. ЛБ

У 2023 році очільник ГУР Кирило Буданов зазначив, що нардепа залучали до комунікації з самопроголошеним президентом Білорусі для перемовин на прохання українських спецслужб. Натомість у 2024 році в ГУР заявили, що він не є їх співробітником.

Примітно, що у листопаді 2024 року Євген Шевченко отримав підозру в держзраді. Слідство встановило, що він розповсюджував фейки російської пропаганди  про командування Сил оборони України та суспільні настрої.

Крім того, нардепи від депутатської групи “Відновлення України”, колишні члени “ОПЗЖ” Анатолій Бурміч та Володимир Мороз прийшли підтримати Шевченка та взяти його на поруки. Однак, йому обрали запобіжний захід — тримання під вартою без права внесення застави. 

У своєму телеграм-каналі Шевченко іронічно написав аби позафракційний нардеп Дубінський готувався зустрічати його в СІЗО. Нагадаємо, що цьогоріч ДБР завершило розслідування щодо державної зради учасників злочинної організації, до складу якої входив Дубінський. Його справу передали до суду.

Скриншот: Телеграм-канал Євгенія Шевченка

За даними слідства, Шевченко протягом  2020-2023 років  неодноразово відвідував Білорусь, де налагоджував "схеми" щодо закупівлі для підконтрольних йому компаній електроенергії та аміачних добрив по заниженій вартості. Для реалізації оборудок нардеп залучав підставних осіб, у тому числі нерезидентів підконтрольних йому фірм.

Фото: ДБР

 

Читайте також: Скільки нардепів мають підозри у злочинах проти нацбезпеки

Прогульник та прибічник УПЦ (МП)

Євгеній Шевченко за час роботи парламенту поточного скликання подав 12 депутатських запитів. Найбільше з них до Кабміну — 6. Інші направив керівникам органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Примітно, що нардеп не надіслав жодного запиту президенту. Як автор або співавтор законопроєктів Шевченко загалом зареєстрував 63 ініціативи, з яких 16 стали чинними (прохідність  25%). 

В одному з інтерв'ю нардеп зазначав, що поставив би “одиницю” за діяльність своєї роботи. Аргументував це тим, що “мало давить своїх колег стосовно адекватності прийняття законів”.

Рух ЧЕСНО аналізував, що Шевченко увійшов до списку прогульників серед нардепів поточного скликання. За даними дослідження він пропустив 54% голосувань в проміжку від початку 2022 року і до травня 2023 року. До того ж найбільший відсоток прогульників — у депутатських групах “За майбутнє”, ПЗЖМ та “Відновлення України”.

Нардеп є одним з активних лобістів московського патріархату. Він подав понад 200 правок до законопроєкту щодо заборони московської “церкви” (№ 8371). Значна частина з них була “поправковим спамом”, що значно затримувало розгляд ініціативи. 

Шевченко був серед 50 підписантів, які вимагали звернутися за висновком до Венеціанської комісії щодо розгляду цього законопроєкту. До того ж він залякував подальшою російською ескалацією у разі прийняття законопроєкту.

У другому читанні він голосував проти його ухвалення.

 

Читайте також: Хто з нардепів  “випарувався” і голосував проти заборони російської церкви?

Рух ЧЕСНО неодноразово зауважував, що в обов'язки депутата входить голосувати “за”, “проти” або “утримуватися”. Такої участі у голосуванні, як “не голосував”, регламентом ВРУ не передбачено. У цих випадках система голосування “Рада” відображає на табло результат “не голосував”.

За час роботи парламенту поточного скликання Шевченко мав 34 виступи (з місця — 20, із трибуни — 14). Під час “години запитань до Уряду” у 2023 році  він запитував чому лише “обрані депутати можуть виїжджати за кордон та коли будемо працювати як справжні парламентарі”. За даними ЗМІ, у 2022 році Шевченка затримали при пробі перетину кордону з Польщею.

Скриншот зі стенограми засідання ВРУ

Наразі нардепи можуть виїжджати у службові відрядження за погодженням з головою Верховної Ради та МЗС. Проте, нардепи зловживають цим. Наприклад, обранець від “Батьківщини” Олег Мейдич під виглядом відряджень виїжджав на відпочинок за кордон. За даними, Bihus.info в подібному відрядженні, ймовірно, “затримується” нардеп від “Слуги народу” Олександр Куницький. Деякі нардепи, як Артем Дмитрук, виїжджають з України без жодних погоджень.

Читайте також: Чому не виконують доручення Зеленського, або як втікають зрадники

Рупор пропаганди

Нардеп Шевченко неодноразово вмикався на різні майданчики, де поширювали пропаганду: російське телебачення, канали Медведчука. А від початку повномасштабного вторгнення цією платформою стала його сторінка в Telegram, де він поширював ворожі наративи про “соросят” та “націоналістів”. 

У одному з інтерв'ю Шевченко погрожував "зачистити Майдан за три секунди" і скаржився, що блогер та волонтер Ігор Лаченков та Сергій Стерненко нібито йому погрожували. На це нардеп відповів: “Пусть они боятся. Спецзназ работает жестко!”

“Я — український національний патріот, антисеміт, який хоче, щоб у нас була нормальна українська влада! За якої ви будете сидіти в мене. Тому що ви руйнуєте цю державу”, — сказав Шевченко

За кілька днів до вручення підозри в держзраді Євгеній Шевченко у своєму дописі в Telegram закликав Президента України до переговорів з РФ та втриматись від власних амбіцій.

Скриншот з Телеграм-каналу нардепа

До того ж нещодавно  він робив репост допису підсанкційного видання “Страна.юа”. Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак закликав його бути обачнішим при висловлюваннях, які можуть шкодити національній безпеці України. Шевченко на це заявив: “Не варто травити народних депутатів України”.

Скриншот з Телеграм-каналу нардепа

Також він заявив, що написав листа Дональду Трампу і Джей Де Венсу щодо сприяння у припиненні  авторитаризму та диктатури в політичному житті України. До того ж він закликав аби низка проросійських нардепів повернулись до парламенту. Згодом Шевченку дали підозру в держзраді.

Раніше Рух ЧЕСНО писав чим запам'ятався Артем Дмитрук у Верховній Раді України, портрет нардепа Максима Бужанського, Юрія Бойка, Нестора Шуфрича.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]